> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Mucize Ve Büyük Özellikleri > Peygamberimizin, Ömer´in Muhaddes Kullardan Olduğunu Haber Vermesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamberimizin, Ömer´in Muhaddes Kullardan Olduğunu Haber Vermesi  (Okunma Sayısı 1862 defa)
31 Aralık 2009, 16:17:11
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 31 Aralık 2009, 16:17:11 »Peygamberimizin, Ömer´in Muhaddes Kullardan Olduğunu Haber Vermesi


Buharı ve Müslim Âişe´den şu hadîsi rivayet etmişlerdir: Peygam ber (s.a.v.) buyurdu: "Önceki ümmetlerde Muhaddes (Allah´ın ilhamına mazhar olan) kullar vardı. Eğer bu ümmette de bir tek muhaddes zât varsa, işte o Ömer´dir." [111]

Taberânî ise el-Evsad adını verdiği hadîs kitabında Ebu Saîd el-Hudrî´den şu hadîsi rivayet eder: Resûlullah (s.a.v.) buyurdu: "Allah Teâlâ´nın gönderdiği bütün peygamberlerin ümmetlerinde muhaddes kimseler bulunur! Eğer benim ümmetimde de bunlardan biri bulunursa, işte Ömer o kişidir!" Oradakiler: "Ey Allah´ın Resulü, muhaddes kişi nasıl olur?" diye sordular. Peygamberimiz de: "Melekler onun dili üzeri­ne konuşurlar" buyurdu.

Yine Taberânî, Âişe´den şu hadîsi rivayet etmiştir: Peygamber (s.a.v.) buyurdu: "Hiçbir peygamber gelmemiştir ki, onun ümmeti içinde bir veya iki muallem zât bulunmasın! Eğer onlardan benim ümmetimde de biri bulunursa, işte Ömer o zâttır!"

(Yine Taberânl´nin ve Beyhakı´nin Ali´den naklettikleri bir haber var. Şu mealdedir: "Peygamber´in (s.a.v.) ashabı olarak bizler çok sayıda idik ve kendi aramızda asla şüphe etmeksizin: "Muhakkak melekler Ömer´in dili üzerine konuşmaktadır" derdik.)

Beyhakl´nin tek başına rivayetinde, Târik bin Şihâb´ın şöyle dediği nakledilmektedir: "Bizler kendi aramızda: "Muhakkak Ömer İbnü´l-Hattâb, bir meleğin lisanı üzere konuşuyor!" derdik."

Hâkim de îbn-i Ömer´in şöyle dediğini rivayet etmektedir: "Ben, herhangi bir mes´ele hakkında Ömer´in: "Benim bu husustaki zanmm şöyledir" dediğini duyduktan sonra, o şeyin aynen Ömer´in zannettiği gibi olduğunu görmüşümdür" [112]

[111] Bu, Ömer (r.a.) için, gerçekten çok büyük bir fazilet ve menkıbedir. Bu hadîste, aynı zamanda bazı sofilerin yanlış iddialarına da açık bir cevab vardır. Şöyle ki; Bu iddianın sahibleri kendileri için Ledün İlmi sünneti ve bu iki aslî kaynaktaki ilmi terkederler. Şüphesiz böyle bir tutum söfîierin, hepsinde yoktur. Fakat nicelerinde açıkça görülen bu tutum, hiç şüphesiz İslâm´a aykırı ve çok yanlıştır. Hattâ onlardan biri demiştir ki: "Onlar ilimlerini, ölmüş kimselerden rivayet ederek elde etmiye çalışırlar. Halbuki bizler, ölmekten münezzeh bulu nan Allah´tan vasıtasız olarak almaktayız!" işte bu ve buna dayandırılan iddialar, tamamen bâtıldır, islâm´ın temel kaynağı bulunan Kitap ve Sünnet´teki ilmin terkedilmesidir. Onlar bu hususta bir de Hızır (a.s.)´ın kıssası ile delîl göstermektedirler ki bu da yanlıştır. Zira Hızır (a.s.) da, Mûsâ (a.s.) gibi (sahih olan kavle göre) bir peygamberdir. Mûsâ (a.s.) gibi Allah´ın vahyine mazhardır. ilgili âyet, açıkça bunun delîlidir ve şu mealdedir: (Hızır (a.s.), Mûsâ (a.s.) ile aralarında cereyan etmiş bulunan işlerin te´vîl ve tefsirini yaptıktan sonra demiştir ki:) "Ey Mûsâ, ben bunları kendiliğimden yapmış değilim!" (Kehf, 82).

İşte bu âyet delâlet etmektedir ki, Hızır (a.s.) o şeyleri kendiliğinden yapmış değildir, bilakis Allah´ın emri ve vahyi ile yapmıştır.

(Hz. Ömer (r.a.) ki, muhaddes olduğu, yâni Allah´ın ilhamına ve ledün ilmine mazhar olduğu, Resûlullah Efendimizin hadisleriyle sabittir! Fakat buna rağmen o, hayâtında bir defa olsun, herhangi bir mes´elede: "Bu hususta bana şu şekilde bir ilham gelmiştir, binâen aleyh bunun böyle halledilmesi gerekir!" gibi bir laf etmemiştir. O veya başka bir sahâbî, böyle bir tutumu asla ortaya koymuş değillerdir. Bilindiği gibi, bir defasında Ömer (r.a.); Ebu Musa el-Eş´ari´ye bir mektub yazdırmıştı. Ebu Musa mektubun sonunda: "işte bu, Allah´ın Ömer´e gösterdiği şeydir" demişti. Ömer derhal müdâhale etti ve: "Ey Ebu Mûsâ, o yazdığın cümleyi imha et, onun yerine: "İşte bu, Ömer´in gördüğü şeydir. Eğer hatâ ise Ömer´e aittir" şeklinde yaz!" diye emir verdi. Yine o büyük Ömer ki, hiç bir zaman büyük konuşmadı, Kitap ve Sün neti küçümsemedi. Hutbesine itiraz eden bir kadına hitaben de: "Kadın doğru söyledi, hali feniz Ömer ise hata etti" buyurdu. Yine ondan önceki büyük sahâbî ve Resûlullah´ın ilk halîfesi Ebu Bekr ki, şöyle buyurur idi: "Bu, benim düşüncem ve hükmümdür. Eğer doğru ise Allah´tandır, yanlış ise benden ve şeytandandır. Allah ve Resulü, bundan uzak ve münez zehtirler." (Kitâbü´l-Müstasfâ-Fevâtihu´r-Rahamût, 2/374, 243, Mısır, Bulak, 1324).

Demek ki şu ümmetten hiç bir kimse, Hz. Ebu Bekir´den ve Hz. Ömer´den daha ileri giderek: "Bu mes´ele böyledir, zira ben bu hususta arada hiç bir vâsıta olmaksızın doğrudan doğruya Allah´tan ilim alıyorum!" iddiasında bulunamaz. Bulunursa veya bulunmuşsa bunun batıl ve atıl olduğunda da hiç bir müslümanın hiçbir şüphesi olamaz. Bu nâzik ve çok mühim mes´eleye, muhakkikin sözlerine ilâveten verdiğimiz bu bilgiyi, İmâm-ı Muhammed el-Birgivî gibi bir islâm büyüğünün şu sözleriyle bitirelim:

"Gerçekten Ashâb-ı Kiram efendilerimiz; şu ümmetin en hayırlıları ve en afdal olan­larıdır! Onlar, nice mes´elelerde ictihâd ve ihtilaf etmişler ve fakat hiç bir mes´elede onlardan hiç biri: "Bana ilham olunduğuna göre, şu mes´ele şöyledir, şu haram, şu ise helâldir; şu hakikat, şu ise bâtıldır" dememiştir. Buna benzer herhangi bir söz veya tutum ortaya koy mamıştır. Onlar mutlaka Allah´ın Kitabı ve Resûlü´nün Sünneti ile istidlal ve ihticâc etmişler; hiç bir zaman fikrî tahakküm ve istibdada da yol vermemişlerdir." (Et-Tarîkatü´l-Muhammediye, s: 48-1276). (M.)[112] Tİrmizî bunu şöyle nakleder: "İnsanlar kendileri hakkındaki bir iş üzerine konu­şurlar, aynı konuda Ömer de konuşur; sonunda nazil olan Kur"an âyetleri, Ömer´in kavli üzere inerdi."

Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyük Özellikleri, Uysal Kitabevi: 2/241-243.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Peygamberimizin, Ömer´in Muhaddes Kullardan Olduğunu Haber Vermesi
« Posted on: 01 Kasım 2020, 00:48:02 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamberimizin, Ömer´in Muhaddes Kullardan Olduğunu Haber Vermesi rüya tabiri,Peygamberimizin, Ömer´in Muhaddes Kullardan Olduğunu Haber Vermesi mekke canlı, Peygamberimizin, Ömer´in Muhaddes Kullardan Olduğunu Haber Vermesi kabe canlı yayın, Peygamberimizin, Ömer´in Muhaddes Kullardan Olduğunu Haber Vermesi Üç boyutlu kuran oku Peygamberimizin, Ömer´in Muhaddes Kullardan Olduğunu Haber Vermesi kuran ı kerim, Peygamberimizin, Ömer´in Muhaddes Kullardan Olduğunu Haber Vermesi peygamber kıssaları,Peygamberimizin, Ömer´in Muhaddes Kullardan Olduğunu Haber Vermesi ilitam ders soruları, Peygamberimizin, Ömer´in Muhaddes Kullardan Olduğunu Haber Vermesiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &