> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > İslam Tarihi > Abdullah b. Übeyy b. Selûl ün Mescidden Kovuluşu
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Abdullah b. Übeyy b. Selûl ün Mescidden Kovuluşu  (Okunma Sayısı 742 defa)
13 Şubat 2010, 12:46:44
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 13 Şubat 2010, 12:46:44 »Abdullah b. Übeyy b. Selûl´ün Mescidden KovuluşuPeygamberimiz Aleyhisselam Medine´ye hicret edip geldikten ve Mescid yapıldıktan sonra, Abdullah b. Übeyy b. Selûl her Cuma günü Mescide gelir, daima Mescidin belli bir yerinde oturur, hiç kimse ona itiraz etmez, kendisinin mevkiine ve kavmine hürmeten, bu hareketi hoş görülürdü.

Peygamberimiz Aleyhisselam Cuma günü Mescidde Müslümanlara hutbe irad edip oturunca, Abdullah b. Übeyy b. Selûl ayağa kalkar ve:

"Ey insanlar! Allah´ın aranızda bulundurup sizi onunla galip ve üstün kıldığı, şereflendirdiği bu Resûlüne yardım ediniz ve saygı gösteriniz! Onun sözlerini dinleyiniz ve kendisine itaat ediniz!" der, otu­rurdu.

Abdullah b. Übeyy b. Selûl, Uhud günü, yapılmayacak şeyi yaptığı, kendisine uyan halk ile geri döndüğü zamana kadar, hep böyle yapardı.

Peygamberimiz Aleyhisselam Hamrâü´l-Esed seferinden döndükten sonra, Cuma günü, Abdullah b. Übeyy b. Selûl yine öteden beri yapmakta olduğunu yapmak için ayağa kalkınca, Müslümanlar elbis­esinin eteklerinden çekerek, ona:

"Otur ey Allah düşmanı! Sen buraya lâyık değilsin! Sen yapacağın kötülüğü yaptın!" dediler.[607]

Ebu Eyyub Halid b. Zeyd el-Ensârî ile Ubâde b. Sâmit, orada bulunanların, Abdullah b. Übeyy b. Selûl´e en sert ve katı davrananı idiler.

Muhacirlerden, ona müdahale eden olmadı.

Ebu Eyyub İbn Übeyy´in sakalından tuttu, Ubâde b. Sâmitde boynundan itti ve:

"Sen buraya lâyık değilsin!" dediler.[608]

Abdullah b. Übeyy b. Selûl, ne yapacağını şaşırdı, dışan çıktı.

"Sanki ben büyük bir kabahat işlemişim, kötü bir söz söylemişim?! Vallahi ben onun işini pekiştirmek için ayağa kalkmıştım!" diyerek dert yanmaya başladı.[609]

Mescidin kapısında bir adamla, Muavviz b. Afra ile karşılaştı.

Muavviz, ona:

"Yazıklar olsun sana! Ne oldu sana?" diye sordu.

İbn Übeyy:

"Onun işini pekiştirmek için ayağa kalkmıştım. Sanki büyük bir kabahat işlemişim, kötü bir söz söylemişim gibi, onun ashabından birtakım adamlar yerlerinden fırlayıp üzerime yürüdüler, beni çekm­eye, itmeye, suçlamaya, azarlamaya başladılar. Halbuki, ben onun işini pekiştirmek için kalkmıştım!" dedi.

Muavviz:

"Yazıklar olsun sana! Dön de, Resûlullah Aleyhisselam senin için Allah´tan af ve mağfiret dilesin!" dedi.

İbn Übeyy:

"Vallahi onun benim için af ve mağfiret dilemesini istemiyorum!" dedi.[610]

Mescidde Müslümanlarla birlikte oturduğunu gördüğü[611] oğluna da:

"Muhammed beni Sehl ve Süheyl´in hurma kurutma yeri olan(!) Mescidden çıkardı!" dedi.[612][607] İbn İshak, İbn Hişam, Sîre, c. 3, s. 111, Beyhakî, Delâilü´n-nübüwe, c. 3, s. 318, Zehebî, Megâzî, s. 184, Ebu´l-Fidâ, el-Bidâye ve´n-nihâye, c. 4, s. 51.

[608] Vâkıdî, Megâzî, c. 1, s. 318, Zehebî, Megâzî, s. 1 84, E bu´l-Fidâ, el-Bidâye ve´n-nihâye, c. 4, s. 51.

[609] İbn İshak, İbn Hişam, Sine, c. 3, s. 111, Vâkıdî, Megâzî, c. 1, s. 318, Zehebî, Megâzî, s. 184, Ebu´l-Fidâ, el-Bidâye ve´n-nihâye, c. 4, s. 51.

[610] İbn İshak, İbn Hişam , Sîre, c. 3, s. 111, Vâkıdî, Megâzî, c. 1, s. 318-319, Beyhakî, Delâilü´n-nübüvve, c. 3, s. 318, Zehebî, Megâzi, s. 1 84, E bu´l-F idâ, el-Bi dâye ve ´n-n ihâye, c. 4, s. 51 -52.

[611] Vâkıdî, Megâzî, c. 1, s. 319. Vâkıdî, Megâzî, c. 1, s. 319.

[612] Vâkıdî, Megâzî, c.1, s. 319, İbn Sa´d, Tabakâtü´l-kübrâ, c. 3, s. 489.

M. Asım Köksal, İslam Tarihi, Köksal Yayıncılık: 4/221-223.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Abdullah b. Übeyy b. Selûl ün Mescidden Kovuluşu
« Posted on: 23 Ekim 2020, 00:43:07 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Abdullah b. Übeyy b. Selûl ün Mescidden Kovuluşu rüya tabiri,Abdullah b. Übeyy b. Selûl ün Mescidden Kovuluşu mekke canlı, Abdullah b. Übeyy b. Selûl ün Mescidden Kovuluşu kabe canlı yayın, Abdullah b. Übeyy b. Selûl ün Mescidden Kovuluşu Üç boyutlu kuran oku Abdullah b. Übeyy b. Selûl ün Mescidden Kovuluşu kuran ı kerim, Abdullah b. Übeyy b. Selûl ün Mescidden Kovuluşu peygamber kıssaları,Abdullah b. Übeyy b. Selûl ün Mescidden Kovuluşu ilitam ders soruları, Abdullah b. Übeyy b. Selûl ün Mescidden Kovuluşu önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &