ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > Kabir Alemi - Suyuti > Ölünün başında duran Melek ve ruhaniler
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ölünün başında duran Melek ve ruhaniler  (Okunma Sayısı 1430 defa)
27 Mart 2010, 13:09:16
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 27 Mart 2010, 13:09:16 »Ölünün Başında Duran Melek Ve Ruhaniler


Sekeratta Olanın Gördükleri Ve İşittikleri, Müminin Müjdelendikleri Ve Kafirin Korktuğu Şeyler
Sahih tariklerle Berâ bin Âzip (Radiyallahû anh)´dan rivayet edildigine göre söyle demistir:
«Ensardan bir adamin cenazesine Resûlullah (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) ile beraber çiktik. Henüz onu kabre koymamistilar. Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) oturdu. Biz de etrafinda oturduk. Sanki üstümüzde kus vardi. Resûlullah´in elinde bir degnek vardi. Onunla yeri kaziyordu. Basini kaldirdi; iki veya üç sefer kabrin azabindan Allaha siginirim, dedi.
Sonra söyle buyurdu: Mümin kul, dünyadan iliskisi kesilip âhirete yönelecegi zaman, gökten beyaz elbiseli melekler üstüne inerler. Yüzleri sanki, günes gibidir. Cennetten kefen ve mumyalari getirirler. Ona göz uzakligi kadar yaklasinca dururlar. Sonra ölüm melegi gelir. Ta bas ucunda oturur. Ona der:

«Ey nefsi mutmainne; Allah´in magfiret ve rizâsina çik. (Buyurdu ki) Siz baska sekilde görseniz de su testiden akar gibi onun. ruhu cesedinden akar. Melekü´l-mevt, ruhunu alir. Alirken o, melekler ruhu ona hemen teslim etmezler. O kefen ve o mumyaya koyarak teslim ederler. Yeryüzündeki en güzel koku gibi, bir koku ondan çikar. O, melekler onu yükseltirler. Diger meleklerin topluluklari yanindan geçerken, onlar: «bu hos güzel ruh kimdir?» derler.

Digerleri; «Filan oglu filan» derler. Dünyadaki en güzel isimleriyle onu yad ederler.

Sonra, dünya gögüne varirlar, açmak isterler, onlara açilir. Her gögün mukarreb melekleri bir üsttekine teslim edinceye kadar onlari tesyi´ ederler. Böyle giderler, tâ yedinci göge varirlar. Orda Allah buyuruyor:

«Bu kulumun kitabini (isim defterini) ala-yi illiyinde yazin ve onu dünyaya iade edin. Çünkü «ben onlari yerden yarattim. Ve yere iade ediyorum. Ve bir daha onlari ondan çikartacagim.) (Ayet meali)

Ruhu cesedine dönünce iki melek gelip onu oturturlar ve:

Rabbin kimdir? derler.

O:

? Rabbim Allahtir, der. Onlar:

? Dinin nedir? O:

? Dinim Islam´dir, der.

Onlar:

?Size gönderilen bu adam kimdir?

O:

? Allah´in Resulüdür, der.

Onlar:

? Nerden biliyorsun?

O:

? Allah´in kitabini okudum, ona iman ettim, der.

Bunun üzerine gökten bir ses gelir ki:

? Kulum dogru söyledi, ona Cennetten bir yer döseyin ve Cennet elbiselerinden giydirin ve ona Cennete bir kapi açin.

Ona bir kapi açilir. Cennetin kokusu, hos rahilalar ona gelir. Kabri gözün görecegi kadar genislenir. Sonra ona güzel yüzlü, hos kokulu, güzel elbiseli bir adam gelir. Ona der:

? Sana müjde, sana va´d edilen gün iste bu gündür.

Ölen o adama:

? Sen kimsin? Hayirli bir yüzün var, der.

Adam:

? Ben senin salih amellerinim, der.

Ölü sevincinden artik:

? Yâ Rabbi! Kiyameti kopar, kiyameti kopar ta mal ve enlime kavusayim, der. ,

(Buyurdu ki) kâfir kul dünyadan iliskisi kesilecegi, âhirette yönelecegi zaman, gökten siyah yüzlü melekler üstüne inerler. Beraberlerinde sert killardan yapilmis plaslar var. Göz görecek kadar kisi, yakinina otururlar. Sonra ölüm melegi gelir. Bas ucunda oturur: - Ey habis nefis! Allah´in kahir ve gazabina çik, der, ruhu cesedinde dagilir. Dagilmis yüzden bir yan disleri çekilir gibi ruhunu cesedinden çeker. Ölüm melegi ruhunu aldigi zaman, azap melekleri hemen onu ona teslim etmezler. Onu o kil plaslarina sararlar. Ondan yeryüzünün en pis kokusu gibi pis bir koku çikar. Sonra b melekler onu göge çikartirlar, her melek topluluguna varinca: «Ne bu habis ruh» derler.

Azap melekleri:

?Falan oglu filan diye dünyada en çirkin ismiyle onu yâd edenler. Ve onu götürdüklerinde dünya gögüne varinca, açmak isterler. Onlara açilmaz. Sonra Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem):

«Onlara gök kapilari açilmaz» (Araf, 40) mealindeki ayeti okudu. Ve:

«Allah buyuruyor ki, bunun ismini yerin dip çamurunda yaîaniz diye söyledi. Sonra su âyeti:

«Allah´a sirk kosan kisi, sanki gökten düsmüs, kartal onu kapmis veya hava onu uzak bir yere atmis gibidir.» mealindeki ayeti okudu ve söyle devam etti:

Sonra ruhu cesedine döner, ona iki melek gelir. Onu oturtur. Ona:

?- Rabbin kimdir, derler.

O:

? Ha! Bilmiyorum, der.

? Dinin nedir, derler. O yine:

? Ha! Bilmiyorum, der.

? Bu sîze gönderilen adam kimdir? derler, o yine :

? Ha! Bilmiyorum, der. Bunun üzerine gökten bir ses gelir:

? Bu kulum yalan söyledi, ona cehennemden bir yer dösei atesten onu giydirin. Cehennemden ona bir kapi açin ki, sicakligi ve dumani o kapidan ona gelsin, denilir.

Kabri daralir, kaburgalari iç içe girer. Sonra, çirkin yüzlü çirkin elbiseli, pis kokulu bir adam yanina gelir. Ona:

? Sana hos gelmeyen seyler ile müjdelen! Senin va´d edildigin günün iste budur, denilir. O, ona:

? Kimsin, der. Adam:

? Ben senin pis amelinim, deyince:

? Yâ Rabbi Kiyameti koparma, kiyameti koparma, diye söylemeye baslar.Temim-ed-Darî (Radiyallahû anh)´dan rivayet edildigine göre;

Besûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) söyle buyurmustur:

«Allah ölüm melegine emrediyor ki, veli kuluma git, onu bana getir. Çünkü ben onu darda da sevinçte de tecrübe ettim. Onu istedigim gibi buldum. Git onu bana getir de onu dünya merak ve gamlarindan kurtarayim.»

Ölüm melegi beraberindeki besyüz melekle çikar. Beraberlerinde Cennet kefen ve mumyalari ve reyhan demetleri de vardir. Her demet asil bir tanedir, basinda yirmi renk her rengin yaninda rengin kokusundan baska ayri bir kokusu vardir. Ve beraberlerinde en güzel misk kokulu, beyaz ipekler bulunur.

Ölüm melegi, bas ucunda oturur. Melekler etrafini sararlar. Her birisi elini bir azasina koyar. O beyaz ipek ve güzel koku, yanaginin altina konulur. Ona Cennete bir kapi açilir.

Çocuk aglarken avutuldugu gibi, nefsi Cennet nimetleriyle, bazan hurileriyle, bazan elbiseleriyle, bazan de, meyveleriyle avutulur. Cennetteki hurileri onu sevinçle karsilarlar. Ruhu o nimetlere atlamak ister.

Ölüm melegi de ona:

«Ey güzel ruh egilmis agaçlara, düzgün salkimlara, uzun gölgelere, akan sulara çik» der.

Ölüm melegi o veliye ananin evlâdina olan sefkatinden daha fazla sefkatlidir. Bilir ki o ruh Allah´in sevdigi birisidir. Allah´a karsi kerimdir. O melek o ruha iyi davranmakla, Allah´in rizasini elde etmek ister. Sonra, kil hamurdan çekilir gibi, ruhu o cesedden çikar. O ruh çikinca melekler etrafina alir, ona:

«Selam size yaptiginizla Cennette giriniz» derler.

Iste bu, su âyet-i kerimenin mânâsidir:

Onlar ki melekler, güzelce ruhlarini alirlar. «Selam size yaptiginizla Cennete giriniz [1]derler.

Sonra Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) su âyeti okudu :

«Eger o mukarrebin (Allah´a yakin olanlar) den Ise, onun için favh, reyhan ve nimet Cenneti vardir.»[2]

Buyurdu ki: «Ravh, ölüm mesakkatinden kurtulmaktir. Reyhan ise, ruhu çikarken karsilastigi seydir. Cenneti ise onun önündedir.

Ölüm melegi, ruhu aldiginda, ruh, cesede der: Allah karsiligini versin, beni hizla Allah´in taatine götürüyordun. Onun masiyetinden çekiyordun. Tebrik ederim seni, beni de kurtardin, kendin de kurtuldun. Cesed de ruhun aynisini,» der.

Sonra Resûlullah buyurdu ki:

«Üzerinde Allah´a itaat ettigi sahalar ve amelinin göge çiktigi ve onda rizki indigi her kapi kirk gün onun Öldügüne aglarlar. Ruhu alindigi zaman o besyüz melek, önünde dururlar. Insanlar etrafini çevirmeden melekler çevirirler. Onlar, onu tekfin etmeden melekler getirdikleri kefenleri serip mumyalarlar. Yani hos kokular sürerler, ilaçlarlar. Melekler evinden kabrine kadar ikiser sira olarak dizilirler, istigfar ile onu karsilarlar.

O zaman Iblis, kemikleri kiracak bir sesle bagirir. Ve askerlerine der:

? Yazik size bu kul sizden nasil kurtuldu? Onlar:

? Bu masum ve dokunulmaz idi, derler.

Ölüm melegi, onun ruhunu göge çikarttigi zaman, Cebrail ve yetmis bin melek onu karsilarlar. Rabbinden ona müjde getirirler Ölüm melegi o ruhla Arsa varinca, ruh, Rabbi için secdeye kapanir. Allah, ölüm melegine der:

? Kulumun ruhunu götür, egilmis agaçlar, düzgün salkimlar.´ uzun gölgeler, akan sularin yanina (Cennete) birak.

Kabre konuldugu zaman, namaz sagina gelir, oruç soluna gider,´ Kur´an ve zikir bas ucunda dururlar. Namaza yürümesi ayak ucunda durur, sabir, kabrinin kenarinda durur.

Allah bir yigin azap gönderir. Azap ona yaklasir. Namaz ona:

? Uzaklas! Vallahi o ömrü boyunca beni birakmadi. Iste simdis kabre konuldugu zaman istirahat etti, der. Azap solundan girmeye´i kalkisir, bu sefer oruç da ayni seyi söyler. Bas ucundan gelir, yinei ona ayni sey söylenir. Hiç bir taraftan azap ona yanasamaz. Azap bir; kapi bulmak için ugrasir. Fakat, ibadetin Allah´in velisini her taraftan korudugunu görünce kalkar, gider.


Sabir diger amellere der:

? Onunla direkt karsilasip onu geri çevirebilirdim. Fakat, bekledim. Eger siz aciz kalsaydiniz ben hakkindan gelirdim. Lâkin siz madem bu isi yerine getirdiniz, iste ben Siratta ve mizanda onun zahiresiyim. Resûlullah buyurdu ki: (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem):

«Allah iki melek gönderir, gözleri kapan simsek gibi, sesi her´ seyi yakan gök gürültüsü gibi, disleri geyik boynuzu gibidir. Nefesleri alev gibidir. Killari içinde gömülmüslerdir. Omuzlarinin mesafesi bir mesire kadar genis. Mümi...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ölünün başında duran Melek ve ruhaniler
« Posted on: 29 Şubat 2020, 10:33:47 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ölünün başında duran Melek ve ruhaniler rüya tabiri,Ölünün başında duran Melek ve ruhaniler mekke canlı, Ölünün başında duran Melek ve ruhaniler kabe canlı yayın, Ölünün başında duran Melek ve ruhaniler Üç boyutlu kuran oku Ölünün başında duran Melek ve ruhaniler kuran ı kerim, Ölünün başında duran Melek ve ruhaniler peygamber kıssaları,Ölünün başında duran Melek ve ruhaniler ilitam ders soruları, Ölünün başında duran Melek ve ruhanilerönlisans arapça,
Logged
27 Mart 2010, 13:09:47
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #1 : 27 Mart 2010, 13:09:47 »

Sa´d bin Mansûr, Sünen´inde Ali bin Ebû Talip (Kerremellâhu Veçhe) ´den rivayet ettigine göre su ayet-i kerimeleri söyle tefsir etmistir:

"Dalarak nez edenler" ((Söküp çikaranlara, andolsun))[3] Demis: Onlar meleklerdir. Kafirlerin ruhlarini nez ederler, sökerler. -Sükerek çekenler [4] Demis : Onlar da kafirlerin ruhlarini alan meleklerdir. Ruhlarini, tirnak ve cild arasindan çeker çikartirlar.

«Onlar ki; yüzerler» [5] Demis evler, gök ve yer arasinda müminlerin ruhlarini gezdiren meleklerdir, (fezada yüzerler). «Onlar ki yarisa girerler» [6] Demis:

»Onlar müminlerin ruhlarini Allah´a götürmekte yaris ederi teklerdir.»

ibn-i Ebi Hatem, ibn-i Abbâs (Radiyallahû anhüma) ´dan rivayet ettigine göre, su ayet-i kerimenin tefsirinde:

Gark ederek nez´edenler. [7] Demis:

«Onlar kafirlerin nefisleridir, önce nez´ediiir (yerinden sökülür), sonra çekilir. Sonra ateste garkedilir. (batirilir)


Cuveybir, Tefsir´inde Ibn-i Abbâs´dan su âyet hakkinda rivayet etmistir:

«Batanlari çekenler»

Demis: Onlar kafirlerin ruhlaridir. Melek onlara görünüp Allah´in azabini görünce vücud içine batip kaybolurlar. Melekler, o ruhlari asap ve etten sökerek çikartirlar.

«Onlar ki yüzerler»´

Demis: onlar, müminlerin ruhlaridir. Ölüm melegi ona görünüp;

? Ey nefs-i tayyibe rahat ve reyhana çik. Sana kizmayan Rabbine kavus, deyince dalgiç suda yüzdügü gibi o da sevincinden ve cennete olan istiyakindan yüzer.


îbn-i Abbas demis ki:

? «Onlar ki yans ederler» mealindeki ayeti kerimeden sat Allah´in kerem ve ikramina kosan ruhlardir.


îbn-i Ebi Hatem, Rabi bin Enes´ten rivayet ettigine göre su âyet-i kerimeleri söyle ayirmistir:

«Dalarak nez´edenler» «Sökerek çekenler.» [8]

Demis : Bu âyet kafirler hakkindadir. Çengel, yünden çekildigi gibi, bunlarin ruhlari siddetle çekilerek nez´edilir.

«Onlar ki yüzerler» [9]

«Onlar ki yarisirlar.» [10] Demis: Bu iki ayet de müminler içindir.Sûdi´den su âyet-i kerimeler hakkinda söyle rivayet edilmistir:

«Onlar ki, batarak nez´ederler.» Demis: Bu, ruhun vücutda korkup gizlenmesi anidir.»

«Onlar ki sökerek çekerler» mealindeki âyette de demis ki

«O, meleklerin ruhu parmaklardan ayaklardan sökmesidir.

«Onlar ki yüzerler» mealindeki âyette de: «ruhun ölüm vücutta tereddüt edip yüzmesidir, demistir.Abdurrahim el-Ermeni, «Ihlas» kitabinda söyle demistir:

îbn-i Magrâ, Eclah´dan, o da Dahhak´dan söyle dedigini rivâyet etmistir:

Mü´min kulun ruhu kabzedildigi zaman, göge çikartilir. Onu mukarrepler alirlar.» Dedim:

? Mukarrepler nedir? Dedi:

? Ikinci göge en yakin olan meleklerdir.

Sonra ikinci göge çikarttirlar. Sonra dördüncüsüne, sonra ´ besincisine, sonra altincisina, sonra yedincisine tâ sidretül-münteha da son bulurlar. Dedim:

? Neden ona sidretü´l-münteha denilmis? Dedi:

? Allah´in emrinden her sey onda son buldugundan ona bu isim verilmistir.

O zaman o melekler derler:

? îste bu senin filan kulundur.

Allah ise onu daha iyi bilir.. Ona basilmis ye mühürlenmis lakaptan bir aman verilir. Iste su âyeti kerime bu emandan bahsediyor:

«Evet Iyilerin kitabi illiyin´dedir. Bilir misin illiyin nedir? O yazilmis bir kitaptir. Onu, mukarrep (yakin) melekler nüsahade ederler.[11]


Müslim, ibn-i Mesûd (Radiyaliahû anh) ´dan söyle dedigini rivayet etmistir:

Resûlullah (Sallallâhü Aleyhi ve Sellem) Miraca götürüldügü gece, Sidretü´l-münteha´da son buldu. Yükseltilen ruhlar da onda son bulurlar.


Ebû Hüreyre (Radiyaliahû anh) ´dan rivayet edilen Miraç hadisinde Sidretü´l-münteha´ya varildiginda ona söyle denilmis:

Bu Sidredir. Senin izinde gelen ümmetinden herkes bunda son bulur.

îbn-i Cerir, Ibn-i Ebi Hâtem, Bezzâr, ve baskalari da bu hadisi rivayet etmisler.Ebû Kasim bin Mende, «Kabir halleri ye kabir suâline îman» kitabinda, Ebû Said el-Hudri (Radiyaliahû anh)´dan rivayet ettigine göre Resûlullah (Sallallâhü Aleyhi ve Sellem) söyle buyurdu:


«Mümin yüzünü âhirete çevirip dünyaya sirtini verince, Allah´in melekleri onun üzerine inerler. Ona kefen ve mumya (ilaç) getirirler; yüzleri sanki, günestir. Onlara baktigi yönde yaninda otururlar. Ruhu çiktigi zaman yer ve gökteki bütün melekler ona rahmet duasini ederler.»


Müslim ve Beyhaki, Ebû Hüreyre (Radiyaliahû anh)´dan yet ettiklerine göre;

«Müminin ruhu çikartildigi zaman, iki melek onu karsilarlar. Onu yüksege çikartirlar,» dedi. Sonra o, ruhun güzellik ve hoslugundan söz etti ve söyle devam etti:

«Göktekîler; Yerden gelmis hos bir ruhsun. Allah´in rahmeti senin ve içinde bulundugun cesede insin, derler. Sonra onu Allah´a götürürler, Allah buyurur:

«Onu en son noktaya (Sidretü´l-müntehaya) götürün.»

Sonra, kâfirin ruhunun çikmasindan, kokusunun müntinliginden meleklerin ona ettikleri lanetten söz etti:

Göktekiler ona:

? Bu yerden gelmis habis ve pis bir ruhtur, derler. Onu son noktaya yani esfel-i safiline götürün, denilir.


îmam-i Ahmed, ibn-i Hibban, Nesai, Hakim Beyhaki, (Hadis lafzi onundur) Ebû Hüreyre (Radiyallahû anhVdan rivayet ettiklerine göre Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) söyle buyurmustur:

«Müminin ruhu kabzedildiginde, ona rahmet melekleri beyaz bir ipekle gelirler. Ona: Allah´dan razi ve Allah da senden razi olarak, Allah´in ravh u reyhanina, sana kizmayan Rabbine çik derler. O da en güzel bir misk kokusuyla çikar. Hattâ öyle ki melekler onu koklarlar. Sonra, onu gögün kapisina götürürler.

Ondaki melekler:

«Yerden gelen bu koku ne kadar güzeldir» derler.

Her göge çikarttiklarinda, hep böyle söylerler. Ta onu, müminlerin ruhlarina götürürler:

Onlar, kisinin kaybolan ahbabini buldugundaki sevincinden daha fazla sevinirler. Ona filan ne yapti diye sorarlar.

O, onlara:

? Ölümle istirahat edinceye kadar onu birakin. O daha dünya merakinda idi.

Sayet onlara, filan öldü size (ey mümin ruhlar) gelmedi mi derse, Onlar:

? Öyle ise o siginagina, Cehenneme gitmis, derler.

Eger o ölü kâfir ise ona azap melekleri kildan yapilmis kilim gibi sert seylerle gelirler.

Ona:

? Ey kizan ve gazaba ugrayan! Gel Allah´in azap ve gazabma çik, derler. O da en pis bir iase kokusu gibi çikar. Onu yerin kapisma götürürler. Ordakiler «ne bu pis koku» derler. Yerin hangi tabakasina götürülürlerse, ayni seyle karsilasir. En sonunda kâfirlerin ruhlarinin içine birakilir.


Ibn-i Mâce ve Beyhaki, Ebû Hüreyre (Radiyallahû anh) ´dan: Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem)´in söyle buyurdugunu rivayet etmislerdir:

«Melekler gelir, eger adam salih ise Ölüm melegi ona söyle der:

? Ey güzel cesedde olan güzel nefis! Övülmüs olarak çik. Rahat ve reyhanla müjdelen. Senden razi olan ve sana kizmayan Rabbine kavus.

Ruhunu teslim edinceye kadar ona öyle söylenir. Ruhu çiktiktan sonra, göge çikartilir. Gök ona açilir. Ordakiler «kimdir bu?» derler. Onlara:

«Filan oglu falan» denilir. Orda da, ona:

? Ey güzel cesedde olan güzel ruh, övülmüs olarak gir. Rahat ve reyhanla müjdelen. Senden razi olan ve sana kizmayan Rabbine kavus, denilir. Yedinci göge çikartilincaya kadar ona öyle söylenir.

Eger adam kötü ise, Ölüm melegi ona söyle der:

? Ey pis cesette olan pis nefis! Sövülmüs olarak çik. Kaynar su, irin ve o tipten katmerli seylere çik.[12] Ruhu çikincaya kadar ona böyle söylenir. Sonra göge çikartilir, açmak isterler. Denilir. «kimdir bu?» filan oglu filan» derler. Ona:

«Kahrolsun pis cesette olan pis nefis! Sövülmüs olarak dön» denilir ve ona gök kapisi açilmaz.

Sonra o gökten yere gönderilir. Kabrine sokulur.Bezzâr, ibn-i Merdeveyh, Ebû Hüreyre (Radiyallahû anh)´dan, o da Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem)´den söyle buyurdugunu rivayet etmislerdir:

Mümin ölüme hazirlandigi zaman, melekler misk içirilmis ipekler ve reyhan desteleriyle ona gelirler. Kil hamurdan çekildigi gibi, ruhu çikartilir. Ve ona söyle denilir:

? Ey güzel ve hos nefis! Razi ve marzi olarak Allah´in rahat ve keremine çik. Ruhu çiktigi zaman o misk ve reyhanin üzerine konulur. Üzerine ipek katlanir. Alay-i illiyine götürülür.

Kâfir ise ölüme girdigi zaman, içinde, kor olan kil gibi sert bir örtü getirilir. Ruhu siddetle çekilir ve ona söyle denilir:

? Ey habis nefis! Gazap eden ve gazaba ugramis olarak çik. Allah´in hakaret ve azabina çik. Ruhu çiktigi zaman, kiçirdatan o Cehennem korunun üstüne konulur. O sert örtü üzerine dürülür ve esfel-i sâfiline götürülür.


Abdullah bin Ömer´den söyle dedigi rivayet edilmistir:

Kul, Allah´in yolunda öldürülüp kanindan ilk damla yere düsünce Allah onun bütün günahlarini o damla ile afveder. Sonra, Allah ona Cennetten bir Örtü gönderir. Ruhu onun içinde kabzedilir. Cennetten, ruhunun binecegi bir cesed de gönderilir.

Sonra melekler onu göge çikartirlar. Sanki yaratildigindan beri onlarla berabermis... En sonunda Allah´in huzuruna götürülür. O, meleklerden önce Allah´a secde eder. Sonra melekler de secde ederler. Orda magfirete mazhar olur, temizlenir. Sonra sehidlerin makamina götürülmesi emredilir.

Onlara götürülünce, yesil bahçeler, ipekten çadirlar, içinde bulur onlari. Yanlarinda bir balik var bir de Öküz.., Her gün evvelki gün yedirdiklerinden ayri seyler yedirirler onlara:

Balik Cennet nehirlerinden her güzel kok...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
27 Mart 2010, 13:10:22
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #2 : 27 Mart 2010, 13:10:22 »

Ibn-i Ebi Seybe, «Musannef»de, Beyhaki ve Lalkai, Ebû Miisa el-Esâri (Radiyallahû anh)´ dan söyle rivayet etmislerdir:

Müminin ruhu en güzel bir misk gibi çikar. Onun ruhunu alan melekler onu göge çikartirlar. Gökler önündeki melekler onu karsilarlar. «Kimdir bu beraberinizde?» derler.

Onlar «filan kisi» derler ve onu en güzel ameliyle anarlar.

Ordaki melekler:

? Size de ona da Allah´in selami olsun! derler. Sonra, ona gögün kapilari açilir, yüzü parlar. Yüzünde günes gibi bir alâmetle Allah´a varir.

Eger kâfir ise ruhu en kokusmus les kokusu gibi çikar. Onun ruhunu alan melekler onu göge çikartirlar. Gögün önündeki melekler, onu karsilayip: «kimdir bu?» derler.

Onlar «Filan kisi» der ve onu en kötü ameliyle anarlar. Gökteki melekler:

? Öyle ise onu geri çevirin. Allah ona zulmetmis degildir, derler.

Ebû Musa el-Es´âri, su âyeti de ilâveten okumustur.

(Deve igne deliginden geçmedikçe onlar Cennete giremezler.) [13]

Ebû Dâvud et-Teyâlisi de aynisini rivayet etmistir. Ontin rivayetinde su kayit da varmis:

«Amelinin yükseldigi yerden o da yükseltilir.»
Hadisin sonunda da,: ´«kâfir geri çevirildikten sonra, yerin en dip tabakasina götürülür,» diye kayit edilmistir.îbn el-Mübarek, «Zühd»de, Semr bin Atiyye tarikiyle sunu rivayet etmistir:

Ibn-i Abbâs, Kâ´b el-Ahbar´dan:

"Evet iyilerin kitabi âla-yi illiyindedir." [14]âyetini sormus. Demis ki:

«Müminin ruhu kabzedildigi zaman, göge çikartilir. Ona gök kapilari açilir. Melekler onu müjde ile karsilarlar. Melekler onunla beraber Arsa kadar çikarlar. Arsin altindan deri gibi bir kagit çikartirlar. O kagit mühürlenir, yazilir. Sonra Arsin altina konulur. Ki kiyamet gününde ehli necat olduguna alâmet olsun.

Iste «iyilerin kitabi âla-yi illiyindedir, bilir misin Ala-yi illiyin ne dir? ´ O yazilmis bir kitaptir,»[15] mealindeki âyetlerin mânâsi budur.


Ka´b, «fâcirlerin kitabi Siccindedir.» [16] Mealindeki âyette de söyle demis:

Fâcirlerin ruhlari göge çikartilir. Gök onlari kabul etmez. Yere indirilirler. Yer de onlari kabul etmez. Yerin yedi kat altina konulur. Tâ siccine götürülür. Siccin Iblisin yastigidir. Onun altindan bir kitap çikartilir. Mühürlenir yine o yastigin altina konulur ki, kiyamet gününde helak olduguna alâmet olsun. Iste:

"Bilirmisin siccin nedir, o yazilmis bir kitabtir." [17] mealindeki âyetin manasi da budur.Abdullah bin îmam Ahmed, Abdülaziz bin Rufey´den rivayet ettigine göre söyle demistir.:

«Müminin ruhu göge çikartildigi zaman, melekler söyle derler:

"Bu kulu seytandan kurtaran Allah´i tesbih ve tenzih ederiz. Acep nasil kurtuldu.".


Ibn-i Ebi Dünya ve ibn-i Ebi Hatem, su âyet-i kerime hakkinda ibn-i Abbâs (Radiyallahû anh) ´dan söyle dedigini rivayet etmislerdir:

«Kimdir onu yükselten,» mealindeki âyetten maksat:

«Onu yükselten azap melekleri mi rahmet melekleri mi» demektir» demis.


Ibn-i Ebi Dünya Yezid Er´Rakkasi´den «kimdir yükselten» âyeti hakkinda söyle dedigini rivayet etmistir.


Melekler birbirine derler:

«O Ölünün ameli hangi kapidan yükseltiliyor ise ruhu da o kapidan yükseltilir. (Yani eger sevap melekleri amelini kaydetmisler ise, rahmet melekleri ruhunu alir, yoksa aksine olur.


Dahhâk´dan:

«Iki durum birbirine dolanirken» âyeti hakkinda söyle rivayet edilmistir:

Insanlar onun bedenini teçhiz ederken melekler de ruhunu teçhiz ederler bu iki teçhiz birbirine karisir.


Ebû Nuaym, Muâviye bin Ebî Süfyan´dan söyle rivayet etmistir:

Ben Resûlullah Sallallâhû Aleyhi ve Sellem,den isittim söyle diyor:

«Bir adam, kötülükleri islerdi ve zulmen, karsiligi olmadan doksan yedi cana kiymisti. Çikip bir kiliseye rast gelip:

? Ey rahip bir adam zulmen, karsiligi o bu adan doksan yedi cana kiysa tövbe edebilir mi? demis.

Rahip :

? Hayir, deyince onu da vurup öldürmüs.

Sonra baska birisine gitmis. Ona diger arkadasina dedigi ayni seyi söylemis. O rahip de, «sana tövbe yoktur» deyince, onu da öldürmüs.

Sonra baska bir rahibe gidip aynisini söylemis. O da tövbe yoktur deyince, onu da öldürmüs. Sonra diger bir rahibe gitmis. Ona:

? Biri hiç bir kötülük birakmadan hepsini islemis. Zulmen olarak yüz kisiyi de öldürmüstür. Ona tövbe olur mu?» demis.

Rahip:

? Eger Allah´a tövbe edene Allah tövbeni kabul etmez, desem vallahi yalan konusmus olurum. Su ilerde bir kilise var. Içinde ibâdet eden bir topluluk var. Onlara git. Beraberlerinde Allah´a ibâdet et.

O da tövbe ederek çikti. Yolun yarisina gelince Allah bir melek gönderdi. Ruhunu aldi.

Hemen rahmet melekleri ile azap melekleri hazir bulundular. Onun için münakasaya düstüler. (Yani hangileri onu alacaklarinda ihtilafa düstüler.)

Bunun üzerine Allah, bir melek gönderdi. Onlara:

? Hangi köye daha yakin ise, o ondandir. Mesafeyi ölçtüler. Tevbe edenlerin köyüne bir, parmak ucu kadar daha yakin görününce magfiret edildi.

Bu hadisin asli özetle Ebû Said-i Hudri Radiyallahûi ânh,dan Buhari ve Müslim´de vardir. Ve onda su ilave de vardir:

Allah o köye yaklasmasini emretti. Digerine de uzaklasmasini emretti. Onu ondan uzaklastirdi.

Ayrica, bu hadis Ebu Amr, Mikdam bin Ma´dikerip ve Ebû Hüreyre hadisinde de nakledilmistir.Said bin Mansûr kendi Sünen»,inde ve ibn-i Ebi Dünya lîasan (Radiyallahû ahh) ´ dan söyle dedigini rivayet etmislerdir:

Mümin ölüme yaklastigi zaman, besyüz melek yaninda hazir bulunurlar; ruhunu alir, dünya semâsina çikartirlar. Geçmis ölülerin ruhlari onu karsilarlar. Ondan bazi seyleri sormak isterler.

Melekler onlara:

? Buna yumusak davranin çünkü o büyük bir sikintidan çikmistir, derler.

Sonra kisi kardesinden ve arkadasindan soruncaya kadar ondan sorarlar.

O, onlara:

? Sorduklariniz sizin bildiginiz gibidir, der. Ondan önce ölen birisinden sorduklarinda;

? Size gelmedi mi o? der, onlar:

? Öldümü ki? derler.

? Evet, vallahi öldü, der. Onlar belki de anasi Cehenneme gitmistir. Ne kötü anadir. Ve ne kötü mürebbiyedir. O! derler,


îbn-i Ebi Dünya, Ibrahim en-Nehai´den rivayet ettigine göre demistir: Bize ulasti ki, mümin ölümü aninda. Cennet kokusuyla ve Cennet reyhani (çiçekleriyle) karsilanir, ruhu kabzedilir. Cennet ipekleri içine konulur. Sonra, o kokudan üzerine serpilir. Sonra o reyhanlarla dörülür. Sonra, rahmet melekleri, onu illiyin dereceleri (en yükseklerin) içine koyuncaya kadar yükseltirler.


îbn-i Ebi´-Seybe Musannef´te Ebû Hüreyre (Radiyallahû anh)´dan söyle dedigini rivayet etmistir.

Mümin, müjdeyi görmedikçe ruhu kabzedilmez. Ruhu kabzedilinçe ins ve cinden baska küçük büyük her canli onun sesini isitecek sekilde bagirir:

Beni, rahmet edenlerin en rahmetlisi olana çabuk götürün. Tahtina (tabutuna) konuldugu zaman, ne çok yavas gidiyorsunuz der. Kabrine konuldugu zaman oturtulur. Allah´in ona Cennette hazirladiklarini görür. Bu ara kabri hos ve güzel kokular reyhan ve misk ile doldurulur. Bunun üzerine:

? Yâ Babbi beni hazirladiklarina yaklastir. Ona:

? Daha zamani gelmedi. Yetismeyen kardeslerin vardir. Sen simdi gözlerin dinsin diye yat, denilir.

Ebû Hüreyre dedi ki Nefsim kudret elinde olan Allah´a yemin ederim ki, o öyle tatl i ve kisa bir uyku uyur ki, doymus ve vücudu saglam, genç, ne erkek, ne kiz, hiç kimse Öyle bir uykuyu hiç uyumamistir. O kisa uykudan sonra kiyamet gününde basini müjdeye kaldirir.


ibn-i Merdüveyh, ve ibn-i Mende, cidden zaif bir senedle ibn-i Abbâs (Radiyallahû anhümal´ dan Resûlullah Sallallâhû Aleyhi ve Sellem,Vin söyle dedigini rivayet etmislerdir:

Her can, Cehennem ve Cennetteki yerini görmedikçe dünyadan ayrilmaz. Bu can ayrilmasinda, melekler etrafinda, üst taraftan saf olurlar. O melekler dogu ve batinin arasini dolduracak sekilde dizilirler. Yüzleri sanki birer günestir. O, onlara bakar. Ve onlardan baskasini görmez. Habluki siz onun size baktigini görürsünüz.

O meleklerin, her birisinin beraberinde kefen ve ilaçlar vardir. Eger mümin ise, onu cennetle müjdelerler. Ve ona:

Ey nefs-i tayyibe, Allah´in rizasina ve cennetine çik. Allah´in sana hazirladigi ikram, sana dünyadan daha hayirlidir. O melekler ona müjde vermekten hiç ayrilmadan etrafini sararlar. Onlar ona, annenin çocuguna olan sefkatinden daha fazla sefkatlidirler. Sonra ruhunu mafsal ve tirnaktan çekerler. Onlar birer birer ölürler. Ve ölüm ona kolay gelir. Sonra ruhu çeneye ulasir.

O melekler; hangisi ruhunu alacak diye yarisirlar ve ölüm melegi onun ruhunu almayi üstlenir.

Sonra, Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) :

«Söyle size müekkel kilinan ölüm melegi sizin ruhunuzu alir» mealindeki âyeti okudu ve söyle devam etti:

«O ölüm melegi beyaz kefenlerle onu karsilar. Sonra onu kucaklar. Onun, ona sahip çikmasi ananin çocuguna sahip çikmasindan daha fazladir.

Sonra o ruhtan misk kokusundan daha hos bir koku dagilir, (etraftaki) melekler onu koklarlar; onunla müjdelenirler ve:

«merhaba ey güzel koku! Çiktigin cesed ve ruha rahmetler insin» derler. Ve onu Allah katma çikartirlar. Allah´in havada, ancak onun bilecegi mahlukati vardir. O ruhtan miskten daha güzel olan koku, onlara da dagilir. Onlar da ona rahmet duasini okurlar ve onunla müjdelenirler. Onlara gök kapilan açilir. Melik-ül-Cebbar olan Allah´a götürülünceye kadar her gökteki her bir melek ona rahmet duasini okur. All...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
31 Temmuz 2019, 21:44:59
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.950


« Yanıtla #3 : 31 Temmuz 2019, 21:44:59 »

Esselamu aleykum. Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim. ...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
01 Ağustos 2019, 10:43:06
gulsahkilicaslan
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.217« Yanıtla #4 : 01 Ağustos 2019, 10:43:06 »

Paylaşım için teşekkür ederiz hocam sayenizde ilmimizi arttırıyor kolayca bilgiye ulaşabiliyoruz selam ve dua ile...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &