> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Kuranı Kerim > Kuran-ı Kerim Ayetleri > Mümin Suresinden Ayetler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mümin Suresinden Ayetler  (Okunma Sayısı 1298 defa)
16 Eylül 2010, 15:17:18
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 16 Eylül 2010, 15:17:18 »Mü´min Suresinden Ayetler


Meâlî“Yoksa, yer yüzünde dolanmadılar mı ki, kendilerinden evvel gelenlerin akıbetleri nasıl olduğunu göreler? işte yer yüzünde kuvvetçe, asan medeniyetçe kendilerine faik iken günahları yüzünden Allah ötekileri helâk etti; hem onları Allahm azabından bir kurtaran da olmadı.” [100]


TefsiriAyeti celile El´mumin suresine mensup olmakla beraber [101] mealini anlatan ayeti kerimeye Kitabullahı ´n böyle bir çok yerinde tesadüf olunur.

Hakikat, insan kafa gezdirmemek şartiyle gezer; uğradığı yerlerde, ağzını değil, gözünü açarsa pek büyük İbretler görür. Hele[102] biz şarkılar için devri alem seyahatine pek o kadar zira memleketimizin her köşesinde büyük büyük santanatlar, koca koca milletler kaynamış; toprağımızın neresine eşsek bakıyoruz ki, orada başlı başına yatıyor!

Vaktiyle yerin yüzünü bizden çok hem kıyas kabul etmeyecek kadar kuvvetlerini, santanatlarına, medeniyetlerini, samanlarına, servetlerine kıyamete kadar şahadet edebilecek eserler bırakan bu milletler acaba hangi zerzerenin, hangi tufanın, hangi kıyametin teysiriyle geçmişler? Hangi inkılabı elimin kurbanı bi günahı olarak bu alemden gitmeşler?

Haliyle varit olacak bu suali hal etmek için tarihi karıştırırsak anlıyoruz ki, bütünl o felaketler, çöküşler, o yok oluşlar Peygamberin gösterdiği doğru yolda gitmemekten ileri gelmiş.

Peygamberler, Allahü zülcelal tarafından insanlara hem dünyada, hem ukbada mesudiyetlerini mesuliyetlerini üzerlerine aldıkları birer nizam tebliğ ediyorlar. Bu alemi hilkatte cari olan Kavanini İlahiyeyi kendilerine bildiriyorlar. İşte bu kanunların müktezasına tefhiki haraket ederseniz dünyada iyi bir hayat ile yaşar; Ukbada ise ebedi nimetlere mahsar olursunuz. Yok, Allahın emirlerini dinlemezsiniz her iki dünyadada belalızı bulursunuz diyorlar.

Milletler bu iyi tebliğatı dinledikçe; fıtratın ezeli, ebedi, kanunlarına itaatten ayrılmadıkça ; maddi manevi her türlü feyzi her türlü terakkiyi elde ediyorlar. Bilakis, o tebliğatın gerçekliğine ,semaviyetine inanmıyacak; o kanunların katiyetinden, istisna kabul eylemiyeceğinden zuhul edecek bir hale gelince hüsran bataklıklarına inip gidiyorlar.

Hem o yalnız ilahi emirlerin yalnız ilahi olduğuna iman etmek bir cemaati kurtarmıyor; onlara hakkiyle sarılmak, onların gösterdiği yoldan sapmamak icap ediyor. İsyanlar, tuğyanlar, fitneler, tefrikalar, sefahetler, tembellikler, anlaşmazlıklar, cehaletler musallat oldukları milletleri izmihlal uçurumana mutlaka sürüklüyor.Artık bu belalar ister imansızlık yüzünden neş’et etsin, isterse esasa inanıldığı halde amale karşı ileri gelsin, ayni kayıtsızlıktan ve dikkatsizlikten acı neticeyi hazırlamaktan kabil değil geri kalmıyor…

Öyleyse bizde gözümüzü açalım.tarihi öyle masal dinler gibi dinlemeleyelim. Kendimiz için her vak’adan ibretler hisseler almıya çalışalım. Gezdiğimiz, uğradığımız memleketlerin yalnız havasiyle suyu hakkında malumat edinmekle kalmayarak daha büyük hakikatlari de öğrenmeye gayret edelim.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Mümin Suresinden Ayetler
« Posted on: 04 Temmuz 2022, 18:14:53 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mümin Suresinden Ayetler rüya tabiri,Mümin Suresinden Ayetler mekke canlı, Mümin Suresinden Ayetler kabe canlı yayın, Mümin Suresinden Ayetler Üç boyutlu kuran oku Mümin Suresinden Ayetler kuran ı kerim, Mümin Suresinden Ayetler peygamber kıssaları,Mümin Suresinden Ayetler ilitam ders soruları, Mümin Suresinden Ayetlerönlisans arapça,
Logged
28 Ekim 2016, 14:48:34
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #1 : 28 Ekim 2016, 14:48:34 »

Rabbim bizleri kabir azabından koru helak  olmaktan koru..bizleri affet merhametinke muamelede bulun Allahim ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
08 Aralık 2016, 07:20:46
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 17.427« Yanıtla #2 : 08 Aralık 2016, 07:20:46 »

Esselâmü Aleyküm Ve Rahmetüllah. Mevlam bizleri Peygamberimiz'in yolundan hiiç ayırmasın ve yolundan hakkıyla gidenlerden eylesin inşaAllah. Amin ecmain
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &