> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çeşitli Konularda Eserler > Sabredenler ve Şükredenler >  Zenginlik ile Fakirlik, Güzel Amel İçin Birer İmtihandır
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Zenginlik ile Fakirlik, Güzel Amel İçin Birer İmtihandır  (Okunma Sayısı 1792 defa)
18 Temmuz 2010, 16:52:39
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 18 Temmuz 2010, 16:52:39 »بســـم الله الرحمن الرحيم
 
 
Zenginlik ile Fakirlik, Güzel Amel İçin Birer İmtihandır

 
 
Allah Teala, insanları yarattığı gibi, onların zenginliklerini ve fakirliklerini de yaratmıştır. Allah Teala, kullarının hangisi daha güzel bir amel yapacak diye imtihan etmek için zenginlikle fakirliği yaratmış, bunları taat, masiyet, sevap ve azab için sebeb kılmıştır.

Nitekim Allah Teala:

"Sizi bir imtihan olarak kötülüklerle (şer) ve iyiliklerle (hayr) deneyeceğiz. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz" (Enbiya/35)

İbn-i Abbas bu ayet-i kerimedeki; "şer ile hayır" dan darlık ile bolluk, sıhhat ile hastalık, zenginlik ile fakirlik ve helal ile haram murad edilmiştir ve bunların hepsi imtihandır" demiştir.

İbn-i Yezid bu ayet-i kerimeyi şöyle tefsir etmiştir:

"Sizi sevdiklerinizle ve sevmediklerinizle imtihan edeceğiz. Bakalım, sevdiklerinizde ve sevmediklerinizde sabrınız ve şükrünüz nasıl olacaktır."

Kelbi, bu ayet-i kerimeyi şöyle tefsir etmiştir:

"şer" ile fakirlik ve bela murad edilmiş, "hayır" ile mal ve çocuk murad edilmiştir. "

Nitekim Allah Teala, zenginlik ile fakirliğin, ibtila ile imtihanın binekleri olduğunu haber vererek:

"Fakat insan ne zaman Rabbi kendisini imtihan edip ikramda bulunur ve nimet verirse, "Rabbim bana ikram etti" der. Ama ne zaman onu imtihan edip de rızkını kısarsa, o vakit de, "Rabbim bana ihanet etti" der" (Fecr/15-16) buyurmuştur.

Cenab-ı Hak bu ayet-i kerimede:

"kulunun rızkını daraltmak ve kısmakla imtihan ettiği gibi, ona ikram etmek, nimet vermek ve rızkını genişletmekle de imtihan ettiğini haber vermektedir. Çünkü fakirlikle zenginlikten her ikisi de Allah'dan birer imtihandır. Sonra Cenab-ı Hak, rızkın bol verilmesinin kul için bir ikram olduğunu ve rızkın az verilmesinin kul için bir ihanet olduğunu iddia edenin iddiasını reddederek, "iş iddia edildiği gibi değildir. Bilakis ben nimet vermekle imtihan ederim ve bela vermekle ihsan ederim" buyurmuştur. Bu ayetin lafızlarını düşünen için bu mana anlaşılmış olur."

Nitekim, Allah Teala:

"O (Allah) sizi yeryüzünün halifeleri yaptı. Bazınızı derecelerle bazınızın üstüne çıkardı. Ta ki, size verdiği şeylerde sizi imtihan etsin" (Enam/165) diğer bir ayette de:

"Biz yeryüzündeki şeyleri yere mahsus bir ziynet verdik ki, insanlarıı imtihan edelim. Bakalım hangisi daha güzel bir amelde bulunacak" (Kehf/7) buyurmuştur.

Cenab-ı Hak bu ayet-i kerimede yeryüzünü mallarla ve diğer eşyalarla ibtila ve imtihan için süslemiştir. Nitekim imtihan için ölümle yaşamayı yaratmıştır. Yine imtihan için yerleri gökleri yaratmıştır. Allah Teala, insanların hangisinin daha çok itaat edeceğini, daha güzel amel yapacağını imtihan etmek için, yerleri, gökleri ve bunların arasında bulunanları yaratmış olduğunu ve bunlar için ömür takdir etmiş olduğunu, yaşamanın sebebleri olan altın, gümüş, meskenler, giyim eşyaları, binekler, hububat, hayvanlar, kadınlar, çocuklar, meyveler gibi varlıkları yeryüzünün süsü kıldığını haber vermiştir.

Allah'ın yaratmış olduğu şeylerin hepsi haktır. Yerler, gökler ve onların arasında ne varsa hepsi Allah'ındır. Mülk ve saltanat yalnız Allah'ındır. Bunlar boş yere yaratılmamıştır.

Nitekim Allah Teala:

"Ya siz zannettiniz mi ki, biz sizi boşuna yarattık da, bize döndürülmeyeceksiniz? Allah, o hak padişah çok yücedir. O'ndan başka ilah yoktur. Kerim olan, arşın Rabbidir" (Mü'minun/15-16)

Allah Teala, zatını, ortağı olmaktan, çocuğu olmaktan, zevcesi olmaktan, yorulmaktan, ihtiyacı olmaktan, yerleri gökleri muhafaza etmeyi ihmal etmekten tenzih ettiği gibi bütün varlıkları da boş yere yaratmaktan Zatını tenzih etmiştir.

Hiçbir kimse O'ndan izinsiz şefaat edemez. Hiçbir şey Allah'ın ilminden hariç kalmaz. Allah Teala kullarını, emirsiz, nehiysiz, başıboş olarak ve boş yere yaratmış değildir. Kulları kıyamet gününde Allah'a döneceklerdir. İyileri mükafatlandıracak, kötüleri cezalandıracaktır. Kafirler kendilerinin batıl yolda bulunduklarını, peygamberlere tabi olanların doğru ve hak yolda bulunduklarını bileceklerdir.

Bu zikredilenleri kim inkar ederse, Allah'ın ilah olduğunu, Rab olduğunu, gerçek Hükümdar olduğunu inkar etmiş olur.

Nitekim mü'min, kendisiyle kıyamet hakkında konuşan ve kıyameti inkar eden arkadaşına hitap ederek şöyle dedi:

"Seni aslen topraktan, sonra bir damla sudan yaratan, sonra da düzgün bir insan kılığına koyan Allah'ı inkar mı ettin?"

Mü'min, arkadaşının, kıyameti inkar etmesini Allah Teala'yı inkar saymıştır.

Nitekim Allah Teala:

"Eğer (kafirlerin seni yalanlamasına) şaşıyorsan asıl şaşılacak şey onların, "biz toprak olduğumuz zaman mı, hele hele, biz yeniden mi yaratılacağız?" demeleridir. İşte bunlar Rablerini inkar edenlerdir." (Rad/5) buyurmuştur.

Kıyameti inkar etmek, Rabbin kudretini, ilmini, hikmetini, gerçek hükümdarlığını, rububiyetini, ilah olmasını inkar etmek olur.

Nitekim peygamberleri yalanlamak, peygamberlerin risaletlerini inkar etmek, kıyameti inkar etmek olur.

Peygamberleri yalanlayan, kıyameti inkar eden, Allah'ın rububiyyetini inkar etmiş olur.

Netice olarak Allah Teala, zenginlik ile fakirliği ibtila ile imtihanın binekleri olarak yaratmıştır. Allah Teala, malı sırf menfaatlanmak için indirmemiştir.

Nitekim Ahmed b. Hanbel'in "Müsned"inde rivayet edildiğine göre, Allah Teala, şöyle buyuruyor:

"Ben malı, namaz kılınması için, zekat verilmesi için indirdim. Ademoğlu'nun bir vadi dolusu malı olsa, Allah'dan ikinci bir vadi dolusu mal ister, ikinci vadi dolusu malı olsa üçüncü bir vadi dolusu mal ister. Ademoğlunun karnını topraktan başka bir şey dolduramaz."

Allah Teala, malı, kendi hakkı olan namazın kılınmasına, kulların hakkı olan zekatın verilmesine yardımcı olsun diye indirmiştir. Yoksa hayvanların yiyip içtiği gibi, yalnız faydalanmak ve lezzet almak için indirmiş değildir. Bir kimse Allah'ın vermiş olduğu mal ile bu iki hakkı eda etmezse toprak o kimseye daha layıktır.

İnsan, Rabbini, yaratıcısını tanımak, O'na iman etmek, O'nu sevmek, O'nu zikretmek için yaratılmıştır. İnsanın içi, iman, ilim ve hikmet için yaratılmıştır.

Fakat birçok cahil kimseler, içlerini, Allah'ın birliğinden, isimlerinden, sıfatlarından, emirlerinden boşaltıp fani olan mal sevgisiyle doldurmuşlardır. Bununla beraber bunların içleri dolmaz, bilakis ölüp içini toprak dolduruncaya kadar hatta kendisinin ve malının yaratılmış olduğu asıl maddesi olan toprağa dönünceye kadar fakirlikleri, açgözlülükleri ve mala düşkünlükleri devam eder.

İnsanın dünyada ve ahirette olgunluğu, kurtuluşu ve saadeti, içini iman ve ilimle doldurmasına bağlıdır. Mal eğer sahibine fayda vermezse elbette ona zarar verir. Sahibine fayda vermeyen ilim, mülk, güç de böyledir. Çünkü bunlar, gaye ve maksadlara ulaşmak için vesiledirler. Zira hayır ve şer bunlarla yapılır.

Buna göre bir kimse malını, mülkünü, ilmini ve kudretini Allah yolunda kullanırsa, bunları gaye ve maksadları için kullanmış olduğundan ona dünyada ve ahirette fayda verir. Bunları fena istek ve arzularına nail olmak ve dünya faydalarını elde etmek yolunda kullanırsa, hem dünyada hem de ahirette hüsrana uğramış olur.
 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Zenginlik ile Fakirlik, Güzel Amel İçin Birer İmtihandır
« Posted on: 20 Ekim 2020, 23:09:26 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Zenginlik ile Fakirlik, Güzel Amel İçin Birer İmtihandır rüya tabiri, Zenginlik ile Fakirlik, Güzel Amel İçin Birer İmtihandır mekke canlı, Zenginlik ile Fakirlik, Güzel Amel İçin Birer İmtihandır kabe canlı yayın, Zenginlik ile Fakirlik, Güzel Amel İçin Birer İmtihandır Üç boyutlu kuran oku Zenginlik ile Fakirlik, Güzel Amel İçin Birer İmtihandır kuran ı kerim, Zenginlik ile Fakirlik, Güzel Amel İçin Birer İmtihandır peygamber kıssaları, Zenginlik ile Fakirlik, Güzel Amel İçin Birer İmtihandır ilitam ders soruları, Zenginlik ile Fakirlik, Güzel Amel İçin Birer İmtihandırönlisans arapça,
Logged
26 Ekim 2018, 09:35:01
Zehra Hüner
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 305


« Yanıtla #1 : 26 Ekim 2018, 09:35:01 »

Zenginlikte fakirlikte bizim için birer imtihandır Allahu Teala buyurmuştur Ben ilmi isteyene zenginliği ise istediğime veririm yani zenginlik Rabbimin istediği kişiye verdiği bir imtihandır fakirin imtihanı Zor zamanlarında Allah'a isyanda bulunmamak bolca şükretmek elindeki nimetlere Hamd etmek ve sabretmektir zenginin imtihanı ise malını sadece kendisine ait olmadığını bilmek o malda ihtiyaç sahiplerinin de Hakkı olduğunu bilmektir bolca şükretmektir ve malının bir kısmını Allah yolunda harcamak tır şte zenginin ve fakirin İmtihanı böyledir Rabb'im bizlere Hangi konumda olursak olalım sabredenlerden ve imtihanını kazananlardan eylesin Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
26 Ekim 2018, 14:00:22
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.245Site
« Yanıtla #2 : 26 Ekim 2018, 14:00:22 »

Esselamü aleyküm Rabbim bizleri her daim şükür ve sabır üzere eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
23 Kasım 2018, 00:44:14
Ayşegül Yıldırım koü
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 149


« Yanıtla #3 : 23 Kasım 2018, 00:44:14 »

"Kulların sabaha eriştiği her gün (yeryüzüne) iki melek iner. Bu iki melekten biri, 'Allah'ım,malını hayr yolunda harcayan kişiye (harcadığı malın yerine) yenisini ver.' der. Diğeri de, Allah'ım, malını (hayır yollarında harcamayarak) elinde tutan (cimrilik eden)kişinin malını telef et.'der." (Buhari,Zekat,27)

Sizler de emeklerinizi bizlere harcıyorsunuz inşallah Allah sizlere bu yardımlarınız sayesinde Rahmeti ilahi nazarında salih kullardan eylesin. Amin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
23 Kasım 2018, 01:43:16
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.100« Yanıtla #4 : 23 Kasım 2018, 01:43:16 »

Varlık ta yokluk ta bizler için birer imtihandır.  Rabbim her yönde imtihanımızı kolay olanlardan eylesin inşaAllah. Amin Ecmăin
Bilgiler için Allah Razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &