ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Sahih-i Müslim Muhtasarı > Müslümanların Başına Bir Sıkıntı Geldiği Zaman
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Müslümanların Başına Bir Sıkıntı Geldiği Zaman  (Okunma Sayısı 1146 defa)
18 Aralık 2011, 17:14:19
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 18 Aralık 2011, 17:14:19 »54- Müslümanların Başına Bir Sıkıntı Geldiği Zaman Bütün Namazlarda Kunut Yapmanın Müstehab Olması


574- Ebu Hureyre (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Resulullah (s.a.v.), sabah namazının kıraatini bitirip tekbîr aldığı ve başını kal­dırdığı zaman: “Semiallahu li men hamideh. Rabbena ve leke'l-hamd” (ALLAH, kendisine hamd edenin hamdini kabul eder. Rabbîmiz! Hamd de, sadece Sana mahsûstur) der, sonra ayakta iken şunları okurdu:

“ALLAHım! Velîd b. Velîd'i, Seleme İbn Hişâm'ı, Ayyaş, b. Ebî Rebîa'yı ve mü'minlerin zayıf olanlarını kurtar! Rabbim! Mudar kabilesine olan şiddet ve baskını arttır! Bunu, onlara, Yûsuf'un kıtlık yılları gibi yap! ALLAH’ım! Lihyân, Ri'I ve Zekvân ile Usayye kabilelerine lanet eyle. Çünkü onlar, ALLAH ve Resulüne isyan ettiler!”

Sonra “Kulların işin hiçbir şey sana ait değildir. ALLAH, ya onların tevbesini kabul eder yada onları, kendileri zalim oldukları için azablandırır [825]ayeti indiriiince Resulullah (s.a.v.)'in bu dualarla kunut yapmayı terk ettiği bize ulaştı.” [826]

575- Ebu Hureyre (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Vallahi, ben size Resulullah (s.a.v.)'in namazına yakın bir namaz kıldıracağım”(dedi).

Bunun üzerine Ebu Hureyre öğle, yatsı ve sabah namazlarında kunut oku­yup müminlere dua eder, kafirlere de lanet ederdi. [827]

576- Enes b. Mâlik (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Resulullah (s.a.v.), “Bi'ri Maune (Maune kuyusu) sahiplerini öldürenle­re otuz sabah beddua etti. Ayrıca Resulullah (s.a.v.), ALLAH ile Resulüne isyan eden Ri'l, Zekvân, Lihyân ve Usayye kabilelerine de beddua etti.

Enes dedi ki:

“Yüce ALLAH, “Bi'ri Maune” Maune kuyusu başında öldürülen sahabiler hakkında bilahare nesh edilinceye kadar: “Şehitlerin ağzından: Kav­mimize tebliğ ediniz ki, biz Rabbimize kavuştuk. O, bizden razı oldu ve biz de O'ondan razı olduk” şeklinde okuduğumuz Kur'an (ayetin)i indirdi.” [828]

577- Muhammed'den rivayet edilmiştir; “Enes b. Mâlik'e:

“Resulullah (s.a.v.) sabah namazında hiç kunut okudu mu?” diye sordum O da:

“Evet, rükudan sonra birkaç zaman” diye cevap verdi. [829]

578- Âsım'dan rivayet edilmiştir:

“Enes'e; Kunut'un, rükudan önce mi, yoksa rükudan sonra mı olduğunu sordum. O da:

“Rükudan önce idi” diye cevap verdi. Ben:

“Bazı insanlar, Resulullah (s.a.v.)'in rükudan sonra kunut okuduğunu söylüyorlar.Buna ne dersin?” diye sordum. Bunun üzerine Enes:

“Resulullah (s.a.v.) ancak bir ay kunut okudu. Sahabilerinde “Kurrâ” de­nilen bazı kimseleri öldüren bazı kimseler aleyhine beddua ediyordu” diye cevap verdi.” [830]

579- Enes b. Mâlik (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Resulullah (s.a.v.)'i, “Bi'ri Maune” Maune kuyusu günü suikast düzen­lenen yetmiş sahabiye üzüldüğü kadar hiçbir seriyyeye/askeri birliğe üzüldü­ğünü görmemiştim. Onlar, “Kura” diye adlandırılırlardı. Resulullah (s.a.v.), bir ay boyunca onların katillerine beddua etmişti.” [831]

580- Hufâf b. îmâ' (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Resululfah (s.a.v.) rükuya vardı. Sonra başını (rükudan) kaldırıp:

“Gıfâr (kabilesine) ALLAH mağfiret eylesin! Eşlem (kabilesine de) ALLAH îlamet versin!  (kabilesi) ise ALLAH'a ve Resulüne isyan etmiştir. İlahım! Lihyân oğullarına lanet eyle! Ri'I ile Zekvân (kabilelerin)e de lanet buyurup sonra secdeye kapandı.

Hufâf:

“Kafirlere lanet işte bu sebepten ötürü meşru kılınmıştır” dedi. [832]

Açıklama:

Bu hadislerde işaret edilen kunuta sebep, tarihte “Bi'r Mâune” faciası denilen olaydır.

Ri'l, Zekvan ve Usayye kabileleri, kendilerine Kur'an öğretmek için yanlarına gönderilen tmiş kadar kurayı öldürmüşlerdi. Bu olayın detayı, Siyer ve Tarih kitaplarında mevcuttur.

Bunun üzerine Peygamber (s.a.v.) bir ay bunlara beddua etmeye devam etmiş, fakat bu bilelerin iman edip İslam'a hizmet edecekleri ilahi ilimde muhakkak olduğu için aleyhlerine pılan beddua, Al-i İmran: 3/128. ayetin inmesi üzerine son bulmuştur.

Bu hadislerin hepsi, Hz. Peygamber (s.a.v.)’in vitir namazı dışında da kunut yaptığına lanet etmektedir.

Resulullah (s.a.v.)'in bazı rivayetlerde üç, bazı rivayetlerde ise iki, bazı rivayetlerde ise gece bir vakit kunut yaptığı ve bazı rivayetlerde ise günün beş vaktinde kunut yaptığı geçiktedir. Yalnız bu hadislerin hepsinde, kunutun meydana gelen musibetler üzerine yapıldığı bilinmektedir.

Alimlerin çoğunluğu, bela ve musibet anlarında farz namazlarda kunut yapıp dua etmek meşru olduğu görüşündedirler. Böyle bir musibet olmadığı zamanlarda ise öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarında kunutun yapılmayacağı hususunda tüm alimler görüş birliği içerisindedirler. Fakat sabah namazındaki kunutta ihtilaf edilmiştir. Hanefilere göre yukarıda 'ilan vakitlerde kunut yapıldığını gösteren hadisler neshedilmiştir.

Bazı alimlere göre ise sabah namazı hariç diğer vakitlerde kunut mensuh olmuştur. Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali, gibi sahabiler bu görüştedir.

Hanefilere göre musibet olmadığı zamanlarda vitr dışındaki hiçbir namazda kunut yapilmaz. Ancak musibet anlarında yapılacak kunut konusunda bazı Hanefi kitaplannda sabah nazı tahsis edilmişken, bazılarında imamın bütün cehri namazlarda kunut okuyarak dua bileceği bildirilmektedir.

Özetle; Hz. Peygamber (s.a.v.), bazı felaket ve musibet anlarında günü beş vaktinde kunut yapmış, müslümanlar için dua ve kafirler için ise beddua etmiştir.

Kunut, namazların son rekatinde ve rükudan sonra yapılır

[825] Al-i İmran: 3/128.

[826] Buhâri, Ezan 128; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 2/255; İbn Huzeyme, Sahih, 619; İbn Hibbân, Sahih, 1969, 1972; Ebu Avâne, Müsned, 2/201, 280, 281, 283; İbn Ebi Şeybe, Musannef, 2/316-317.

[827] Buhârî, Ezan 126; Ebu Davud, Vitr 10, 1440; Nesai, İftitah 118.

[828] Buhârî, Meğâzî 28, Cihad 19; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 3/210, 215, 289; Ebu Avâne, Müsned, 2/286.

[829] Buhârî, Vitr 7; Ebu Dâvud, Vitr 10, 1444; Nesâî, İftitah 117;İbn Mâce, İkametu's-Salat 120, 1184.

[830] Buhârİ, Vitr 128, Cenaiz 41, Cizye 8, Meğazi 28, Deavat 58.

[831] Buhârî, Deavat 58.

[832] Ahmed b. Hanbel, Müsned, 4/57.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2013, 15:42:55 Gönderen: Sümeyye »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Müslümanların Başına Bir Sıkıntı Geldiği Zaman
« Posted on: 28 Mayıs 2020, 03:14:07 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Müslümanların Başına Bir Sıkıntı Geldiği Zaman rüya tabiri,Müslümanların Başına Bir Sıkıntı Geldiği Zaman mekke canlı, Müslümanların Başına Bir Sıkıntı Geldiği Zaman kabe canlı yayın, Müslümanların Başına Bir Sıkıntı Geldiği Zaman Üç boyutlu kuran oku Müslümanların Başına Bir Sıkıntı Geldiği Zaman kuran ı kerim, Müslümanların Başına Bir Sıkıntı Geldiği Zaman peygamber kıssaları,Müslümanların Başına Bir Sıkıntı Geldiği Zaman ilitam ders soruları, Müslümanların Başına Bir Sıkıntı Geldiği Zamanönlisans arapça,
Logged
13 Ocak 2013, 15:40:26
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #1 : 13 Ocak 2013, 15:40:26 »

s.a.. ; detayli ve hayirli bir konu..Açiklayici bir anlatimla öğrenmiş olduk elhamdulillah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &