> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Sahih-i Müslim Muhtasarı > Müezzin Kamete Başladıktan Sonra Nafile Namaza Başlamak
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Müezzin Kamete Başladıktan Sonra Nafile Namaza Başlamak  (Okunma Sayısı 1012 defa)
18 Aralık 2011, 00:15:47
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 18 Aralık 2011, 00:15:47 »9- Müezzin Kamete Başladıktan Sonra Nafile Namaza Başlamanın Mekruh Olması617- Ebu Hureyre! (r.a)'tan rivayet edildiğine göre, Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır:

“Namaza kamet getirildiği zaman farz namazdan başka bir namaz yok­tur.” [893]

Açıklama:

Hadis, farz namaz için kamet getirildikten sonra nafile namaza niyetlenmenin yasak ol­duğuna delalet etmektedir. Bu hususta revatib denilen beş vaktin sünnetleri ile diğer nafile namazlar arasında fark yoktur. Bu, alimlerin çoğu ile Şafii mezhebinin görüşüdür. Hanefilere göre ise sabah namazının sünnetini kılmayan bir kimse farzın ikinci rekatına yetişeceğine yakinen bilirse kametten sonra önce sünneti kılar.

618- Abdullah b. Mâlik İbn Buhayne (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Resulullah (s.a.v.) sabah namazına kamet getirilmişken sünnet kılmakta olan birisinin yanına uğrayıp (ravi diyor ki) ona bir şey söyledi, fakat ne ol­duğunu bilmiyoruz. Namazdan çıktığımız zaman o kimsenin etrafını sarıp ona:

“Resulullah (s.a.v.), sana ne söyledi?” diye sorduk. O da:

“Bana, neredeyse sizden birisi sabah namazını dört rekat olarak kıla­caktı” buyurdu” dedi. [894]

Açıklama:

“Neredeyse sizden birisi sabah namazını dört rekat olarak kılacaktı” sözün­den maksat; yapılan işi inkar ve bunu niçin men ettiğine işarettir. Müezzin sabah namazının farzı için karnet getirirken sünnet kılmanın yasak edilmesi sedd-i zerai kabilindendir. Yani bu iş böyle yapıla yapıla ileride daha çok adet olmasına yol açar da cemaat sabah namazının farzının dört rekat olduğunu sanır endişesiyle yasaklanmıştır.

619- Abdullah b. Sercis (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Bir adam, Resulullah (s.a.v.) sabah namazında iken mescide girip mesci­din bir tarafında iki rekat namaz kıldı. Sonra Resulullah (s.a.v.)'in kıldığı namaza dahil oldu. Resulullah (s.a.v.) selam verince:

“Ey filanca kimse! Sen bu iki namazdan hangisini namaz sayıyorsun? Tek başına kıldığın namazı mı, yoksa bizimle birlikte kıldığın namazı mı?” buyurdu.[895]

Açıklama:

“Ey filanca kimse! Sen bu iki namazdan hangisini namaz sayıyorsun? Tek başına kıldığın namazı mı, yoksa bizimle birlikte kıldığın namazı mı” sözünden maksat ise; bu konuda ikinci bir illeti ortaya koymaktadır. 0 da, imamlar hakkında açılması sözkonusu olan ihtilaf kapısını kapamaktır.

Ayrıca bu soruyu yöneltmekle, adamın farza başlamayı geciktirmesi ve sünnetle meşgul olmasının hatalı olduğu bildirilmektedir.


[893] Ebu Dâvud, Salatu't-Tatavvu' 5, 1266; Tirmizî, Salat 312, 421; Nesâî, İmame 60; İbn Mâce, İkametu's-Salat 103, 1151.

[894] Buhârî, Ezan 38; Nesâî, İmame 60; İbn Mâce, İkametu's-Salat 103, 1153.

[895] Ebu Dâvud, Salatu't-Tatavvu' 5, 1265; Nesâî, İmame 61; İbn Mâce, İkametu's-Salat 103, 1152.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Müezzin Kamete Başladıktan Sonra Nafile Namaza Başlamak
« Posted on: 02 Aralık 2020, 02:33:23 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Müezzin Kamete Başladıktan Sonra Nafile Namaza Başlamak rüya tabiri,Müezzin Kamete Başladıktan Sonra Nafile Namaza Başlamak mekke canlı, Müezzin Kamete Başladıktan Sonra Nafile Namaza Başlamak kabe canlı yayın, Müezzin Kamete Başladıktan Sonra Nafile Namaza Başlamak Üç boyutlu kuran oku Müezzin Kamete Başladıktan Sonra Nafile Namaza Başlamak kuran ı kerim, Müezzin Kamete Başladıktan Sonra Nafile Namaza Başlamak peygamber kıssaları,Müezzin Kamete Başladıktan Sonra Nafile Namaza Başlamak ilitam ders soruları, Müezzin Kamete Başladıktan Sonra Nafile Namaza Başlamakönlisans arapça,
Logged
16 Ocak 2013, 16:27:16
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #1 : 16 Ocak 2013, 16:27:16 »

s.a.. ; bir çoğunun aklinda soru işareti oluşturabilecek konulardan bir tanesi olsa gerek..Anlatildiği gibi farz namazi önde gelir..Tekrarlamiş oluyoruz bu hayirli konulari.Rahman c.c razi olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &