> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Eserleri > Mektubat-ı Şeyh Hazret > Altmışaltıncı Mektup
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Altmışaltıncı Mektup  (Okunma Sayısı 412 defa)
21 Ocak 2010, 16:10:27
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 21 Ocak 2010, 16:10:27 »ALTMIŞALTINCI MEKTUP

En şerefli mürşidinin halifesi Karaköylü, Molla Ahmed’e (Kuddise sirruh). Bu tarikat, kablde Allah’ın muhabbetinden başka, bir muhabbetin ortaklığını kabul etmediği, bu tarikatın tahsili gençlik çağında daha uygun ve münasib oludğu, evlad sahibi olan babalara, çocuklarının ahiretlerinin deadetlerini temin edecek işlerde çalışaları lazım olduğu, onlarda bu tarikata intisab etmek kabiliyeti mevcut olduğunu anladıklarında, başka bir şey ile meşgul ettirmemeleri ve bu konu ile ilgili şeyin beyanı hakkındadır.

Buhari, Müslim, Nesai, Tirmizi rivayet etmişlerdir.
İbn-i Abbas’tan (radıyallahü anh) rivayet edilmiştir. Zevacir Babün Salatü-l Cemaati.
 Al-i İmran suresi, ayet:111

ALLAH’IN ADIYLA BAŞLARIM

Kainatda, hiçbir şey yoki, onu hamd ile tesbih etmesin. Salat ü selam, Allah’ın yarattıklarının en hayırlısı olan Muhammed’e (aleyhisselam) aline, ashabına olsun! Selamın tebliğinden sonra, arka arkaya gece gündüzlerde dualar Allah yolundaki kardeşi, Allah için dostu olan Molla Ahmed’e tebliğinden sonra, Allah efendimiz, insan ve cinlerin efendisi olan Muhammed’in (Allah onun alinin ashabininüzerine salat ü selam eylesin!) yüzü hürmetine onu dünya ve ahirette pişmenlığa sebeb olan şeylerden muhafaza edip, en yüksek maksada ulaştıran sebebleri kendisine nasib eylesin. Malumunuz olsunki, Molla Mahmud hakkında, kınama ile dolu şerefli mektubunuz bize ulaştı.

Ey kardeşim! Malumunuz olduğu üzere, şübhesiz bu tarikat, kalbde iki cihete karşı, muhabbet ortaklığını kabul etmez. Zaruri olarak bu tarikat ehlinin kalbi, lanız bir muhabbet ile taalluk eylediği aşikardır. Kab, bir şeyle dolduğu zaman başka bir şeyi kabul etmez. İçine alamaz. Sadık muhbir (Sallallahü aleyhi ve sellem):

“Dünya ve ahiret ancak iki kumadan başka bir şey değillerdir. Birisiz razı olsa, diğeri darılır.”, buyurduğu gibi, dünya ve ahiret birbirlerine zıd olan bir şeyin iki kenarı üzerindedirler. Bu hadis-i şerifin mealinin ilhamiyle şöyle farsça bir şiir:

“Hem Allah’ı, hem aşağı olan dünyayı arzu edersin. Bu arzu hayaldir, muhaldir, deliliktir” denilmiştir.
Şunu da bilmelisin ki, gençlik zamanında yapılan tek bir amel, sevab bakımından ihtiyarlık devresinde yapılan yüz amele tekabül eder.

Nitekim İmam-ı Rabbani (Radıyallahü anh) ihtiyarlık zamanında mümkün olmayan Allah’a karşı manevi huzur meleksei, gençlikte elde edilmesi daha mümkündür. Hatta bazan ihtiyarlıkta hiç de mümkün olmaz. Şiir:
“Genç, eğri dalları doğrultmayı arzu edersen doğrulur. Bükülmüş koca ağaçların doğrultulması sana fayda vermez.”

Bu davaya müekkid bir delildir.
Ebeveynlere, evladına dünyalarını kazandırmaktan daha çok, ahiretlerini ktazandırmaya çalışmaları lazımdır. Dünyadaki tamirat ve dünyaya bağlanma, zarardan başka bir şey sağlamaz. Dünyanın sermayesi azdır. Ona mübtela olanlar. Daima zelel ve hakirdir. Nitekim Hak Sübhanehu ve teala Kur’an-ı kerimde buyurduğu gibi:
“Muhakkak biliniz ki Allah’a itaat ve ahiret kazancına saf edilmeyendünya hayatı, bir oyun, eğlence, bir süs aranızda bir öğünme mal ve evlat da bir çoğalıştır.”

İşte bunu anladınsa, şunu da bil ki, oğlun Molla Mahmud da, malumunuz olduğu üzere, bu tarikat için bir kabiliyeti ve liyakati olup Allah, sübhanehü ve teala kendisine tam bir lutuf, genel bir kerem vermesi de umulur. Sen onun bu durumunu bildiğin halde, köy ahalisi onun imamet ve talebelerin dersleri hakkındaki şikayetleriyle delil getirerek burada çok kalıp, bu taifenin yaptığı amel ile meşgul olduğu için, onu kınadığından taaccüb edilir. Halbulki kendisi için imamlık ile tedris vazifeleri, bu durumuna nisbeten itibar derecesinden aşağıdır. Nitekim Mevlana Cami, farsça divanının bir şiirinde demiş ki:

“Abid ayağını camiye götürdü, camiye gitti.
Hacca giden kişi çöllerin mesafelerini katetti.
Aşk şarabıyla mezesini yeri kimin olsun? Bu işler, işsizliktir”


Hadid suresi, ayet: 19

Bunula beraber sen, aralarında bulunduğun dan dolayı, köy ahalisi cemaatla namaz kılmaktın, hatme yapmaktan ve sohbetsiz kalmamışlardır.

Molla Mahmud ise, şimdilik üzerinde bulunduğu bu halete onu teşvik etmen gerekir. Zaman darlığı mevsimin şiddeti, yollar karlarla kapalı olmasaydı, az bir müddet onu gönderecektik. Bu kinattaki eşyaların hepsi zahiri sebeblere bağlı oldukları ve o sebeler şimdilik tahakkuk etmediği, kendisinde bir nevi hastalık ve zayıflı ve havaların şiddetli soğuğu olduğu için, oraya gelmeye takatı yoktur. On beş gün gibi bir müddetten sonra, inşallah onu göndereceğiz.

Sizin ve ev halkınızın keza bütün köy halkının hatırlarını sorar, onlara selam ederiz. Molla Mahmud gelinceye kadar, sıkılmamaları lazımdır. Molla Mahmud ile arkadaşları, ellerinizden öper, cevabınıdan dua taleb ederler. Allah, efendimiz Muhammed’e (aleyhisselam), bütün aline, ashabına salat ü selam eylesin!
20 Şubat 1330.
Alem kutbu kaymakamının Perverdesinden.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Altmışaltıncı Mektup
« Posted on: 30 Kasım 2020, 17:16:44 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Altmışaltıncı Mektup rüya tabiri,Altmışaltıncı Mektup mekke canlı, Altmışaltıncı Mektup kabe canlı yayın, Altmışaltıncı Mektup Üç boyutlu kuran oku Altmışaltıncı Mektup kuran ı kerim, Altmışaltıncı Mektup peygamber kıssaları,Altmışaltıncı Mektup ilitam ders soruları, Altmışaltıncı Mektup önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &