ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Metalib ul Aliye > Abdest Almanın ve Abdesti Tam Almanın Fazileti
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Abdest Almanın ve Abdesti Tam Almanın Fazileti  (Okunma Sayısı 789 defa)
22 Ekim 2011, 17:26:21
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 22 Ekim 2011, 17:26:21 »Abdest Almanın ve Abdesti Tam Almanın Fazileti83. Ali b. Ebî Talib'in bildirdiğine göre Peygamber (s.a.v): "Zor anlarda abdesti tam almak, mescitlere yürüyerek gitmek ve bir namazın ardından diğerini beklemek, hataları (günahları) yıkar/siler" buyurmuştur.[87] (İshâk)

84. Enes b. Mâlik demiştir ki: Hayf mescidinde Resûlullah'la (s.a.v) birlikte oturuyordum. Biri Ensarlı, diğeri Sakifli iki adam geldi... Sakifli: "Ya Resûlallah! Bana (namazı) anlat!" dedi. Allah Resulü (s.a.v) de şöyle buyurdu: "Sen gelmiş bana namazı soruyorsun. (Bil ki) Yüzünü yıkadığında, göz kapaklarından günahların saçılıp dağdır. Ellerim yıkadığında, el tırnaklarından günahların saçılıp dağılır. Başını meshettiğinde, başından günahların saçılıp dağılır. Ayaklarını yıkadığında, ayak tırnaklarından günahların saçılıp dağılır.... " (Müsedded).

Zorluklar ile maruz kaldığında eksiksiz abdest almakla ilgili Sevbân ve Ebû Umâme hadisleri Sâd sûresinin tefsirinde gelecektir.
Abdest   konusunda  Ebû   Hureyre   hadisi   Kuşluk  namazı   bahsinde gelecektir.
Kişinin   ilk   hesaba   çekileceği   şey   temizliğidir"   hadisi,   Namaz bölümünün başında gelecektir.

85. Ebû Saîd demiştir ki: "Ya Resûlallah! Kıyamet günü ümmetini ne ile tanırsın?" diye sorulduğunda Allah Resulü (s.a.v): "Abdest izinden, alınları ve ayakları parlak olarak gelirler" buyurdu. (el-Hâris) [88]

86. Enes'in bildirdiğine göre Peygamber (s.a.v): "Kişide iyi bir haslet/özellik bulunur da Allah bu sayede onun bütün amelini düzeltir. İşte kişinin namaz için abdest alması böyledir. Allah abdesti sayesinde onun günahlarını bağışlar. Sonra namazı nafile/azık olarak kalır. [89] (Ebû Yala)

87. Enes'in bildirdiğine göre Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Ümmetimin durumu nehre benzer. Onda beş defa yıkanan kimsede hiç kirden eser kalabilir mi? Kişi abdest kabının yanına varıp, ellerini yıkadığında, elleriyle işlediği bütün hataları dağılıp gider. Ağzına su alıp çalkaladığında dili ile konuştuğu bütün hatalı sözler dağılır, gider. Sonra yüzünü yıkadığında, gözleriyle baktığı bütün günah bakışlar yok olup gider. Sonra başını meshettiğinde, kulak verdiği bütün günah sözler dağılıp yok olur. Sonra ayaklarını yıkadığında, ayaklarıyla attığı bütün günah adımlarla dağılır, gitfer. [90] (Ebû Yala)

88. Enes  şöyle  nakletmiştir:  Bana Allah  Resulü  (sallallahu aleyhi vesellem) buyurdu ki; "Oğlum! Abdesti tam al ki, yanındaki koruyucu/hafaza melekleri seni sevsinler ve ömrün uzatılsın. Enes! Cünüplük sebebiyle yıkanırken burna bol su çekip iyice temizle! Böyle yaparsan banyodan çıktığında sende ne bir günah, ne de hata kalır." (Enes demiştir ki:) "Ya Resûlallah! İyice temizlemek nasıl   olur?"   diye   sordum.   "Saç   diplerini   ıslatıp,   tenini/vücudunu   iyice temizlersin. Oğlum! Her zaman abdestli kalmaya güç yetirebilirsen, (bunu yap). Zira abdestli iken kendisine Ölüm vaki olan kimseye şehitlik sevabı verilir. buyurdu. (Ebû Ya'lâ ve Ahmed b. Menî)
[87] el-îtliâfda "hataları tamamen yıkar" ifadesi geçmiştir. Müsnede'de bildirildiğine göre aynı hadisi Abd b. Humeyd ve Ebû Ya'lâ da nakletmişlerdir. Aynı yerde "Sahîh'te yer alan Ebû Hureyre hadisi ile Sünen'lçrde geçen Ebû Saîd hadisi şahididir" denilmiştir. el-İthâf da belirtildiğine göre Ali hadisinin ravileri Sahîh'in ravileridir.
[88] Bunu Taberânî de rivayet etmiştir. Heysemî demiştir ki: "Senedinde yer alan el-Hasan b. Hüseyin eİ-Urfî oldukça zayıf biridir." Ben derim ki: "Bunu el-Hâris, Yahya b. Hişam'dan, o da İbn Ebî Leylâ'dan, o da Atıyye'den, o da Ebû Saîd'den nakletmiş olup Bûsîrî Ebû Leyla'nın Zayıf olması nedeniyle rivayete zayıf hükmünü vermiştir."
[89] Müsnede'de   bildirildiğine   göre   bunu   Bezzar   ve   Mecmau'z-zevâiâ'do.   (I,   225) zikredildiğine göre Taberânî de tahrîc etmiştir.
[90] Heysemî senedinde zikri geçen el-Mübarek b.  Sühaym'ın zayıflığı konusunda bilginlerin görüş birliği ettiğini söylemiştir.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Abdest Almanın ve Abdesti Tam Almanın Fazileti
« Posted on: 05 Nisan 2020, 16:44:02 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Abdest Almanın ve Abdesti Tam Almanın Fazileti rüya tabiri,Abdest Almanın ve Abdesti Tam Almanın Fazileti mekke canlı, Abdest Almanın ve Abdesti Tam Almanın Fazileti kabe canlı yayın, Abdest Almanın ve Abdesti Tam Almanın Fazileti Üç boyutlu kuran oku Abdest Almanın ve Abdesti Tam Almanın Fazileti kuran ı kerim, Abdest Almanın ve Abdesti Tam Almanın Fazileti peygamber kıssaları,Abdest Almanın ve Abdesti Tam Almanın Fazileti ilitam ders soruları, Abdest Almanın ve Abdesti Tam Almanın Faziletiönlisans arapça,
Logged
12 Nisan 2018, 14:50:36
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimiçi Çevrimiçi

Mesaj Sayısı: 25.976


« Yanıtla #1 : 12 Nisan 2018, 14:50:36 »

Esselamu aleyküm.Rabbim bizleri hakkıyla ve farzlarına uygun olarak  abdest alan ve feyzine erişen kullardan eylesin inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
12 Nisan 2018, 16:58:13
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.687Site
« Yanıtla #2 : 12 Nisan 2018, 16:58:13 »

Aleyküm Selam. Rabbim bizlere adaba uygun şekilde dosdoğru abdest alıp feyzine erenlerden eylesin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
13 Nisan 2018, 07:04:13
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.471« Yanıtla #3 : 13 Nisan 2018, 07:04:13 »

Aleyküm selam. Rabbim bizlere hakkıyla abdestin farzlarına uyanlardan eylesin inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &