ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Kuranı Kerim > Kuran Öyküleri > Son Söz 1
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Son Söz 1  (Okunma Sayısı 2924 defa)
08 Aralık 2010, 11:16:58
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 08 Aralık 2010, 11:16:58 »SON SÖZ

Böylece Kur'anda Israiloğulları öykülerinin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Şüphesiz Israiloğulları öyküleriyle ilgili her şeyi buraya aldığımızı söylemiyoruz. Çünkü kitabın hedefi bu değildir. Israiloğulları öykülerinden aldıklarımız şunlardır:

1- Hz.Musa'nın annesi, Musa'nn doğumundan sonra meydana  gelen  olaylar,  Yüce  Allanın  onu  koruması, korunması    ve    gözetilmesi    için    işlerin    ayarlanıp düzenlenmesi, annesi, kızkardeşi, Firavun ve karısının bu görevde oynadığı rol.

2- Firavun ailesinden mümin bir adamın öyküsü, imanını açığa vurmak için adamın yaptığı işler, Firavun'a karşı çıkması, Hz.Musa'ya uymaya çağırması.

Firavun    ailesinden   olmasına   rağmen    onu   da ısrailoğulları    öyküleri    arasına    almamızın    sebebi, Hz.Musa'ya tabi olması, dinine girmesi ve kavminden ilişkisini kesmesidir.

3- Hz.Musa'nın kavminden olmasına rağmen malı yüzünden sapan, malını haksızlık ve bozgunculuk için kullanan ve böylece helak olan Karun'un öyküsü.[391]

4- Allahın yardım sözü olmasına rağmen, kutsal yere cihad ederek girmelerini isteyen Hz.Musa'nın emrini tutmayan Israiloğullarınm Sina çölünde serserice dolaşma cezasına çarptırılmaları, sürgün hayatı yaşamalan, savaşma, yerlerini kurtarma ve kutsal yere girme nimetine erme şerefinden yoksun kalmalarını anlatan öykü.

5- lsrailoğuIlarınm huy ve karakterlerini gösteren, Allahm hükümlerine bakışlarını ve peygamberleri olan Hz.Musa'ya karşı tavırlarını anlatan inek öyküsü..

6- lsrailoğullarından cumartesi adamları, bu adamların haksızlık yapanlar, ıslahatçılar ve haksızlık karşısında sessiz kalanlar olmak üzere üç gruba ayrılmaları, haksızlık yapanların aşağılık maymun ve domuzlara dönüşmeleri, ıslahatçıların kurtulmaları ve ses çıkarmayanların sonucunun belirsizliğini anlatan öykü.

7- îsrailoğullarına adaletli bir hükümdar, başarılı bir komutan ve mücahit bir savaşçı olarak gönderilen, onları içinde bulundukları aşağılık kötü durumdan kurtarıp zilletten izzete çıkaran ve hezimetten zafere götüren, ona ve onunla beraber bulunan mümin küçük topluluğa Câlût ve kavmine karşı Allah tarafından zafer verilen Tâlût öyküsü.

Hz.Musa'nın  İsrailoğullarıyla  olan  bütün  öykülerini anlatmadık.Mesela Taha, Şuara ve Araf surelerinde dile getirilen  ve   Hz.Musa'ya  inanan  sihirbazların   öyküsü, Israiloğulları kendisiyle beraber çıkmadan önce Musa'nın durumunu, ona itiraz etmeleri, onlara sabır ve sebat etmeyi öğütlemesini anlatan ve Araf ile Yunus surelerinde geçen öykü.   Allanın   izniyle  Israiloğullarınm  denizden  geçip kurtulmaları, sonra puta tapan bir millet görünce Musa'dan tapacakları bir put istemelerini anlatan Araf süresindeki öykü.

Yüce Allanın kendilerine kudret helvası, bıldırcın eti vermesi, bulutlarla gölgelendirmesi, sular fışkırtması, sonra bunların yerine mercimek,sarmısak, salatalık, soğan ve baklayı istemelerini Bakara suresinde anlatan öykü.

Hz.Musanın Yüce Allaha seslenmek için gidip kırk gün kendilerinden   ayrı   kaldığında   Israiloğullarınm   Samiri denilen bir adamı dinlemeleri  ve altınlarından yaptığı buzağıya tapmaları, sonra Allahm onları cezalandırmasını Bakara,Taha ve Araf surelerinde anlatan öykü.

Yine Bakara ve Araf surelerinde geçtiği gibi, Tur dağının yanında söz vermeleri, sonra sözlerinden caymaları ve ancak Tur dağını tepelerinde görünce yola gelmelerini anlatan öykü.

Ahzab suresinde geçtiği ve Hz.Peygamberin o âyeti tefsir etmesinde belirttiği gibi, Hz. Musa'yı vücudunda kusur bulunmakla suçlamaları, utancından ve örtünmesinden dolayı ona eziyet etmeleri, Yüce Allanın onu koruması, işin içyzünü görmeleri için elbiselerini taşın götürmesini anlatan öykü ve bunlardan başka öyküler.

Nitekim Isaloğullarının sonra gelen Davud, Süleyman, Zekeriyya, Yahya ve îsa peygamberlerle olan öykülerini de anlatmadık.Başka bir çalışmada Allanın izniyle bu öyküleri anlatmayı umanz.    .

Yüce  Aliahtan  yardım  etmesini,  kitabını  düşünüp taşınmaya ve iyice anlamaya, içerdiği bilgileri, anlam ve hükümleri yaymaya muvaffak etmesini dileriz. Kur'anla kalplerimizi   neşelendirmesini,   içimizi   aydınlatmasını, sıkıntılarımızı   gidermesini,   üzüntülerimizi   kaldırmasını dileriz.   Yine  Kur'anı  bol  bol  okumayı,  <^e,ce  gündüz üzerinde düşünmeyi, ondan bilmediklerimizi öğretmesini, unuttuklarımızı hatırlatmasını ve kiyamet günü bize hüccet yapmasını dileriz.

Amellerimizi de en güzel şekilde kabul buyurmasını, kendimize ve başkalarına yararlı kılmasını ve hesap gününde iyilikler kefesine koymasını dileriz.

Söz ve amellerimizde sapmaktan, kendini beğenme, gösteriş   ve   kibirden,   cahillikten   ve   ayaklarımızın kaymasından da ona sığınırız. Hz.Muhammed'e, ashabına ve yakınlarına selat ve selam olsun![392][391] Kârûn, Hz.Musa'nın kavminden olduğu halde kavmine hainlik etmiş, kuvvetli olan Firavun'dan yana olmuş, azğınlaşarak kafirleşmiş ve helak olmuştur. Mümin adam ise, Fiavn ailesinden olduğu halde Hz.Musa'ya inanmış, haklıdan yana olmuş ve Allah yolunda her şeyini feda etmiştir. Görüldüğü gibi, soy, servet veya makam kişiyi üstün yapıp kurtarmadığı gibi, üstünlük veya aşağılığın sebebi de olmamalıdır- Üstünlüğün tek sebebi inançtır. Allaha Kulluktur, (çeviren)

[392] Dr.Salah Abdulfettah Halidi, (Çeviren: Prof.Dr.İbrahim Sarmış), Kur'an Öyküleri, Kitap Dünyası Yayınları,  (2.Baskı) Konya 2005: I/347-350.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Son Söz 1
« Posted on: 12 Ağustos 2020, 20:32:03 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Son Söz 1 rüya tabiri,Son Söz 1 mekke canlı, Son Söz 1 kabe canlı yayın, Son Söz 1 Üç boyutlu kuran oku Son Söz 1 kuran ı kerim, Son Söz 1 peygamber kıssaları,Son Söz 1 ilitam ders soruları, Son Söz 1önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &