> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çeşitli Konularda Eserler > Sabredenler ve Şükredenler >  Cenab-ı Hak Dünyayı Geçici
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cenab-ı Hak Dünyayı Geçici  (Okunma Sayısı 547 defa)
18 Temmuz 2010, 16:50:49
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 18 Temmuz 2010, 16:50:49 »بســـم الله الرحمن الرحيم
 
 
Cenab-ı Hak Dünyayı Geçici, Aldatıcı Bir Menfaat Kılmış, Ahireti İse Ceza ve Sevap Yurdu Kılmıştır

 
 
Cenab-ı Hak dünyayı geçici, aldatıcı bir menfaat kılmış, ahireti ise ceza ve sevap yurdu kılmıştır. Cenab-ı Hak dünyayı insanların sevecekleri şeylerle kuşatıp süslemiştir.

Nitekim Allah Teala:

"Kadınlara, oğullara, kantar kantar altın ve gümüşe, nişanlı atlar ve develere, ekinlere karşı aşırı sevgi beslemek insanlara güzel gösterilmiştir. Bunlar dünya hayatının nimetleridir. Oysa gidilecek yerin güzeli Allah kalındadır" (Al-i İmran/14) buyurmuştur.

Cenab-ı Hak, bu ayet-i kerimede dünyayı süsleyen lezzetler ile nimetlerin yedi şey olduğunu ve dünyayı isteyip, onu ahirete tercih edenlerin maksadlarının da bu yedi şey olduğunu bildirmiştir.

- Kadınlar, dünyanın en büyük zinet ve nimetleri olduğu gibi en büyük fitneleridir de.

- Çocuklar, erkeğin kemali, iftiharı, şerefi ve onurudur.

- Atlar, sahiblerinin onurları, iftiharları, kaleleri düşmanlarını takip etmede ve onlardan kaçmada üstün gelme vasıtalarıdır.

- Altın ile gümüş cinsleri ve nevileri çeşitli olmasına rağmen arzu edilen şeylerin elde edilmesinde vasıtadırlar.

- Deve sığır, koyun, keçi gibi hayvanlara gelince, bunlar binilmek ve yenilmek için olduğu gibi, bunlardan giyim ve ev eşyası ve diğer menfaatlar da elde edilir.

- Ekinler ise insanların ye hayvanların yiyecekleridir.

Bundan sonra Allah Teala Hazretleri, bunların dünyanın geçici nimetleri ve menfaatları olduğunu haber vermiştir. Sonra Allah Teala, kullarını ahiret menafatına teşvik edip, ahiret menfaatinin dünya menfaatından daha hayırlı ve baki olduğunu haber vererek:

"Ey Muhammed, de ki, Bundan daha iyisini size haber vereyim mi Allah'a karşı gelmekten sakınanlara, Rablerinin katında, altlarından ırmaklar akan ve orada temelli kalacakları cennetler tertemiz eşler ve Allah'ın rızası vardır. Allah kullarını hakkıyla görücüdür" (Al-i lmran/15) buyurmuştur.

Sonra Cenab-ı Hak, ahiretin bu menfaatlarına kimlerin layık ve ehil olduğunu haber vererek, Onlar ki:

"Ey Rabbimiz! Biz gerçekten inandık sen de bizim günahlarımızı af buyur. Ve bizi cehennem azabından koru" diyeni sabreden, doğru olan, gönülden kulluk eden hayra sarfeden ve seher vakitlerinde bağışlanma dileyenlerdir" (Al-i İmran/16-17).

Cenab-ı Hak, muttaki olan dostları için hazırlamış olduğu ahiret menfaatinin, dünya menfaatından daha hayırlı olduğunu ve bu ahiret menfaatinin da iki nevi olup, biri faydalanacakları sevap, diğeri ise bu sevapdan daha büyük olan kendi rızası olduğunu haber vermiştir.

Allah Teala Hazretleri basiret sahiplerine dünyanın hakikatından, onun bir oyun ve oyalanma olup, nefislerin onunla oyalandığından, bedenlerin onunla oyalandığından, oyunla oyalanmanın ise bir hakikatinin bulunmadığından, bunların ancak nefisleri meşgul edip, vakitleri zayi ettiğinden, bunlarla ancak cahil kimselerin ömürlerini geçirdiklerinden ve dünyanın gözler ve nefisler için bir zinet ve süs olduğundan, dünyanın, gözleri ve nefisleri sevgi cihetinden çekici bulunduğundan, şayet kalpler dünyanın hakikatini ve vereceği sonucu bilmiş olsalardı, elbette dünyaya buğz edip, dünya üzerine ahireti tercih edeceklerinden ve dünyayı devamlı, hayırlı ve baki olan ahiret üzerine tercih etmeyeceklerinden haber vererek:

"Bilmiş olun ki, bu dünya hayatı ancak bir oyun ve bir oyalanma ve bir süs ve aranızda bir övünme ve daha çok mal ve çocuk sahibi olmaktan ibarettir. Bu yağmurun bitirdiği, ekicilerin de hoşuna giden bir bitkiye benzer, sonra kurur, sapsarı olduğu görülür, sonra çerçöp olur." (Hadid/20) buyurmuştur.

İmam Ahmed'in Müsned'inde Abdullah b. Mes'ud'dan rivayet edildiğine göre:

"Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

"Benim dünya ile ne işim var. Benimle dünyanın hali bir yaz gününde bir ağacın gölgesinde uyuyup da sonra ağacı bırakıp giden bir yolcunun hali gibidir" buyurmuştur.

Tirmizi'nin Sehl b. Sa'd'dan rivayet ettiğine göre, Sehl demiştir ki:

"Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

"Eğer dünya, Allah katında sivrisineğin kanadına denk olsaydı, hiçbir kafire dünyadan bir içim su vermezdi" buyurmuştur." Tirmizi, "bu hadis sahihdir " demiştir.

Müslim'in Müstevrid b. Şeddad'dan rivayet ettiğine göre, Müstevrid demiştir ki:

"Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

"Ahiretin yanında dünya, ancak birinizin şu parmağını denize koyduğu kadarcıktır. Parmağı ile denizden aldığı suyu göz önüne getirsin." diyerek parmağıyla işarette bulunmuştur".

Tirmizi'nin Müstevrid b. Şedded'dan rivayet ettiğine göre, Müstevrid demiştir ki:

"Ölü bir kuzunun yanında Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ile beraber duran kafile ile birlikte bulunuyordum. Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

"Şu kuzu İaşesini buraya attıkları vakit atanlar bunu kıymetsiz ve değersiz gördükleri için atmışlardır herhalde diye düşünürsünüz değil mi?" diye sordu. Onlar da:

"Evet Ya Resulullah" dediler. Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

"İşte bu İaşe, sahiblerince nasıl kıymetsizse, dünya da Allah katında bundan daha kıymetsizdir" buyurmuştur.

Tirmizi'nin, Ebu Hüreyre (r.a.)'den rivayet ettiğine göre:

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

"Dünya ve oradaki her şey melundur. Allah'ı zikretmek ve onun rızasına uygun şeylerde, alim ve veya öğrenci olmak müstesna." buyurmuştur.

İmam Ahmed'in, Haysem b. Harici'den, o da İsmail b. Ayyaş b. Abdullah b. Dirar En-Nehrani'den naklen rivayet ettiğine göre:

İsa aleyhisselam:

"Havarilere, "ben size gerçeği söylüyorum. Şüphe yok ki, dünya tatlı olursa, ahiret acı olur, dünya acı olursa, ahiret tatlı olur. Allah'ın gerçek kulları, dünyanın tam lezzetini tatmıyanlardır. Ben size gerçeği söylüyorum, sizin amel cihetinden en şerliniz dünyayı seven, onu ahiret üzerine tercih eden ve bütün insanların da kendisinin amel ettiği gibi amel etmesini isteyen alimdir" dedi.

Yine İmam Ahmed'in, Yahya b. İshak'dan, o da Sabit b. Abdülaziz'den, o da, Mekhul'den naklen rivayet ettiğine göre:

İsa aleyhisselam:

"Ey havariler cemaatı, hanginiz denizin köpüğü üzerine ev yapabilir?" dedi. Onlar da:

"Ey Ruhullah. Buna kimin gücü yeter" dediler.

İsa aleyhisselam:

"Öyleyse dünyadan sakının, onu karargah edinmeyin" derdi.

İmam Ahmed'in Kitabü'z-Zühd'ünde rivayet edildiğine göre:

İsa aleyhisselam:

"Ben size gerçeği söylüyorum. Firdevs cennetine varis olmak isteyen kimsenin, kuru ekmek yiyip tatlı su içmesi, köpeklerle beraber çöplüklerde yatması çok bile" derdi.

İmam Ahmed'in Müsned'inde rivayet edildiğine göre:

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

"Allah Teala dünyayı ademoğlunun yemeğine benzetmiştir. O yemeği ne kadar tuzlasa ve baharatlasa da (yani ne kadar nefis olsa da) sonunda neye dönüşüyor?" buyurmuştur.
 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Cenab-ı Hak Dünyayı Geçici
« Posted on: 26 Ekim 2021, 04:17:13 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Cenab-ı Hak Dünyayı Geçici rüya tabiri, Cenab-ı Hak Dünyayı Geçici mekke canlı, Cenab-ı Hak Dünyayı Geçici kabe canlı yayın, Cenab-ı Hak Dünyayı Geçici Üç boyutlu kuran oku Cenab-ı Hak Dünyayı Geçici kuran ı kerim, Cenab-ı Hak Dünyayı Geçici peygamber kıssaları, Cenab-ı Hak Dünyayı Geçici ilitam ders soruları, Cenab-ı Hak Dünyayı Geçiciönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &