> Forum > ๑۩۞۩๑ İlmi & Erdemli Sözler Dünyası ๑۩۞۩๑ > Mübarek Aylar > Receb-i Şerifiniz ve Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Receb-i Şerifiniz ve Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun  (Okunma Sayısı 781 defa)
03 Haziran 2011, 12:48:24
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 03 Haziran 2011, 12:48:24 »                         Receb-i Şerifiniz ve Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun

Haziran'ın 2'si, Regaib kandili, 3'ü de mübarek Recep ayının ilk günü oluyor bu sene.
 
Rasul-i Ekrem s.a.v. Efendimizin duasıyla karşılayalım: "Allahım! Recep ve Şaban ayında bizi bereketlendir ve bizi Ramazan'a ulaştır!" (Münâvî, Feyzu'l-Kadir)

Hamdolsun Rabbimize. Lütfettiği nice nimetler içinde bu bereketli zamanlara bir daha ulaştırdı bizi. Geliniz hep birlikte Efendimiz s.a.v.'in bu duasıyla karşılayalım Recep ayını. Duanın içindeki manaları anlama gayretiyle çalalım Yüce Rabbimizin kapısını. Peygamber s.a.v. Efendimiz, bu aylarında Yüce Mevlâ'dan bereket diliyordu duasında.

Peki, Recep ve Şaban aylarını niçin zikretmişti? Bu aylarda insanın bereketlenmesi ne anlama geliyordu? Neden Ramazan ayına bereketlenerek ulaşmayı Yüce Mevlâ'dan özellikle niyaz etmişti? Şüphe yok ki Peygamber s.a.v. Efendimizin bu duasında hedefte Ramazan ayı vardı.

Ramazan Kur'an'ın indirildiği ay... Oruç ibadetinin farz kılındığı, şeytanların bağlandığı, bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesinin içinde saklandığı rahmet ayı. Ramazan ayını doyasıya yaşayabilmek, inanan insanlar için yılın en büyük hedefi. Rasul-i Ekrem s.a.v., "Bizi Ramazan'a ulaştır." niyazıyla duasını bitirmişti. Böylece, bizim de böyle bir hedefimizin ve derdimizin olmasını bize öğretiyordu. Her yıl Ramazan ayını ve Kadir gecesini doyasıya yaşayabilmek için kendisinin yaptığı gibi duaya yapışmamız gerektiğini tenbih ediyordu.

Recep Ayı

Arabî ayların yedincisi olan Recep, sözlükte; azametli, heybetli, tazim etmek gibi manalara gelir. Bu ay ayrıca "haram aylar" diye bilinen ve savaş yasağının bulunduğu dört aydan biridir ve İslâm kültüründe özel bir yeri vardır. İlk dönem tefsir bilginlerinden Katâde , şu sözleriyle bu ayın önemini anlatır.

"Haram aylarda amel-i salih işlemenin ecri, diğer aylarda işlenenlere göre daha büyüktür. Her ne kadar diğer zaman ve durumlarda da zulüm işlemek büyük bir günah ise de, bu aylarda yapılan zulmün günahı daha büyüktür."

Receb'i "Allah'ın ayı" olarak nitelendiren Peygamberimiz s.a.v.'e bunun hikmeti sorulduğunda buyurmuştur ki:

"Çünkü bu ayda özellikle mağfiret boldur. Bu ayda halkın kan dökmesine mani vardır. Bu ayda Allah Tealâ peygamberlerinin tevbelerini kabul buyurmuştur. Bu ayda peygamberlerini düşmanlarından korumuştur."

Bu kadar özel bir ayın, bünyesinde iki rahmet kandilini barındırmakta olduğu da unutulmamalıdır. Bunlardan biri Regaib Kandili'dir. Regaib, hediye, atiye, çok rağbet olunan şeyler, bol ihsan demektir. Regaib Kandili'nin vakti, Recep ayının ilk Perşembesini Cumaya bağlayan gecedir.

Bu aydaki diğer mübarek gece de Miraç Kandili'dir. Sevgili Peygamberimiz s.a.v., bu gecede Cenab -ı Hakk'ın huzuruna ruhen ve cismen yükselerek onunla vasıtasız bir şekilde tekellümde bulunmu şu, ebedi hayatımızı çok yakından ilgilendiren hediyelerle dönmüştür. Miraç Kandili'nin vakti, Recep ayının yirmi altısını yirmi yedisine bağlayan gecedir.

Recep ve Şaban aylarının bereketinde

Herkes bir şekilde Ramazan'a ulaşıyor. Ama duada kastedildiği şekilde Ramazan'a ulaşabilmek, hemen önünde bulunan Recep ve Şaban aylarında bereketlenmekle mümkün. Rasul-i Ekrem s.a.v. Efendimiz, "Recep ve Şaban ayında bizi bereketlendir." diyerek yakarıyordu. Bu bereketle de Ramazan'a ulaştırılmasını niyaz ediyordu Yüce Mevlâ'dan.

Bereketlenmek, bir şeylerin artırılması ve çoğaltılması anlamına gelir. Bu bereketlenme gönüllerde olacak, oradan ibadetlere, dualara, hayırlı amellere yansıyacak.

Bir müslüman bu bereketi her günkü ibadetiyle, dualarıyla ve hayırlı amelleriyle belirli bir düzende zaten yaşamaktadır. Yüce Mevlâ da ona lütuflarıyla ihsanda bulunmaktadır.

Recep ve Şaban ayı gelince Yüce Mevlâ'dan ibadetlerimizi ve hayırlı amellerimizi bereketlendirmesini dilemeliyiz. Gönüllerimizdeki kulluk coşkusunu artırması, yegâne hakikat olan zatıyla ilgili irfanımızı çoğaltması için yalvarıp yakarmalıyız. O ihsanda bulunmazsa sadece kendi gayretimizle hiçbir şey elde edemeyeceğimizi, bütün gönlümüzle itiraf etmeliyiz.

Recep ve Şaban aylarında buna daha fazla muhtaç olduğumuzu hissetmeliyiz. Çünkü yılın zirvesi sayılan Ramazan ayı geliyor. Çünkü zamanın kıblesi diyebileceğimiz Kadir gecesi yaklaşıyor. Rabbimizin, hakkında özel bir sure indirmiş olduğu Kadir gecesi biraz ötede duruyor.

"Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler ve Rûh (Cebrail a.s.) her iş için iner dururlar. O gece esenlik doludur; ta fecrin doğuşuna kadar." (Kadr, 1-5)Ramazan'a doğru

Ramazan ayına yaklaşırken, üç ayların bu ilk iki adımında öncelikle kul olduğumuzu, acizliğimizi ve birçok eksiklerimizin bulunduğunu kabul edeceğiz. Boynumuzu büküp af dileyeceğiz. Oruç tutmaya çalışacağız. Efendimiz s.a.v.'in tavsiyelerine gönül kulağımızı vereceğiz:

"Recep ayında Allah'tan af dilemeyi çoğaltınız. Çünkü Allah'ın bu ayın her saatinde azat ettiği nice kulları vardır. Allah'ın bazı şehirleri vardır ki oraya Recep ayında oruç tutanları koyacaktır." (Süyutî, Câmiu?l-Ehâdis)

Allah'a secde etmek için minarelerden davet geldiğinde en yakın mescitte cemaate katılmaya özen göstereceğiz.

Her gün düzenli olarak Kur'an'a zaman ayıracağız. Günlük zikirlerimizi ve üstlendiğimiz diğer hayırlı amellerimizi gücümüz nisbetinde yerine getirmeye çalışacağız.

Allah'ın lütfuyla bereketlenerek Ramazan-ı şerife ulaşacağız, İnşAllah.Semerkand Dergisi / Mehmet IŞIK


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Receb-i Şerifiniz ve Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun
« Posted on: 27 Ocak 2023, 11:52:14 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Receb-i Şerifiniz ve Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun rüya tabiri,Receb-i Şerifiniz ve Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun mekke canlı, Receb-i Şerifiniz ve Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun kabe canlı yayın, Receb-i Şerifiniz ve Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun Üç boyutlu kuran oku Receb-i Şerifiniz ve Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun kuran ı kerim, Receb-i Şerifiniz ve Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun peygamber kıssaları,Receb-i Şerifiniz ve Regaib Kandiliniz Mübarek Olsun ilitam ders soruları, Receb-i Şerifiniz ve Regaib Kandiliniz Mübarek Olsunönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &