ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Edebiyat Eserleri > Makale Dünyası > Marifet ufku
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Marifet ufku  (Okunma Sayısı 1292 defa)
09 Ekim 2010, 17:07:31
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 09 Ekim 2010, 17:07:31 »Ma’rifet ufku

‘‘Katiyyen bil ki, hilkatin en yüksek gayesi ve fıtratın en yüce neticesi, iman-ı billahtır.
Ve insaniyetin en âli mertebesi ve beşeriyetin en büyük makamı, iman-ı billah içindeki mârifetullahtır. Ve ruh-u beşer için en hâlis sürur ve kalb-i insan için en sâfi sevinç, o muhabbetullah içindeki lezzet-i ruhaniyedir. Evet bütün hakiki saadet ve hâlis sürur ve şirin nimet ve sâfi lezzet, elbette mârifetullah ve muhabbetullahtadır. Onlar, onsuz olamaz. Cenab-ı Hakkı tanıyan ve seven, nihayetsiz saadete, nimete, envâra, esrara, ya bilkuvve veya bilfiil mahzardır. Onu hakiki tanımayan, sevmeyen, nihayetsiz şekavete, âlâma (elem ve üzüntülere ) ve evhama ( vehim ve korkulara ) manen ve maddeten müptelâ olur. ’’(1)

Burada bahsi geçen Hilkat; doğuştan gelen vasıflarımız, bize verilen yetenekler ve cihazlar, Fıtrat ise; yaratılış, huy, tabiat olup, gaye ve vazifemize uygun mahiyette yaratılmış olduğumuzu ifade eder.

Sair mevcudatla kıyaslandığında, insan hilkati ve fıtratının,  İman-ı Billah, mârifetullah ve Muhabbetullah’la ancak tatmin ve netice vereceğini anlayabiliriz.

Asıl yazımızın konusunu teşkil eden mârifet ise ; Herkeste ve her yerde görülmeyen hüner, herkesin elinden gelmeyen ustalık manalarına geldiği gibi, tefekkür ve sezi ile ulaşılan ilim, daha hususi ve özel bir ‘bilme’dir.  İlim; okuma, öğrenme, araştırma yoluyla elde edilen bir müktesabat iken; Mârifet  tefekkür yoluyla iç müşahede ve kalbin gözüyle ulaşılan ilmin özüdür. Evet yaradılışımızın hedefi ve fıtratımızın gayesi Cenab-ı Hakk'ın bilinmesidir. Her şeyden önce O'nun yolunda olmak, ancak O'nun tam bilinmesiyle devamlılık kazanabilir.

İşte Nur Risaleleri günümüzde insanlığa bu marifet ufkunu açmakta olup, İman esaslarını çürütülmesi imkânsız bir şekilde ispat ederek, Kur’ân hakikatlerini modern insana bütün hayatını kuşatan bir mantık içerisinde sunmaktadır. İleri derecede  ilimlerin tahsiliyle elde edilmesi ancak mümkün olacak bilgileri sade ve anlaşılır bir dille ders vermektedir. Anlayarak okuyan ve okuduğuyla amel edenler marifet ufkuna  yükselebilirler.

“İşte bütün âlemdeki âsâr-ı san’at (sanatlı eserler) ve bütün mahlukat, her biri birer eser-i mükemmel (mükemmel eserler) olduğundan, herbiri bir fiile ve fiil ise isme, isim ise vasfa ve vasıf ise şe’ne ( o’nun şanından olduğuna )  ve şe’n ise zâta şehadet ettikleri için; masnuat ( yaratılmış eserler ) adedince birtek sâni’-i Zülcelal’in vücub-u vücuduna şehadet ve ahadiyetine (bir ve tek oluşuna ) işaret ettikleri gibi; heyet-i mecmuası ile (bütünüyle) , silsile-i mahlukat kadar kuvvetli bir tarzda bir mi’rac-ı marifettir ( marifet asansörü ). Hiçbir cihette içine şüphe girmeyen müteselsil bir bürhan-ı hakikattır (hakikat delili’dir).” (2) 

Allah’ın zatı hakkında tefekküre mezun değiliz. Cenab-ı Hakkın isim ve sıfatlarını tefekkür edebiliriz.  Esma ve sıfatlarının hakikatlerine de yetişilemez.  Ancak bütün kâinattaki tecellilerini görerek idrak etmeye çalışmalıyız. Bu hazine kapılarının anahtarları da Risale-i Nurları mütefekkirane ve çok tekrarla ibadet kasdıyla mütalaa etmekle elde edilebilir.

Kâinatta ve insanda yapılan bütün işler, tasarruflar, değişimler ve dönüşümler hepsi Allah’ın halk ve icadı ile tedbir ve tasarrufu iledir.  Hiçbir işte hiçbir mahlûkun icat ve yaratmada müdahalesi söz konusu değildir. Ancak insan gibi şuurlu, akıllı ve irade sahibi ise o zaman iradesi ile tercih hakkına sahiptir. İş yapan kudret-i ilâhiyedir.

Bunun için yüce Allah Kur’an-ı Kerimde “Allah her şeyin yaratıcısıdır. Her şeyin vekili, görüp gözeteni de O’dur. Her şeyin hazinesi ve anahtarları O’nun elindedir. Göklerin ve yerin ve içindeki her şeyin tedbir ve tasarrufu O’na aittir”  buyurur.

Marifet’in ilk mertebesi, dört bir yanımızda çakıp duran isimlerin tecellilerini
(yansımasını) görüp sezmek ve bu tecellîlerle aralanan sır kapısının arkasında, sıfâtların hayret verici iklimini temâşâ etmektir. Kudsî hadis diye rivayet edilen şu mübarek sözler, Marifetullah hakkında bize oldukça ciddi ipuçları vermektedir. ‘‘ Ey insanoğlu, nefsini bilen Beni bilir; beni bilen beni arar, Beni arayan mutlaka Beni bulur ve Beni bulan bütün arzularına  ve dahasına nail olur ve Benden başkasını Bana tercih etmez. Ey İnsanoğlu, Ben Rabbim; nefsini bilen Beni de bilir… nefsini terk eden Beni bulur… Beni bilmek için nefsini terk et; Benim mârifetimle mamur olmayan bir kalb kördür!’’ (3)

Sonuç olarak ; insana düşen vazife; teşri’î ve tekvînî emirleri ( Kur’an ayetlerini ve kâinattaki ayet ve kanunları ) iyi okuyarak, imanımızı sürekli yenilememiz, İman-ı Billah içindeki marifetullaha ulaşıp, muhabbetullah atmosferinde nefes alıp vermektir. Ancak o zaman lezzet-i ruhaniye’yi derinden duyup tadabiliriz.

Dipnotlar:
1.B. Said Nursî, Mektubat / 20.Mektup
2.A. g. y, Sözler
3.Kalbin Zümrüt Tepeleri, 2/142


Yakup Özsoy

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Marifet ufku
« Posted on: 01 Haziran 2020, 01:21:30 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Marifet ufku rüya tabiri,Marifet ufku mekke canlı, Marifet ufku kabe canlı yayın, Marifet ufku Üç boyutlu kuran oku Marifet ufku kuran ı kerim, Marifet ufku peygamber kıssaları,Marifet ufku ilitam ders soruları, Marifet ufkuönlisans arapça,
Logged
10 Nisan 2014, 15:58:07
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2014, 15:58:07 »

Esselamü aleyküm;marifetullaha,muhabbetullaha,lezzet-i ruhaniyyeye ulaşmanın yolu yukarııda da belirtildiği gibi tefekkürdür....Bizler tefekkürü ALLAH'ı bilmek,tanımak için yaparız ..Bu nedenledir ki bu hall içinde bulunan bir kmse ALLAH'a kulluğunu layıkıyla yerine getirir,emirlerini hakkıyla uuygular..bunların getireceği manevi tat,lezzet ve üstün ahlak ile de inşALLAH o üst mertebelere ulaşabilir...
Marifet göz ile görmek değil,kalp ile görmektir....Gül bahçesinde Gülün kokusuna doyasıya varabilmektir....
düşünüp Bir ağaçtaki dalın yaprağından bile ALLAH'ın varlığına dair deliller çıkarabilmektir....
Rabbim yüzümüzdeki gaflet perdesini kaldırsın...Tefekkürümüzü,tevekkülümüzü ziyadeleştirsin..bizlere o sonsuz merhameti ile tecelliyi ihsanda bulunsun inşALLAH....
Paylaşım için teşekkürler.Rabbim razı olsun....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2014, 15:59:05 Gönderen: mevlüdekalınsaz »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
20 Haziran 2015, 01:21:31
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #2 : 20 Haziran 2015, 01:21:31 »

Ve aleykum selam
Tefekkur imanla olur ..İman da guclu, diri, aydin ve hilmli olmalidir...Rabbim aydin ve diri imanla sahip olup gercek tefekkure ulasanlardan etsin inşallah....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &