ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Ramazan Ayı Özel Dünyası ๑۩۞۩๑ > İlim Dünyası İle Ramazan Ayı > Ramazan Ayı Makaleleri > Oruç kendini tutmaktır
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Oruç kendini tutmaktır  (Okunma Sayısı 1062 defa)
16 Ağustos 2010, 13:42:12
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 16 Ağustos 2010, 13:42:12 »Oruç Kendini Tutmaktır

“Ramazan ayι ki insanlara, yol gösterici, hidayeti, doğruyu batιldan ayιrmayι açιklayan Kur’anı Kerim bu ayda indirildi. Sizden kim bu aya erişirse onu oruçlu geçirsin. Allah orucu farz kιldi ta zenginlerde açlιğιn açlιğιnι anlasιnlar ve böylelikle fakirlere de merhametle hareket etsinler.”(1)
Oruç Kendini Tutmaktır Her yıl bize asıl kimliğimizi hatırlatan rahmet ve bereket ayına nihayet kavuşuyoruz. Evimize misafir gelince onu ağırlamaya özen gösterdiğimiz gibi Rabbimiz, bize hediye olarak sunduğu bu ayı da hak ettiği şekilde ağırlamayı nasip etsin. Zira bu ay herhangi bir ay değil bu ayda kazanılan sevaplar da herhangi bir amel sevabı değildir. Nitekim Rabb Teala “Kulum benim için yemesini içmesini ve şehvetini terk etmektedir. Oruç benim içindir onu ben değerlendiririm. Sevabın karşılığı on kata kadar artar.” buyurmuştur.(2)


“Peki, sizce Rabbin bu aya rağbeti nedendir? Bir fıkıhçının dediği gibi dağın arkasında görmemiz murad edilen ne vardır? Oruç bize neyi öğütlemektedir? İsterseniz bu soruları cevaplamaya orucun kelime anlamıyla başlayalım:

Oruç Farsça bir kelimedir. Kelimenin aslı “günlük” anlamına gelen “Ruze”dir. Önceleri “Oruze” olarak kullanılmış, daha sonra oruç şeklinde ifade edilmeye başlanmıştır. Arapçada orucun karşılığı “savm” kelimesidir. Savmın anlamı yemek-içmekten kendini tutmak, hareketsiz kalmak ve her şeyden elini eteğini çekmektir. Kur’an’da savm “susmak” anlamında da kullanılmıştır. Ayrıca oruç sadece İslam dininin muhataplarına değil geçmiş kavimlere de farz kılınmıştır.

(Kur’an-ı Kerimde “Ey müminler! Sizden öncekilere oruç farz kılındığı gibi size de farz kılındı ki muttaki olasınız” buyrulmaktadır.(3))

Ramazan ayı vesilesiyle tutulan bir aylık oruç aslında nefsin riyazetidir. Nefse susmayı sabretmeyi beklemeyi bir çocukmuşçasına eğiterek öğretmektir. Çünkü nefsin en zayıf olduğu konu açlıktır. İnsan açlıkla nefsini terbiye edebilirse pek çok hikmetin anahtarını ele geçirmiş sayılır. Çünkü tokluk yokluktur.

Ebu Süleyman Darani der ki:

“Kim doyarsa altı afet gelir:

1-Münâcâtının tadını kaybeder

2-Hikmetin muhafazası zorlaşır.

3-Yaratıklara karşı şefkatten mahrumdur çünkü hepsinin tok olduğunu zanneder.

4-İbadetlere karşı ağırlık hisseder.

5-Şehvet artar

6-Müminler mescidler etrafında dolaşırken onlar tuvaletler etrafında dolaşırlar.” (4)

Yürüyen Kur’an Efendimiz a.s. yaşantısına baktığımızda da onun ömrünün “savm” olduğunu görürüz. Bizler orucumuza zarar gelir korkusuyla bir ay boyunca nefsimizle cedelleşmekten bitap düşeriz. Her zaman işlediğimiz ufak tefek (!) günahları işlememeye çalışırız. Bayramla birlikte nefsimiz oruç kalkanını kırar ve on bir ay sonrasına kadar bizi ateşe sürüklemeye devam eder. Oysa Peygamber (a.s.) gerek Ramazandan sonraki Şevval ayında gerekse hemen her haftanın pazartesi Perşembe günleri oruç tutarak bize nefsin heveslerini kırma yolunu göstermiş, aslında bir ömrü Ramazanmışçasına geçirmemizi hal diliyle bize söyleyerek nefsi disipline sokmanın bir aylık bir iş olmadığını yaşantısıyla ispatlamıştır.

Peygamber efendimizin yine oruçla ilgili pek çok teşvik edici hadisi bulunmaktadır. Bunlardan biri de şudur:

“Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruç gününde olduğunda kötü söz söylemesin, tartışıp dalaşmasın, eğer birisi onunla dövüşür veya ona sataşırsa “Ben oruçluyum” desin. Muhammed’in canı elinde olan Allah’a yemin olsun ki oruçlunun ağız kokusu Allah katında misk kokusundan daha güzeldir.”

“Oruç tutan kimse için iki sevinç vardır: orucu açtığında sevinir,oruçlu olarak Rabbine kavuştuğunda sevinir.”(5)

Bu hadisten de anlaşıldığı üzere oruç nefsin heva ve heveslerine karşı kalkan vazifesi görmektedir. Oruçlu kimse sırf Rabbin rızası için eline diline beline sahip olarak “Reyyan” kapısından girmeye hazırlanır.(6)

Ramazan ayı dışında dünya meşgalelerine dalıp kime kul olduğumuzu unuttuğumuz günler de maalesef az değil. Oysa oruçluyken Allah Resulu’nun buyurduğu gibi “kıyametin açlık ve susuzluğunu hatırlar” yoksul ve muhtaçların halini bilfiil yaşayarak anlar fitreler ve iftar davetleriyle manevi hazza erişerek ruhumuzu tekâmülde bir adım daha ileriye taşırız. Ayrıca oruç toplum bilincini de canlandırır, toplu olarak ibadet etmenin oluşturduğu manevi iklim elbette ki oruç tutmayan insanları bile etkileyecektir.

Ramazan ayını bu bilinçle karşılar ve hakkıyla eda ederek uğurlarsak hayal bile edemeyeceğimiz güzelliklere hem bu dünyada hem de ahirette erişiriz biiznillah. Yoksa peygamberin de buyurduğu gibi Allah bizim açlığımıza muhtaç değildir. Ramazan orucu nefsimizin hizaya gelmesi için bir kamp ve sevgili Rabbimizin rızasını elde etmek için bir köprüdür.

Sahurlarda uykumuzdan feragat ederek kurduğumuz sofralara cennet sofrası gözüyle bakarak, okunan mukabeleleri Allah Resulü’nden dinler gibi takip ederek, gün içinde öfkemize, bedenimizden sadır olacak nahoş işlere ket vurarak, akşamları iftar öncesi Resulün bir hurmayla iftar ettiğini tefekkür ederek, yatsıdan sonra teravihi Hz. Ömer’in ardında cemaat olmuş gibi kılarak aşk dolu bir ramazan geçirmeniz ve bayrama her türlü kerahetten arınmış bir ruhla çıkmanız temennisiyle; Şekûr olan Allah’a emanet olunuz…

(1)Bakara 185

(2)Buhari ve Müslim

(3)Bakara 183

(4)Amellerin faziletleri

(5)Buhari ve Müslim

(6)Cennette sadece oruçluların gireceği bir kapı


alıntıdır

 
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Oruç kendini tutmaktır
« Posted on: 07 Nisan 2020, 16:38:38 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Oruç kendini tutmaktır rüya tabiri,Oruç kendini tutmaktır mekke canlı, Oruç kendini tutmaktır kabe canlı yayın, Oruç kendini tutmaktır Üç boyutlu kuran oku Oruç kendini tutmaktır kuran ı kerim, Oruç kendini tutmaktır peygamber kıssaları,Oruç kendini tutmaktır ilitam ders soruları, Oruç kendini tutmaktırönlisans arapça,
Logged
09 Haziran 2017, 15:56:14
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimiçi Çevrimiçi

Mesaj Sayısı: 26.002


« Yanıtla #1 : 09 Haziran 2017, 15:56:14 »

Esselamu aleyküm.Rabbim bizleri orucunu hakkıyla tutan ve nefsine hakim olup kendini ruhen ve bedenen tutan kullardan olalım inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
09 Haziran 2017, 22:03:05
Melda
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.670


« Yanıtla #2 : 09 Haziran 2017, 22:03:05 »

Aleyküm selam . Rabbim ramazan ayını hakkıyla geçirmeyi nasip et inşallah ...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
09 Haziran 2017, 22:04:22
Melda
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.670


« Yanıtla #3 : 09 Haziran 2017, 22:04:22 »

Esselamu aleyküm.Rabbim bizleri orucunu hakkıyla tutan ve nefsine hakim olup kendini ruhen ve bedenen tutan kullardan olalım inşAllah...

Amin inşallah abla . Rabbim orucumuzu hakkıyla tutmayı nasip et . Orucu maddi manevi şekilde tutalım inşallah .
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
09 Haziran 2017, 23:55:06
Ramazan.
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 6.353« Yanıtla #4 : 09 Haziran 2017, 23:55:06 »

Ve Aleykum Selam . Amin amin . Insanin aklinda ve gonlunde Allah cc rizasini kazanmak hedefi ve gayreti varken , kotuluklerden uzak durur . Bu yonuyle oruc kotuluklere kalkandir .

Allah cc razi olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &