> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Kuranı Kerim > Kuranda İnsan Psikolojisi > Kuran Kelimeleri Arasındaki Tenasüh
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kuran Kelimeleri Arasındaki Tenasüh  (Okunma Sayısı 1084 defa)
14 Eylül 2011, 16:59:17
müzzemmil

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 374


« : 14 Eylül 2011, 16:59:17 »KUR'AN KELİMELERİ ARASINDAKİ TENASÜH

"(Bu Kur'an), çok mübarek bir Kitab'tır. Onu sana indirdik ki ayetlerini düşünsünler ve aklı selim sahipleri öğüt alsınlar"[16]
Meth-ü sena Allah'adır. Onun nimetlerine hamdediyorum. Allah'ın varlığını itiraf ediyor, O'nu her kötü şeyden münezzeh biliyor ve O'na gücüm nisbetinde kulluk ediyorum. Zira Allah'a layık olan her türlü meth-ü sena, tazim ve büyüklüğü ifa etmek bizim kudret ve takatimizden uzak, güç ve imkânımızı aşmakta­dır.
O'na hamd-u senalar ediyorum ki beni müslümanlar züm­resine yazdı, bu sağlam dinin izleyicilerinden kıldı ve zaman iler­ledikçe benim bu dine olan bağlılığımı artırdı.. Benim her türlü ilmi veya dîni, aklî veya naklî bilgimi genişleterek, bu dine bağlı­lığımı sağlamlaştırdı..
Allah'ın selamı; peygamberlerin sonuncusu, serverimiz Al­lah'ın rasulüne olsun.. Selam; Özel metoduyla bizleri davet eden, emanetlerin ehli efendimiz Muhammed bin Abdullah'a olsun ki, bizleri son haddine kadar çabalarımızı sarfetmeye, mütalaa ve araştırma yapmaya ve öyle bir noktaya vararak gönüllerimizin mutmain olmasına, akıllarımızın iman getirmesine ve canlarımı­zın sakinleşmesine çağırdı...
Allah'ın fazlı ve yardımıyla "iman, İslam, ilim ve hayat" ara­sındaki bağı gösteren bir dizi kitap yayınlamaya beni muvaffak etti.
1959 yılında yayınlanan "el İslamü Dinün ve Dünya" kita­bını hazırlarken, Kur'an’ı Kerim'de "dünya" ıstılahının "ahiret" ıstılahı kadar aynı sayıda tekrarlandığının farkına vardım. Ve yi­ne (1968 yılında yayınlanan) "Alem’ül Cinne ve’l Melaike" kita­bını hazırlarken de "şeytan" lafzının "melaike" lafzı kadar ay­nı sayıda tekrarlandığını gördüm. Bunların her birini bu iki ki­tapta zikrettim.
Bütün bu denge ve uyumun Kur'an’ı Kerim'de geçenlerin hepsinde görüldüğünü bilmiyordum. Dolayısıyla, herhangi bir konu ve araştırma için Kur'an'a başvurduğumda yeni yeni ilginç hususlarla karşılaştım. Hem de nasıl bir ilginç husus?!.. Rakam­ların tekrarında ve sayısında olduğu gibi... Veya ele aldığımız her konudaki denge ve benzerlik; ya bu konular birbiri gibiydi, ya birbirine benzemekte veya birbiriyle çelişmekte yahut da birbiri­ne bitişmekteydi..
İşte bu mucizedir, çeşit çeşit mucizelerden sadece bir tane­si... Kâmil, mutlak imana sahip olmayan hiçbir araştırmacının, öğrencinin veya okuyucunun bu mucizeleri bulması mümkün de­ğildir... Ve bu, Kur'an’ı Kerim'in Allah'ın son peygamberine va­hiyden başka bir şey olması mümkün değildir... Çünkü bu mu­cize, insan gücünü aşan, akıl sınırlarını geçen olağanüstü bir şey­dir.. Allah'ın beni kılavuz kıldığı bu çalışmaların yayınlanması ve dünyanın her bölgesindeki insanların görüşlerine sunulması gerektiğini düşündüm.. Neticede, Kur'an’ı Kerim'deki sayı mu­cizesini kapsayan bu kitap meydana geldi..
Ben bu ilginç mucizenin farkına vardığım zaman az bir ıstı­lahı ve sayıyı araştırabildim. Kur'an’ı Kerim'in ellîbinin üzerin­deki kelimesini araştırdığımızda ortaya ne çıkacaktır, siz düşü­nün!... Ve bütün bunların araştırılması, baştan sona geniş bir incelemenin yapılması ve tekrarlanması bir görevdir...
Değerli okurum! Uzaktan her ne elde ettiysem, sana sun­mayı adet edindim. Şimdi de Kur'an mucizesiyle ilgili yeni buluşumu ilk önce sana sunmayı severek istedim. Eğer benim gibi mutmain olursan İlahi Hanif dinine davette sen de bana katıl ve hep birlikte omuz omuza bu mucizeleri insanlara ulaştıralım. Böylece bu mucizelerin kesin olduğu ve delilinin sayı ve hesaba dayandığı, sayıda hilafa yol olmadığı ve hesapta delilli bir hata­nın bulunmadığı bilinsin.
Allah tebarek ve teala beni ve seni hakka davetimizde mu­vaffak kılsın... O'nun dinîni yayanlardan olalım. Başlangıçta ve sonuçta hamdu sena Allah'adır.
"Hamd, göklerin Rabbi, yerlerin Rabbi ve bütün âlemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur.”[17]


[16] Sâd: 38/29.
[17] Câsiye: 45/36. Abdurrezzak Nevfel, Kur’an’da Ölçü ve Ahenk, İnkilap Yayınları, İstanbul, 1988: 13-15.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Lütfen Namazlarımızı Kılalım Namazlarınızı Sanal & Real Yaşam için Terketmeyiniz !!!

İlim Dünyası Ailesi
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Kuran Kelimeleri Arasındaki Tenasüh
« Posted on: 18 Ocak 2022, 09:44:23 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kuran Kelimeleri Arasındaki Tenasüh rüya tabiri,Kuran Kelimeleri Arasındaki Tenasüh mekke canlı, Kuran Kelimeleri Arasındaki Tenasüh kabe canlı yayın, Kuran Kelimeleri Arasındaki Tenasüh Üç boyutlu kuran oku Kuran Kelimeleri Arasındaki Tenasüh kuran ı kerim, Kuran Kelimeleri Arasındaki Tenasüh peygamber kıssaları,Kuran Kelimeleri Arasındaki Tenasüh ilitam ders soruları, Kuran Kelimeleri Arasındaki Tenasühönlisans arapça,
Logged
17 Aralık 2017, 13:35:42
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.536


« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2017, 13:35:42 »

Esselamu aleykum.rabbim bizleri kur ani kerimin okuyan anlayan ve hayatın rehber edinen kullardan eylesin inşallah. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
17 Aralık 2017, 16:19:39
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 17.154« Yanıtla #2 : 17 Aralık 2017, 16:19:39 »

Ve aleykümüsselam bize düşen Allah ın indirdiği Kur an ı iyi anlamak ve hayatımıza uygulamaktır inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
23 Ocak 2019, 18:47:58
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 18.091Site
« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2019, 18:47:58 »

Ve Aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &