> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Kuranı Kerim > Kuranda İnsan Psikolojisi > Kuranda Nefs Kavramı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kuranda Nefs Kavramı  (Okunma Sayısı 2934 defa)
19 Eylül 2011, 23:07:27
müzzemmil

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 374


« : 19 Eylül 2011, 23:07:27 »KUR'AN'DA NEFS KAVRAMI

Ahmet Ögke
 
1969 yılında Antalya'da doğdu. Antalya Merkez Gökçam Köyü İlkokulu (1980), Antalya İmam-Hatip Lisesi(1987) ve Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (1992) mezunudur. 1992-93 yıllarında Konya'da bir yıl öğretmen­lik yaptı. Yüksek lisansını, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı Tasavvuf Bilim Dalı'nda "Kur'an'da Nefs Kavramı" adlı teziyle 1994'te tamamladı. Halen Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tasavvuf Bilim Dalı'nda "Yiğitbaşı Velî Ahmed Şemseddin-i Marmaravî, Hayatı, Eserleri ve Tasavvufî Görüşleri" konusunda doktora yapmakta olan yazar, aynı zamanda Yüzüncü Yıl Üniversitesi ilahiyat Fakültesi Tasavvuf Bilim Dalı araştırma görevlisidir. [1]
 
Önsöz
 
İnsanoğlunu yaratılışından bu yana yakından ilgilendiren en önemli kavramlardan biri olan nefs, Allahu Teala'nın insanlığa yol gös­terici olarak gönderdiği son kutsal kitap Kur'an-ı Kerim'in üzerinde çokça durduğu konulardandır. Buna bağlı olarak gerek İslam filozofları, gerek kelamcılar ve gerekse tefsirciler, nefs konusu üzerinde önemle durmuşlardır. Özellikle ahlakî boyuta da sahip bir ilmî disiplin olan ta­savvuf için nefs'in apayrı bir yeri ve önemi vardır.
Ruh ve bedenden oluşan, hem iyiliğe ve hem de kötülüğe eğilimi bulunan insanın fiil ve davranışlarındaki fonksiyonu açısından tasav­vufun ilgi alanına giren nefs'in Kur'an'daki temellerinin, gereği kadar ele alınmamış olması öteden beri dikkatimizi çekmekteydi. Tesbit ede­bildiğimiz kadarıyla, nefs kavramının Kur'an'daki kullanılışına ve bu­nun İslam düşüncesine yansımasına ilişkin araştırmaların makale sevi­yesinden öteye geçememiş olması muhterem hocam Prof. Dr. Şerafeddin Gölcük'ün bu mevzuu ele almamız yönündeki tavsiyeleriyle birle­şince elinizdeki eser ortaya çıkmış oldu.
Araştırmamız bir giriş ve üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Girişte nefs kelimesinin sözlük ve terim olarak taşıdığı manalar üzerinde dur­duk.
Birinci Bölüm'de Kur'an-ı Kerim'de nefs'in kullanılış biçimlerini incelemeyi uygun gördük. Nefs'in Allahu Teala ve diğer ilahlar hakkın­da kullanılması, ruh, kalp, gönül, insanın iç dünyası, bedeni, bedenle birlikte ruhu, kötülüğü emredici özelliği, zat, cins, tür gibi manaları ifade edişi ile nefs'in diğer kullanılış şekillerini bu bölümde sunmaya çalıştık. Bu ilk kısımda Kur'an'da bizzat geçen ayet-i kerimeleri ön pla­na çıkartmaya gayret ederek ileriki bölümlere ışık tutmayı ve zemin ha­zırlamayı amaçladık.
İkinci Bölüm'de ise nefs'in değişik ilim dallarınca nasıl algılanıp yorumlandığını; felsefe, kelam ve tasavvuf ekollerince nefs'e ne tür anlamlar yüklendiğini, sıfat ve özelliklerinin neler olduğunu, kısacası ma­hiyetini; nefs'in beden, kalp, akıl, şeytan ve ruh ile ilgisini, sıfat ve özel­liklerini incelemeye çalıştık.
Üçüncü ve son bölümü de, kaynağını bizzat Kur'an-ı Kerim'den alan nefs'in mertebelerine dair yorumları ve nefs'e hangi metodlarla yaklaşılması gerektiğini yine tasavvuf anlayışına göre incelemeye ayır­dık. Çalışmamız önemli ölçüde tasavvufî bir karakter arzettiği için özellikle bu bölümde konuyu doğrudan doğruya temel tasavufî kay­naklara başvurarak ele almayı denedik. Bu arada çağdaş yazarların eser­lerine başvurmayı da ihmal etmedik. Bu bölümdeki emmare, levvdme, mülkime, mutmainne, râziyye, merziyye ve kâmile'den oluşan nefs'in mertebelerini, diğer kaynakların yanısıra sırf bu konuda yazılmış bazı elyazması eserler ışığında da işlemeye çalıştık.
Eserde kullanılan dil ve yazım özellikleriyle ilgili birkaç noktayı burada hatırlatmakta yarar görüyoruz: Anlatımda seçilen dilin müm­kün olduğunca anlaşılır ve kullanılan Türkçe olmasına özen gösterme­ye çalıştık. Bununla birlikte araştırmamıza kaynaklık eden referans ni­teliğindeki pek çok eserin ifade tarzındaki orjinalliği bozmama kaygı­mız, bizi günümüzde yaygın olarak kullanılmayan bazı kelime ve ıstı­lahları aynen kullanmaya şevketti. Tasavvufî kavramları muhtevaların­dan uzaklaştırmamayı amaçlamamız da bunda etkili oldu. Bu tür keli­meleri yer yer dipnotlarda kısaca açıkladık. Ayrıca Türk Dil Kurumu'nun tesbit ettiği imla kurallarına uymamasına rağmen "Nefs" ve "Ruh" sözcüklerinde olduğu gibi- bazı özelleşmiş kavramların kavram­sal içeriklerini tam ifade edebilmek maksadıyla baş harflerini büyük yazmayı uygun gördük.
Çalışmalarımın başından beri yakın ilgisini ve isabetli yol göstereciliğini hiçbir zaman esirgemeyen ve her türlü desteği sağlayan Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi muhterem hocam Prof. Dr. Şerafeddin Gölcük'e burada en içten teşekkürlerimi sunmayı önemli bir görev bilirim. Ayrıca önemli ipuçları elde etmeme yardımcı olan Mar­mara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mus­tafa Tahralı ve Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz'a da teşekkürlerimi arz ederim.


Ahmet Ögke Vefa/İstanbul 1998 [2]

[1] Ahmet Ögke, Kur'an'da Nefs Kavramı, İnsan Yayınları: 4.
[2] Ahmet Ögke, Kur'an'da Nefs Kavramı, İnsan Yayınları: 7-9.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Lütfen Namazlarımızı Kılalım Namazlarınızı Sanal & Real Yaşam için Terketmeyiniz !!!

İlim Dünyası Ailesi
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Kuranda Nefs Kavramı
« Posted on: 18 Ocak 2022, 10:44:03 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kuranda Nefs Kavramı rüya tabiri,Kuranda Nefs Kavramı mekke canlı, Kuranda Nefs Kavramı kabe canlı yayın, Kuranda Nefs Kavramı Üç boyutlu kuran oku Kuranda Nefs Kavramı kuran ı kerim, Kuranda Nefs Kavramı peygamber kıssaları,Kuranda Nefs Kavramı ilitam ders soruları, Kuranda Nefs Kavramıönlisans arapça,
Logged
11 Şubat 2015, 10:36:52
Ramazan.
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 6.353« Yanıtla #1 : 11 Şubat 2015, 10:36:52 »

Es SelamünAleyküm  . Nefsimizin kötülük uymamak.  Hayatımızı  daima ALLAH'a ibadet ederek geçirmeliyız. Nefsimizin uymamalıyız.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
19 Ocak 2019, 00:31:00
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 17.154« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2019, 00:31:00 »

Rabbim bizleri nefsimize uydumasın. herdaim rızasına uygun olarak yaşıyabilmemizi nasip etsin inşaAllah...Amiin Ecmâin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
27 Ocak 2019, 15:35:09
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 18.091Site
« Yanıtla #3 : 27 Ocak 2019, 15:35:09 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri doğru işler yapanlardan eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &