> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Mucize Ve Büyük Özellikleri > Peygamberimizin Bir Özelliği De, Cenaze Namazının İmamsız Kılınışı İdi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamberimizin Bir Özelliği De, Cenaze Namazının İmamsız Kılınışı İdi  (Okunma Sayısı 1438 defa)
07 Ocak 2010, 23:53:38
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 07 Ocak 2010, 23:53:38 »Peygamberimizin Bir Özelliği De, Cenaze Namazının İmamsız Kılınışı İdi


Evet, Peygamber´in (s.a.v.) özelliklerinden biri de O´nun cenaze namazının kılınışının O´na has bir şekilde olması idi. Şöyle ki Müslümanlar O´nun cenaze namazım, önlerinde bir imam olmaksızın ve bili nen cenaze duasını da okumaksızm, teker teker, grub grub kılmışlardır. Bu sırada da bazı fevkaladelikler vukua gelmiştir. Nitekim bu hususta müteaddid rivayetler bulunmaktadır. Önce tbni İshak ile Beyhaki´nin rivayetini görelim. Bunların rivayetine göre İbni Abbas şöyle demiştir:

"Peygamber (s.a.v.) vefat ettiği zaman, önce erkekler gelip grub grub O´nun namazını kıldılar. Önlerinde imam yoktu. Erkekler bitirdiği zaman, kadınlar gelip onlar da önlerinde bir imam bulunmaksızın O´nun namazını kıldılar. Sonra çocuklar gelip kıldılar. Sonra köleler gelip kıl dılar ve hiçbirinde, hiç bir kimse kendilerine imam olmadı." [22]

îbni Sa´d ile Beyhaki´nin, Sehl bin Sa´d´dan rivayeti de şöyledir: Peygamber´in (s.a.v.) cenaze namazım müslümanlar, önlerinde bir imam olmaksızın kıldılar. O´nun gaslini tamamlayıp kefenledikten sonra, şerir üzerine koydular, sonra bu şeriri kabrin kenarına bıraktılar. Sonra grub grub gelip O´nun üzerine namaza durdular."

îbni Sa´d, îbni Meni, Hâkim, Beyhaki ve Taberani Îbni Mes´ud´dan rivayet ederler. O şöyle demiştir: Peygamber (s.a.v.), hastalanıp iyice ağırlaştığı zaman, biz kendisine: "Vefatınız halinde sizi kim yıkayacak, Ey Allah´ın Resulü?" diyerek sorduk. O şöyle buyurdu: "Beni, ehl-i bey timden bana en yakın olanlar yıkayacaktır. Fakat sizlerin göremeyece ğiniz pek çok melekler de bulunacaktır!" Bundan sonra kendisine: "Namazını kim kıldıracak?" diye sorduk. O da: "Siz beni yıkayıp kefeni me koyduktan ve güzelce kokuladıktan sonra, şeririm üzerine koyunuz! Sonra şeririmi kabrimin kenarına bırakınız. Sonra yanımdan çıkıp bir müddet bekleyiniz. Zira o sırada üzerime ilk namaz kılacak olan Cebrail olacaktır. Sonra Mîkâîl, sonra İsrafil, sonra da Azrail olacaktır. Bunların her birinin yanında meleklerden cemaatleri de olacaktır. Sonra sizler den ilk olarak ehl-i beytim gelip namazımı kılsınlar. Sonra grub grub veya ferd ferd gelip namazımı kılarsınız." Biz, Peygamberimizin bu sözlerini böylece dinledikten sonra: "Peki Ey Allah´ın Resulü, sizi kabri nize kim koyacak?" diye de sorduk. O da buyurdu ki: "Beni kabrime, ehlim koyacaktır ve bu sırada bir çok melekler de bulunur, onlar sizleri görür amma, sizler onları göremezsiniz."

Bu rivayetle ilgili olarak Beyhaki der ki: "Bunu, sadece Selâm el-Tavil rivayet etmiştir." Ibni Hacer ise onun bu sözüne itiraz ederek şöyle demiştir: "Bunu, aynı tarikten Müslime bin Salih de rivayet etmiştir ve onun bu rivayeti Selâm el-Tavil´in rivayetini desteklemektedir." (Bunu ayrıca Hafız Bezzâr da, bir başka tarik ile İbni Mes´ud´dan rivayette bulunmuştur.)

İbni Sa´d´m Ali´den rivayeti de şöyledir: Peygamber (s.a.v.) şeriri üzerine konulduğu zaman ben insanlara dedim ki: "O´nun cenaze na mazını kılarken, hiç biriniz insanlara imam olamaz! O, sağken de, vefatı halinde de sizin imamımzdır! Grub grub içeri giriniz, saf saf durunuz ve O´nun namazını kılınız." Onlar da grub grub gelip böyle yaptılar. Bilinen cenaze duasını da okumadılar. Tekbir aldıktan sonra sâdece: "Esselâmü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetüllahi ve berekâtühü." "Ey Allah´ın peygamberi, Allah´ın selâmı, rahmeti ve bereketi senin üzerine olsun!" diyerek selamladılar ve sonra da: "Allah´ım bizler şahitlik ederiz ki, se nin peygamberin senin O´na indirdiğin kitabını tebliğ etmiştir! Ümme tine hakkıyla yol gösterip nasîhatta bulunmuştur, senin yolunda hakkıyla cihâd etmiştir! Tâ senin dînin izzet ve kuvvet bulup yerleşin-ceye kadar, nasihat ve cihâdında devam etmiştir. Allah´ım, sen bizleri O´na indirdiğin Kitâb´a hakkıyla uyanlardan eyle ve bizlere dînimizde sebat ver! Bizi yarın âhirette O´na kavuştur!" işte bâzıları böyle dua e-diyor, bâzıları da bu duaya amîn diyordu. Erkekler bu şekildeki cenaze namazlarını bitirdikten sonra kadınlar, sonra da sabiler edâ ettiler."

(Ibni Sa´d ile Beyhakî´nin Muhammed bin İbrâhîm el-Teymî´den olan rivayeti de bu şekildedir.)

İbni Sa´d, Ebû Hazım el-Medenî´den rivayet eder. O şöyle diyor: Peygamber (s.a.v.) vefat ettikleri zaman, O´nun cenaze namazını ilk o-larak muhacirler edâ ettiler. Sonra ensâr. Bölük bölük gelip namazını kılıyor, sonra çıkıyorlardı. Sonra Medine ehli kıldı. Böylece erkekler edâ ettikten sonra kadınlar edâ ettiler. Kadınlar, âdetleri veçhile feryâd ve figân ediyorlardı. Ansızın büyük bir gürültü duyuldu. Bundan korkan kadınlar sustular. Birisi bu sırada şöyle demekteydi: "Her bir musibetin ve kaybın, Allah tarafından verilecek bir karşılığı ve bedeli vardır. Ek siğini, Allah´ın vereceği ecir ve sevâb ile gidenlere ne mutlu! Asıl musibete uğrayan ise, sevaptan mahrum kalandır!"[23][22] ibni Abdü´l-Berr der ki: "Peygamberimizin cenaze namazının bu şekilde kılın dığı üzerinde itifak vardır." İbni Dıhye de Peygamberimizin cenaze namazını otuz bin kişi kılmış idi" der.

[23] Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyük Özellikleri, Uysal Kitabevi: 544-546.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Peygamberimizin Bir Özelliği De, Cenaze Namazının İmamsız Kılınışı İdi
« Posted on: 29 Ekim 2020, 13:36:32 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamberimizin Bir Özelliği De, Cenaze Namazının İmamsız Kılınışı İdi rüya tabiri,Peygamberimizin Bir Özelliği De, Cenaze Namazının İmamsız Kılınışı İdi mekke canlı, Peygamberimizin Bir Özelliği De, Cenaze Namazının İmamsız Kılınışı İdi kabe canlı yayın, Peygamberimizin Bir Özelliği De, Cenaze Namazının İmamsız Kılınışı İdi Üç boyutlu kuran oku Peygamberimizin Bir Özelliği De, Cenaze Namazının İmamsız Kılınışı İdi kuran ı kerim, Peygamberimizin Bir Özelliği De, Cenaze Namazının İmamsız Kılınışı İdi peygamber kıssaları,Peygamberimizin Bir Özelliği De, Cenaze Namazının İmamsız Kılınışı İdi ilitam ders soruları, Peygamberimizin Bir Özelliği De, Cenaze Namazının İmamsız Kılınışı İdiönlisans arapça,
Logged
03 Nisan 2015, 14:18:31
Ramazan.
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 6.353« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2015, 14:18:31 »

Es Selamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatühü .  Peygamberimiz Ahirete irtihal ettiği odada olduğundan müslümanların hepsi bir araya sığmadıkları için münferiden kılınmıştır. Oda küçüktü, fazla büyük değildi Cemaat, işte bu odada Hz Peygamber’in cenaze namazını kıldılar. Namaz, cemaat halinde değil, münferid kılındı Önce Hâşim oğullarının erkekleri, sonra kadınları, sonra da çocukları kıldı. Takım takım bir kapıdan giriyor, imamsız olarak kendi başlarına peygamberimizin üzerine namaz kıldıktan sonra diğer kapıdan çıkıyorlardı. Sonra Hz Ebû Bekir, Hz Ömer, Muhâcir ve Ensâr içeri girdiler, namazlarını kılanlar çıkıyor, başka bir grup giriyordu. Erkeklerden sonra kadınlar, kadınlardan sonra da çocuklar girip namazlarını kıldılar. Cenaze namazının kılınması geç vakte kadar devam etti .Salı günü akşamı Hz Peygamber kabrine indirildi. Önce Hazret-i Ebubekir (ra) Peygamber'in huzuruna girerek cenaze namazını kıldı.Pazartesi öğleye doğru vefaa teden Peygamberimizim defnedilmesi 1,5 gün içinde Salı günü akşamı gerçekleştirlmiştir. Efendimize sonsuz salat ve selam olsun .
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2015, 14:19:16 Gönderen: Ramazan 7D »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &