ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Kuranı Kerim > Kuran Öyküleri > Kuran Öyküleri 2
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kuran Öyküleri 2  (Okunma Sayısı 1408 defa)
08 Aralık 2010, 11:13:16
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 08 Aralık 2010, 11:13:16 »KURAN ÖYKÜLERİ

Önsöz
 
Şüphesiz, hamd Aîlahındır. Ona şükrederiz. Onun yardım ve rehberliğini dileriz. Kötülüklerimizden Ona sığınırız. Allanın doğru yolu gösterdiği kişiyi hiçbir kimse saptıramaz, saptırdığı kişiyi de hiçbir kimse doğru yola getiremez. Allahtan başka tanrının olmadığı ve ortağının bulunmadığına, Muhammed'in onun kulu ve elçisi olduğuna tanıklık ederim. AÜahın selat ve selamı onun üzerine, aile fertlerine ve ashabına olsun!

Bu, Kur'an'da Öncekilerin Öyküleri serisinin ikinci kitabıdır. Birinci kitapta Israiloğullarının en önemli öykülerini anlatmıştık. Orada Musa'nın annesi, Firavn ailesinden mümin adam, Karun, Israiloğullarının çölde dolaşmaları, ineği kesmeleri, Cumartesi adamları ve Talut öykülerini sunmuştuk.

Daha     önce     Kur'anın     öykülerini     anlatmayı sürdüreceğimizi ve Kur'anda öncekilerden başkalarının da öykülerini  anlatacağımızı  belirtmiştik.  İşte  onların  bir devamı olarak bu kitapta da Kehf suresinin öykülerini anlatacağız.

Kehf suresi, öyküleri çok olan bir suredir. Hatta öyküler ayetlerinin   çoğunu  içerir.   Yüz  on   ayet  olan  toplam ayetlerinin   yetmişbir   ayetini   öyküler   oluşturur.   Kehf suresinde dört tane öykü vardır.

Ashab-ı Kehf öyküsü, iki bahçe sahibi ve mümin arkadaşının öyküsü, Salih kul ve Hz.Musa'nın öyküsü, Zülkarneyn öyküsü. Bu öykülerin her birine

ayrı bir bölüm ayırdık.

Öykülere geçmeden önce Kehf suresini tanıtan bir giriş yaptık. Surenin indiği atmosferi ve yahudilerin yönlendirmesiyle müşriklerin tezgahladıkları sınavı belirttik. Ebu'l-Hasan Nedvi'nin sure hakkında söylediklerini, iman ve imansızlık noktasında odaklaştıgını söylediği surenin ana konusuna bakışını işledik. Ayrıca merhum Seyyid Kutub'un "Fi Zilali'l-Kur'an" kitabında surenin ana konusunu, yan konularını, ayet ve kafiyelerini de tanıtan geniş tanıtımını verdik.

Seyyid   Kutub'un   belirttiği   gibi,   surenin   genel konusu, inancı düzeltmek, düşünce ve bakış açısını düzeltmek, inanç ölçüsü ile değerleri düzeltmektir.

Öncekilerin öykülerini incelemenin özel bir yöntemi vardır. Bu yöntemi Kur'an, Rasululiahın hadisleri, ashap ve sorgulayıcı (muhakkik) alimlerin anlayışı belirlemektedir. Israilogulları öykülerini anlattığımız bundan önceki kitapta bu yöntemi açıklamıştık. Orada söylediklerimiz burada anlatacaklarımız için de geçerlidir.

Kehf suresinin ayetlerine bakışımız kapsamlı olmuştur. Onlardan iman, davet, eğitim, yönetim, bilim, ahlak, ekonomik, sosyal, sanayi, coğrafya, tarih ve başka alanlarda türlü dersler ve ibretler çıkarılmıştır. Bununla

beraber    bütün    anlamlan,     dersleri    ve    öğütleri yakalayabildiğimizi söylemiyoruz.  Zaten bunu kimsenin iddia etmesi de doğru değildir. Onun için ele almadığımız pekçok şeyler kaldığını söyleyebiliriz.

Bu öyküleri anlatırken özen gösterdiğimiz prensipleri ve gerçekleştirmeye çalıştığımız hedefleri şöyle özetleyebiliriz:

1- Öyküleri anlatırken, Kur'anın kaldığı çerçeve içinde kalmak ve varsa kapalı yanlarını açıklayan sahih hadislere başvurmanın dışında bu çerçevenin dışına çıkmamak.

2- Açıklamak ve ayrıntıları belirtmek amacıyla Israiliyat veya başka her türlü uydurma haber ve rivayetleri kesinlikle kabul etmemek. Kur'anın açık ifadesine veya sahih hadis'e dayanmadıkça, kimin sözü olursa olsun, her türlü söz ve görüşü red etmek. Çünkü Kur'anın ve sahih hadisin açıklamalarıyla yetinmenin ve her ikisinin birşey söylemediği yerlerde susmanın gerekliliğine inanıyoruz.

3- Öykülerin gerçek boyutlarına bakmak, kimi işaret, anlam,    örnek   ve   sahnelerinin   çağdaş   hayatımızla çakıştığına   işaret   etmek,   canlı   bir   gerçek   olarak yaşadığımız  hayat  boyutunun   o   öykülerden   alınacak derslere ve anlamlara uygun olduğunu belirtmek.

4- Çağımızda davetçi ve reformcuların/ıslahatçıların en çok muhtaç olduğu şeyler olduğu için bu öykülerden çıkarılacak iman, davet, cihad ve ilahi sosyal yasa ile ilgili dersler üzerinde yoğunlaşmak.

Kur'anda başka öyküler de vardır. Onları da Allanın izniyle bundan sonra gelecek üçüncü ktitapta anlatacağız. Bunlar Hârût ve Mârût, Bir Köye Uğrayan Adam, Adem'in İki Oğlu, Allahın Ayetlerinden Sıyrılan Adam, Karınca ve İbibik Kuşu, Lokman, Sebe'liler, Kasabalılar öyküleridir.

Değerli okuyucular! Size Kehf suresinin öykülerinden çıkardığımız dersler ve ibretleri sunacağız. Umarım bunları büyük bir zevk ve şevkie okur ve bu sureyi daha çok okumaya devam edersiniz.[1] (......)

Çağımız,her şeyi yakıp yıkan materyalist fitneler çağıdır. Cahiliyye materyalizmi bu çağda yayılmış ve her türlü ahlaktan soyutlanarak müstehcenliğini sergilemiş, ahlaksızlığını, çirkinliğini, fitnesini, baştan çıkarmalarını, şehvetlerini, sapıklık ve aşağılıklarını müslümanlara da taşımıştır. Onlara amansız ve kapsamlı bir savaş açmıştır. Müslümanların bir kısmı bu savaşta materyalizmin esiri ve kurbanı olmuş,' ahlaksızlık ve şehvetlerine teslim olmuş, barbarlığını, çirkinliğini ve saptırmalarını benimsemişlerdir.

Yüce Allah bu savaşta Kurana sığman müslümanları korumuştur.   Onu  ezberleyerek,  gereği  gibi  okuyarak, gereği gibi anlayarak,  onunla cahiüyye materyalizmine karşı    savaşarak,    ona    yöneldikleri,    kavramlarını, gerçeklerini kavrayıp hükümlerine sarıldıkları gün Allah onları korumuştur, iman ile imansızlık arasındaki savaşta direnme ve cihad etmede Kehf suresinin rolü çok büyüktür. Ebu'l-Hasan   Nedvi,   bu   surenin   Deccal   ve   yalancı benzerlerinin fitnesinden korumasının sebebi konusunda şöyle der:

"Bu sure, başını Deccal'ın çektiği ve bayraktarlığını yaptığı son zaman fitnesiyle ilgili en büyük ve en zengin potansiyeli içeren suredir. Deccal'ın zehirlerini etkisiz kılacak ve yok edecek en fazla panzehir de bu surede

bulunmaktadır. Ezberleyerek ve mümkün olduğu kadar çok okuyup anlayarak bu surenin anlamlarını yudumlayan ve özümseyen, alemi hop kaldırıp hop oturtan o fitneden korunur ve içine düşmekten kurtulur. Bu surede Deccal'i tanıtacak, her yerde ve her zamanda teşhis edecek, fitne ve çağrısının niteliklerini açığa çıkaracak, insanlara bu fitne ile savaşma ve karşı koyma gücü sağlayacak öyküler, örnekler, işaretler ve yönlendirmeler bulunmaktadır. Bu sure, deccallığa ve onun liderliğini yapanlara, onların düşünme yöntemlerine ve yaşama taktiklerine açık ve güçlü bir şekilde karşı koyacak bir ruha sahiptir."[2]

Şüphesiz   korunmamız,   kurtulmamız,   direnmemiz, yükselmemiz, üstün ve mutlu olmamız ancak Kur'anla olur. Zaferimiz, başarımız ve kurtuluşumuz ancak onunla olur. Ancak bu Kur'ana sarılmakla cennete gidebiliriz.

Allahım! Kur'anı kalblerimizin nuru ve gönüllerimizin huzuru yap. Onunla kederlerimizi gider, üzüntülerimizden kurtar.Gece gündüz ve her zaman okumayı nasip et. Ondan bilmediklerimizi öğret, unuttuklarımızı hatırlat, kiyamet günü bizim için delil ve kurtuluş vesilesi yap.

"Aîlahım! Senin kulunum. Kadın ve erkek iki kulunun oğluyum. Her şeyim senin elindedir. Benim için hükmün geçerli ve kararın adaletlidir. Kendini andığın, kitabında indirdiğin, kullarından kimseye öğrettiğin veya bildirmediğin bütün isimlerinle sana dua ediyorum. Kur'anla gönlümü bahar, kalbimi aydınlık yap. Onunla hüznümü gider ve her türlü kederden kurtar."[3]

Salah Abdulfettah Halidi,

Suuayhh, 31.01.1988 Pazar[4][1] Yazar, Kehf suresinin fazileti ve onu okumanın sağlayacağı şeylerle ilgili değişik hadis kitaplarından altı rivayet vermektedir. Bunları vermenin yeri olmadığını düşünerek sözkonusu rivayetleri buraya almadık, (çeviren.)

[2] Ebu'l-Hasan Ali en-Nedvi, Teemmulat fi Sureti'l-Kehf,9-1u

[3] Ahmed ibn Hanbel, Rasulullahın şöyle buyurduğunu rivayet eder: "Üzüntülü veya kederli olup bu duayı okuyan kişinin Allah üzüntü ve kederlerini giderir, onun yerine kendisine sevinç venr"


[4] Dr. Salâh Abdülfettah Hâlidî, (Çeviren: Ahmet Sarıkaya), Kur'an Öyküleri, Kitap Dünyası Yayınları,

(2.Baskı) Konya 2005: II/5-9.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kuran Öyküleri 2
« Posted on: 15 Ağustos 2020, 20:06:36 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kuran Öyküleri 2 rüya tabiri,Kuran Öyküleri 2 mekke canlı, Kuran Öyküleri 2 kabe canlı yayın, Kuran Öyküleri 2 Üç boyutlu kuran oku Kuran Öyküleri 2 kuran ı kerim, Kuran Öyküleri 2 peygamber kıssaları,Kuran Öyküleri 2 ilitam ders soruları, Kuran Öyküleri 2önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &