> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Mucize Ve Büyük Özellikleri > Peygamberimize Zekat Ve Sadakaların Haram Kılınması
Sayfa: [1] 2 3 4 ... 7   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamberimize Zekat Ve Sadakaların Haram Kılınması  (Okunma Sayısı 8445 defa)
08 Ocak 2010, 23:05:35
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 08 Ocak 2010, 23:05:35 »Peygamberimize Zekat Ve Sadakaların Haram Kılınması


Evet, Peygamber´in (s.a.v.) özelliklerinden biri de, O´na ve O´nun ev halkına, kendisinin ve ailesinin kölelerine, âzadlılarma, zekâd ve sa daka almanın haram kılınmış olmasıdır. Bu hususta Müslim, Muttalib bin Rabia´dan rivayetle, Peygamber´in (s.a.v.) şöyle buyurduğunu bil dirmektedir:

"Bu, sadakalar, insanların mallarının kirleridir. Muhammed´e ve O´nun âline helâl değildir!"

îbni Sa´d´ın Ebû Hüreyre, Aişe ve Abdullah bin Büsr´den naklettiği rivayete göre, "Peygamber Efendimiz hediyeyi kabul eder, sadakayı ka bul etmezdi."

(Yine îbni Sa´d, Hasan´dan rivayetle, Peygamber´in (s.a.v.) şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "Yüce Allah, bana ve benim ev halkıma sadakayı haram kılmıştır!")

îmam-ı Ahmed de Ebû Hüreyre´nin şöyle söylediğini nakleder: "Peygamber (s.a.v.), dışarıdan yemek getirildiği zaman, onun hediye olup olmadığım sorardı. Eğer hediye olduğu söylenirse, o yemekten yer di. Eğer, sadaka olduğu söylenecek olursa, ondan yemezdi."

Taberâni´nin îbni Abbas´tan olan rivayeti de şöyledir: "Peygamber (s.a.v.), Erkam el-Zühri´yi, zekat toplamak üzere görevlendirdi. O da yanında Peygamberimiz´in âzadlısı Ebû Râfî´i götürmek istedi. Ebû Rafı´ ise Peygamberimiz´e sormaya gitti. Peygamberimiz kendisine dedi ki: "Ey Ebû Rafı´, sadaka (zekât), Muhammed´e ve O´nun âline haramdır!"

(Bunu, Ahmed ve Ebû Dâvûd da rivayet etmiştir. Ancak Ebû Davud´un rivayetinde: "Gerçekten sadaka bize helal değildir ve bir top luluk ve ailenin, âzadlısı da; onlardan sayılır" denilmiştir.) [36]

Müslim ve îbni Sa´d Muttalib bin Rabia´dan şöyle rivayet eder: Ben ve Fadl bin Abbas Hz. Peygamber´e gidip müracat ettik ve dedik ki: "Ey Allah´ın Resulü, biz sana, bize zekat toplama hususunda emir ve yetki vermeni istemek için geldik." Peygamber Efendimiz, biraz sükut etti, sonra başını yukarı kaldırdı. Biz ise kendisiyle konuşmak istiyorduk. Zeynep validemiz de bize işaretle, O´nu konuşturmamamız hakkında perdesi arkasından tenbihte bulunuyordu. Biz de bekledik. Sonra Pey­gamberimiz bize dönerek buyurdu ki: "Sadakalar, Muhammed´e, O´nun âline helal değildir! Bunlar, insanların mallarının kiridir."

Alimlerimiz bu konuda demişlerdir ki: "Zekat ve sadakalar, in sanların mallarının kirleri olduğu içindir ki, Peygamber Efendimiz´in yüksek makamları bundan korunmuştur. Peygamberimiz sebebiyle o´nun ev halkı da bundan korunmuştur. Sonra sadakalar, verilecek kimselere acınarak verilir ve alan kişi için bunda, ne de olsa bir zül vardır. ´Bu sebeble Peygamberimiz ve o´nun yakınları, alan için zül bu lunan sadakadan korunmuş, bunun aksine alan için izzet, veren için zül bulunan ganimet malları kendilerine helal kılınmıştır."

Alimlerimiz, diğer peygamberlerin durumlarının da böyle olup ol madığında ihtilaf etmişlerdir. Bazıları ki Hasan-ı Basri de onların ara sında bulunmaktadır, birinci kavli seçmişlerdir. Yani sadaka ve zekatın diğer peygamberlere de haram olduğunu söylemişlerdir. Bazıları ise ki Süfyan bin Uyeyne de bunlar arasında bulunmaktadır, ikinci kavli seçip: "Bu, Peygamberimiz´in bir Özelliğidir. Yani o´na mahsustur, önceki pey gamberlere zekat ve sadakalar haram değildi" görüşünü ileri sürmüş lerdir. [37]

Sonra Peygamberimiz´e haram oluşu bakımından, zekat ve nafile sadakalar aynıdır. Fakat ev halkı hususunda, nafile sadakaların da ha ram olup olmadığı konusunda, mezhebimiz âlimlerince (Şafiî) ihtilaf e-dilmiştir. Mezhebimizde, en sahih görülen kavle göre, Peygamberimiz´in ev halkına nafile sadakalar haram değildir. Onlara, sadece zekat alma ları haramdır. Yine bizim mezhebimizdeki bir kavle ve Mâliki mezhebi ne göre, onlara nafile sadakalar da haramdır. Üçüncü bir kavle göre ise, onlara özel olan sadakalar haramdır; eğer sadaka umum müslümanların menfaati içinse, mesela yapılan mescidler, açılan kuyular gibi, bunlar dan onların faydalanmaları da helal olur. Ibni Salâh´m bildirdiğine göre, keffâret ve nezirler, keza zekât tahsili için verilecek görevler de, en sahih kavle göre, Hâşimiler´e helal değildir. Az önce geçen hadisler de bunu teyid eder mahiyettedir. [38][36] Ebu Rafi, peygamberimiz´in amcası Abbas´ın kölesi idi. Abbas onu Efendimizde hediye etmişti. Bir gün Ebu Râfi´, Abbas´ın müslüman olduğu haberini getirip müjdeledi. E-fendtmız de onu, âzâd etti..

[37] Doğru olanı ise; "Diğer peygamberlere de haram idi" kavlidir. Zira: "Veren el, alan elden hayırlıdır!" düstûru, her zaman geçerlidir.

[38] Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyük Özellikleri, Uysal Kitabevi: 2/454-455.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Peygamberimize Zekat Ve Sadakaların Haram Kılınması
« Posted on: 27 Kasım 2020, 02:59:39 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamberimize Zekat Ve Sadakaların Haram Kılınması rüya tabiri,Peygamberimize Zekat Ve Sadakaların Haram Kılınması mekke canlı, Peygamberimize Zekat Ve Sadakaların Haram Kılınması kabe canlı yayın, Peygamberimize Zekat Ve Sadakaların Haram Kılınması Üç boyutlu kuran oku Peygamberimize Zekat Ve Sadakaların Haram Kılınması kuran ı kerim, Peygamberimize Zekat Ve Sadakaların Haram Kılınması peygamber kıssaları,Peygamberimize Zekat Ve Sadakaların Haram Kılınması ilitam ders soruları, Peygamberimize Zekat Ve Sadakaların Haram Kılınmasıönlisans arapça,
Logged
02 Aralık 2014, 14:31:09
hasan7d

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 82


« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2014, 14:31:09 »

peygamber efendimize zekat ve sadaka verilmez peygamber efendimize ancak hediye verilebilir verilen şeylelri kabul etmesi ona haram kılınmıstır butun peygamberlerbu hususa  dahildir
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
02 Aralık 2014, 17:51:02
Zeynep 8D

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 2.287« Yanıtla #2 : 02 Aralık 2014, 17:51:02 »

Esselamu Aleykum Ve Rahmetullahi Ve Berekatuhu Ve Magfiratuhu Ebeden Ve Daimen; Peygamber Efendimize ve ev halkına zekat ve sadaka alınmaları haram kılınmıştır. Sadaka , insanların mallarının kiri olduğu içindir ki Peygamber Efendimizin makamı bundan korunmuştur. Mezheplerce olan görüşler de şöyledir:
1. Ev halkına zekat haramdır fakat sadaka haram değildir.
2. Ev halkına her ikiside haram kılınmıştır (Maliki ve Hanefi Mezhebi)
3.Ev halkına sadece mescid gibi toplanılan sadakalardan verilmesi caizdir.
Zekatın ve sadakanın haram kılınması sadece Peygamberimize verilmiş bir özelliktir. Diğer peygamberlere haram kılınmamıştır.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

İlim servetten üstündür. Çünkü serveti sen korursun; oysa ilim seni korur.
02 Aralık 2014, 18:45:06
Burcu 8/B

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 413« Yanıtla #3 : 02 Aralık 2014, 18:45:06 »

Peygamber Efendimiz verilen sadakayı almamıştır ama sadaka yerine verilen hediyeyi almıştır
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
02 Aralık 2014, 19:00:59
ibrahim7c

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28


« Yanıtla #4 : 02 Aralık 2014, 19:00:59 »

[36] Ebu Rafi, peygamberimiz´in amcası Abbas´ın kölesi idi. Abbas onu Efendimizde hediye etmişti. Bir gün Ebu Râfi´, Abbas´ın müslüman olduğu haberini getirip müjdeledi. E-fendtmız de onu, âzâd etti..

[37] Doğru olanı ise; "Diğer peygamberlere de haram idi" kavlidir. Zira: "Veren el, alan elden hayırlıdır!" düstûru, her zaman geçerlidir.

[38] Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyü
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3 4 ... 7   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &