ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Edebiyat Eserleri > Makale Dünyası > Önyargıları kırmak
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Önyargıları kırmak  (Okunma Sayısı 2686 defa)
10 Nisan 2012, 12:54:54
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 10 Nisan 2012, 12:54:54 »Önyargıları kırmak....


Mustafa Uçurum'un yazısı...

Kendimi bir yokladım da neyim doğru neyim yanlış diye, epeyce zorlandım doğrusu. Başkaları için ahkâm kesen yüreğim, mevzu ben olunca nasıl da yumuşadı, nasılsa ipeğe döndü. İnsanın kendini ortaya koyması kadar zor bir şey yokmuş. Bunu anladım. Sonuç ne olursa olsun bunu yapmalıyım diye düşünürken aklıma geldi beni hırpalayan, yer yer ters yüz eden duygumun ne olduğu. Evet, önyargılı davranmak gibi bir aymazlığa düştüğüm olmuştu bazı zamanlar. Bunun sonucunda da birçok kez yanıldığımı hatırladım. Sonu kırık dökük olan hatalara kapıldığım aklıma geldi.

İnsanın önünü kesen, yolunu şaşırtan en büyük yanılmalardan biridir önyargı. Düşünmeden yapılan bir değerlendirme, pervasızca söylenen bir söz, gün gelir ki kişinin karşına aşılmaz bir duvar olarak çıkabilir. Kendimden beliyorum. Önyargıyla yaklaştığım birçok kişiyle sonradan sıkı dost oldum, önyargıyla ettiğim sözler zamanı gelince karşıma bir şimşek gibi çıkıverdi. Şükür ki artık bıraktım bu eğreti yanımı.
 Aklıselimin yapacağı bir davranış değildir önyargı. Bunun en büyük sebebi, kendi sınırlarını aşamamaktır. Bilmeden tavır koymak ancak boş bir içlenme olarak kalır. Sebepsiz alınan bir tavır kişiyi bazen içinden çıkılmaz durumlara getirir, bazen de ulaşacağı menzile gecikmesine sebep olur.

Hayata karşı duruşumda bir zaafım olan önyargılarımdan arınmaya çalışıyorum. Biliyorum ki Müslümanca bir tavır değildir önyargı. Mümin, araştırıp soruşturmadan bir konu hakkında yorum yapmamalı. Her olayın görünen bir yüzü kadar gizli kalmış bir ışığı da olacağı unutulmamalı.

Önyargı bal katılmış bir zehir gibidir. Kişi, kendini ispat için,“Ben demiştim.” lüksünü yaşamak için fikrini hemen söyleme telaşıyla ortaya atılır. İşin daha da vahimi tezini doğrulamak için çeşitli yollara da başvurabilir ki bu önyargıdan da fena bir eylemdir. Buna kendine kaptıranlar için en büyük mutluluk haklı çıkma ihtimalidir. Verilen bir peşin hükmün doğru çıkacak olmasının hayali bile söz sahibinin mutlu olması için bir sebep olabilir.

Önyargıda her zaman kin, nefret sahneye çıkmaz. Aşrı sevgi, bağlılık, taassup da önyargının ortaya çıkmasında etken olabilmektedir.  Her şeyin aşırısı hoş karşılanmayacağı için dengeyi doğru tutmak en iyi hareket olacaktır. Kuranı Kerim’de de Yüce Yaratıcı insanları önyargının zararları konusunda uyarmıştır. “Hislerinize uyup adaletten sapmayın.” (7/135), “Bir topluluğa duyduğunuz kin sizi âdil davranmamaya itmesin.” (5/8) Ayetlerde de görüldüğü gibi peşin hüküm vermek insanı içinden çıkılmaz bir hâle sokacak bir tehlikeli noktadadır. Sonuçları bireyin dışında bir toplumu etkileyecek önyargıdan uzak durmak kişinin yanında toplumun da huzurunu etkileyecek bir güç alanına sahiptir.

Aklıselimin yapacağı en önemli tavır, araştırma yapmadan, düşünmeden bir konu ya da kişi hakkında yorum yapmamaktır. Yine Kuranı Kerim’de “Ey iman edenler! Eğer bir fâsık size bir haber getirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz. (Hucurat /6) buyuran Allah (c.c.) bilmeden araştırmadan verilecek bir kararın bir toplumu etkileyeceğini, sonuçlarının ise işleri içinden çıkılmaz bir hale getireceğini söylemektedir.

Kişinin giyiminden, kuşamından, konuşmasından hareketle, kişiyi tanımadan yapılan önyargılı yorumların aksi çıktığında hatayı kabullenme büyüklüğünü göstermek söz sahibini bir nebze olsun temize çekmeye yetecektir.

Önyargının açacağı yaraları sarmak zordur. Ortaya çıkacak kötü sonuçlar, araların bozulması, iftira; kişinin kalbine yerleşince bir kez, tamir edilmez bir yola girilmiş olur. Bir kez sarsılan güven kaleleri kolay kolay tamir olmaz; olsa bile kırık döküktür.

Artık bütün önyargılarımı terk ettim. Her şeyin ilacı olan zamana  bıraktım birçok şeyi.  Tanımadan, araştırmadan, bilmeden hüküm vermemek için kalbime telkinlerde bulunuyorum. Bakıyorum ki her şey yoluna girmiş. İçim rahat. Dilim yerli yersiz sözler için dönmüyor. Zamanı gelince her şey ortaya dökülüyor zaten. Önyargılarımı bilinmez karanlıklara terk edip; boş söylenmiş sözden Allah’a sığınıyorum.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Önyargıları kırmak
« Posted on: 02 Nisan 2020, 00:50:36 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Önyargıları kırmak rüya tabiri,Önyargıları kırmak mekke canlı, Önyargıları kırmak kabe canlı yayın, Önyargıları kırmak Üç boyutlu kuran oku Önyargıları kırmak kuran ı kerim, Önyargıları kırmak peygamber kıssaları,Önyargıları kırmak ilitam ders soruları, Önyargıları kırmakönlisans arapça,
Logged
11 Nisan 2012, 15:18:55
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.942


« Yanıtla #1 : 11 Nisan 2012, 15:18:55 »

Artık bütün önyargılarımı terk ettim. Her şeyin ilacı olan zamana  bıraktım birçok şeyi.  Tanımadan, araştırmadan, bilmeden hüküm vermemek için kalbime telkinlerde bulunuyorum. Bakıyorum ki her şey yoluna girmiş. İçim rahat. Dilim yerli yersiz sözler için dönmüyor. Zamanı gelince her şey ortaya dökülüyor zaten. Önyargılarımı bilinmez karanlıklara terk edip; boş söylenmiş sözden ALLAH’a sığınıyorum

Mevlam bizleride içtenlikle böyle söyleyip uygulamayı nasip etsin..
Allah razı olsun emeğine sağlık kardeşim..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2012, 15:19:34 Gönderen: Hadice »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
17 Ekim 2014, 01:33:27
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #2 : 17 Ekim 2014, 01:33:27 »

s.a.. , hayirli duana amin kardesim..Önyargilarla bir hayat sürmüyor zaten günbegün insani farkli bir aleme dogru sürükler ve orada kayboldugunu anlarsin..Su da var ki önyargiya da sebep olmamak lazim ve gidip düsüncelerini aydinlatman gerekir aklinda önyargilarla yasayacagina dogrusunu bilmek cogu zaman insana ferahlik verir..Rabbim c.c bos söylenmis sözlerden Sana siginiyorum affeyle bu aciz kullarini..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
21 Nisan 2016, 20:17:41
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #3 : 21 Nisan 2016, 20:17:41 »

Aleykum selam.. Ön  yargı bir hastalık.. Aslında bir bakıma birilerinin açığını aramadir.. Ortada hiç bir şey yokken birşeyler söylemek söyleyeni de ciddi zan da bırakır.. Önyargılı olmak hastalık olduğu içinde insanı içten içe yer bitirir..Bendede bu durum vardı . Önyargıyı yaklastigim insanın iç dünyasını anlayınca kapıldığım o duygular için utanıyorum..Hatta o kişiye önyargılı yaklaştığımı söyleyip helallik aldıkça çok rahatladigimin farkına vardım .. Cidden ruhen yipranmaya sebep önyargı.. Inşaallah kurtuluruz bu duygudan ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Nisan 2016, 18:37:28
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #4 : 22 Nisan 2016, 18:37:28 »

Ve aleykumusselam.önyargı aşılmasi güç bir duvar.
Ancak aşmamiz lazim.çünkü cevremizle olan muhabbeti kardesligi baltaliyor surekli.
Insallah gonlumuzu kotu hasletlerden temizleyelim ve yerlerini de guzel hasletlerle susleyelim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2016, 11:58:35 Gönderen: Lal-i Hal »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &