ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Mucize Ve Büyük Özellikleri > Ezanla İlgili Olarak Görülen Fevkaladelikler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ezanla İlgili Olarak Görülen Fevkaladelikler  (Okunma Sayısı 1345 defa)
26 Aralık 2009, 17:50:51
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 26 Aralık 2009, 17:50:51 »Ezanla İlgili Olarak Görülen Fevkaladelikler
  [2]


Ebu Davud ve Beyhakî îbni Ebu Leyla tarikiyle rivayet ederler. O demiştir ki: Bana bazı arkadaşlarımızın söylediklerine göre: Peygamber (s.a.v.) buyurmuş: "Ben, gerçekten namaz vaktinin geldiğini bildirmek üzere bazı kimseleri evlere göndermeyi düşünmüştüm. Sonra bunu bazı kimselerin yüksek yerlerden ilan etmelerine karar vermiştim. Bu sırada ensardan bir adam gelip dedi ki: "Ey Allah´ın rasülü, ben senin bu husustaki ihtimamını gördükten sonra evime dönmüş yatmıştım. Rüyamda yeşil elbiseli bir adam gördüm, Mescid´in üzerine çıkıp ezan okudu, sonra oturdu. Sonra kalkıp yine ezan okudu, yalnız fazladan olarak: "Kad Kameti´s-Salah" diyordu. Ben insanların tuhaf karşılamı- yacaklarmı bilsem, o sırada uykuda değil de, uyanık bir halde bulunduğumu da söylerdim." Bunun üzerine Rasulüllah buyurur ki: "Haydi git Bilal´e, bunu söyle de ezan okusun! Allah gerçekten sana çok hayırlı bir şeyi göstermiştir."

(Ömer der ki: Onun gördüğünü ben de görmüştüm, fakat o benden evvel davranıp, gördüğünü Rasulüllah´a anlattığı için ben utanıp anlatmadım.)

îbni Mace Abdullah bin Zeyd´den şöyle rivayet eder: "Rasulüllah efendimiz namaz vakitlerinin ilam için, borazan veya çan çalınması hususunda istişarelerde bulunmuştu. Bu sırada ben rüyamda yeşil elbiseli bir adamın, sırtına bir borazan yüklenmiş gitmekte olduğunu gördüm. Dedim ki: "Ey Allah´ın kulu, bunu bana satar mısın?" Bana: "Sen bunu ne yapacaksın" diye sordu. Ben de: "Bunu çalarak insanları namaza çağırırım" dedim. O bana: "Ben sana bundan çok hayırlısını öğreteyim mi?" dedi ve okumaya başladı: "Dersin ki: "Allahü ekber, Allahü ekber!" Ve ezanı sonuna kadar okudu ve bana da: "işte böyle okursun!" diyerek tembih etti. Rasulüllah efendimize gelip bu rüyamı anlattım. Bu sırada Ömer de geldi ve: "Vallahi bu rüyanın aynısını ben de gördüm" dedi. Ben de bunun üzerine, yani ezanı rüyasında görüpte Rasulüllah´a ilk haber veren ben olduğum için, çok sevinip Allah´a nice hamdü senalarda bulundum ve bunu, bazı şiir cümleleri halinde terennüm ettim."

Ebu Davud mürsel haberler meyanında Ubeyd bin Umeyr´den şunu nakleder: "Ömer, rüyasında ezanı gördüğü zaman derhal bunu haber vermek üzere Peygamber´e (s.a.v.) gitmiş, fakat Peygamberimiz kendisine: "Ya Ömer, vahiy senden daha önce geldi!" buyurmuştur." [3]

îbni Sa´d îbni Ömer´den şöyle nakleder: "Abdullah îbni Ummu Mektum, şafak atıp atmadığını gözler ve hiç hata etmeksizin bunu anlardı. Halbuki onun gözleri ama olup kapalı idi."

Müslim´in Süheyl bin Salih´ten çıkardığı bir habere göre de, o şöyle demiştir: "Bir gün babam beni, Haris oğullarına göndermişti. Yanımda bir hizmetçi vardı. Duvar tarafından bir ses, ona adıyla çağırdı. Duvarın arkasında kim var diye, sarkarak baktı. Fakat kimseyi göremedi. Döndüğümüzde ben bunu babama anlattım. Babam bana: "Bir ses duyar da endişeye kapılırsan, hemen orada bir ezan oku. Zira ben Ebu Hureyre´den duydum, o da Rasulüllah´m bir hadisi olarak şöyle nakletmişti: Rasulüllah buyurdu: "Namaz ezanı gibi bir ezan okunduğu zaman, şeytan çok uzaklara kaçar!"

Beyhakî, Ömer Îbnü´l-Hattab´a ait olmak Üzere şu sözü nakleder: "Herhangi biriniz (yalnızlık veya bir ses duyma gibi bir sebeple) korkuya kapıldığı zaman hemen bir ezan okusun. Bu takdirde zarar görmeyecektir."

Beyhakt´nin Hasan´dan rivayeti ise şöyledir: "Bir gün. Ömer, Sa´d İbni Ebu Vakkas´a bir adam gönderdi. Adam giderken yolda korkuya kapıldı. Sanki gulyabani dedikleri birisi kendisini takib ediyordu. Sad´a vardığında bunu ona haber verdi. Sad: "Biz bu hususta, ezan okumakla emr alırdık" dedi ve ezan okumasını tavsiye etti. Adam, Ömer´e dönerken yine, gölge gibi bir şeyin kendisine anz olduğunu gördü ve derhal ezan okudu. Artık o şeyden ve korkudan kurtulmuştu."[4]
[2] Ezan, i´lâm manasına olup "te´zîn" kökünden gelen masdar isimdir. Şeriat lisanında: "Malûm ve mahfuz cümlelerle namaz vaktinin geldiğini ilandan ibarettir/11 Hicret´in ikinci yılında meşru kılınmıştır. Ensar´dan Abdullah b. Zeyd adındaki adam onu rüyasında görüp Rasulullah´a anlattığında, Rasulullah da ona, gidip Bılal´e bunu öğretmesini emretti ve böylece ezan okumak başlamış oldu. Daha önce namaz vaktinin geldiğinin nasıl ilan edileceği hususunda aralarında istişareler geçmiş, bazıları yahudilerinki gibi bir borazan ile ilan edilmesi, bazıları da nasranüerinki gibi çan çalarak İlan edilmesi şeklinde tekliflerde bulunmuştu. Sonunda İlgili rivayetlerde de görüldüğü veçhile, insanlara yine insan sesiyle ezan okunarak ilanda bulunulması getirilmiş oldu.

[3] Bu haber ile, Abdullah b. Zeyd´in rüyası arasında bir çatışma söz konusu değildir. Çünkü burada zikredilen vahyin, Abdullah b. Zeyd´in rüyasından sonra gelip onu te´yid etmiş, sonra da Ömer gelip kendi rüyasından haber vermiş, Hz. Peygamber´den de bu cevabı almış olur

[4] Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyük Özellikleri, Uysal Kitabevi: 1/341-343.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ezanla İlgili Olarak Görülen Fevkaladelikler
« Posted on: 09 Nisan 2020, 19:00:56 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ezanla İlgili Olarak Görülen Fevkaladelikler rüya tabiri,Ezanla İlgili Olarak Görülen Fevkaladelikler mekke canlı, Ezanla İlgili Olarak Görülen Fevkaladelikler kabe canlı yayın, Ezanla İlgili Olarak Görülen Fevkaladelikler Üç boyutlu kuran oku Ezanla İlgili Olarak Görülen Fevkaladelikler kuran ı kerim, Ezanla İlgili Olarak Görülen Fevkaladelikler peygamber kıssaları,Ezanla İlgili Olarak Görülen Fevkaladelikler ilitam ders soruları, Ezanla İlgili Olarak Görülen Fevkaladeliklerönlisans arapça,
Logged
10 Nisan 2015, 15:51:36
Ramazan.
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 6.353« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2015, 15:51:36 »

Es Selamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatühü .Ezan sesi, Müslümanlık için o kadar derin ve o kadar iyi anlam taşımaktadır ki, bunu yaşadığımız için bizler çok şanslıyız. İslam alemi için “ Ezan” gerçekten çok büyük bir anlam taşıdığı gibi en güzel dini ibadeti simgeler.Ezan okunmaya başladığı zaman anlarız ki yeni bir namaz vakti geldi ve bunu içinde hemen namaza yöneliriz. Ezan bizim için ilahi bir duygudur ve bunun içinde ezana müthiş bir saygı duymamız gerekir. Ezan sesini duyar duymaz yaptığımız ne iş olursa olsun hemen bırakarak ezanı dinlemeli ve fazla konuşmaktan kaçınmalıyız.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
20 Ekim 2015, 23:25:31
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« Yanıtla #2 : 20 Ekim 2015, 23:25:31 »


Ebu Davud ve Beyhakî îbni Ebu Leyla tarikiyle rivayet ederler. O demiştir ki: Bana bazı arkadaşlarımızın söylediklerine göre: Peygamber (s.a.v.) buyurmuş: "Ben, gerçekten namaz vaktinin geldiğini bildirmek üzere bazı kimseleri evlere göndermeyi düşünmüştüm. Sonra bunu bazı kimselerin yüksek yerlerden ilan etmelerine karar vermiştim. Bu sırada ensardan bir adam gelip dedi ki: "Ey Allah´ın rasülü, ben senin bu husustaki ihtimamını gördükten sonra evime dönmüş yatmıştım. Rüyamda yeşil elbiseli bir adam gördüm, Mescid´in üzerine çıkıp ezan okudu, sonra oturdu. Sonra kalkıp yine ezan okudu, yalnız fazladan olarak: "Kad Kameti´s-Salah" diyordu. Ben insanların tuhaf karşılamı- yacaklarmı bilsem, o sırada uykuda değil de, uyanık bir halde bulunduğumu da söylerdim." Bunun üzerine Rasulüllah buyurur ki: "Haydi git Bilal´e, bunu söyle de ezan okusun! Allah gerçekten sana çok hayırlı bir şeyi göstermiştir.

Gök kubbedeki ilk sadası rüyalarla ve Efendimiz göstermiş olduğu çizgiyle yerini bulmuş bugüne kadar gök kubbedeki yerini bulmuş ve inşaallah ebeden daimen yerini bulacaktır.

Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &