> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Mucize Ve Büyük Özellikleri > Peygamberimizin Onun Herhangi Bir Kimsenin Aleyhine Gözzüyle İşarette Bulunması
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamberimizin Onun Herhangi Bir Kimsenin Aleyhine Gözzüyle İşarette Bulunması  (Okunma Sayısı 801 defa)
08 Ocak 2010, 23:54:56
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 08 Ocak 2010, 23:54:56 »Peygamberimizin Özelliklerinden Biri De, Onun Herhangi Bir Kimsenin Aleyhine Gözüyle İşarette Bulunmasının Haram Olması İdi...


Ebû Dâvûd, Nesaî, sahihtir kaydiyle Hâkim ve Beyhakı Sa´d bin Ebu Vakkâs´tan şöyle rivayet ederler: "Peygamber (s.a.v.) Mekke´nin fet hi gününde, umûmî af ilan etti.,. Ancak bu umûmî aftan dört kişiyi is tisna eyledi. Abdullah bin Ebû Şerh, bu dört kişiden biriydi. Abdullah, kendisinin yakını bulunan Osman bin Affân´ın yanında saklandı. Sonra Peygamberimiz insanları biat etmeye çağırdı. Bu sırada Osman, Abdul lah´ı yanma alarak geldi ve: "Ey Allah´ın Resulü, Abdullah biat etti" dedi. Peygamberimiz ise, üç defa başım yukarı kaldırıp baktı ve her defasında Abdullah´ın biatini kabul etmek istemedi. Üçüncüsünden sonra, onun biatini kabul etti... Sonra yanındaki ashabına dönerek şöyle dedi: "içi nizde derin anlayışlı biri yok muydu? Ben bu adamın biatini kabul et mek istemediğim zaman, bunu görüp de ayağa kalkmalı ve bu adamı öldürmeli idi." Ashâb bunun üzerine: "Ey Allah´ın Resulü, sizin içiniz-dekini biz ne bilelim? Bize bir işarette bulunsaydımz!" dediler. Peygam berimiz de: "Bir peygamber için, böyle haince bir iş, hiç yakışık almaz!" buyurdu.

ibn Sa´d, Saîd bin Milseyyeb´ten şöyle nakleder: "Peygamberimiz bu sırada ashabına cevaben: "imâ, işaret etmek; hıyanettir! Bir peygamber için imâ etmek yoktur!" buyurdu.

îmâm-ı Râfîi şu açıklamayı yapar: "Hâine-i âyün, yani gözle işaret etmek; öldürülmesi veya dövülmesi mübâh ve caiz olan birisi hakkında, bu işlemin yapılması için işarette bulunmaktır. Böyle bir hareket, Pey-gamberimiz´den başkası için haram değildir. Çünkü aslında, mübâh ve caiz olan bir şey yapılacaktır. Ancak yapılması hak ve mübâh olmayan bir iş olursa, o hususta gözle işaret etmek de caiz olmaz... Peygamberi miz için caiz olmayan ve O´nun bir özelliği bulunan husus ise; îdamı is­tenmiş ve îlân edilmiş bir adam için bile, gözle işarette bulunmasının haram oluşudur. Kendilerinin buyurdukları gibi: "Bir peygamber için işaret etmek yoktur."

El-Telhîs adındaki kitabın sahibi, buna bakarak, Peygamber E-fendimiz için, harbte hile yapmasının da caiz olmadığı kanâatine var mıştır. Fakat büyük ekseriyet kendisine muhalefet etmiştir. Bu

muhalefetin sebebini de el-Râfiî şöyle açıklamıştır: "Zira Peygamber E-fendimiz; bir sefere çıkacağı zaman, başka tarafa gidecekmiş gibi göste rip hedefini gizlerdi. Bu, pek meşhurdur ve Buhârî ile Müslim´in sahihlerinde Ka´b bin Malik Hadisi olarak mevcudtur. Bu tevriye ile îmânın arasındaki farka gelince büyük işlerde tevriye yapılır. IJunun, yapanı aşağılatıcı bir niteliği yoktur, imâ ise, yapan için kınanan bir şeydir..."

Ben de bu münâsebetle şu inceliği hatırlatmak isterim: Bey-hakî´nin ed-Delâil adlı kitabında Ebû Hüreyre´den rivayetle, Peygam-ber´in (s.a.v.), Ebû Bekir´le birlikte Medine´ye girecekleri sırada (hicretleri esnasında), Ebû Bekir´e hitaben şöyle buyurduğu yazılıdır: "Ey Ebu Bekir, insanları gereği gibi oyala, benim konuşmama mahal bırakma! Zira bir peygamberin yalan söylemesi lâyık değildir." Bunun üzerine, kendilerine soru soranları Ebu Bekir oyaladı. Onlar: "Sen kim sin?" diye soruyorlar, Ebû Bekir de: "Yola çıkmış birisi!" diyordu. Onlar: "Bu yanındaki adam kim?" diyor. Ebu Bekir de: "Bana yolu gösteren bi risi" diye karşılık veriyordu."

Beyhakî´nin bu rivayeti gösterir ki, tevriyede bulunmak da, eğer büyük işlerle ilgili olmaz, sâdece özel bir mâhiyette bulunursa, yine bir peygamber için layık düşmemektedir. Zira yukarıdaki olayda Ebu Be kir´in söyledikleri de bir tevriyedir, fakat bunda bir yalan bulunmamak tadır. Fakat o, hem Peygamberimiz´in tanınmasını önlemiş, hem de doğruyu söylemiştir. Tevriyesini yaparken de: "Bu, beni hak ve hayır yo luna hidâyette kılan kişidir!" demek istemiştir. Böyle bir tevriyeye, olsa olsa, sâdece şekil ve suret bakımından yalan denilebilir. Yoksa hakikatte bir yalan olmadığı meydandadır, işte, önceki geçen konuların birinde, Peygamberimizin şefaat hadîsini de görmüş, orada ibrahim (a.s.)´in kendisine izafetle: "Siz en iyisi, bir başkasına gidip şefaatçi olmasını is teyiniz! Zira ben, üç defa yalan söylemiştim" dediğine vakıf olmuştuk.-işte onun bu sözündeki; "yalan söylemiştim" dediği şeyler de, hiç şüphesiz hakikatte yalan olmayıp, şekil ve suret bakımından yalana benzeyen sözlerdi. Bunun bu şekilde anlaşılması da, bu vesile ile, bizim için çok açık ve kolay olmuştur. Demek ki, peygamberlerin, kendi şahsî işleri için tev riyede bulunmaları, kendi yüksek makamlarına lâyık görülmediği içindir ki, yukarıdaki misâlimizde Peygamber Efendimiz, tevriyede bulunmak tan sakınmış, bunu Ebû Bekir´e havale etmiştir. Keza İbrahim (a.s.) da, kendisine âit üç adet tevriyeyi, bu sebeble kendisinin aleyhine saymış o-lacak ki, bunları zikrederek şefaatten çekinmiştir. [68]
[68] Evet, Peygamber Efendimizin büyük İşlerde tevriyede bulunduğu olmuştur. Ni­tekim Hendek Gününde yeni müslüman olan Nâim bin Mes´ûd´a hitaben Efendimiz: "Ey Naîm, git gücün yettiğinde birşeyler söyle ve onları harpten uzaklaştırmaya çalış! Bil ki harb, hud´adır!" buyuruyordu. Peygamberimiz, kendileriyle andlaşma yaptığı düşmanlarına dahî, onların hiyânet ettiklerini, bu yüzden andlaşmalarının geçersiz olduğunu haber verip ilân et meden, onlara karşı harb yapmaz, onları aldatmazdı. Nitekim ilgili âyette de buna işaret ve delâlet edilmiştir. (Enfâl, 58.)

Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyük Özellikleri, Uysal Kitabevi: 2/466-467.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Peygamberimizin Onun Herhangi Bir Kimsenin Aleyhine Gözzüyle İşarette Bulunması
« Posted on: 23 Ekim 2020, 05:34:07 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamberimizin Onun Herhangi Bir Kimsenin Aleyhine Gözzüyle İşarette Bulunması rüya tabiri,Peygamberimizin Onun Herhangi Bir Kimsenin Aleyhine Gözzüyle İşarette Bulunması mekke canlı, Peygamberimizin Onun Herhangi Bir Kimsenin Aleyhine Gözzüyle İşarette Bulunması kabe canlı yayın, Peygamberimizin Onun Herhangi Bir Kimsenin Aleyhine Gözzüyle İşarette Bulunması Üç boyutlu kuran oku Peygamberimizin Onun Herhangi Bir Kimsenin Aleyhine Gözzüyle İşarette Bulunması kuran ı kerim, Peygamberimizin Onun Herhangi Bir Kimsenin Aleyhine Gözzüyle İşarette Bulunması peygamber kıssaları,Peygamberimizin Onun Herhangi Bir Kimsenin Aleyhine Gözzüyle İşarette Bulunması ilitam ders soruları, Peygamberimizin Onun Herhangi Bir Kimsenin Aleyhine Gözzüyle İşarette Bulunmasıönlisans arapça,
Logged
02 Nisan 2015, 14:20:14
Ramazan.
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 6.353« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2015, 14:20:14 »

Es Selamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatühü . Peygamber Efendimize gözüyle işarette bulunmak kendisine haram kılınmıştır.
 Efendimizin Ashabına dediği gibi : '' Bir peygamber için, böyle haince bir iş, hiç yakışık almaz! ''
Hiç bir peygambere bu durumda işaret etmek yakışmaz. Paylaşımdan ALLAH razı olsun .

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &