ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Muvatta > Medine Ve Medinelilere Resûlullah s.a.v.in Duası
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Medine Ve Medinelilere Resûlullah s.a.v.in Duası  (Okunma Sayısı 971 defa)
25 Ekim 2011, 16:00:48
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 25 Ekim 2011, 16:00:48 »45 MUHTELİF KONULAR KİTABI[1]
 

1. Medine Ve Medine'lilere Resûlullah (S.A.V)’in Duası[2]


 

1. Enes b. Malik (r.a.)'dan: Resûlullah (s.a.v.), Medine halkı için şöyle dua etti: «Allahım! Onların ölçeklerini bereketlen­dir. Sa' ve müdlerini bereketli kıl.»[3]

 

2. Ebû Hüreyre (r.a.) şunları anlattı: insanlar turfanda mey­veyi gördüklerinde Resûlullah (s.a.v.)'e getirirler, o da meyveyi eline alınca:

«— Allah'ım! meyvelerimizi bize bereketlendir, Medi­ne'mizde bize bolluk ver, sa' ve müddümüzde bize bereket­ler ihsan eyle, Allah'ım Şüphesiz ki İbrahim senin kulun, halil'in (dostun) ve peygamberindir. Ben de senin kulun ve peygamberinim. O Mekke için sana dua etti. Ben de Medi­ne için sana dua ediyorum. Onun Mekke için senden talep ettiğinin benzerini ve bir misli fazlasını senden talep edi­yorum» Sonra Resûlullah (s.a.v.) gördüğü en küçük çocuğu çağı­rır, bu meyveyi ona verirdi.[4][1] Îbnül-Arabî der ki: Hadis tasnifinde belirli konuların dışında muhtelif konuları beyan etmek için bab ve kitaplara ilk defa bu ismi veren imam Malik’dir.Bunun iki faydası vardır.

a) Müellif belirli bir hüküm ve konuyla bağlı olma külfetinden  kurtulmuş olup serbest hareket eder.                                           

b) Öteden beri alışılagelen belirli konulara girmeyen değişik şeyler olab.hr. Bu isim altında onlar da serbestçe ifade edilebilir.

[2] Medine'nin daha öceki ismi «Yesrib» idi. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de el-Ahzâb sûresi 13. âyetinde bu isimle zikredilmektedir. Daha sonra Peygam­ber Efendimiz (s.a.v.) 622 Milâdî tarihinde Mekke'den Medine'ye hicret bu-yurunca bu ismin yerini, peygamberin şehri anlamına gelen «Medinetü'n-Nebî» almıştır. Daha sonra bu isim çok kullanıldığı için kısa olması bakı­mından sonundaki «en-Nebî» atılmış, Medine olarak kalmıştır. Aslında «Medine» şehir demektir. Fakat Peygamberimizin şehrine alem olmuştur. Bu sebeple Medine denilince, Peygamberimiz (s.a.v.)'in hicret edip medfun bulunduğu şehir akla gelir.

[3] Buharı, Buyu, 34/53; Müslim, Hac, 15/85, no: 465.

Sa'; 1040 dirhem yani 2.176 gram ağırlığında hububat alan bir ölçektir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in: «Medine halkının sa' ve müdlerini be­reketlendir» buyurması, bu Ölçeklerle ölçülen gıda maddelerini bereket­lendir, anlammadır. Burada mecaz vardır. Bu sebeple, Peygamber Efendi­miz (s.a.v.)'in üstün ifade gücünü görmekteyiz.

[4] Müslim, Hac, 15/85, no:483.

Ashabın ilk çıkan meyveyi, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'e getirmeleri onun duasını almayı arzu ettiklerinden dolayı idi.

Hz. İbrahim (a.s.)'in Mekke için yapmış olduğu dua Kur'an-ı Kerim'de İbra­him sûresinin 35-37. âyetlerinde zikredilmektedir ki anlamı şöyledir: «— (Habibim) hatırla o zamanı kit İbrahim: Rabbim, demişti, bu şehri (Mekke-i Mükerreme'yi) emniyetli kıl. Beni de oğullarımı da putlara tapmaktan uzak tut... Ey Rabbimiz! Ben evladlarımdan ki­mini (ismail a.s.) ile validesini (Hacer'i) senin mukaddes olan evi­nin yanında ekinsiz bir vadiye yerleştirdim. Ey Rabbimiz! Onları bu vadiye yerleştirmemin sebebi dosdoğru namazlarını kılmaları içindir. Artık sen insanlardan bir kısmının gönüllerini onlara meylettir ve onları bir kısım meyvelerle rızıklandır. Umulur ki on­lar bu sebeple şükrederler.»

Hadİs-i Şerifin son bölümünde Resûl-i Ekrem (s.a.v.)'in çocuklara karşı olan şefkat ve merhameti ile onları sevindirmeye verdiği itinayı görüyoruz.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Medine Ve Medinelilere Resûlullah s.a.v.in Duası
« Posted on: 29 Mayıs 2020, 04:50:01 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Medine Ve Medinelilere Resûlullah s.a.v.in Duası rüya tabiri,Medine Ve Medinelilere Resûlullah s.a.v.in Duası mekke canlı, Medine Ve Medinelilere Resûlullah s.a.v.in Duası kabe canlı yayın, Medine Ve Medinelilere Resûlullah s.a.v.in Duası Üç boyutlu kuran oku Medine Ve Medinelilere Resûlullah s.a.v.in Duası kuran ı kerim, Medine Ve Medinelilere Resûlullah s.a.v.in Duası peygamber kıssaları,Medine Ve Medinelilere Resûlullah s.a.v.in Duası ilitam ders soruları, Medine Ve Medinelilere Resûlullah s.a.v.in Duasıönlisans arapça,
Logged
10 Ekim 2014, 13:34:07
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #1 : 10 Ekim 2014, 13:34:07 »

s.a.. , ne güzel bir dua böyle..Sevgili Peygamberimiz'in s.a.v ettigi gibi bizde birbirimize böyle güzel dualar edelim insaallah.Rahman c.c razi olsun kardesim.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
10 Ekim 2014, 13:38:50
Nadire 8

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 264


« Yanıtla #2 : 10 Ekim 2014, 13:38:50 »

paylaşım için teşekkürler. sağ olun...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

BUGÜN ALLAH İÇİN NE YAPTIN!!!....
10 Ekim 2014, 13:41:55
Arife 8

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 410« Yanıtla #3 : 10 Ekim 2014, 13:41:55 »

Teşekkür ederim.  Medinen in  önce ki adının yesrib olduğunu bilmiyordum  . Öğrettininz .
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

GEÇMİŞİM İÇİN ;
... ESTAĞFURULLAH...
BUGÜNÜM İÇİN ;
... ELHAMDÜLİLLAH...
YARINIM İÇİN ;
... İNŞALLAH...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &