ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Sahih-i Müslim Muhtasarı > Peygamber (s.a.v.)’in İsimleri
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamber (s.a.v.)’in İsimleri  (Okunma Sayısı 444 defa)
10 Kasım 2011, 15:29:26
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 10 Kasım 2011, 15:29:26 »34- Peygamber (s.a.v.)’in İsimleri2144- Cübeyr b. Mut'im (r.a)'tan rivayet edildiğine göre, Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır

“Ben Muhammed'im. Ben Ahmed'im. Ben Mâhî Silen'im. Küfür be­nimle silinip yok olur. Ben Haşir toplayanım. insanlar kıyamet günü benim izim sıra toplanılır. Ben Akıb'im. Âkıb, kendisinden sonra peygamber olmayandır.” [463]

Açıklama:

“Muhammed” kelimesi, diğer insanlara göre daha çok övülen demektir. İşte onun, dininin ve ümmetinin Tevrat'ta övülmüş üstün niteliklerinin çokluğundan dolayı ALLAH daha iyi bilir ya “Muhammed” diye adlandırılmıştır. öyle ki övülen niteliklerinin çokluğundan dolayı Hz. Musa (a.s) bile bu ümmetten olmayı temenni etmişti.

“Ahmed” ismi; sayanlann ve hesapçıların sayamayacağı kadar çok olan övülmüş sı­fatlarından dolayı göktekilerin, yerdekilerin, dünyadakilerin ve ahirettekilerin övdükleri kimse demektir.


Mâhî:  

ALLAH'ın, kendisiyle küfrü mahvedeceği kimse demektir. Çünkü küfür, Hz. Pey­gamber (s.a.v.)'le mahvedildiği kadar hiçbir kimseyle mahvedilmemiştir. Ehl-i kitaptan geride kalanlar dışında, o, peygamber olarak görevlendirildiğinde yeryüzündeki yaşayan herkes kafir idi. Çünkü o sırada yeryüzünde yaşayan insanlar arasında putperestler, gazaba uğramış Yahudiler, sapıklığa düşmüş Hıristiyanlar, Rabbe ve Ahireti kabul etmeyen materyalist Sabiiler, yıldızlara tapaniar, ateşe tapanlar, peygamberlerin getirdiği ilahi şeriatı tanımayan ve kabul etmeyen filozoflar bulunmaktaydı.

İşte yüce ALLAH, bunları, Resulullah (s.a.v.)'le mahvetti. Böylece ALLAH'ın dini, her dine üs­tün geldi. öyle ki O'nun dini, dünyanın her yerine ulaştı. Onun daveti, güneş ışınlarının yayı­lışı gibi bütün bölgelere yayıldı.


Haşir:  

“Haşr” kelimesi, “Katlamak” ve “Bir araya getirmek” anlamındadır. Çünkü İn­sanlar, onun önünde haşrolunacaklardır. Sanki o, insanları bir araya getirmek için peygam­ber olarak gönderilmiştir.


Âkıb:
 

Peygamberlerin ardından sonuncu olarak gelen kimse demektir. Çünkü ondan sonra bir peygamber gelmeyecektir.

“Âkıb” kelimesi, “Âhir” sonuncu manasmdadir. Çünkü Resulullah (s.a.v.), peygam­berlerin sonuncusu durumundadır. Bundan dolayı da genel anlamda “Âkıb”" diye adlandırıl­mıştır. Yani peygamberlerin ardından en sonuncu gelen demektir.

2145- Ebu Musa el-Eş'arî (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Resulullâh (s.a.v.) bize kendisinin isimlerini söyleyip:

“Ben Muhammed'im. Ben Ahmed'im. Ben Mukaffî Bütün peygam­berlerin en sonunda geleniyim. Hâşir'im. Nebiyyu't-Tcvbe Tevbe peygamberi Nebiyyu'r-Rahmet Rahmet peygamberi” buyurdu. [464]

Mukaffî:  

Yine bu da aynj anlamdadır. Bu da, kendinden önce geçen kimselerin iz­lerini kapatan demektir. Çünkü ALLAH, daha önce geçen peygamberlerin izlerini onunla ka­patmıştır.

Buna göre Mukaffî, kendisinden önce geçen peygamberleri izleyip onların sonuncusu olan demektir.

Nebiyyut-Tevbe (Tevbe Peygamberi):

ALLAH'ın, kendisiyle yeryüzündeki in­sanlara tevbe kapısını açtığı kimse demektir. Çünkü ALLAH, onların tevbelerini, Resulullah (s.a.v.)'den önce yeryüzündeki insanlara benzeri görülmemiş bir şekiîde kabul etti. Zira Hz. Peygamber (s.a.v.), en çok bağışlanma dileyen ve en çok tevbe eden bir insandı. Hatta insan­lar, bir tek oturuşunda onun yüz defa şöyle dediğini saymışlardır:

“Rabbim! Beni bağışla. Tevbemi kabul eyle. Doğrusu tevbeleri kabul eden Tewâb ve günahları bağışlayan Gafûr) ancak Sen'sin.” [465]

Yine Resulullah (s.a.v.) şöyle derdi:

“Ey insanlar! Rabbimize tevbe edin. Çünkü ben, günde, yüz kere yüce Al­lah'a tevbe ederim.”[466]

Yine Resulullah (s.a.v.)'in ümmetinin tevbesi de, diğer ümmetlerin yaptıkları tevbeierden daha mükemmel, kabul olması daha çabuk ve yapılması daha kolaydır. Bu ümmetten önceki kimselerin tevbeleri, en zor işlerdendi. Hatta İsrail oğullarının buzağıya tapmalarının tevbesi, kendilerini öldürmekti. Bu ümmete gelince, bu ümmetin, yüce ALLAH katında bir üstünlüğe sahip olmalarından ötürü ALLAH onların tevbeîerini pişmanlık ve günahı terk etmek saymıştır.

Nebiyyu'r-Rahmet (Rahmet Peygamberi):

ALLAH'ın, alemlere rahmet olarak gönderdiği kimse demektir.

ALLAH, Resulullah (s.a.v.)'den dolayı mümin kafir demeden bütün yeryüzü halkına mer­hamet etmiştir. Müminler ise, ALLAH'ın bu merhametinden en çok pay alanlardır. Kafirlere gelince, onların Ehl-i kitap olanları, Resulullah (s.a.v.)'in gölgesinde, eman ve güvencesi al­tında yaşamışlardır. Onun ve ümmetinin öldürdüğü kafirler ise cehenneme atılmışlardır. Öylece ahirette kendilerine azabı şiddetlendirmekten başka bir faydası olmayan uzun hayat­tan öldürülerek kurtarılmış oldular.[463] Buhârî, Menâkib 17, Tefsir Sure-i Saff 1; Tirmizî, Edeb 67, 2840; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 4/80, 84.

[464] Ahmed b. Hanbel, Müsned, 4/395, 404, 407.

[465] Ebu Dâvud, Vitr 26, 1516; Tirmizî, Deavat 39 3434; İbn Mace, Edeb 57, 3814.

[466] Müslim, Zikr 42, 2702; Ebu Dâvud, Vitr 26, 1515.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2011, 15:30:08 Gönderen: Saniyenur »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Peygamber (s.a.v.)’in İsimleri
« Posted on: 06 Haziran 2020, 23:31:12 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamber (s.a.v.)’in İsimleri rüya tabiri,Peygamber (s.a.v.)’in İsimleri mekke canlı, Peygamber (s.a.v.)’in İsimleri kabe canlı yayın, Peygamber (s.a.v.)’in İsimleri Üç boyutlu kuran oku Peygamber (s.a.v.)’in İsimleri kuran ı kerim, Peygamber (s.a.v.)’in İsimleri peygamber kıssaları,Peygamber (s.a.v.)’in İsimleri ilitam ders soruları, Peygamber (s.a.v.)’in İsimleriönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &