> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > Kabir Alemi - Suyuti > Ölüye veya kabrin üzerine Kuran okuma
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ölüye veya kabrin üzerine Kuran okuma  (Okunma Sayısı 1633 defa)
29 Mart 2010, 22:16:17
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 29 Mart 2010, 22:16:17 »Ölüye Veya Kabrin Üzerine Kur´an Okuma


Kur´an okumanın sevabının ölüye kavuşup kavuşmadığı ihtilaf edilmiştir: Selefin çoğunluğu ve üç imam ölüye kavustuğu görüşündedirler.

Imam Safii: "Insana çalistigindan baska yoktur."[1] âyetini delil göstererek, bunlara muhalif görüsü savunmuştur.

Birinci görüstekiler, âyet-i kerimeyi çesitli yönlerle cevaplandirmislar :

l- O Ayet, «Iman edip zürriyetleri onlara imanla uyanlara zürriyetlei vustururuz.» [2]
((Iman edip zürriyetleri de iman ile kendilerine tâbi olanlar (yok mu?); iste biz, onlarin nesillerini de kendilerine kattik. Kendilerinin amellerinden birsey de eksiltmedik. Herkes kendi kazandigina baglidir.))
âyetiyle neshedilmistir.

2- O âyet, Ibrahim ve Musa (Aleyhi´s-selâm) kavimlerine mahsustur. Amma îslam ümmeti Ise, yaptiklari ameller ve onlar için yapilan sevaplar vardir. îkrime bu görüstedir.

3- Ayette insandan kasit, «kafir insandir. Mümin ise, kendi yaptigi gibi baskalarinin da ona yaptiklari geçerlidir. Rebi´ bin Enes bu görüstedir.

4- Âyetteki, «insana çalistigindan baska yoktur» hükmü, adalet yönündedir. Amma fadl ve ihsan yönünde ise, Allah´in istedigi her sey insana gelebilir. Hüseyin bin Fadil bu görüstedir.

5- Ayetteki, «lâm» «ala» mânâsindadir. Bu takdirde ayetin manasi söyle olur:

Insan ancak yaptigindan sorumludur.

Bu görüstekiîer, sevabin ölüye kavustugunu söyle kiyas yapmislar :

´ Dua, sadaka, oruç, hac, köle azat etmenin sevaplari ölüye kavustugu sahih hadislerle sabittir. Bunlarin sevaplari kavustuguna göre, Kur´an okumanin da sevabi ölüye gider.

Hem de gelecek hadisler, her ne kadar zaif iseler de bir bütün olarak gösteriyorlar ki, bu meselenin bir asli vardir.

Hem de müslümanlar, hiç bir red görmeden her asirda toplanip ölülerine Kur´an okumuslardir. Bunlarin bu yaptiklari fiili bir icmadir.

Hafiz Semseddin bin Abdulvahid el-Mukaddesi el-Hanbeli, bu konuda telif ettigi bir risalecikte bütün bu görüsleri yazmistir.


Kurtubî dedi ki:

Seyhü´l-îslam Izzeddin bin Abdülselâm fetva veriyormus ki, okunan Kur´an´in sevabi ölüye gitmez.
Öldügü zaman bir arkadasi onu rüyada görmüs.
Ona:
«Sen okunan ve hediye edilen Kur´an´in sevabi ölüye gitmez» diyordun, kabre girdikten sonra nasil gördün? demis.
Seyh.:
Ben dünyada iken öyle derdim. Simdi o görüsten vazgeçtim. Çünkü Allanin ikramini e okunan Kur´an´in ölüye kavustugunu gördüm.


Amma kabir üzerinde okumak ise bütün arkadaslarimiz onun mesru´ oldugunu söylemisler:

Lezafer dedi ki: «Ben Safii (Rahimehüllah) ´dan kabir üzerine okumanin hükmünü sordum.

O, «Onda bir sakinca yoktur» dedi.


Nevevi de «Mühezzeb»in Serh´inde demis ki:

Kabir ziyaretçisine, okuyabildigi mikdar Kur´an okumak ve pesinde ölülere dua etmek müstehaptir. Safii bunu kesin olarak söylemistir. Ve Safii arkadaslarimiz bunda ittifak etmislerdir.

Ve yine Nevevi bunun da ilerisinde: «Eger kabir üzerinde Kur´an´i hatmetseler daha üstün olur, demistir.

îmam Ahmed bin Hanbel ise basta bu meseleyi inkâr edermis . Çünkü bu konuda ona hiç bir hadis ulasmamisti.
Sonra, «Definde Denilen Seyler» babinda geçen Ibn-i Ömer ve Ala bin. el-Hallac´m merfu´ hadisleri ona ulasinca eski görüsünden vazgeçmistir.


Hallâl el-Camii kitabinda Sabi´den rivayet ettigine göre demistir:

Ensardan birisi ölünce Ensar onun kabrine gidip ona Kur´an okurlardi.


Ebû Muhammed es-Semerkandi, Ihlas suresinin faziletleri hakkinda Ali (Radiyallahû anh)´dan merfuan rivayet ettigine göte söyle demistir:

"Kim kabristana girip onbir sefer ihlas sûresini okusa ve sevabini Ölülere hibe etse, ölüler sayisinca kendisine ecirler yazilir."


Ebu´l-Kasim Sa´d bin Ali ez-Zencâni «FevaId»inde Ebû re´den rivayet ettigine göre, Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi lem) söyle buyurmustur:

"Kim kabristana girdiginde fatiha, ihlas ve elhakümüttekâsürü sûrelerini okusa ve
«Yâ Rabbi senin kelâmindan okudugum miktarin sevabini bu kabristanda yatan mümin ve müminelere hibe ettim» dese, ördaki bütün ölüler Allah katinda ona sefaatçi olurlar."


Kadî Ebû Bekir bin Abdülbaki el-Ensâri Mesihat´inde Seleme bin Ubeyd´den rivayet ettigine göre Hammad el-Mekki söyle demistir:

Bir gece Mekke kabristanina çiktim, basimi bir kabrin üstüne koydum ve uyudum. Rüyamda makberdeki ölüleri halka halka gördüm.

Ben, «kiyamet mi koptu?» dedim.

Onlar;

"Hayir, fakat bir kardesimiz ihlas suresini okudu, sevabini bize hediye etti. Iste biz bir senedir onun sevabim paylasiyoruz."


El-Hallal´in arkadasi Abdülaziz senediyle Enes (Radiyallahû anhî´dan rivayet ettigine göre Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) söyle buyurdu:.

Kim kabristan´a girse ve Yasin suresini okusa, Allah ordaki yatanlarin yükünü hafifletir. Ve o ölüler sayisinca oha hasenat yazilir.

Kurtubî dedi ki: «Ölülerinize Yasin sûresini okuyunuz» hadisi iki mânâya muhtemeldir:

1- Sekerâta girenlere...
2- Kabirde yatan Ölülere...

Ben diyorum: Kitab´in basinda geçtigi gibi Cumhûr-u Ulemâ birinci görüstedirler. Ibn-i Abdülvâhid el-Mukaddesi ise ikinci görüsü savunmus. Sâfiiler´in müteahhirininden olan Muhibb-i Taberi, hadisi umumi tutarak her iki görüsün de kast edildigini söylemistir.


Gazali´nin «Ihyâ»sinda, Abdülhakk´in «el-Âkibe»sinde Ahmed bül-Hanbel´den nakledildigine göre söyle demistir:

"Kabristana girdiginiz zaman Fatiha, mauzeteyn ve ihlâs sûrelerini okuyunuz, sevabini ölülere hediye ediniz. Çünkü okumanin sevabi onlara kavusur."


Kurtubî demis ki: Okuyan için kiraatin sevabi, ölü için de dinlemenin sevabi vardir. Bunun için rahmet ona da kavusur.

Cenâb-i Hak söyle buyuruyor:

«Kur´an okundugu zaman dinleyiniz ve sesinizi kesiniz, umulur ki rahmet edilesiniz.»

Allah´in kerem ve rahmetinden uzak degil ki: Kiraetin ve dinlemenin de sevabini birden ona kavustursun veya o isitmeden ona okunan ve hediye edilen kiraetin sevabini ona kavustursun. Sadaka ve duanin sevabi ona kavustugu gibi...


Hanefi Kadihan´in Fetavâsinda söyle denilmistir:

«Kim kabirlerin yaninda Kur´an okusa eger Kur´an sesiyle onlara ünsiyet vermek istiyorsa okuyabilir. Eger o niyetle okumasa istedigi her yerde okuyabilir. Çünkü Allah her yerde isitir.» [3]


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Ölüye veya kabrin üzerine Kuran okuma
« Posted on: 30 Eylül 2020, 18:13:09 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ölüye veya kabrin üzerine Kuran okuma rüya tabiri,Ölüye veya kabrin üzerine Kuran okuma mekke canlı, Ölüye veya kabrin üzerine Kuran okuma kabe canlı yayın, Ölüye veya kabrin üzerine Kuran okuma Üç boyutlu kuran oku Ölüye veya kabrin üzerine Kuran okuma kuran ı kerim, Ölüye veya kabrin üzerine Kuran okuma peygamber kıssaları,Ölüye veya kabrin üzerine Kuran okuma ilitam ders soruları, Ölüye veya kabrin üzerine Kuran okumaönlisans arapça,
Logged
29 Mart 2010, 22:16:42
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #1 : 29 Mart 2010, 22:16:42 »

Bir Fasil

Kurtubî dedi ki: Bâzi alimlerimiz, kabir yaninda okunan Kur´anla ölünün yararlandigina hurma dali hadisini delil getirmisler. Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) bir hurma dalini ikiye böldü bir kabrin üstüne dikti.

«Umulur ki bunlar kurumadan Allah onlarla Ölünün yükünü hafifletsin.» diye buyurdu.

Hattâbi dedi ki: Bu mesele ilim adamlarinca su manaya yorumlanmistir :

Esya, yaradilislari yas ve yesil kaldikça tesbih ederler. Hattabi de demis ki: Hurma dalinin tesbihiyle Allah ölünün yükünü hafifletirse müminin Kur´an okumasiyle tarik-i evlâ ile hafifletir.
Bu hadis, kabirler üzerinde agaç dikme meselesinin aslidir.


Ibn-i Asakir, Hammad bin Seleme tarikiyle Katâde´den rivayet ettigine göre, Ebû Berzete el-Eslemi (Radiyallahû anhüm) nakîl ediyormus ki:

Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) bir kabrin yanindan geçti. Sahibi azap içinde idi. Bir dal aldi, Kabre dikti ve söyle buyurdu :

Umulur ki, bu dal yas kaldikça onu azaptan korusun.

Ebû Berzete de söyle vasiyet ediyormus: Öldügüm zaman kabrime iki dal koyun...

Ravi dedi ki: O Kerman ve kümes arasinda bîr çölde öldü, ordakiler: Bu arkadasimiz kabrine iki dal dikilsin, diye vasiyet ediyordu. Fakat içinde yas hiç bir sey olmadan bir çölde öldü, dediler. Onlar, böyle konusurken Sicistan tarafindan bir kervan geldi. Beraberlerinde hurma dallari vardi. Onlardan iki dal aldilar ve onunla beraber kabre koydular.


îbn-i Sa´d Müverrik´den rivayet ettigine göre söyle demistir: Büreyde, kabrine iki dalin konmasini vasiyet etti.


Ibn-i Neccar´in tarihinde Kesir bin Salim el-Heytirün hâl tercemesinde söyle yazilidir;

Kesir bin Salim kabri yikildiginda tamir edilmemesini tavsiye etmis, bu konuda siddetli te´kitlerde bulunmus ve demistir ki:

"Allah (Azze ve Celle) yikilmis kabirlere bakar, içindekilere merhamet eder, Ben istiyorum ki, onlardan olayim."

Ibn-i Neccâr «Kesir bin Salim´in dedigine benzer, sahabelerden rivayetler vardir,» demis.
Sonra Abd bin Hamid tarikiyle... Vehb bin Münebbih´den rivayet ettigine göre söyle demistir: -

îrmiya Peygamber (Aleyhi´s-selâm) içindekilerin azap gördugu bir Kabristanin yanindan geçti. Bir sene sonra bir daha ordan geçti Bakti azaplari sakinlesmis. «Sübhanallah! Sübhanallah. Geçen sene burdan geçtim, bu ölüler azap içinde idi. Bu sene azaplari sakinlesmis, dedi. Birden gökten bir ses:

? Yâ îrmiya! Ya Irmiya! Kefenleri parçalanmisti. Saçlari dökülmüs kabirleri yikilmisti. Sen onlara bakip onlara addin! Ben de kabirleri yikilmis, kefenleri parçalanmis saçlari dökülüslere böyle bakip rahmet ederim. [4]


[1] Necm, 39 [2] Tur, 21 [3] Imam Celaleddin Es-Suyuti, Kabir Alemi, Kahraman Yayinlari: 521-525. [4] Imam Celaleddin Es-Suyuti, Kabir Alemi, Kahraman Yayinlari: 525-527.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
17 Mart 2014, 16:44:03
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #2 : 17 Mart 2014, 16:44:03 »            Ölenlerimizin kabrine ağaç dikmek, onlara fayda veriyorsa bunu yerine getirelim inşaallah...Rabbim de merhametiyle muamele etsin inşaallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
24 Haziran 2014, 18:28:59
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #3 : 24 Haziran 2014, 18:28:59 »

Esselamü aleykum ve rahmetullah; acaba kabirlere dikilen ağaçlar ,bitkiler vs.çektikleri zikirlerden ötürü mü ölüye menfaat sağlıyor..?
inşallah ölenlerin ruhlarına  bol bol Kuran okuyup hasıl olan sevabı onlara bağışlayalım..elimizden geldiğince gerek ağaç dikerek,gerek de muavvizeteyn ,fatiha ,ihlas,yasin okuyarak yüklerinin hafifletmeye çalışalım... bunu aksatmayalım inşallah..sonra Allah muhafaza bir fatihaya muhtaç kalırız...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
24 Haziran 2014, 19:01:55
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.098


« Yanıtla #4 : 24 Haziran 2014, 19:01:55 »

Ve aleykümselam.Mezarlığa gidince neler yapabileceğimizi öğrenmiş olduk .Allah razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &