> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Muvatta > Borçlunun İflas Etmesi
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Borçlunun İflas Etmesi  (Okunma Sayısı 3884 defa)
04 Kasım 2011, 17:43:27
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 04 Kasım 2011, 17:43:27 »42. Borçlunun İflas Etmesi[106]


87. Ebû Bekr b. Abdurrahman b. Haris b. Hişam'dan: Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: «Herhangi bir kimse bir mal satar, o malı satın alan kimse iflas eder ve malı satan onun bedelin­den hiç bir şey almamış olur da o malı aynen bulursa alabi­lir. Eğer malı satın alan kimse Ölürse burada mal sahibi di­ğer alacaklılar gibidir.»[107]
 
88. Ebu Hureyre (r.a.)'den şöyle rivayet edildi: Resûlullah (s.a.v.) «Herhangi bir kimse iflas eder de (alacaklılarından) biri malını aynen bulursa, o malda hak sahibi obuaya baş­kalarından daha lâyıktır.» buyurdu.[108]
îmam Malik der ki: Bir kimse diğer birine (veresiye) bir mal satsa da müşteri iflas etse, satıcı malını aynen bulursa alır. Müş­teri malın bir kısmını satmış ve ayırmış olsa bile, malın sahibi onu almaya diğer alacaklılardan daha layıktır. Müşterinin o malı bölmesi, bulduğunu aynen almasına mani olmaz. Sattığı malın bedelinden bir miktar almış olsa da, onu geri verip malından bul­duğunu alır. îsterse, bulamadığı kısımda diğer alacaklılarla be­raber hak sahibi sayılır.
îmam Malik der ki: Bir kimse herhangi bir mal, meselâ bir ip­lik, bir meta, (yiyecek ve giyecek gibi şeyler) veya bir parça arsa sa­tın alsa, sonra bu satın alınan şey üzerinde bir iş, meselâ arsaya bir bina yapsa veya iplikten kumaş dokusa, sonra da iflas etse ve arsanın sahibi, «ben arsa ile üzerindeki binayı alacağım» dese, bu­nu yapamaz. Fakat arsaya ve müşterinin orada yaptığı şeylere kıymet konur. Sonra, arsanın ve binaların kıymetinin ne olduğu araştırılır. Bu belirlendikten sonra, onlar da ortak olurlar. Arsa sahibinin hissesine düşen kendisinin, binalara düşen de diğer alacaklıların olur.
îmam Malik der ki: Meselâ, bunların hepsinin kıymeti bin beşyüz (1500) dirhem olup, beşyüzü arsanın, bini de binaların de­ğeri olsa, üçte biri arsa sahibine, üçte ikisi de diğer alacaklılara kalır.
îmam Malik der ki: îplik ve benzerleri de böyledir. Onlarda da böyle bir değişiklik yapılır da müşteri borçlanır ve ödeyemezse, ay­nı muamele burada da yapılır.
îmam Malik der ki: Satılan malda müşteri herhangi bir şey yapmaz. Fakat bu mal revaç bulur, fiyatı yükselmiş olur da sahibi onu almak ister, diğer alacaklılar da sahibine verilmesini iste­mezlerse, bu durumda alacaklılar, ya mal sahibine sattığı fiyat­tan noksansız bedelini ödeyip malı alırlar, yahut da malı ilk sahi­bine teslim ederler.
Eğer malın fiyatı düşmüş ise, satan kimse iki şey arasında muhayyer olur. Ya malını alır, üstüne bir şey istemez; Yahutda di­ğer alacaklılarla beraber hissesine düşeni alır.
îmam Malik der ki: Bir kimse (veresiye) bir cariye veya bir hayvan satın alsa ve bu aldığı (cariye veya hayvan) yanında do­ğurduktan sonra iflas etse, cariye yahut hayvan yavrusuyla birlik­te satıcıya kalır. Ancak diğer alacaklılar kendilerinde kalmasını isterlerse, satıcının hakkını tam olarak vermeleri gerekir.[106] İflas: Bolluktan darlığa düşmektir. Istılahta, elindeki varlığı, borcunu karşılamayan kimseye müflis denir.
[107]ibn Abdilber der ki: Bütün Muvatta'larda böyledir. Bütün raviler, Malik'ten mürsel olarak rivayet ederler. Abdurrezzak ise mevsul rivayet eder.Şeybanî, 787.
[108] Buharı, îstikrâd, 43/14; Müslim, Musâkat, 22/5, no: 22,

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Borçlunun İflas Etmesi
« Posted on: 23 Ekim 2021, 11:34:27 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Borçlunun İflas Etmesi rüya tabiri,Borçlunun İflas Etmesi mekke canlı, Borçlunun İflas Etmesi kabe canlı yayın, Borçlunun İflas Etmesi Üç boyutlu kuran oku Borçlunun İflas Etmesi kuran ı kerim, Borçlunun İflas Etmesi peygamber kıssaları,Borçlunun İflas Etmesi ilitam ders soruları, Borçlunun İflas Etmesiönlisans arapça,
Logged
22 Mayıs 2015, 21:08:38
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #1 : 22 Mayıs 2015, 21:08:38 »

s.a.. , borçlu iflas ettiginde alacaklilarin paylarini ve ne sekilde alacaklari hususu güzel ifade edilmis..Rahman c.c razi olsun kardesim.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Mayıs 2015, 21:11:59
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.536


« Yanıtla #2 : 22 Mayıs 2015, 21:11:59 »

Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan hocam.Borclunun ,borcunu nasıl eda edeceği belirtilmiş.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
27 Mart 2016, 17:18:53
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #3 : 27 Mart 2016, 17:18:53 »

Aleykum selam.. Iflas durumu çok sıkıntılı ve kargaşa ortamının fazlaca olduğu bir durum.. Böyle bir zamanda borclunun da alacaklininda neler yapması gerektiğinin yolunu efendimiz göstermiştir..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
27 Mart 2016, 19:07:14
Selma 8
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.284« Yanıtla #4 : 27 Mart 2016, 19:07:14 »

Allah bizi kimseye borçlu etmesin ve ederse bile borcumuzu erken ödettirsin inŞaallah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

TESETTÜR TARZ DEĞİL FARZ
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &