> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Sahih-i Müslim Muhtasarı > Nafile Namazı Ayakta Ve Oturarak Kılmak
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nafile Namazı Ayakta Ve Oturarak Kılmak  (Okunma Sayısı 1216 defa)
17 Aralık 2011, 23:53:32
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 17 Aralık 2011, 23:53:32 »16- Nafile Namazı Ayakta Ve Oturarak Kılmanın, Bir Rekatın Bir Kısmını Ayakta Ve Bir Kısmını Da Otura­rak Kılmanın Caiz Olması


642- Abdullah b. Şakîk'ten rivayet edilmiştir:

“Aişe'ye, Resulullah (s.a.v.)'in nafile namazını sordum. O da:

“Resulullah (s.a.v.), benim evimde öğeden önce dört rekat nafile na­maz kılar, sonra mescide çıkıp cemaata öğlenin farz namazını kıldırır, sonra tekrar evime girip iki rekat nafile namaz daha kılardı. Cemaata ak­şam namazının farzını kıldırır, sonra ejime gelip iki rekat nafile namaz kılardı. Cemaata yatsı namazını(n farzını) kıldırır, evime gelip iki rekat nafile namaz kılardı. Geceleyin ise içlerinde vitir de dahil olmak üzere do­kuz rekat namaz kılardı. Bazı geceler, namazı ayakta uzunca bir şekilde kı­lar, bazı gecelerde ise oturarak uzunca bir biçimde kılardı. Kıraati ayakta iken okursa, ayaktayken rüku ve secd'j eder, kıraati otururken okursa otur­duğu yerden rüku ve secde ederdi. Fecr doğduğunda sabah namazının iki rekat nafilesini kılardı” diye cevap verdi. [933]

643- Hz. Âişe (r.anhâ)'dan rivayet edilmiştir:

“Ben, Resulullah (s.a.v.)'i, gece namazlarının hiçbirinde oturarak (Kur'-an) okuduğunu görmedim. İhtiyarladığı zaman oturarak okumaya başladı. Öyle ki okuduğu sureden otuz yada kırk ayet kalınca, ayağa kalkıp onları da ayakta okur, sonra rükuya varırdı.” [934]

644- Abdullah b. Şakîk'tan rivayet edilmiştir: Aişe’ye:

“Peygamber (s.a.v.) hiç oturduğu yerden namaz kılar mıydı?” diye sor­dum. O da:

“Evet, insanlar onu ihtiyarlattıktan sonra oturarak namaz kıldı” diye cevap verdi. [935]

645- Hz. Âişe (r.anhâ)'dan rivayet edilmiştir:

“Peygamber (s.a.v.) bir çok namazını oturarak kılmadan vefat etmedi.” [936]

646- Hz. Âişe (r.anhâ)'dan rivayet edilmiştir:

“Resulullah (s.a.v.)'in yaşı ilerleyip (bedeni) ağırlaşınca çoğunlukla na­mazını oturarak kıldı.” [937]

647- Hz. Hafsa (r.anhâ)'dan rivayet edilmiştir:

“Ben, Resulullah (s.a.v.)'in vefatından bir yıl öncesine kadar nafile nama­zında oturduğunu hiç görmedim. Fakat bundan sonra artık nafile namazını oturarak kılmaya başladı. Sureyi tertil ederek okurdu. Böylece bu şekilde oturarak okuduğu surenin miktarı, kalktığında okuduğu uzun surelerden daha uzun olurdu.” [938]

648- Câbir b. Semure (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Peygamber (s.a.v.) oturarak namaz kılmadan vefat etmedi.” [939]

Açıklama:

Bu hadisler; Hz. Peygamber (s.a.v.)'in, hem ayakta ve hem de oturarak namaz kıldığını göstermektedir. Bu, ya aynı gecede olmuş yada ayrı gecelerde olmuştur.

Nafileye ayakta başlayan kimse, rükusunu da ancak ayakta, oturduğu yerde başlayan kimse de ancak oturarak yapabilir. Bu, Mâlikiler ile Hanefilerin görüşüdür.

649- Abdullah b. Amr (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Bana, Resulullah (s.a.v.)'in:

“Kişinin, oturarak kıldığı namaz, ayakta kıldı­ğı namazın yarısı sevabım alır” buyurduğu anlatıldı.

Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.)'e gelip onu oturarak namaz kılarken buldum. Elimi onun başının üstüne koydum. Bana:

“Ey Abdullah b. Amr! Neyin var?” diye sordu. Ben de:

“Ey Allah'ın resulü! Senin;

“Kişinin oturarak kıldığı namaz, ayakta kıl­dığı namazın yarısı sevabını alır” buyurduğun bana anlatıldı. Halbuki sen oturarak namaz kılıyorsun' dedim. Resulullah (s.a.v.):

“Evet, ama ben, sizden herhangi birisi gibi değilim!” buyurdu. [940]

Açıklama:

Hadisten, bir kimsenin ayakta durmaya gücü yettiği halde oturarak kıldığı nafile nama­zın sevabının yarısı kadar olduğu anlaşılmaktadır. Bu, nafile namazlarla ilgilidir. Ayakta dur­maktan aciz olan, namazını oturarak kılarsa bunun sevabında herhangi bir noksanlık yoktur.

Farz namazlarda ise ayakta durmaya gücü yetenin oturarak namaz kılması asla caiz de­ğildir.

Hz. Peygamberin “Ben, sizden herhangi birisi gibi değilim” buyurmasını; âlimler iki şekilde değerlendirmişlerdir;

1- Hz. Peygamberin ayakta durmaya gücü yettiği halde oturarak kıldığı nafile namaz, başkalarının oturarak kıldığı nafile gibi değildir. Onun, oturarak kıldığı namaz aynen ayakta kıldığı gibidir, sevabında herhangi bir eksilme yoktur.

2- Kadı İyâz'ın dediğine göre; Hz. Peygamber (s.a.v.), özrü olmaması bakımından diğer insanlar gibi değildir. Çünkü Hz. Peygamber, bunu ömrünün sonuna doğru, yaşlılığından dolayı yapmıştır. Çünkü normal hallerde Hz. Peygamber devamlı en efdalî yapardı. O zaman efendimizin sözünün manası, “Ben sizden biri gibi değilim, yaşlandım, onun için oturarak namaz kılıyorum” şeklinde olacaktır.

Ancak Kadı İyâz'ın bu görüşüne itiraz edilmiştir. Çünkü özür halinde oturarak kılınan namazın sevabında noksanlık olmaması sadece Hz. Peygambere özgü değil, geneli kapsa­maktadır.


[933] Buharı, Taksiru's-Salât 20, Teheccüd 16; Ebu Davud, Salat 174-175, 953, 954, 955, 956; Tirmisî, Salat 275, 374, 375; Nesâî, Kıyâmu'1-Ley! 18, 19, 22; İbn Mace, İkâme 140, 1226, 1227, 1228; Ahmed b. Hanbel, 6/30, 98, 100, 112.

[934] Buhârî, Taksim s-Salât 20, Teheccüd 11.

[935] Nesâî, Kıyamu'1-Ley! 19.

[936] Nesâî, Kıyamu'l-Leyl 19.

[937] Ahmed b. Hanbcl, Müsned, 6/257.

[938] Tirmizî, Salat 275, 373; Nesâî, Kıyamuİ-Leyl 19.

[939] Taberânî, Mu'cemu'I-Kebir, 2008.

[940] Ebu Dâvud, Salat 174-175, 950; Nesâî, Kiyamu'I-Leyl 20.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Nafile Namazı Ayakta Ve Oturarak Kılmak
« Posted on: 29 Kasım 2020, 02:46:41 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Nafile Namazı Ayakta Ve Oturarak Kılmak rüya tabiri,Nafile Namazı Ayakta Ve Oturarak Kılmak mekke canlı, Nafile Namazı Ayakta Ve Oturarak Kılmak kabe canlı yayın, Nafile Namazı Ayakta Ve Oturarak Kılmak Üç boyutlu kuran oku Nafile Namazı Ayakta Ve Oturarak Kılmak kuran ı kerim, Nafile Namazı Ayakta Ve Oturarak Kılmak peygamber kıssaları,Nafile Namazı Ayakta Ve Oturarak Kılmak ilitam ders soruları, Nafile Namazı Ayakta Ve Oturarak Kılmakönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &