ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Sahih-i Müslim Muhtasarı >  Bir Özür Sebebiyle Cemaattan Geri Kalma Hususunda Ruhsat
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir Özür Sebebiyle Cemaattan Geri Kalma Hususunda Ruhsat  (Okunma Sayısı 604 defa)
18 Aralık 2011, 17:29:27
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 18 Aralık 2011, 17:29:27 »47- Bir Özür Sebebiyle Cemaattan Geri Kalma Hususunda Ruhsat


552- Mahmûd İbnu'r-Rebî'den rivayet edilmiştir:

Peygamber (s.a.v.)'in Bedir gazasına katılan sahabelerinden ve Ensâr'dan İtbân , Resulullah (s.a.v.)'e gelip:

“Allah'ın resulü! Gözlerim görmez oldu. Ben kavmime namaz kıldın. Yağmurlar yağdığı zaman kavmim ile aramızda bulunan dere akıyor; onların mescidine gidip onlara namaz kıl duramıyorum. Ey Allah'ın Evime gelip herhangi bir yerinde namaz kılmanı dilerim! O zaman o yeri namazgah edinirim!” dedi. Resulullah (s.a.v.): “İnşaallah, bunu yaparım” buyurdu der ki:

“Ertesi gün Resulullah (s.a.v.) ile Ebû Bekr-i Sıddîk gün yükseldiği ma) geldi. Resulullah (s.a.v.) içeri girmek için izin istedi. Ben de ona izin Eve girdiğinde hiç oturmadı. Sonra: Hadisinin neresinde namaz kılmamı istersin?” buyurdu. Ben, evin bir köret ettim. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.) namaza kalkarak tekbir aldı. Biz arkasına durduk. Bize iki rekât namaz kıldırdı. Sonra selâm verdi. Biz, Resulullah (s.a.v.)'i, kendisi için hazırladığımız bir Hazîre yemeğini yemesi için alı­koyduk. Derken o mahallenin erkeklerinden bir grup, Peygamberin geldiğini haber alarak birer birer yanımıza gelip etrafımızı çevirdi. Bu suretle evde bir hayîi adam toplandı. İçlerinden biri:

Mâlik İbn Duhşun nerede?” diye sordu. Başka birisi:

“O, münafıktır. Allah ve Resulünü sevmez” diye cevap verdi. Bunun üzeri­ne Resulullah (s.a.v.):

“Onun hakkında böyle şey söyleme! Görmüyor musun ki, Allah'tan başka hiç bir ilâh yoktur diyor ve bununla, Allah'ın rızâsını istiyor!” buyurdu. Sahabiler:

“Allah ve Resulü daha iyi bilir” dediler. Onun münafık olduğunu söyleyen kimse yada İtbân;

“Biz onun münafıklara karşı hep yüz verdiğini ve onlara karşı hep iyi davrandığını görüyoruz” dedi. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.):

“Allah, Allah'ın rızâsını dileyerek “La ilahe illallah” Allah'tan başka ilah yoktur diyen bir kimseye cehennemi haram kılmıştır” buyurdu.

Açıklama:

Hadisin ravisi İbn Şihâb der ki: Sonra ben, Salim oğullarından ve onların ileri gelenlerinden biri olan Husayn b. Muhammed el-Ensârî'ye, Mahmud İbnu'r-Rebî' hadîsini sordum, o da bu hususta onu tasdik etti. [802]

Hazire: Yağlı bîr çorbadır. Un ve ufak kıyılmış etle olan bulamaç aşına denir.

Bu hadisten; herhangi bir özürden dolayı cemmatla namaz kılmayı terk etmenin caiz ol­duğu, bir kimsenin karşı karşıya kaldığı bir sıkıntısını başkasına anlatmasının caiz olduğu, namaz için belli bir yerin tahsis edilmesinin caiz olduğu, salih bir kimsenin bir yere davet edilmesi halinde kibirlenmeyerek oraya gitmesinin caiz olduğu, hakkında yeterli bilgi sahibi olunmadan bir kimsenin aleyhine konuşulmaması gerektiği, evine gelen alini bir ev sahibinin misafirine ikramda bulunmasının caiz olduğu, ev sahibinin izniyle misafirin imam olmasının caiz olduğu, alim yada salih bir kimsenin bir yere davet edilmesi halinde yanında birisini de götürmesinin caiz olduğu, hakkında kötü sözler söylenen fakat gerçekte o kötülüklerden uzak olan kimseyi savunmanın caiz olduğu, Kelime-i Tevhid üzere ölen mümin bir kimsenin ebedi olarak cehennemde kalmayacağı gibi bir çok hususlar anlaşılmaktadır.


[802] Buhârî, Salât 46; Nesâî, İmame 46.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Bir Özür Sebebiyle Cemaattan Geri Kalma Hususunda Ruhsat
« Posted on: 31 Mayıs 2020, 06:27:24 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bir Özür Sebebiyle Cemaattan Geri Kalma Hususunda Ruhsat rüya tabiri, Bir Özür Sebebiyle Cemaattan Geri Kalma Hususunda Ruhsat mekke canlı, Bir Özür Sebebiyle Cemaattan Geri Kalma Hususunda Ruhsat kabe canlı yayın, Bir Özür Sebebiyle Cemaattan Geri Kalma Hususunda Ruhsat Üç boyutlu kuran oku Bir Özür Sebebiyle Cemaattan Geri Kalma Hususunda Ruhsat kuran ı kerim, Bir Özür Sebebiyle Cemaattan Geri Kalma Hususunda Ruhsat peygamber kıssaları, Bir Özür Sebebiyle Cemaattan Geri Kalma Hususunda Ruhsat ilitam ders soruları, Bir Özür Sebebiyle Cemaattan Geri Kalma Hususunda Ruhsatönlisans arapça,
Logged
20 Ocak 2013, 21:48:39
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2013, 21:48:39 »

s.a.. ; konuyu örneklerle okumak daha güzel oldu..Bilgilenmiş olduk , Rabbim c.c razi olsun kardeşim.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &