ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Kuranı Kerim > Kuran-ı Kerim Ayetleri > Fetih Suresinden Ayetler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Fetih Suresinden Ayetler  (Okunma Sayısı 874 defa)
15 Eylül 2010, 20:48:09
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 15 Eylül 2010, 20:48:09 »Fetih Suresinden Ayetler


MealiÖyle bîr Hakimi Ezelîdir ki: İslâm bütün dinlere galip çıkarmak için, peygamberini hem irşad, hem dini hakla telkin vazifesiyle göndermiştir. Buna şahit ise, Allah yeter. [221]


TefsiriHak dini olan İslâmın istisnasız bütün dinlere galip geleceğini, bir gün gelip, yer yüzünde mutlak hakim kesileceğini, Hazretı Allah, bize bu âyeti celilede vaad ediyor, hem vaad ile de kalmıyor, bu vaadin kat´iyetine, zatı kibriyasını şahit gösteriyor.

Ne büyük vaad, ne muazzam teyidî

Müfessirierden bazıları bu âyeti kerimenin yalnız gönderildiği zamana bakarak daha Mekkenin fethiyle bu vaadi ilâhînin tahakkuk etmiş olduğuna kani oluyorlarsa da bizim bu kanaate iştirakimiz ancak dini hakkın galebesini, lâkin kat´î, kahır bir galebesini görmekle kabil olabilir.

Demek: vaadi ilâhî henüz tahakkuk etmemiştir. Demek: islamın mazisinden daha çok parlak bir istikbali

olduğuna iman ederek ona göre çalışmak en büyük vazifedir. Yoksa hem bir taraftan “Allah vaadinde asla

düneklik yapmaz, asla caymaz” mealindeki âyetleri dilden düşürmemek, hem diğer taraftan böyle en katî vaadi ilâhînin tahakkukundan meyus olmak, küfrün ve imansızlığın pek garip şekli olur.

Bir cebirbicinin dediği gibi “Bu din ya vahiddir, yahut sıfırdır. Kesir olmasının ihtimali yoktur.” Dinin vahid olduğuna iman edenler, böyle ikide bir de İsrailoğulları gibi:

“Yoksa sizler kitabın bir kısmına karşı mümin de bir kısmına karşı kâfir misiniz?” itabına hedef olmamalıdırlar.

Müslümanlara ve gerçek müminlere dügen vazife, evvelâ Allah´ın vaadine kat´iyetle inanmak, sonra bu vaadin bir an evvel gerçekleşmesi için ellerinden gelen her hizmeti başarmak, her şeyden önce başkaları için fazilet örneği olmak, gayret ve ciddiyet numunesi olmak, elhasıl Kur´anın emrettiği bütün güzide ahlâkı yaşatmak ve hayatlarında canlandırmaktır.

Gerçek müminler bu şekilde hareket ederlerse hak dinin, her batıla galebe çalmasına yardım etmiş ve dünyanın en hayırlı ve en şerefli milleti olmak gibi gıbteye değer bir mevki kazanmış olurlar.

Yani müslümanlarm bu şekilde hareket etmeleri, evvelâ kendi istifadelerini sağlayacak, onları yükseltecek, onları şan şeref ve refah içinde yaşatacaktır.

Fakat müslümanlar cehalet yüzünden, hurafelere bağlanmak yüzünden bu şekilde hareket etmezlerse Allah´ın vaadi yerine gelmez mi?

Hâşâ! Allahın vaadi bugün kendilerine müslüman diyen kimselerle mukayyed değildir, gayet bugün kendilerine müslüman diyen kimseler bu yolda yürümezler ve insanlık için fazilet örneği ve hidayet rehberi olmağa çalışmazlarsa bundan yalnız kendileri zarar görürler. Fakat hak dini, kendi hedef ve gayesini gerçekleştirecek bambaşka ve yepyeni unsurlar bulur ve onlara aşıladığı hidayet ve faziletle, dilediği gayeye varır. Çünkü Cenabı Hak “Nurunu bütünlemek ister” ve onu mutlaka bütünliyecektir. Onun nurunu, mutlaka bütünleyeceğine dair olan vaadi ilâhîsi, hak dini bütün dinlere galip çıkaracağına dair olan vaadi ilâhîsini hem teyid ediyor, hem bu işin bir emri vaki olduğunu belirtiyor. Onun için bu işin ne zaman olacağını beklemeğe yer yoktur. Çünkü bu iş oluyor. Nur bütünleşiyor, hak galebe çalıyor ve bu iş sonuna kadar böyle devam edecek. Görmeyenler varsa, kusuru basıretlerinde arasınlar. [222]

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Fetih Suresinden Ayetler
« Posted on: 31 Mayıs 2020, 16:34:22 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Fetih Suresinden Ayetler rüya tabiri,Fetih Suresinden Ayetler mekke canlı, Fetih Suresinden Ayetler kabe canlı yayın, Fetih Suresinden Ayetler Üç boyutlu kuran oku Fetih Suresinden Ayetler kuran ı kerim, Fetih Suresinden Ayetler peygamber kıssaları,Fetih Suresinden Ayetler ilitam ders soruları, Fetih Suresinden Ayetlerönlisans arapça,
Logged
22 Aralık 2018, 11:44:24
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.052


« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2018, 11:44:24 »

Esselamu aleykum. Rabbim bizleri bu ayetleri  okuyan onun isiginda yaşayan kullardan eylesin inşallah. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Aralık 2018, 15:49:25
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.877Site
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2018, 15:49:25 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri Peygamberimiz in izinden ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
23 Aralık 2018, 00:41:09
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.658« Yanıtla #3 : 23 Aralık 2018, 00:41:09 »

Aleyküm selam İslam dini bütün dinlerin üzerindedir ve kıyamete kadar sürecektir
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &