> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Mucize Ve Büyük Özellikleri > Peygamberimizin Mubabek Cesedi Yıkanırken Vukua Gelen Fevkaladelikler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamberimizin Mubabek Cesedi Yıkanırken Vukua Gelen Fevkaladelikler  (Okunma Sayısı 1139 defa)
07 Ocak 2010, 23:49:10
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 07 Ocak 2010, 23:49:10 »Peygamberimizin Mubabek Cesedi Yıkanırken Vukua Gelen Fevkaladelikler


îbni Sa´d, Ebû Dâvud, Hâkim, Beyhakî ue Ebû Nuaym Aişe´den naklederler, O şöyle demiştir: Peygamber (s.a.v.) vefat ettiğinde, O´nu nasıl gasledeceklerini bilemediler ve: "Vallahi biz, O´nu nasıl gasledece ğimizi bilemiyoruz! Acaba elbisesini çıkararak mı, yoksa çıkarmaksızın mı gasledeceğiz?" dediler. Bu sırada Allah kendilerine derin bir uyku verdi. Herkes çenesini göğsüne dayamış uyuyordu. Sonra birisi konuştu ve: "Peygamber´i (s.a.v.), elbisesi üzerindeyken gaslediniz" diye bir ni dada bulundu. Evden gelen bu sesin, kime âit olduğunu ise farkedeme-diler." [20]

(Yine bu mealde, Büreyde ve îbni Abbas´tan nakledilmiş diğer rivayetler de bulunmaktadır.)

îbni Sa´d, Beyhakî el-Şâ´bî´den şöyle dediğini naklederler: Pey gamber´i (s.a.v.) Ali yıkadı ve O´nu yıkarken şöyle diyordu: "Ey Alla ´m elçisi, anam babam sana feda olsun! Sen, gerçekten temiz ve hoş olarak yaşadın, temiz ve hoş olarak vefat ettin!"

Ebû Dâvud, Hâkim, Beyhakî ve îbni Sa´d´ın Saîd bin el-Müseyyeb tarikiyle Ali´den naklettikleri rivayet de şöyledir: "Peygamber´i (s.a.v.) ben yıkadım. O´nu yıkarken dikkat ettim, diğer vefat eden insanlarda görülen şey, O´nda hiç görülmedi. Zaten O, yaşarken de tertemiz idi, ve fat ettiği zaman da tertemiz idi!"

(îmâm-ı Ahmed´in îbni Abbbâs´tan naklettiği bir rivayete göre de, Ali bu hususta böyle demiştir.)

Beyhaki´nin Ebû Maşer´den, onun da Muhammed bin Kays´tan rivayetine göre de Ali şöyle demiştir: "Peygamber´i (s.a.v.) gaslettiğimiz sırada, O´nun azasını yıkamak için tutup kaldırmak istediğimde sanki kendiliğinden kalkıyormuş gibiydi."

(Diğer bir rivayette ise, Ali´nin şunu da ifade ettiği kaydedilir: "O sırada etrafa ve semâya öylesine bir güzel koku yayıldı ki, o âna kadar o kadar güzel bir kokuyu ben hiç duymamıştım. Dedim ki: "Ey Allah´ın Resulü, anam babam sana feda olsun! Sen, gerçekten tertemiz yaşadın, tertemiz olarak vefat ettin!")

îbni Sa´d, Abdül-Vahid bin Ebû Avn´den rivayet eder. O şöyle de miştir: Peygamber (s.a.v.) Ali´ye hitaben buyurdu: "Ey Ali, ben vefat et tiğim zaman, beni sen yıkayacaksın!" Ali de dedi ki: "Ey Allah´ın Rasulü, ben hiç cenaze yıkamadım." Peygamberimiz: "Yâ Ali, hiç çekinme! Bunu sana Allah kolay kılacaktır!" buyurdu. Ali, bunu anlatmak üzere sonra demiştir ki: "Ben, Peygamberimiz´i gaslederken, bunu bana Allah kolay eyledi. Resûlüllah´ın hangi azasını yıkamak üzere tutsam, kendiliğinden kalkıyormuş gibi bana çok hafif geldi. Bana bu sırada yardım etmekte bulunan Fadl ise: "Yâ Ali, çabuk ol! Neredeyse belim kırılacak!" diyor du."[21]

[20] Ebû Davud´un rivayetinde: "Sonra kalkıp elbisesi üzerinde olduğu halde O´nu gaslettiler. Ovuştururken, elleriyle O´na dokunarak değil, üzerindeki gömleğiyle ovuşturdular" denilmektedir.

[21] Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyük Özellikleri, Uysal Kitabevi: 543-544.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Peygamberimizin Mubabek Cesedi Yıkanırken Vukua Gelen Fevkaladelikler
« Posted on: 05 Aralık 2020, 09:05:31 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamberimizin Mubabek Cesedi Yıkanırken Vukua Gelen Fevkaladelikler rüya tabiri,Peygamberimizin Mubabek Cesedi Yıkanırken Vukua Gelen Fevkaladelikler mekke canlı, Peygamberimizin Mubabek Cesedi Yıkanırken Vukua Gelen Fevkaladelikler kabe canlı yayın, Peygamberimizin Mubabek Cesedi Yıkanırken Vukua Gelen Fevkaladelikler Üç boyutlu kuran oku Peygamberimizin Mubabek Cesedi Yıkanırken Vukua Gelen Fevkaladelikler kuran ı kerim, Peygamberimizin Mubabek Cesedi Yıkanırken Vukua Gelen Fevkaladelikler peygamber kıssaları,Peygamberimizin Mubabek Cesedi Yıkanırken Vukua Gelen Fevkaladelikler ilitam ders soruları, Peygamberimizin Mubabek Cesedi Yıkanırken Vukua Gelen Fevkaladeliklerönlisans arapça,
Logged
03 Nisan 2015, 14:32:06
Ramazan.
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 6.353« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2015, 14:32:06 »

Es Selamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatühü . Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)'in mübarek cenazesini yıkama işini Hz. Ali yaptı. Zirâ, Resûl-i Kibriyâ Efendimiz sağlığında ona, "Vefât ettiğim zaman beni, sen yıka" diye vasiyyet etmişlerdi.Evs bin Havlî testi ile su taşıyor, Hz. Abbas ile Üsâme ve Şükrân, Peygamberimizin üzerine su döküyorlardı. Hz. Ali de eline sarmış olduğu bez ile gömlek üzerinden oğuşturarak Peygamberimizi yıkıyordu. Mübarek cesedleri son derece temizdi, mis gibi kokuyordu. Hücre-i Saadetin içini, o âna kadar görülmemiş bir güzel koku kaplamıştı. Peygamber Efendimizde, ölülerde görüle gelen şeylerden hiç birinden eser yoktu. Hz. Ali yıkarken, "Anam babam sana fedâ olsun! Hayatında da, vefâtında da temizsin, güzelsin, yâ Resûlallah!" diyordu.Yıkama işi bittikten sonra Hâtemü'l-Enbiyâ Efendimiz, yine Hz. Ali, Hz. Abbas, Fadl bin Abbas ve Şükran tarafından kefene sarıldı.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2015, 14:32:36 Gönderen: Ramazan 7D »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &