ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Edebiyat Eserleri > Makale Dünyası > Zifiri karanlıkta İman Işığıyla yürümek!
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Zifiri karanlıkta İman Işığıyla yürümek!  (Okunma Sayısı 516 defa)
17 Aralık 2010, 15:01:03
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.942


« : 17 Aralık 2010, 15:01:03 »Zifiri karanlıkta İman Işığıyla yürümek!

Kur’an’ın tabiriyle zulüm” Kelime olarak , azgınlık, gadr, karanlık, azab ve ezâ ile eş anlamlıdır. Zıddı ise, nur, aydınlık ve adalettir…
Karanlıklar!..Her şey zıddı ile bilinir..Nur varsa karanlıklarda vardır..Karanlıklar varsa ışık da vardır!..

Hayat bir yürüyüştür..Dünya bir yol,insan bir yolcu menzil ise Ahirettir!..İster inansın,isterse inanmasın istisnasız her insan bir yolcudur..
Elbette ki kişi yürüyeceği yola kendi karar verir,buna kimsenin bir diyeceği olmaz!..Ama her insan yürüdüğü yola sadık kalmalı,yürüdüğü yolun yol işaretlerine dikkat etmelidir...
Tercih ettiği yolun yolcusu,o yolun kılavuzuna uymalı ve yola da azıksız çıkmamalıdır.. Elbette her yolun kendine has zorlukları vardır..Ve yine her zorluğunda bir karşılığı!..

Yolların engelleri olduğu gibi,yolcunun yolunu kesmek isteyen eşkıyalar ve haramilerinde olduğunu bilmek gerekir…Bunun için yola azıksız çıkılmaz,çıkılmamalıdır.. Hidayet yolunun yolcuları için iman ve takva yolun vaz geçilmez azığıdır..Yol bellidir,yolcu olmaya karar vermek gerek!.

Sonra yürümek tüm çağdaş söyleme rağmen. Yürümek tüm engellemelere rağmen!.Yürümek tüm yasaklara rağmen!.Zaten yasaklar sadece yolun sahibinden alınacağına göre,yürümek dik durarak!. Eğilmeden,komplekse kapılmadan! Yalpalamadan,yola,yol kılavuzuna ve yolcuya yakışır şekilde!.Yol kılavuzunu kendine uydurarak değil (Kitap),her ne pahasına olursa olsun,yol kılavuzuna uyarak yürümek!.

Her yan karanlıklarla mı dolu?..Zifiri karanlık mı dünya?.Olsun Ey yolcu, yüreğindeki iman muhtaç olduğun yeterli ışığa sahiptir!.Önemli olan zifiri karanlıkta iman ışığıyla yürümektir!.

İman yolunun yolcusu Mü’minlerin, yolarını kesen yol eşkıyaları zulumat,zifiri karanlıklardır!..İman ışığını eline alıp,ona sıkıca sahip çıkanlar için zulumat tarih boyunca kıyafet değiştirerek çıktı, İman yolcusunun yoluna!..

Kur’an da, zulumatın çoğul sigayla,nur’un ise tekil sigasıyla zikredilmesinin tefsiriydi yaşanan!.

Tarih boyunca hep oturdu iman yolcusunun yolunda,tüm karanlıklarını ışık diye sergileyerek!..Çok yüzlü olduğu için her devirde, elbisesini ve adını değiştirdi aynı karanlık!..Kullandığı dile azami dikkat ederek, İman yolcusunun elindeki ışığı almak için mücadelesini verdi..Her devirde kullandığı dili çağın insanına göre ayarlamıştı..
Kimi zaman ırk elbisesini giydi,kimi zaman taklit!..

Kimi zaman çağdaşlık dedi giydiği elbiseye,gösterdiği yüzüne,kimi zaman Demokrasi!.

Kimi zaman eşitlik deyip yolcuyu almak istedi yolundan,kimi zaman özgürlük!..

İman ışığı yeterli derecede yüreklerini ışıtmamışların dışında kimseye gücü yetmedi karanlıkların!.Tüm karanlıklarını yol üzerine yansıtan küfür sistemleri yolu tıkamak istedikçe,yol tıkandıkça ,tıkanan yolu kanlarıyla sulayıp açan, yolun şahidliğini yapan şehidlerimiz, karanlıkları yararak, ellerindeki meşaleleriyle zifiri karanlıklarda iman ışığıyla yürümüş, yol bulmuş,arkadan gelen yolcuların önünü ışıtmışlardır..

Şehidlik yolun şahidliğini yapmaktı..İşte içinde bulunduğumuz ay da zifiri karanlıklarda iman ışığıyla yürüyen, imanlarını canlarıyla ,kanlarıyla ispatlayan yiğitlerin ayı oldu adeta!..
Şahid Olmak!

Şubat ayı şehitlerin bol olduğu bir ay!..İmanına şahitlik eden yiğitlerin toprağa daha çok düştükleri ,kanlarıyla, susayan topraklara kızıl laleler açsın diye toprağı suladıkları ay!...

Şubat ayı!
Doğru sözlülerin,sözlerini ispat ettikleri,imanlarının imtihanlarını can ve kanlarıyla ispatlayanlar çok olduğu bir ay!..Şahid olmak yürüdüğü yola.Yola inanmak ve imanın imtihanını canıyla kanıyla vermek!...Kimisi yola şahitlik ederek,kanıyla sulayarak yolunu tamamlarken,kimisi de yürüyüşüne devam ederken bir türlü gözükmeyen şehadet için serzenişlerde bulunarak
“Herkese uğradın sen, bana küsülümüsün
Ey şehadet neden bana nazlar edersin” diye ağıt yakıp, dünyanın tüm karanlığına rağmen yürüyüşlerine,iman ışığıyla devam etmektedirler!.


Sabiha Ateş Alpat

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Zifiri karanlıkta İman Işığıyla yürümek!
« Posted on: 09 Nisan 2020, 14:38:49 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Zifiri karanlıkta İman Işığıyla yürümek! rüya tabiri,Zifiri karanlıkta İman Işığıyla yürümek! mekke canlı, Zifiri karanlıkta İman Işığıyla yürümek! kabe canlı yayın, Zifiri karanlıkta İman Işığıyla yürümek! Üç boyutlu kuran oku Zifiri karanlıkta İman Işığıyla yürümek! kuran ı kerim, Zifiri karanlıkta İman Işığıyla yürümek! peygamber kıssaları,Zifiri karanlıkta İman Işığıyla yürümek! ilitam ders soruları, Zifiri karanlıkta İman Işığıyla yürümek!önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &