> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Edebiyat Eserleri > Makale Dünyası > Muhtaç Olduğumuz Güç Kaynağı Kardeşlik
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Muhtaç Olduğumuz Güç Kaynağı Kardeşlik  (Okunma Sayısı 612 defa)
04 Mart 2010, 16:23:28
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 04 Mart 2010, 16:23:28 »MUHTAÇ OLDUĞUMUZ GÜÇ KAYNAĞI “KARDEŞLİK”


İnsanlar farklı anne babalardan, farklı coğrafyalarda, farklı renklerde olsalar da, aslında hepsinin anne-babası başlangıçta tektir. Dolayısıyla uzak da olsa birbirlerinin kardeşleri sayılırlar. Yüce Kitabımız Kur'ân-ı Kerîm, bu hususa dikkatlerimizi çekerek, insanlık soy ağacınn başlangıcını hatırlatmakta, bununla da kavga değil, sevginin, ayrılık değil birliğin esas alınmasını istemiştir. Nitekim:ı “Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir kadından yarattık. Birbirinizi tanıyıp sahip çıkmanız için milletlere, sülâlelere ayırdık. Şunu unutmayın ki ALLAH’ın nazarında en değerli, en üstün olanınız, takvâda (ALLAH’ı sayıp haramlardan sakınmada) en ileri olandır. Muhakkak ki ALLAH her şeyi mükemmelen bilir, her şeyden hakkıyla haberdardır.” (Hucurat 49/13) ayeti insanlara özellikle de mü’minlere bu gerçeği hatırlatmaktadır.

İnsanların dillerinin ve renklerinin farklılığı, birbirlerinden uzaklaşmalarını değil, sevgiyi ve yakınlaşmayı sağlayan bir unsur olmalıdır. Bu farklılıklar, Cenâb-ı Hakk katında birer âyet olarak isimlendirilmiştir ki, bu son derece önemlidir. Demek ki insanların farklı olması, -bu farklılık ister ırk, ister renk, ister coğrafya farkı olsun- ALLAH Teâlâ’nın birliğinin delillerindendir. Nitekim: “O’nun varlığının ve kudretinin delillerinden biri de: Gökleri ve yeri yaratması, lisanlarınızın ve renklerinizin farklı olmasıdır. Elbette bunda bilen ve anlayan kimseler için ibretler vardır.” (Rum 30/22) buyrulmakta, farklılıklara birer ayet olarak bakmamız tembih edilmektedir.

Bütün insanlar öncelikle insanlık ortak paydasında pek çok bağla birbirleriyle irtibatlıdırlar. İnsanların içinde mü’minler ise, daha özel ve kalıcı bir bağla birbirlerine bağlıdırlar ki, bu, iman kardeşliği bağıdır. Böyle bir bağ, insanlar arasındaki sevgiye bağlıdır. Sevgi olmadan bu bağın kurulması, kurulsa da devam etmesi mümkün değildir.

Yüce Rabbimiz: "Müminler sadece kardeştirler. O halde ihtilaf eden kardeşlerinizin arasını düzeltin. ALLAH’a karşı gelmekten sakının ki O’nun merhametine nail olasınız.” (Hucurat 49/10) buyurmakla, sevgiyi ihlal edecek söz ve davranışlardan kaçınılmasını, mü’minler arasında meydana gelen kırgınlıkların hemen giderilmesini ve ortaya çıkan muhtemel kargaşaların hemen sona erdirilmesini emretmektedir.  
Kardeşlik çok önemli bir bağdır. Ve çeşit çeşit kardeşlik vardır. Soy kardeşliği, süt kardeşliği ve iman kardeşliği. Bütün kardeşlikler belli bir yerden sonra bitse de iman kardeşliği sonsuza kadar giden bir kardeşliktir. Hindistan’ın büyük şairi Merhum Muhammed İkbal, ihtimal ki, yaşadığı dönemde İslam coğrafyasında zayıflayan, hatta kopan, böylece parça parça olan Müslümanlarının kopuşları karşısında şu mısraları dillendirmiştir:
  
Ne Afganlı, ne Türk ne Tatarız
Yeşillikler çocuğuyuz bir dalız.
Bizim için yasak koku, renk farkı,
Bir tek bahar beslenmişi biz varız.

Mü’min, kardeşini sever. Zira bu sevgi, imanın gereğidir. Mü’minin sevgisi, dünyevi bir beklentiden, korkudan ya da çıkardan değildir. Onun sevgisi sadece ALLAH’tan dolayıdır. Kardeşinin de ALLAH’ın bir kulu olmasından ve onu sevmesinin İlahi bir emir olmasındandır. Mü’minin sevgisi ALLAH için olduğu gibi, buğzetmesi de,  ALLAH içindir. O asla egosunu tatmin için ya da şahsi çıkarı için buğzetmez, düşmanlıkta bulunmaz.

Mü’min, sevginin gereği olarak, mü’min kardeşleriyle arasındaki küçük farklılıkları büyültmez, büyütmek suretiyle de sevgiyi ihlal edici davranışlar içerisinde olmaz. Zira mü’min, Yaratıcısı, Malik’i, Mabudu, Rızık vereni, Peygamber’i, Kıblesi, Kur’ân’ı, Devleti vs. bir olunca, diğer ayrıntıları görmezlikten gelir, mü’minlerle ortak temel paydalarda buluşur ve sevgiden uzaklaştırıcı her davranışı hayatından siler. Mü’min bilir ki ALLAH Teâlâ katında en kıymetli şeylerden biri, mü’min kardeşini sevmektir. Zira ALLAH Resûlü (s.a.s.) “Amellerin en faziletlisi ALLAH için sevmektir”[1] sözüyle ümmetini sevgiye teşvik etmiştir.

Sevginin birtakım tezahürleri vardır. Bu tezahürler olmadan sevgiden bahsetmek mümkün değildir. Sevginin belirtilerinden birisi, mü’minin kardeşiyle ilgilenmesidir. Bu ilginin diğer bir göstergesi, mü’min kardeşi hastalandığında ya da herhangi bir sıkıntı içerisinde bulunduğunda, onu yalnız başına bırakmaması, ziyarette bulunması ve gerektiğinde teselli etmesidir.

Sevginin diğer bir tezahürü, kardeşini affedebilme büyüklüğüdür. Zira seven, sevdiğinin kusurlarını görmez. Kusurlara göz diken, dost bulamaz. Dost bulamayan da zaten sevemez.

Sevgi, bir toplum ve o toplumu meydana getiren fertleri birbirine bağlayan kopmaz ve koparılamaz çelik bir bağdır. Bu bağla birbirine bağlı olan bir toplumu, yıkmak ve yok etmek mümkün değildir. Yüce Kitabımız, güçlü olmanın yolunun, birbirine sevgiyle kenetlenmiş mü’minlerin oluşturacağı topluluktan geçtiğini, aksine güç ve kuvveti olmayan, dolayısıyla kimsenin kâle almadığı ve hiçbir etkinliği olmayan bir yığın haline gelineceğini hatırlatır.

[1] Ebû Davud, Sünnet 3.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Muhtaç Olduğumuz Güç Kaynağı Kardeşlik
« Posted on: 27 Ekim 2020, 20:34:26 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Muhtaç Olduğumuz Güç Kaynağı Kardeşlik rüya tabiri,Muhtaç Olduğumuz Güç Kaynağı Kardeşlik mekke canlı, Muhtaç Olduğumuz Güç Kaynağı Kardeşlik kabe canlı yayın, Muhtaç Olduğumuz Güç Kaynağı Kardeşlik Üç boyutlu kuran oku Muhtaç Olduğumuz Güç Kaynağı Kardeşlik kuran ı kerim, Muhtaç Olduğumuz Güç Kaynağı Kardeşlik peygamber kıssaları,Muhtaç Olduğumuz Güç Kaynağı Kardeşlik ilitam ders soruları, Muhtaç Olduğumuz Güç Kaynağı Kardeşlikönlisans arapça,
Logged
04 Mart 2010, 17:16:50
ismail
ikrabey

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 98


Site
« Yanıtla #1 : 04 Mart 2010, 17:16:50 »

Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

(Din kardeşine yardım edenin yardımcısı, Allahü teâlâdır.)
[Müslim]
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &