ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Biyoğrafi Dünyası > Peygamberler > H.z İbrahim (S.A)
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: H.z İbrahim (S.A)  (Okunma Sayısı 3996 defa)
18 Mart 2009, 23:44:53
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 18 Mart 2009, 23:44:53 »1.Hz. Ibrahim hakkında genel bilgiler
Hz. Îbrahim Kur'an-i Kerim'de bildirilen peygamberlerdendir : « Kitap'ta Ibrahim'i an. Zira o, sıdkı bütün bir peygamberdi » . Ülül'azm denilen peygamberlerin ücüncüsü olup Mezopotamya'daki Keldâni kavmine gönderilmistir. Peygamberimiz Muhammed Mustafa (S.A.V.)'dan sonra Allah katında insanlarin en üstünüdür, cünkü ileride göreceğimiz gibi Allahü Teâlânin varlığını kendi akıl ve mantığıyla bulmuştur. Allah ona Halil'im (dostum) diye buyurdu. Onun icin «Hâlilürrahman» olarak zikredilir. Kendisine on suhuf (forma) verildi. Oğulları, Ismail ve Ishak aleyhisselam'dan ziyade soyundan daha bircok peygamber geldiği icin «Ebü'l enbiya» (peygamberler babasi) da denilmiştir. Beni Israil oğlu olan Hz. Ishak, Arap kavmi ise diğer oğlu Hz.Ismail'den türemiştir. Babasinin Âzer'in mi, Târuh'un mu olup olmasi hakkında ihtilaf vardır (genis bilgi ileride, 2.2 noktada verilecektir) . Bir rivayete göre annesinin ismi Emile'dir . Hz.Ibrahim peygamberimizin dedelerindendir .

2. Hz. Ibrahimin hayatı

 
Ibrahim aleyhisselamın nesebi Nuh aleyhisselamın oğlu Sam'a dayanır. Hz. Nuh'un vefatı ile Hz. Ibrahim arasında iki peygamber (Hz.Hud & Hz. Sâlih) vardır. Bu fâsıla (rivayete göre, M.K.) 1143 senedir. Hz. Hud ile Hz. Ibrahim arasında da 630 yıllık bir fâsıla olduğu bildirilmiştir. Doğum yeri Bâbil kentidir .


Babil halkı Allah'ın yolundan saptığı icin her sene putlar icin âyin düzenlerdi. Bu âyin'de bir yere toplanır bayram yapar ve sonra puthaneye gider, putlara secde eder, sonra da evlerine dönerlerdi. Böyle bir bayram günü, Ibrahim aleyhisselam puthaneye girip, bir balta ile bütün kücük putları kırdı. Baltayı da, en büyük putun boynuna asdı ve oradan uzaklaştı. Keldâniler puthâneye girince bütün putların kırıldığını gördüler ve bunu yapanı yakalayarak cezâlandırmak istediler. Hz. Ibrahimi getirip, bu işi sen mi yaptin dediler. Ibrahim aleyhisselam « Kendisi dururken kücük putlara tapınılması istemediği icin, boynunda asılı olan büyük put yapmıştır. Inanmazsaniz kendisine sorunuz » buyurdu. Onlar 'Putlar konusamaz ki, sen onlara sor diyorsun' dediler. Bunun üzerine Ibrahim aleyhisselam « O halde konuşamayan ve kendilerini kırılmaktan kurtaramayan putlara neden ibadet edersiniz ? Size ve tapdiğınız putlara yazıklar olsun » dedi , ama bu hic bir fayda vermedi, cünkü onlar : «Dediler ki. Biz, babalarımızı bunlara tapar kimseler bulduk ».


Ibrahim aleyhisselam'ın ateşe atılması kararlastırıldıktan sonra odun toplanıyor ve kocaman bir ateş yakılıyor. Problem Halilallah'i ateşe atmakta. Rivayete göre Iblis insan şekline girip Nemrud'a mancinik kullanmasını tavsiye ediyor . Kur'an'da : « Onun (Ibrahim) icin bir bina yapın ve derhal onu atese atın ! dediler » buyurulmuştur. Bir bina (mancinik) yapılıp oradan Ibrahim aleyhisselam ateşe atılınca, ateş bir gül bahcesi oluyor. Diğer bir rivayete göre ici balik dolu bir havuz oluyor ates. Ve böylece ates Halilürrahman'i yakmiyor. Bu kurtarma olayi Kur'an-i Kerim'in Enbiya suresinde bildirilmistir : « Ey ates ! Ibrahim icin serinlik ve esenlik ol» dedik. Böylece ona bir tuzak kurmak istediler, fakat biz onları, daha cok hüsrana uğrayanlar durumuna soktuk » . Bugün S.Urfa'da « Ayn-i Zelika » veya « Halilürrahman » isminde 50x30 m boylarinda bir havuz vardır. Buranın Hz. Ibrahim'in ateşe atıldığı yer olduğu, balıkların odunlardan meydana geldiği iddia olunmakta ve kimse bu baliklara dokunmamaktadır . Tevrat'ta bu ateş olayı hakkında -Ibrahim peygamberin yahudilerin soyunun babalari kabul edildigi halde - bir bilgi yoktur.Hz. Sâre yaşında ölmüştü. Allah'in dostu da Kudüs'de ikâmet etmekteydi. Bir gün evden gelince evinde birisinin olduğunu gördü. Bu misafir Azrail aleyhisselam idi. Ibrahim aleyhisselam :'Seni iceriye kim bıraktı' dedi. O da:'Buranın sahibi' diye cevap verince, Halilallah:'Buranın sâhibi benim ve ben seni iceriye bırakmadım' dedi. Azrail aleyhisselamin: 'Beni buraya buranın ve her şeyin sahibi bıraktı' demesi üzerine Ibrahim aleyhisselam bu misafirin bir melek olduğunu anladı. Kimsin diye sordu ve Azrâil aleyhisselamin olduğunu öğrendi. Ibrahim aleyhisselam ona: "Ziyârete mi geldin ? Ruhumu almaya mi ?" buyurdu."Eger izin verirsen ruhunu almaya!" diye cevap verdi. Hz. Ibrahim de : "Dost dostun canını alır mı ?" deyince, "Yâ Ibrahim bunu Allah'a sorayim" buyurdu. Azrâil aleyhisselam hemen gidip geldi ve Allahü Teâlâ: " Dost dosta kavusmak istemez mi ?" buyurdu dedi. Halilallah bunu isitince: "Cabuk gel kardeşim, hemen canımı cânâna kavuştur, benim icin bundan daha büyük bir müjde olamaz" buyurdu ve ruhunu teslim etti . Ibrahim aleyhisselam Kudüs civarında Habrun kasabasında bir mağaraya defn edildi. Bu kasaba Halilürrahman olarak bilinmektedir . En meşhur camisi de « Halilürrahaman » camisidir. Su anda Israiloğullarının elinde bulunup Hebron olarak bilinmektedir .

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: H.z İbrahim (S.A)
« Posted on: 25 Şubat 2020, 18:55:08 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: H.z İbrahim (S.A) rüya tabiri,H.z İbrahim (S.A) mekke canlı, H.z İbrahim (S.A) kabe canlı yayın, H.z İbrahim (S.A) Üç boyutlu kuran oku H.z İbrahim (S.A) kuran ı kerim, H.z İbrahim (S.A) peygamber kıssaları,H.z İbrahim (S.A) ilitam ders soruları, H.z İbrahim (S.A)önlisans arapça,
Logged
15 Ağustos 2010, 21:00:26
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2010, 21:00:26 »

 Peygamberimiz Muhammed Mustafa (S.A.V.)'dan sonra ALLAH katında insanlarin en üstünüdür, cünkü ileride göreceğimiz gibi ALLAHü Teâlânin varlığını kendi akıl ve mantığıyla bulmuştur. ALLAH ona Halil'im (dostum) diye buyurdu

allah razı olsun çok güzel bilgiler maşaallah subhanallah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
16 Şubat 2015, 16:00:45
Ramazan.
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 6.353« Yanıtla #2 : 16 Şubat 2015, 16:00:45 »

Yüce ALLAH  Hz. İbrahim'e '' Halil'im '' yani dostum demiştir. Bu hikayeler çok güzel . Yüce RABB'imiz Hz. İbrahim'i hiçbir zaman çaresiz koymamıştır , her zaman Hz. İbrahim'i himmetiyle kurtarmıştır. Yüce ALLAH bizleri doğru yoldan ayırmasın bizleri sevdiklerinin listesin de kılsın ve bizleri cennet-i firdes'lere ulaşmayı nasip etsin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
16 Şubat 2015, 16:49:00
Bahrişan 8

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 308


« Yanıtla #3 : 16 Şubat 2015, 16:49:00 »

ÇOK GÜZEL BİR KONU OLMUŞ HZ İBRAHİM HAKKINDA FAZLA BİR BİLGİM YOKTU AMA ŞİMDİ BİRAZ DAHA BİLGİLENDİM
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
09 Temmuz 2015, 13:18:46
Yakupcan

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.111« Yanıtla #4 : 09 Temmuz 2015, 13:18:46 »

Hz. İbrahim,Allah'ın varlığını kendi akıl ve mantığıyla bulduğu için Allah katında Hz.Muhammed'ten sonraki en üstün peygamberdir.Allah razı olsun paylaşımdan dolayı.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı


Sanma ki dert sadece sende var...
Sendeki derdi nimet sayanlarda var!

HZ.MEVLANA
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &