ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Kuranı Kerim > Kuran Öyküleri > İsrailoğullarının Çöl Hayatı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İsrailoğullarının Çöl Hayatı  (Okunma Sayısı 7522 defa)
10 Aralık 2010, 17:11:48
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 10 Aralık 2010, 17:11:48 »IV- İSRAÎLOĞULLARININ ÇÖL HAYATI


Kuranda, İsrailoğullarının Çöl Hayatı:

 
"Musa,   milletine:   "Ey  milletim!   Allahın  size  olan nimetini anın;  İçinizden peygamberler çıkarmış ve sizi hükümdarlar   yapmıştı.   Başka   milletlerden   kimseye vermediğini size vermişti.

Ey milletim: Allahın size yazdığı kutsal yere girin, ardınıza dönmeyin, yoksa kaybedenler olarak dönersiniz" demişti.

Ey Musa! Orada zorba bir millet vardır, onlar oradan çıkmadıkça biz oraya girmeyeceğiz, eğer çıkarlarsa biz de gireriz, demişlerdi.

Korkanlar arasında bulunan, Allanın nimete erdirdiği iki adam: Üzerlerine kapıdan girin, oradan girerseniz şüphesiz yenersinîz, eğer inanıyorsanız Allaha güvenin,

demişlerdi.

Ey Musa: Onlar orada oldukça biz asla oraya girmeyeceğiz, sen ve rabbin gidin savaşın, şüphesiz biz burada oturacağız, demişlerdi.

Musa: Rabbim! Ben ancak kendime ve kardeşime söz geçirebiliyorum, artık bizimle yoldan çıkmış bu milletin arasını ayır, dedi.

Allah: Orası onlara kırk yıl haram kılındı, yer yüzünde şaşkın şaşkın dolaşacaklar. Sen, yoldan çıkmış millet İçin tasalanma, dedi."[246]

 Öykünün Özeti:
 
Yüce   Allah,   Israiloğullarmı   Firavun'dan   kurtardı. Hz.Musa liderliğinde Sina yarımadasına çıkardı ve burada onlara büyük bir nimet verdi.Onlara taştan oniki pınar çıkardı, bulutla gölgelendirdi, yiyecek olarak da onlara kudret helvası ve bıldırcın eti verdi.

Hz.Musa onlardan kutsal yer olan Filistin'e girmelerini istedi,    orada   yerleşen   düşmanlarına   karşı   Allahın kendilerine zafer vereceğini ve görevlerinin Allah yolunda savaşmak olduğunu söyledi.

Fakat korkaklık ve zilletle yoğrulmuş yahudiler, cesaret ve yiğitlik yolunu bilmediklerinden Hz.Musa'nın emrini yerine getirmediler.Orada zorba bir milletin bulunduğunu, onlara karşı koyamıyacaklarını ve onlar oradan çıkmadıkça oraya girmeyeceklerini söylediler.

Aralarından Allahın cesaret ve kuvvet verdiği iki adam çıktı ve Israiloğullarınm korkak tavırlarını yadırgadılar. Onlara savaş ve zafer yolunu gösterdiler. Kapıdan girin ve onlara Önce siz   saldırın - zafer önce savaşa başlayan ve saldıranındır- böyle yaparsanız onları yenersiniz, zaten Allah size zafer vereceğini söylemiş. O halde Ona tevekkül edin ve zaferi ondan isteyin, dediler.

Yahudiler, iki adamın kendilerini susturduğunu ve bütün gerekçelerini boşa çıkardığını görünce, küstahlık ederek Musa'ya başkaldırdılar ve şöyle dediler: "Onlar orada olduğu sürece asla oraya girmeyeceğiz, git, sen ve

rabbin savaşın, biz burada oturacağız"

Hz.Musa, Yüce Allaha yönelerek şöyle dedi: Allahım! Kendim ve kardeşimden başkasına sözüm geçmiyor. Bizimle bu sapık milletin yolunu ayır.

Yüce Allah, o korkak yahudi neslini cesaret ve cihad onurundan, zafer zevkinden ve kutsal yere girme erdeminden yoksun bırakarak cezalandırdı. Kırk yıl Sina çölünde dolaşmalarını kararlaştırdı. Bu da o korkak, küstah ve ödlek neslin ölmesi, yerine çöl atmosferinde üstünlük, onur ve cesaret ruhuyla büyüyen, kafirlerle savaşan ve Allanın vereceği zaferi hak eden yeni bir neslin yetişmesi için yeterli bir süredir.

Yüce Allah Hz.Musa'ya, Kutsal toprak onlara kırk sene haramdır, kırk yıl yer yüzünde serserice dolaşacaklardır, yoldan sapmış millet için hiç üzülme, dedi.[247]

 Çöl Hayatı İle İlgili İsrailiyyat Haberler:
 
Kimi tefsirciler ve haber nakledenler öykünün ayrıntılarını doldurmak için israiliyyattan bazı sözler ve rivayetler nakletmişlerdir. Bu haberlerin bir kısmı masal, mitoloji ve uydurmadır.

Bunlardan biri, Hz.Musa'nın girmelerini emrettiği şehrin Filistin'in ortasında bulunan Eriha olduğunun söylenmesidir.

Biri de, yahudilerin zorba bir millet olarak andıkları milletin miktarının belirlenmesidir. Bu rivayetlerde şöyle anlatırlar:

Hz.Musa, zorba milletin durumunu tesbit etmek için Israiloğullarından oniki kişi göndermiş, bunlar şehrin banliyölerine kadar gitmiş, zorba milletten gelen bir adam görmüşler, ondan korkmuşlar, ekin ve otlar arasında gizlenmişler, kocaman adam tarlaya gelmiş ve oniki yahudiyi cüceler gibi görmüş, alıp takkesine ve ceplerine doldurmuş ve kralın sarayına kadar götürmüş, yanındaki yahudileri kral ve adamlarının önüne saçmış, onlar da yahudilerin küçüklüklerine şaşmışlar, kral bunların kim olduğunu sormuş ve insan olabileceklerine inanamamış, yahudilerden olduklarını öğrenince ikramda bulunmuş ve tanesi bir adamı doyuran üzüm salkımından her birine bir parça vermiş!

Bu zorba milletin arasında mitolojik ve tuhaf bir kişi olan Avc Ibn Anak varmış, yalancı masalcılar Avc Ibn Anak'ın Hz.Nuh kavminden kafirlerle beraber olduğunu ve yüksek dağların zirvelerine kadar çıkan büyük tufanda boğulmaktan kurtulduğunu, büyük tufanın Avc'ın topuklanna bile varmadığını, tufanın ortasında emniyet ve selametle dolaştığını, acıktığı zaman elini denizin dibine kadar uzatıp oradan balık aldığını, sonra elini yukarıya kaldırarak tuttuğu balıkları güneşin sıcaklığında pişirdiğini anlatırlar!

Yalancı israiliyyat masalcıları Avc Ibn Anak'ın Israiloğulları zamanına kadar yaşadığını, zorba milletin bulunduğu Eriha şehrinde yaşadığını ve onlarla beraber Hz.MUsa'ya karşı savaştığını da anlatırlar.

Avc'ın üçbin üçyüz otuz üç arşın ve yirmi santim uzunluğunda olduğunu da söylerlerler. Musa'yı Öldürmek için Avc'ın orduya saldırdığında Hz.Musa'nın ve ordusunun başına indirmek için büyük bir kayayı yerinden söktüğünü, bir kuşun gelerek o kocaman kayayı gagaladığını, böylece kayanın tasmaya dönüşerek Avc'ın boynuna geçtiğini, Hz.Musa'nın ona saldırmak istediğini, ancak on arşın aşağıya atladığını,' on arşın boyundaki Musa'nın elinde tuttuğu on arşm uzunluğundaki sopa ile Avc'ın topuğuna ulaşarak onu vurup öldürdüğünü de anlatırlar.Bu şekilde tufanın öldürmeye güç yetiremediği Avc İbn Anak'ı güya Israiloğullan öldürmüş olmaktadır.

Bu zorbaların büyüklüğünü anlatırken de, her birinin ayakkabısının gölgesinde Israiloğullarmdan yetmiş kişinin gölgelendiğini ve göz çukurunda yavrularıyla beraber bir sırtlanın oturduğunu söylerler."[248]

 İbn Kesir Bu İsrailiyyatı Red Ediyor:
 
Bu israiliyyat ve mitoloji haberlerle ilgili ibn Kesir'in söyledikleri ne kadar yerindedir! Şöyle diyor:

"Birçok tefsirci bu konularda asılsız ve uydurma bir sürü isriliyyat anlatmıştır. Bunları ne akıl, ne nakil kabul eder. Güya sözkonusu zorba millet, çok büyük ve korkunç şekillere sahipmiş!'1

Bu  israiliyyattan bazılarını  belirttikten  sonra şöyle devam etmektedir: "Bunlar Nevf el-Bekkâli'den rivayet edilmektedir.     İbn     Cerir    onları     İbn    Abbas'tan nakletmektedir. Ondan rivayet edildiği şüphelidir.

Ne olursa olsun, bütün bunlar israiliyyattır ve israiloğullarmın cahilleri tarafından uydurulmuştur. Onlarda yalan haberler çoktur. Doğru ve yalan olanı da birbirinden ayırmazlar. Bu söylenenler doğru olsaydı, israiloğulları onlarla savaşmamakta mazur olurdu. Halbuki onlarla savaşmadıkları için Allah israil oğullarını kınamış, onlara karşı cihad etmedikleri ve peygamberin emrini tutmadıkları için çölde yaşatarak cezalandırmıştır."[249]

 Başka Bir Millete Vermediğini Size Verdi:
 
Hz.Musa,Israiloğullarına   Ailahın   verdiği   birtakım nimetleri hatırlatarak şöyle demektedir:  "Ey millmetim! Ailahın size olan nimetini anın. Aranızdan peygamberler çıkarmış ve hükümdarlar yapmıştı.Ve başka bir millete vermediğini size vermişti"

âyete baktığımızda Yüce Allahın Israiloğullarına yaptığı nimetlerden şunları belirttiğini görüyoruz:

1- Aranızdan  peygamberler çıkarmıştır:  Aralarından peygamberlerin çıkması, Ailahın onlara yaptığı iyiliklerden biridir.Çünkü onları iyiliğe yönlendiriyor, hak ve adaletle yönetiyor ve mutlu olmaları için çalışıyorlar.

b- Sizi hükümdarlar yapmıştır: Bütün fertlerin hükümdar olmaları mümkün olmadığı için hepsinin hükümdar olduklarını göstermez.Çünkü millet bireylerinin tümü hükümdar olamaz. Yoksa, kim halk, kim hükümdar olacaktır? Sizi hükümdarlar yapmıştır, sözünün anlamı, uygun şartlar bulunduğu taktirde hükümdarlık yapma ehliyetine sahip kılmıştır, demektir.

Rağıb Isfahanı şöyle demektedir:  "Hükümdarlık iki türlüdür; Biri, iktidar ve egemenliktir. "Hükümdarlar bir kasabaya girdikleri vakit bozarlar"[250] âyetindeki anlamı budur. Diğeri de, iktidar olsun olmasın, bu güce sahip olmaktır.    "Sizden    peygamberler   çıkarmış   ve    sizi hükümdarlar   yapmıştır"   âyetindeki   anlamı   budur. Peygamberliğin özel, hükümdarlığın ise genel olduğunu belirtmiştir.  Onun için buradaki hükümdarlığın anlamı; yönetime aday olmaya ehil kılan güçtür. Yoksa, hepsinin yönetici olması demek değildir. Çünkü böyle bir şey doğru değildir.    Zaten    başkanların    çokluğu    iyi    değildir, denilmiştir"[251]

c- Başka bir millete vermediğini size vermiştir: Yüce Allah, Hz.Musa zamanında başka bir millete vermediğini onlara vermiştir .Onlara güç ve zafer vermiştir. Firavun ve askerlerinden kurtarmış ve kafir düşmanlarını yok etmiştir.

Bu nimet, yahudilerin iddia ettiği ve başkalarını buna inandırmaya  çalıştığı  gibi,   her  yerde ...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İsrailoğullarının Çöl Hayatı
« Posted on: 03 Haziran 2020, 22:53:37 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İsrailoğullarının Çöl Hayatı rüya tabiri,İsrailoğullarının Çöl Hayatı mekke canlı, İsrailoğullarının Çöl Hayatı kabe canlı yayın, İsrailoğullarının Çöl Hayatı Üç boyutlu kuran oku İsrailoğullarının Çöl Hayatı kuran ı kerim, İsrailoğullarının Çöl Hayatı peygamber kıssaları,İsrailoğullarının Çöl Hayatı ilitam ders soruları, İsrailoğullarının Çöl Hayatıönlisans arapça,
Logged
15 Ocak 2015, 18:41:27
Bahrişan 8

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 308


« Yanıtla #1 : 15 Ocak 2015, 18:41:27 »

HZ.MUHAMMED HAYATINDA BİR ÇOK YERİ GEZMİŞTİR BİRİSİDE ÇÖL HAYATIDIR
ALLAH RAZI OLSUN PAYLAŞIMDAN     

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &