> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Muvatta > Iyne Yoluyla Alış Veriş
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Iyne Yoluyla Alış Veriş  (Okunma Sayısı 840 defa)
05 Kasım 2011, 17:19:03
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 05 Kasım 2011, 17:19:03 »19. Iyne Yoluyla Alış Veriş


40. Abdullah b. Ömer'den: Resûlullah «Kim herhangi bir gı­da maddesi satın alırsa, bunu teslim almadan başkasına satmasın.» buyurdu.[41]
 
41. Abdullah b. Ömer'den: Resûlullah «Herhangi bir yiye­cek maddesi satın alan kimse bunu teslim almadan başka­sına satmasın» buyurdu.[42]
 
42. Abdullah b. Ömer'den: «Biz Resûlullah (s.a.v.) zamanında yiyecek maddeleri satın alırdık. Bunu satmadan önce, Resûlullah bize aldığımız yerden başka yere nakletmemizi emreden birini gönderirdi.»[43]
 
43. Ömer b. Hattab'm emriyle Hakim b. Hizam insanlar için gıda maddeleri satın aldı ve teslim almadan geri sattı. Bunu işiten Ömer (r.a.) pazarlığı dudurdu ve: «Satın aldığın gıda maddelerini teslim almadan önce satma» buyurdu.[44]
 
44. Malik'e şu rivayet edildi: «(Sahilde) Kâr deposunda bulu­nan yiyecek maddeleri ile ilgili istihkak bölgeleri Mervan b. Ha­kem zamanında çıkmıştır. İnsanlar da bu belgeleri, yiyecek mad­delerini teslim almadan satarlardı. Bunun üzerine Zeyd b. Sabit ile ashabdan başka biri Mcrvan'ın huzuruna çıkıp: «Sen faizi helâl mı kılıyorsun? Ey Mervan!» dediklerinde, Mervan: «Faizi helâl kılmaktan Allah'a sığınırım. Bu da nereden çıktı?» dedi.
«— Şu belgeler... însalar o belgeleri alıyorlar, daha mallarını teslim elmadan satıyorlar» dediler. Bunun üzerine Mervan, bun­ları takip edecek zabıta gönderdi. Zabıtalar bu belgeleri satın
alanlardan alıp sahiplerine iade ediyorlardı.[45]
 
45. Malik'e şöyle rivayet edildi: «Bir adam diğerinden vadeyle buğday satın almak istedi. Bunun üzerine bu kimse müşteriyi ala­rak pazara götürdü. Orada bulunan buğday yığınlarını göstere­rek:
«— Senin için bunların hangisinden almamı istiyorsun?» de­yince, müşteri:
«— Sen bana kendinde olmayan şeyi mi satıyorsun?» dedi ve Abdullah b. Ömer'in yanına geldiler. Abdullah b. Ömer müşteriye:
— Kendisinde olmayan şeyi bundan alma» ve satıcıya da: «— Kendinde olmayan şeyi satma» dedi.
 
46. Yahya b. Saîd'den: Abdurrahman oğlu müezzin Cemil'in Saîd b. Müseyyeb'e şöyle bir sual sorduğunu işittim:
«— Ben devletin Car deposundan insanlara dağıttığı yiyecek maddelerini satın alıyorum. Sonra vade ile geri satmak istiyo­rum.» dedi. Bunun üzerine Saîd:
«— Satın aldığm yiyecek maddelerinin tamamını onlara geri vermek mi istiyorsun?» dedi. Cemil:
«—Evet.» deyince Saîd bunu yasakladı.49
îmam Malik der ki: Bizde ittifakla kabul edilen görüş şudur: Buğday, arpa, yulaf, dan gibi hububattan birini veya nohut, mer­cimek gibi şeylerden birini ya da nebati yağ, tereyağ, bal, sirke, peynir, susam yağı ve süt ve benzeri katıklıklardan birini satın alan kimse, bunları teslim almadan Önce satamaz.[41] Buharı, Buyu, 34/51; Müslim, Buyu, 21/8, no: 32.
[42] Müslim.Buyû, 21/8, no: 33.
[43] Müslim, Buyu, 21/8, no: 33.
[44] Bu konudaki hadislerde, satın alınan gıda maddelerinin teslim alınmadan satılmasının caiz olmadığını Öğrendik. Acaba bu hüküm sadece gıda mad­delerinde mi geçerlidir, yoksa diğerleri de buna dahil midir? İmam Malik'in görüşü biraz sonra metinde görülecek.
Hanelilerin görüşü ise şöyledir: Satın alman şey ya gayri menkûldür yani taşınamaz mallardır, ya da menkuldür, yani taşınabilir mallardandır. Ta­şınamaz mallan teslim almadan Önce satmak caizdir. Taşınabilir malların ise teslim almadan önce satışı caiz değildir. (Bk. Mecelle, Mad, 253) Şafİiye göre, gerek yiyecek maddeleri ve gerekse bunun dışındaki diğer maddeler ve hatta taşınmaz mallar da, aynı hükme dahildir, satışları carı değildir.
Ahmed b. Hanbel'e göre ise, ölçü ve tartıya girenlerin teslim almadan önet satışları caiz değil, bunun dışındakilerin satışı caizdir. (ibn Rüşd, Bidayetü'l-Müctehid, c.2, s. 158; Sehârenfûri, Bezlü'l-Mechûl c.15, s. 167).
[45] Müslim, manaca Dahhâk b. Osman -Bukeyr b.abdullah b. el-Eşecc -Süleyman b. Ycsar - Ebu Ilureyre senediyle mevsul olarak rivayet eder: Buyu, 21/8, no: 40.
Hadisdc geycn »istihkak belgesi» diye tercüme ettiğimiz «sak»: Üzerinde borç yazılı kâğıt demektir. Burada bundan maksat ise şudur. Veliyyü'l-Emr devlette alacağı olan hak sahiplerine alacakları gıda maddelerini ve diğer haklarını bir kâyul;. yazarak tasdik edip verirdi. Onlar da bu hakları­nı devlet hazinesindL-n teslim almadan başkalarına satarlardı. (Bk. Sahi-hu Müslim bi-Şerhin-Nevevî, c. 10, s. 171).

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Iyne Yoluyla Alış Veriş
« Posted on: 27 Ekim 2021, 09:19:36 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Iyne Yoluyla Alış Veriş rüya tabiri,Iyne Yoluyla Alış Veriş mekke canlı, Iyne Yoluyla Alış Veriş kabe canlı yayın, Iyne Yoluyla Alış Veriş Üç boyutlu kuran oku Iyne Yoluyla Alış Veriş kuran ı kerim, Iyne Yoluyla Alış Veriş peygamber kıssaları,Iyne Yoluyla Alış Veriş ilitam ders soruları, Iyne Yoluyla Alış Verişönlisans arapça,
Logged
20 Haziran 2018, 15:49:39
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.536


« Yanıtla #1 : 20 Haziran 2018, 15:49:39 »

Esselamu aleykum. Islama göre bir malın satış akdi gerçekleşmeden satılması caiz değildir.Islama uygun şekilde bir mali alıp satan kullardan olalim. Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &