> Forum > ๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ > Psikoloji Dünyası > İşkence Ve Psikolojik Tesirleri
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İşkence Ve Psikolojik Tesirleri  (Okunma Sayısı 506 defa)
09 Mart 2010, 17:46:07
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 09 Mart 2010, 17:46:07 »İşkence Ve Psikolojik Tesirleri

İnsanlık suçu olan işkence, tarihi seyri içerisinde devam edip gitmiştir.Bedeni tesirlerinin yanısıra menfi ruhi tesirleri olduğuna dair yayınlar yapılmaktadır. Yayınlar en çok Kızıl Kmer rejiminden sağ kalan Kamboçyalılar, Vietnam savaşından dönenler, Şili’de işkence görüp sağ kalanlar hakkındadır.

Bunlardan en fazla yayın Şililerle ilgilidir. Bunu takiben Yunan, İspanyol, Kuzey İrlanda, Arjantinli vakalar gelmektedir (1,2). En çok görülen emareler baş ağrısı, işitme bozukluğu, mide—barsak bozuklukları ve eklem ağrısıdır. En sık rastlanan fiziki tespitler, derideki yara izleri, kırık ve çıkıklardır. (3) 275 işkence kurbanı üzerinde yapılan araştırmaya göre en sık görülen ruhi arazlar kâbus görme, hafıza kaybı ve konsantrasyon zayıflığıdır. (3) Allodi ve Cowgill’in araştırmalarına göre ise, en sık rastlanan belirtiler anksiyete (sıkıntı) semptomları, fobiler, şüphecilik, korku, uykusuzluk ve kâbustur.(4)

Tarihi seyir içinde baktığımızda, ecdadımıza ait kara leke yoktur. Haçlı seferleri sırasında, Haçlılar hâkim olduğunda işkence yapılmasına karşılık; hadiseler tersine dönünce Müslümanların adaletini görüyoruz(5) Müslümanların eziyet ve işkence yapmamasını Yüce

Beyan ve Yüce Rehberimiz sağlamıştır. Esir edilen düşman askerlerine iyi muamele edilmesi, eziyet ve işkence yapılmaması ile ilgili olarak İslam fukahasının, bilhassa Hamad İbn-i Ebu Süleyman’ın, Kur’an-dan (Bakara,190) istihraç ettikleri asli kaide, ki bu muameleye dair olarak, Milletlerarası hukukun zamanımızdaki telakkisine temel teşkil etmiştir.

Bakara suresinin zikrolunan 190. ayetinde deniliyor ki: “Sizinle dövüşenlerle Allah yolunda dövüşün; haddi aşmayın, muhakkak ki Allah haddi aşanları sevmez.” Bu durumda, esirlerin katledilmesi ve işkence caiz değildir.(6) Bu hususta Peygamberimiz (sav) de örnek olmuştur. “Bedir’de müşrik esirlerden bazıları yaralı idiler. Müslümanlar aynen kendi yaralılarını tedavi ettikleri gibi bunların da tedavileriyle meşgul olmuşlardır. Müslümanlar bütün gazvelerinde düşman yaralılarını asla ihmal etmemiş ve en iyi bir şekilde muamele etmişlerdi. Çünkü böyle bir davranış şekli Müslümanlığın hayat anlayışının bir tezahürüdür. İslam da bütün insanlığın dinidir. Müslümanlar, Bedir’de müşrik
ölülerini kendi şehitleri gibi defnederek, açıkta kalmaktan kurtarmışlardır. Oysa müşrikler, Uhud’da Müslümanların şehitlerine karşı gayri insani tavırlar takınmışlar, kulak-burun gibi uzuvlarını kesmişlerdi. Müslümanlar ise hiç bir zaman düşman ölülerine böyle muamele yapmamışlardı. (7). Bu noktada Yüce Rehberimiz “Bir zimmîye eziyet edenin hasmı benim. Ve ben kime hasım olursam Kıyamet gününde ondan hakkımı alırım.” Bir zimmîye eziyet eden, bana eziyet eder. Bana eziyet eden de Allah’a eziyet etmiş olar.’ (8 ) buyurmaktadır.

Konuyu sadece savaş veya gayri müslim açısından değerlendirmiyoruz. Peygamberimiz değil işkence, en ufak bir eziyeti dahi kabul etmemektedir. Peygamberimiz kötü bakışa bile tolerans göstermiyor. Bu hususta “Eziyet veren bir bakışla müslümana işaret etmek, müslüman için helal olmaz” (9). Yine bu noktada “Allah’u Teala müminlerin eza görmesinden ikrar eder’’, “Bir müslümanın diğerini -kabaca-dürtmesi caiz değildir” “Müslüman elinden ve dilinden emin olunan kimsedir.” “Müslümanların yolundan eziyet verici şeyleri kaldır”, ‘‘Halka eziyet veren bir ağaç parçasını yol ağzından kaldırdığından dolayı cennette gezinen bir adam gördüm.”(10) buyurması daha ziyade Batı’da gördüğümüz işkence hadisesinin minimumu olan eziyet vakıasının müslüman ülkelerde son derece az görülmesini izah eder. Konuya objektif ve mukayeseli bir yaklaşım yapan Fransız bilgin Gustawe Le Bon der ki: “Az önce andığımız Kur’an ayetlerinden Hz.Muhammed’in Yahudi ve Hıristiyanlara hoş görüsünün azami ölçülerde olduğunu ve özellikle Hıristiyanlık ve Yahudilik gibi önceden ortaya çıkan dinlerden hiç
birisinin benzeri şeyler söylememiş olduğunu gördük.” Robertson, “Şarklen”in Tarihi adlı eserinde “Kendi dinlerine karşı hamaseti ve diğer dinlere uyanlara karşı da hoşgörüyü bir arada bulunduranlar yalnız Müslümanlardır.” demektedir.
(8 )

Dr. Polat HAS

1) Haley, S: Arc. Gen. Psychiatry. 30:191-196, 19 74.

2) Rasmussen, 0V: Dan. Med. Bu1L 27:241-243, 1980.

3) Goldfeld, A:JAMA. 259:2725-2729, 1988.

4) Allodi, E., Cowgill, G:Can. J. Psychiatry. 27;98, 1982.

5) Kutup, S:İslamda Sosyal Adalet, Celtüt mtb. (st. 197Ls:258.

6) Turnagil, A.R:İslömiyet ve Milletler Hukuku, Sebil yay. Ist. 972 s:185.

7) Mahmut Şit Hattab: Komutan Peygamber. Bir yay. Ist. 988 s:347.

8 ) Yusuf El Kardavi: Müslümanlar Gayri Müslimlere Nasıl Davrandı. İhya yay. İst. 985,s:20,37.

9) Talo, M:İslömda Karşılıklı Haklar ve Vazifeler Çile yay. İst. 5: 140.

10)Abdülvehhap Şarani: Is16 mda Kardeşlik Hukukunun Esasları. Sönmez yay. Ist. 975, s: 13, 14.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İşkence Ve Psikolojik Tesirleri
« Posted on: 09 Şubat 2023, 13:05:23 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İşkence Ve Psikolojik Tesirleri rüya tabiri,İşkence Ve Psikolojik Tesirleri mekke canlı, İşkence Ve Psikolojik Tesirleri kabe canlı yayın, İşkence Ve Psikolojik Tesirleri Üç boyutlu kuran oku İşkence Ve Psikolojik Tesirleri kuran ı kerim, İşkence Ve Psikolojik Tesirleri peygamber kıssaları,İşkence Ve Psikolojik Tesirleri ilitam ders soruları, İşkence Ve Psikolojik Tesirleri önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &