ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Mucize Ve Büyük Özellikleri > Sakif Heyetinin Gelişi Sırasında Vukua Gelen Mucizeler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sakif Heyetinin Gelişi Sırasında Vukua Gelen Mucizeler  (Okunma Sayısı 782 defa)
28 Aralık 2009, 14:35:40
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 28 Aralık 2009, 14:35:40 »GELEN ELÇİLER, BU SIRADA VUKUA GELEN MUCİZELER VE BUNLARIN SIRAYLA ANLATILMASI


Sakif Heyetinin Gelişi Sırasında Vukua Gelen Mucizeler


Beyhakî ve Ebû Nuaym´in Mûsâ bin Ukbe tarikiyle Zühri´den naklettiklerine göre, o şöyle demiştir: "Sakîf Kabîlesi´ni (Tâiflileri) tem-silen Urve bin Mes´ûd gelip Peygamber (s.a.v.)´in huzuruna çıktı ve res men müslüman oldu. Sonra kavmine dönmesi için izin istedi. Peygamberimiz kendisine dedi ki: "Onların seni öldürmelerinden kor karım." Urve ise şu cevabı verdi: Yâ Resûlallah, onlar beni uyurken görseler, uyandırmağa cesaret edemezler." Bu şekilde ayrılıp kavmine gitti ve onları müslümanlığa davet etti... Onlardan hiç de beklemediği bir muhalefetle karşılaştı... Hattâ kötü sözler işitip üzüldü... Birgün, seher vakti kalkıp sabah namazı için hazırlandı. Evin damına çıkarak Ezan okumaya başladı... Ezan´ın dinin temeli olan şehâdet cümlelerini "okurken, ansızın bir ok gelip kendisini cansız yere serdi. Oracıkta şehîd oldu... Onun bu şekilde şehid edilişi haberi Hz. Peygamber´e ulaştığı .zaman, şöyle buyurdular: "Urvenin meseli, Sahib-i Yâsîn´in meselidir... O da kavmini Allah´a davet etmiş ve kavmi tarafından Öldürülmüştü."

Urve bin Mes ud´un öldürülmesinden sonra Sakîf ten sayıları yir miye yaklaşan bir heyet geldi, içlerine Kinâne bin Abd-i Yâlîl ile Osman bin Ebû´l-As da vardı... Hepsi de müslümanlığı kabul ettiler...."

Ibn-i Sa´d´ın Vâkıdî´den naklettiği bir habere göre, Urve bin Mes´ûd, Ezan okuduğu sırada atılan bir okla yaralandığı zaman; "Şehâdet ederim ki Muhammed Allah´ın Resulüdür! O bana, bunu ön ceden haber vermiş ve "kavmin seni öldürür" buyurmuştu, demiştir...."

Yine Ebû Nuaym´in Vakıdl´den naklettiği bir haber. Deniliyor ki: "Peygamber (s.a.v.), Tâiften döndüğü sırada Urve bin Mes´ûd, Gaylân bin Mesleme´ye şöyle demişti:

"Ey Gaylân, Allah´ın, Resulü Muhammed´e ne kadar büyük bir başarı verdiğini görüyorsun. Bütün insanlar, ister istemez kendisine tabî olmuş durumda... Bizler ise, Arab´ın dâhileri arasında anılı rız... Böyleyken biz, islâm´ın câhili olabilir miyiz? Muhammed´in davetinden bu derece uzakta kalabilir miyiz? Bak, ben sana vaktiyle yaşadığım bir hali haber vereyim. Şimdiye kadar ben bunu, senden başka hiçbir kimseye söylemiş de değilim. Şöyle ki: Bir zamanlar ben ticâret için Necrân´a gitmiştim. O sıralarda, henüz Muhammed pey gamberliğini ilân etmiş değildi... Necran metropoliti benim arkadaşım idi. Kendisiyle konuşurken bana demişti ki: "Bak Urve, sizin Mekke Haremi´nde bir peygamberin çıkacağı zaman hayli yaklaşmış bulun­maktadır. Ve bu peygamber, bütüp peygamberlerin sonu olacaktır. Kavmiyle arasında çetin mücâdeleler de geçecektir... Bu peygamber, ortaya çıkıp insanları Allah´a davet ettiği zaman, muhakkak sen O´na îmân edip tabî olmalısın!"

îşte metropolit´in bana söyledikleri aynen bunlar idi. Fakat ben onun bu sözlerim, Sakîf ten veya başka kabileden hiçbir kimseye söyle miş değilim. Şimdi ilk defa sana söylüyorum ve ben sana söylemekle kalmıyorum, derhal kendisine gidip tabî olacağım!"

Urve, Gaylân´a bunları söyledikten sonra derhal yola çıkarak Hz. Peygamber´e gelmiş ve müslüman olmuştur...."

Beyhakl´nin rivayetine göre Vehb şöyle demiştir; "Ben, Câbir´e sor dum ve dedim ki: Tâifli´ler gelip Peygamberimiz1 e bîat ettikleri zaman, bâzı şartlar ileri sürmüşler. Bunların ne olduğunu bana açıklar mısın?" Câbir´in bana verdiği cevab ise aynen şu olmuştur: "Onlar Hz. Peygam ber´e, zekât vermiyeceklerini ve cihâda katılmayacaklarını şart koş muş lar di... Fakat peygamberimiz bu sırada aynen şöyle buyurmuşlardı:

"Hakkiyle müslüman oldukları takdirde, çok geçmez zekât da ve rirler, cihâda da katılırlar!" (Ve çok geçmedi, aynen Peygamberimiz´in haber verdikleri gibi oldu...") [1]

Müslim, Osman bin Ebul-As´ın şöyle dediğini rivayet eder: "Ben, Peygamber Efendimiz´e: "Ey Allah´ın Resulü, Şeytan benimle namazım ve kıraatim arasına girip engelleme yapıyor, bu husuta bana neyi tavsi ye edersiniz?" diye mürâcâtta bulundum. Peygamberimiz de buyurdu ki: "O Hanzeb adındaki şeytanın vesvesesini hissettiğin zaman, ondan Al lah´a sığınmaksın! Sonra sol tarafına da üç defa tükürmelisin." Ben de aynen Hz. Peygamberin dediğini yaptım ve çok şükür, Allah da benden onun vesvesesini giderdi." -

Yine Osman bin Ebu´l-As´tanEbû Nuaym, biraz farklı olarak şöyle rivayet eder: Peygamber (s.a.v.) beni Taife gönderdiği zaman, Şeytan bana musallat olup acâib vesveseler verdi. Artık namazımı nasıl ve ne kadar kıldığımı bilemez olmuştum... Dönüşümde hâlimi Hz. Peygam ber´e arz ettim. O da bana dedi ki: "Bu, şeytandır. Bana biraz yaklaş bakayım!" Ben de kendisine yaklaştım. Bana: "Haydi ağzını aç!" dedi ve mübarek eliyle göğüsüme vurdu, ağzımın içine de tükrüğünden çalarak: "Ey Allah´ın düşmanı, dışarı çık!" diye seslendi ve bunu üç defa tekrar ladı. Bundan sonra bana: "Haydi işine bak!" buyurdu... Artak bana, bir daha şeytan musallat olamadı, vesvesesiyle bana te´sir edemedi..." (Bir daha okuduğumu da unutmadım.)

Beyhakî ve Ebû Nuaym de, yine Osman bin Ebu´l-As´tan şöyle ri vayet ederler: "Ben, çatlayıp helak olacak derecede hastalandım... Kal kıp Hz. Peygamber´e giderek hâlimi arz ettim. Peygamber (s.a.v.) de bana buyurdu ki:

"Sağ elinle ağrıyan yerini tut ve yedi defa: "Allah´ın adıyla! Duy duğum acılardan Allah´ın izzetine ve kudretine sığınırım!" diyerek dua et!"

Ben de aynen Hz. Peygamber´in tavsiye ettiği gibi yaptım. Allah da bütün acılarımı giderip beni şifâya kavuşturdu! Artık ben, gerek kendi ev halkımdan olsun, gerekse başkaları olsun, her hastayım diyene, Hz. Peygamber´in bana öğrettiği bu duayı tavsiye etmeye de devam ettim..." [2]

[1] Bunu, bu şekilde Ebû Dâvûd da "Sünen" adlı kitabında Câbir"den rivayet etmiştir.

[2] Burada Sahih-i Müslim´in rivayetini de arz edelim: "Osman bin Ebu´l-As, hasta­landı ve hâlini Hz. Peygamber´e arz etti. O, müslüman olduğu günden beri şiddetli bir şekilde rahatsız idi, (neredeyse çatlıyacak hâle gelmişti). Peygamberimiz de kendisine dedi ki: "Sağ elini ağrıyan yere koy, sonra üç defa "Bismillah" de. Sonra yedi defa: "Ben, duyduğum acı lardan ve korkulardan Allah´ın izzetine ve kudretine sığınırım!" diyerek dua et!" O da bu şe kilde dua etti ve kendisinin de ifade ettiği gibi, tam şifaya kavuştu...

Sonra bu duayı, herkese tavsiye etmeye devam etti... İşte bu dua, İlâhî Devalar cümlesinden olup aynı zamanda Tıbb-ı Nebevî´dir ve bu duada şunlar vardır: Allah´ı zikir, Allah´a tevekkül ve tefvîz, Allah´ın izzet ve kudretine sığınma..." (Mevâhıb´i Ledünniye Şerhi Zerkânî, 7/82).

Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyük Özellikleri, Uysal Kitabevi: 2/35-37.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Sakif Heyetinin Gelişi Sırasında Vukua Gelen Mucizeler
« Posted on: 06 Temmuz 2020, 15:49:16 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sakif Heyetinin Gelişi Sırasında Vukua Gelen Mucizeler rüya tabiri,Sakif Heyetinin Gelişi Sırasında Vukua Gelen Mucizeler mekke canlı, Sakif Heyetinin Gelişi Sırasında Vukua Gelen Mucizeler kabe canlı yayın, Sakif Heyetinin Gelişi Sırasında Vukua Gelen Mucizeler Üç boyutlu kuran oku Sakif Heyetinin Gelişi Sırasında Vukua Gelen Mucizeler kuran ı kerim, Sakif Heyetinin Gelişi Sırasında Vukua Gelen Mucizeler peygamber kıssaları,Sakif Heyetinin Gelişi Sırasında Vukua Gelen Mucizeler ilitam ders soruları, Sakif Heyetinin Gelişi Sırasında Vukua Gelen Mucizelerönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &