> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Eserleri > Mektubat-ı Şeyh Hazret > Altmışyedinci Mektup
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Altmışyedinci Mektup  (Okunma Sayısı 480 defa)
21 Ocak 2010, 17:31:57
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 21 Ocak 2010, 17:31:57 »ALTMIŞYEDİNCİ MEKTUP

Farkin da mukim Medineli El-Şeyh Muhammed Sadaka’ya, kendisinin (Hazretin (Radıyallahü anh)) ona karşı olan muhabbetini açıklamasının, evliyanın nazar ve iltifatına hiçbir şey denk gelmediğinin Allah aşkı, kalbte olan masivanın düşüncesini yakıp, insanı en şerefli ve en ala manevi makam olan ubudiyyet makamına ulaştırdığının beyanı ve o konu ile ilgili şeyler hakkındadır.

ALLAH’IN ADIYLA BAŞLARIM

Hiçbir şey yok ki, onu hamd ile tesbih etmesin. Salat-i selam Allah’ın yaratıklarının en hayırlısı olan Muhhamed’in (Sallallahü aleyhi ve sellem) bütün al ve ashabının üzerine olsun! Bundan sonra, bu mektub yüce kapı eşiğinin aciz ve taksiratlı hizmetçisinden, efendisi onlarala iftihar edilen kemalat sahibi, tahir sülaleden gelen, bütün aleme nurlar saçan Peygamber (Sallallahü aleyhi ve sellem)’e mensib, muazzam efendimiz, yüce zat, şeyh Muhammed Sadaka’ya , Allah onu, mukarrebunlaradn eylesin!

Muhabbetten haber veren mektubunuz ile kıynmetli hediyeniz, köleciğinize ulaştı. Mektubu gözlerinin üzerine bırakıp öptüktensonra okuyup şiddetli sevincinden dolayı yerinden yükselmesine az kaldı. Nasıl yerinden yükselmesin? Halbuki Allah’a (Celle ve ala) ya en yakın yol, kul, kendini bir velinin kalbeni yerleştirmesidir.

Çünkü velinin kalbi, nurların nazil olduğu yerdir. Hatta onun iltifatından tek bir iltifatına hiçbir şey tekabül etmez, denilmiştir. Nitekim Hafız El-Şirazi’de:

“Eğer o Şirazın mahbubu bizim gönlümüzü ele alırsa, onun Hindo benine, Semerkand ile Buhara’yı bağışlarım.” Dediği şiirin reddinde, farsça şiyle denilmiş. Şiir:

“Yanlış söyledin hata ettin. Sevgilinin kıymetini bilemedin.
Mahbubun tek bir nazarına dünya ve ahireti bağışlarım.”

Bu kölecik, kendisine layık olmayan cenabınızın iltifatını görünce, “Bu, rabbimin iyiliğindendir.” Dedi. Bunun devamını Allah (celle ve ala) dan rica eder.

Efendim, gerçi köleciğin validi buyurduğunuz gibi idi fakat benim hakkımda buyurduğunuz şeyden, merhalelerce uzağım. Nitekim hadis-i kudside:

“Ben (Allah) kulum, hakkımda yürütmüş olduğu zannının yanındayım.” Diye buyurduğu rivayet edilmiştir. Temennisinde bulunğunuz şey, Allah (celle ve ala) nezdinde kıymetsizdir. Allah, (celle ve ala) kat kat olarak size daha ziyadesinin verilmesin istenilir. Ta ki cenabınızın kalbindeki Allah’ın (celle ve ala) manevi huzurundan başka, her şeyi yakarak kalbiniz muhabbet ateşiyle yeri olup dolayısıyla Allah ile kul arasındaki perdelerin en büyüğü olan, nefis ortadan kalksın! Peygamber (Sallallahü aleyhi ve sellem) : “Herhangi biriniz beni kendi nefsinden, malından, çocuğundan daha çok sevmedikçe, hakkıyla iman etmiş olamaz.” Hadis-i şerifi de buna kati bir delildir. Allah’ın aşkı, kalbde tam olunca, sahibi hakiki bir kul olur. Allah (celle ve ala) dan, şerefli atalarımızın (özel olarak en üstünlerine genellikle diğerlerine salat ü selam eylesin.) mütabeatyle cenabınıza, makamların en alası hasıl olmasını rica ederiz. Çünkü Allah (celle ve ala) Kur’an-ı Kerim’in:

“Bütün noksanlardan münezzeh olan o Allah’tır ki, kulunu (Hazret-i Muhammed’i) geceleyin Mescidil Haramdan (Mekke’den) alıp etrafını mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya kadar götürdü” ve yine Kur’an-ı kerim’in:

“Bütün alemlere bir korkutucu olsun diye, kuluna Kur’anı indiren Allan’ın şanı ne kadar yücedir” ve
(Cebrail) vahy etti Allan’ın kuluna  ayetlerinde, en şerefli olan ubudiyyet isini habibine seçmiştir.”

Lanetli hırsız şeytan ile, kötü nefis hiçbir şey olmayan bu fakiri çalmayıp, ta ki bu iki muzır şeylerin heveslerinden kurtulup tabilerinizdten olması için şefkat gözü ile kendisine bakmanızı ve onu hatırınızda tutmanızı cenabınızdan rice ederiz.

Bu fakir ile yınında bulunanlar, bütün ev halkı ile başkaları da el ve ayaklarınızdan öperler.
Nisan 1335.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Altmışyedinci Mektup
« Posted on: 01 Aralık 2020, 08:05:47 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Altmışyedinci Mektup rüya tabiri,Altmışyedinci Mektup mekke canlı, Altmışyedinci Mektup kabe canlı yayın, Altmışyedinci Mektup Üç boyutlu kuran oku Altmışyedinci Mektup kuran ı kerim, Altmışyedinci Mektup peygamber kıssaları,Altmışyedinci Mektup ilitam ders soruları, Altmışyedinci Mektup önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &