> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Mucize Ve Büyük Özellikleri > Peygamberimizin Vefatından Önce Vukua Gelen Mucizeler Ve Bazı Özellikler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamberimizin Vefatından Önce Vukua Gelen Mucizeler Ve Bazı Özellikler  (Okunma Sayısı 944 defa)
07 Ocak 2010, 23:46:52
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 07 Ocak 2010, 23:46:52 »Peygamberimizin Vefatından Önce Vukua Gelen Mucizeler Ve Bazı Özellikler


Buharı ve Müslim´in rivayetine göre, Aişe şöyle demiştir: Peygam ber (s.a.v.), hasta olmazdan Önce: "Bir peygamber, vefat ettikten sonra gideceği cenneti görüpde muhayyer bırakılmadıkça vefat etmez!" buyu rurdu. Nitekim hastalığı ağırlaştığı sırada, ben O´nu kucağımda tut makta idim. Bir ara kendisine bir ağırlık gelip bayıldı. Sonra kendisine gelip gözlerini açtı... Sonra gözlerini odanın tavanına dikerek: "Ey Al lah´un, refîk-i â´lâ´ya" dedi. Hatırladım ve bildim ki, bu O´nun bize daha evvel haber verip söylediği şeydir."

Yine Buharı ve Müslim Aişe ´den rivayet eder. O şöyle demiştir: Biz, kendi aramızda Resûlüllah´m (s.a.v.), dünyâ ile âhiret arasında muhay yer bırakılmadan vefat etmeyeceğini konuşur dururduk... O´nun vefatıyla neticelenen hastalığı başladığı zaman, sesinde bir kısıklık oldu. O, o haliyle şöyle diyordu: "...Allah´ın müstesna nimetlere erdirdiği pey gamberler, sıddîkler, şehidler ve sâlihlerle beraber. Onlar gerçekten ne güzel arkadaştırlar!" [17]

Aişe´den Beyhakl´nin rivayeti ise şöyledir: Peygamber (s.a.v.) ba yıldığı sırada, O´nun mübarek başı benim kucağımdaydı. Ben, O´nun yüzünü siliyor ve kendisine şifa bulması için de dua ediyordum... Bir ara kendisine gelip dedi ki: "Bilakis yâ Aişe, artık ben Rafîk-i Alâ ve Es´ad´a gidiyorum! Cibril´in, Mîkâîl ve israfil´in arkadaşlığı ne güzel dir!"

Ahmed, îbni Sa´d ve Ebû Nuaym sahih bir senedle Aişe´den şöyle rivayet ederler: Peygamber (s.a.v.) buyurdu: "Peygamberlerden her biri, vefat etmezden önce muhakkak muhayyer bırakılır. O da âhireti seçer de ondan sonra vefat eder." Ben, Peygamberimiz´in bu sözünü iyi akhmda tutuyordum. Hastalandığı sırada da O´nun başı benim kucağımda idi

îbni Sa´d, Câbir bin Abdullah´tan şöyle nakleder: Ka´bü´l-Ahbâr, Ömer zamanında gelip Peygamber´in (s.a.v.) vefatından önce, en son o-larak söylediği şeyin ne olduğunu sordu. Ömer de kendisine: "Bunu gi dip Ali´ye sormalısın" karşılığım verdi. O da gidip Ali´ye sordu ve ondan şu cevabı aldı: "O´nun son sözü: "Namaz´a dikkat ediniz, Namaz´a!" ol muştur.

Buhârî ve Müslim´in Enes ´ten rivayetleri ise şöyledir: Resûlüllah´m (s.a.v.) en son vasiyeti şöyle olmuştur:

"Namaza dikkat ediniz, namaza! Bir de elinizin altındakilerin hukukuna!" Evet, Sevgili Peygamberimiz´in nefesi çıktığı ve dili döndü ğü müddetçe söyleyip durduğu ve tekrarladığı son sözü ve vasiyeti, işte böyle olmuştur!" [18]
[17] Nisa suresi, 69

[18] Sevgili ve şanlı Peygamberimizin son vasiyetlerinin namaz ve kul hakkına riâyet üzerinde olması, ne kadar da güzel olmuştur! Bunu aklı başında hiçbir müslüman ya-dırgayamaz! Biri, Allah´ın vahdaniyetine İmândan sonra Allah´ın kullan üzerinde en büyük hakkı bulunan namaz. Diğeri de, bir insanın elinin altında bulunan ve kendisine emânet olan köle ve hizmetlilerinin hukukuna riayet. Onlara güzel bakmak, onları güzel eğitip yetiştirmek. Haklarından hiç birini hafife almamak.

Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyük Özellikleri, Uysal Kitabevi: 541-542.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Peygamberimizin Vefatından Önce Vukua Gelen Mucizeler Ve Bazı Özellikler
« Posted on: 30 Kasım 2020, 02:30:06 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamberimizin Vefatından Önce Vukua Gelen Mucizeler Ve Bazı Özellikler rüya tabiri,Peygamberimizin Vefatından Önce Vukua Gelen Mucizeler Ve Bazı Özellikler mekke canlı, Peygamberimizin Vefatından Önce Vukua Gelen Mucizeler Ve Bazı Özellikler kabe canlı yayın, Peygamberimizin Vefatından Önce Vukua Gelen Mucizeler Ve Bazı Özellikler Üç boyutlu kuran oku Peygamberimizin Vefatından Önce Vukua Gelen Mucizeler Ve Bazı Özellikler kuran ı kerim, Peygamberimizin Vefatından Önce Vukua Gelen Mucizeler Ve Bazı Özellikler peygamber kıssaları,Peygamberimizin Vefatından Önce Vukua Gelen Mucizeler Ve Bazı Özellikler ilitam ders soruları, Peygamberimizin Vefatından Önce Vukua Gelen Mucizeler Ve Bazı Özelliklerönlisans arapça,
Logged
03 Nisan 2015, 14:44:52
Ramazan.
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 6.353« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2015, 14:44:52 »

Es Selamün Aleyküm . Gül yüzlü , gül kokulu Efendim son nefesinde bile ümmetini düşünüyor . Peygamber Efendimiz (S.A.V.)'e muhtacız . Sizlerle Efendimizin bu dünyadan öbür dünyaya geçmeden olan bir olayı sizlerle paylaşmak isterim . Vefatına çok az bir süre kala göz nuru kızı Hz. Fatma yı yanına çağırdı ve kulağına bir şeyler söyledi.
Hz. Fatma nın önce üzüldüğü sonra sevindiği görüldü.
Hikmeti sorulduğunda; Babam bana yakında vefat edeceğini söyleyince çok üzüldüm. Fakat benim yanıma ilk sen geleceksin dediğinde ise sevindim cevabı verdi.
Nitekim Hz. Fatıma Peygamber Efendimizden 6 ay sonra vefat etti.
Peygamber Efendimiz vefat etmeden az önce eşi Hz. Ayşe nin dizine uzandı ve mübarek başını Hz. Ayşe nin çenesi ile göğsü arasına yasladı.
Misvak istedi.
Takatsiz olmasına rağmen, zaten inci tanesi gibi olan dişlerini temizledi.
Rabbi nin huzuruna tertemiz gitmek istiyordu.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
03 Nisan 2015, 15:19:59
İkraNuR
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.427« Yanıtla #2 : 03 Nisan 2015, 15:19:59 »

Hz. Muhammed (s.a.v.) öbür dünyaya geçerken bile namazınızı kılın demiştir. Bizlerde namazlarımızı kılmalıyız.Paylaşım için teşekkür ederim . Allah (c.c.) razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &