> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Mucize Ve Büyük Özellikleri > Abdül-Kays Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Bazı Fevkaladelikler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Abdül-Kays Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Bazı Fevkaladelikler  (Okunma Sayısı 1300 defa)
28 Aralık 2009, 14:38:11
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 28 Aralık 2009, 14:38:11 »Abdül-Kays Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Bazı Fevkaladelikler


Ebû Yâlâ ve Beyhakî Mezyede el-Asrî´den nakleder. O demiştir ki: Birgün Peygamber (s.a.v.) ashabı ile konuşurken: "Şu taraftan bir top luluk gelecek, onlar doğudakilerin en hayırlılarıdır!" Derken Ömer ye rinden kalkıp doğu tarafına doğru gitti. Binitli on üç kişilik bir topulukla karşılaştı ve onlara, kimler olduklarını sordu. Onlar da; Abdü´l-Kays Oğullan olduklarını söylediler..." [4]

îbn-i Sa´d Urue´nin şöyle dediğini nakleder: Abdü´1-Kays heyetinin geldiği günün sabahında Peygamber (s.a.v.) buyurdular ki: "Doğudan bir kafile gelecek, bunlar İslâm´a girmeleri için zorlanmış değillerdir! Azık ları tükenmiş olarak yola devam etmekteler ve yakında burada olur lar...." Sonra Resûl-i Ekrem şu duada bulundular: "Allah´ım Abdü´l-Kays Oğullarını mağfiret eyle! Onlar islâm için geliyorlar, Benden bir mal istemiyorlar! Onlar, doğuda yaşıyanlarm en hayırlılarıdır!"

Çok geçmeden yirmi kadar adam geldi. Başlarında Abdullah bin Avf el-Eşecc vardı. Bu sırada Resûlüllah Mescid´de bulunuyordu. Gelip kendisine selam verdiler, O da onları selamla karşıladı ve Abdullah bin Avfın kim olduğunu sordu. Abdullah da "Benim, yâ resûlellah" dedi. Abdullah, şişman ve çirkin görünüşlü idi. Resûlüllah kendisine baktı ve şöyle buyurdu:

"Erkeklerin cild ve bedenlerine bakarak güzellik veya çirkinlikleri hakkında hüküm verilemez! Kişinin güzellik ve çirkinliği; dili ve kalbi iledir!" Sonra Abdullah´ın şahsına hitaben: "Sende Allah´ın sevdiği iki haslet bulunmaktadır" buyurdu. Abdullah: "Bu iki haslet nelerdir, yâ Resûlallah" diye sordu. Resûlüllah da: "Akıllı ve ağır başlı olman, bir de yumuşak davranmandn*" buyurdu. Abdullah tekrar sordu: "Ey Allah´ın Resulü, bendeki bu iki haslet, cibilli ve fıtrî midir?" Resûlüllah Efendi miz de şu cevabı verdiler: "Evet, cibillî ve fıtrîdir, yâni Allah´ın seni bu fitratta yaratmış olmasıdır.."

Hâkim´in Enes´ten rivayeti de şöyledir: Abdü´l-Kays Oğullarının heyeti geldiği zaman Peygamber (s.a.v.) kendilerine buyurdu ki: "Sizin şu ve şu isimlerde hurmalarınız vardır ve meşhurdur... Bunların renk leri de, şöyle ve şöyledir...." Bu^ırada onlardan biri: "Anam-babam sana feda olsun ey Allah´ın Resulü, eğer sen bizim kabilemizde doğup büyü müş olsaydın, bu söylediklerini bundan daha iyi bilemezdin! Ben şehâdet ederim ki Sen, Allah´ın resulüsün!" dedi... Peygamber Efendi miz de şu karşıhğı verdiler: "Siz gelip benim yanımda oturduğunuz za man, sizin ülkeniz bana gösterildi... Ve sizin hurmalarınız arasında el-Berenî adındaki hurmanız, hepsinden daha hayırlıdır. Kendisi hastalık yapmaz ve diğer hastalıktan da giderir...."

Ahmed ve Taberânî el-Vâzi´den şöyle naklederler: Resûlüllah´a ge len heyet içinde ben de vardım, Abdullah´ın kafilesinde idim. içimizde bir arkadaşımız ise hasta idi. Zaman zaman kendisini sar´a tutuyor, baygınlık geçiriyordu... Onun durumunu Resûlüllah´a arz ettik... Ve onun için duâ buyurmasını rica ettik. Peygamberimiz: "Onu bana geti riniz" buyurdu. Biz de getirdik. Cübbesinin bir kenânnı tutarak kaldırdı ve hasta.olan arkadaşımızın arkasını vurmaya başladı.... Vururken de: "Çık dışarı, ey Allah´ın düşmanı!" diyerek sesleniyordu... Arkadaşımız da bakıyor ve bakışı, eskisi gibi düzelmiş bulunuyordu... Sonra Pey gamberimiz onu yere oturttu, mübarek eliyle onun yüzünü mesh etti ve onun için bir müddet duada bulundu... Bundan sonra arkadaşımız, sıhhatine iyice kavuşmuş oldu... O kadar ki, heyetin içinde hiç birimiz on dan daha sıhhatli olduğumuzu söyleyemezdik...."

YineAhmed, Şihab bin Abbâd´tan nakleder. O, Abdü´l-Kays heyeti içinde bulunanlardan bâzısından şöyle işitmiş:" Başkanımız Abdullah bir Avf el-Eşecc demiştir ki: Ey Allah´ın Resulü, bizim yerin havası çok ağır ve fenadır. Eğer bizler bu içkilerden içmezsek benizlerimiz sapsarı kesilir. Karınlarımız da şişer... Bize bu hususta mümkinse ruhsat ver seniz! Çok değil, şöyle iki avucunun içi kadarına izin verseniz yeteri"

Bunun üzerine Resûlüllah Efendimiz de şöyle buyurmuştu: "Ey Eşecc, eğer az miktarına izin verirsem, çok miktarını da içersiniz! Ve içkinin etkisiyle sarhoş olursunuz... Bu takdirde de, küçük-büyük tanı maz, birbirinizi yaralar, bacağını sakat bırakırsınız!...."

Bizim heyetin içinde, el-Hâris adında biri vardı ve bir içki mecli sinde bacağından yaralanıp sakatlanmıştı... Haris bizzat kendisi de miştir ki: Ben bu sırada, yâni Resûlüllah´ın, "...Sonra da bacağından sakat kalır..." dediği sırada, elbisemle bacağımdaki yarayı örtüyor, bu rasını elimle tutuyordum... Aynı zamanda kendi kendime: "Ne kadar örtüp gizlemiye çalışsam da, Allah bunu Resulüne bildirmiş bulunu yor... Baksana, içkinin ve sarhoşluğun kötülüklerini sayarken, bizzat benim durumuma da işaret buyurup: "Sonra, amcası oğlu olsa bile ba cağından kılıçla vurup yaralar!..." diyor şeklinde içimden geçirip söy lendim...."[5][4] Buharî ve Müslim´in bu husustaki Ibn-İ Abbâs hadîsi şöyledir: Abdü´1-Kays Oğul­ları heyeti geldiği zaman Peygamberimiz kendilerine "hangi kavimdensiniz?" diye sordu. On lar da Rabîa´dan olduklarını söylediler. Peygamberimiz de kendilerine: "Peki, hoş geldiniz, safa geldiniz" buyurarak gayet iyi karşıladı... Peygamberimiz´e dediler ki: "Yâ Resûlallah, bi liyorsunuz ki, aramızda Mudar kâfirlerinden olan bir kavim var: Bizler bu sebeble Haram Ayı´nm dışındaki zamanlarda Size gelemeyiz. Bize İslâm´ı öyle teblîg buyur ki, biz onları ay nen alalım, döndüğümüzde kavmimizden diğerlerine de aynen onları emredelim ve bu seb eble de cennete girmeye lâyık olalım!" Onların bu sözü üzerine Peygamber Efendimiz de buyurdular ki: "Size dört şeyi emrediyor, dört şeyden de sizleri nehyediyorum: Yalnız Allah´a îmân edeceksiniz, yâni: Allah´tan başka ilâh olmadığına şehâret edecek, namazı dosdoğru kılacak, zekatı ödeyecek, ramazan orucunu tutacak, harb ganîmetinden de beşte birini vere ceksiniz! işte size bunları emrediyor, şunları da yasaklıyorum: Dübba´dan, Hantem´den, Nakîr´den ve Müzeffet´ten, yâni hangi kabda yapılırsa yapılsın, hangi isimde olursa olsun bütün içkilerden... İşte amelinizde ve davetinizde, bunlara dikkat ediniz!"

[5] Celaleddin es-Suyuti, Peygamberimizin Mucizeleri ve Büyük Özellikleri, Uysal Kitabevi: 2/38-40.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Abdül-Kays Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Bazı Fevkaladelikler
« Posted on: 21 Ekim 2020, 02:33:24 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Abdül-Kays Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Bazı Fevkaladelikler rüya tabiri,Abdül-Kays Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Bazı Fevkaladelikler mekke canlı, Abdül-Kays Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Bazı Fevkaladelikler kabe canlı yayın, Abdül-Kays Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Bazı Fevkaladelikler Üç boyutlu kuran oku Abdül-Kays Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Bazı Fevkaladelikler kuran ı kerim, Abdül-Kays Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Bazı Fevkaladelikler peygamber kıssaları,Abdül-Kays Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Bazı Fevkaladelikler ilitam ders soruları, Abdül-Kays Heyetinin Gelişi Ve Bu Sırada Vukua Gelen Bazı Fevkaladeliklerönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &