ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hayatını Anlatan Eserler > İslam Peygamberi > İdarenin yeniden yapılandırılması
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İdarenin yeniden yapılandırılması  (Okunma Sayısı 546 defa)
14 Ocak 2011, 16:41:03
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.942


« : 14 Ocak 2011, 16:41:03 »İdarenin Yeniden Yapılandırılması


453. H. 9 yılı İslam tarihinde “Heyetler Yılı” olarak bilinir. Çünkü Arap yarımadasının dört bir köşesinden ve hatta daha uzaklardan (Suriye’de yaşayan Gassanîler gibi), siyasal temsil yetkisiyle donatılmış yirmiyi aşkın heyet, halklarının İslam’ı kabul ettiklerini ve İslam Devleti’ne bağlılıklarını bildirmek üzere Medine’ye gelmişlerdir. Bu durum karşısında, Resulullah (AS)’ın idarî yapıda yeni bir örgütlenmeye gitmesini yadırgamamak gerekir: Bu bağlamda, altın ve gümüşün yanı sıra toprak mahsulleri ve hayvan sürüleri üzerinden alınmakta olan sadaka ve zekâtlar, “Devlet Vergileri” haline getirilmiştir. Bundan böyle ödemelerin Resulullah (AS) tarafından görevlendirilen memurlara yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu arada, bu vergi borcunun ödenmesinin, tıpkı namaz ve oruç gibi, hem imanın hem de dinin bir parçası olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu uygulamanın en güzel yanı, devlet yönetimince buna zorlayacak maddî bir yaptırım olmasa bile, herhangi bir Müslümanın kendisini bu görevi yerine getirmek zorunda hissetmesi idi. Yürütme erkinde göze çarpan önemli bir özelliği de vurgulamak gerekir: Resulullah (AS), mensubu olduğu kabile üyeleri ve onların soyundan gelen herkes, herhangi bir şekilde bu vergilerden yararlanma hakkına sahip değildir. Böylece Devlet gelirleri Devlet Başkanının kişisel malı ve mülkü olmaktan çıkarılmakla kalmamış, aynı zamanda dinî kurallar çerçevesinde onun yüksek mevkiine yakışmayacak, uygunsuz bir şey olarak nitelendirilerek, kendisine yasaklanmıştır.

454. Yine H. 9 yılında Resulullah (AS) puta tapan müşriklerin Ka’be’ye yaklaşmalarını yasaklamış, ve Kur’an’ın bir ayetiyle onu ziyaret etmek bundan böyle, bu binayı inşa eden İbrahim ve İsmail’in de vaktiyle kurallarını koyduğu gibi, sadece Tek ALLAH inancına sahip müminlere özgü hale getirilmiştir.497 Böylece Hac, erkek ve kadın her Müslümanın yapması gereken bireysel bir dinî yükümlülük olmuştur. Yeryüzünde evrensellik iddiasında bulunan bir çok din vardır, ama bunlar arasında sadece İslam, Ka’be gibi tüm evreni birleştirici bir yapıya sahiptir: Dünyanın dört bir tarafındaki Müslümanlar günlük namazlarını kılarken ona yönelmekle kalmazlar, aynı zamanda, ömürlerinde en az bir kez olmak üzere, yerkürenin diğer bölgelerinden gelen kardeşleriyle buluşup kaynaşmak için onu ziyaret etmeleri gerekir. O yıl da çok sayıda Medineli hacı adayı Mekke’ye geldi. Resulullah (AS) bazı nedenlerden dolayı Medine’de kaldı ve Haccı yönetecek en yetkili başkan olarak Ebû Bekir’i gönderdi. Aynı zamanda, putperest kabilelerle daha önce yapılmış bulunan ittifak anlaşmalarının bozulduğunu ve bunların dört ay sonra tamamen hükümsüz hale geleceğini ilan ve tebliğ ettirdi. Uygulamada bunun büyük bir önemi yoktu, zira bu kabilelerin hemen tamamı daha önceden İslam’ı kabul edip Müslüman olmuşlardı.

455. Ertesi yıl (H. 10) mülkî idarenin daha sağlam temellere oturduğu ve başta Yemen olmak üzere çok sayıda okulun açıldığı görülür. Mekke’de ise, Muhammed (AS)’ın yıl sonuna doğru buraya yaptığı ziyaret dışında kayda değer özel bir şey yoktur. Resulullah (AS)’ın o yıl Hac amacıyla bizzat Ka’be’ye geleceği haberi o kadar büyük yankı yapmıştır ki, onun Arafat düzlüğündeki Rahmet Dağı’nın (Cebelu’r-Rahme) tepesinden yapacağı tarihî Veda Hutbesi’ni dinlemek üzere, erkek-kadın 140.000’e yakın bir cemaat toplanmıştır. Bu hutbe, bir anayasa metni gibi, insanların görev ve yükümlülüklerini dile getirmekte ve üç ay kadar sonra vefat edecek olan Resulullah (AS)’ın gerçek vasiyeti niteliğini taşımaktaydı.

İlk Deniz Savaşı


452. Müslümanların kısa sürede deve ile yolculuktan yelkenli ile seyahate geçişte gösterdikleri sürat hayretle karşılanmıştır. Bu işin başlangıcı şu olaya dayanır: H. 9 yılının Rebi’ul-Ahir ayında, Mekke’nin limanı olan Şuaybe açıklarında, çok sayıda gemiye binmiş bir takım Zenciler görüldü. Resulullah (AS), bunlara karşı, Alkame ibn Mucezziz el-Mudlicî komutasında 300 kişilik bir birlik gönderdi ve bunlar sahile yakın bir adaya çıkarma yaptılar. Bir süre sonra Zenciler çekip gidince, birlik Medine’ye geri döndü.495 Henüz amirallerden ya da savaş filolarından söz etmek için vakit çok erkendi, ama biz, daha o dönemde Müslümanların komutasında deniz ulaşım araçlarının varlığından söz edildiğini görüyoruz. Gerçekten, iki yıla kalmadan, Bizans sınırındaki Mute’ye düzenlenen seferde, Resulullah (AS) küçük bir askerî birliği deniz yoluyla göndermişti.496496 İbn Asâkir, Te’rih Dimaşk, 1951, I, 394.

497 Tevbe: 9/28.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2011, 16:42:26 Gönderen: Hadice »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İdarenin yeniden yapılandırılması
« Posted on: 04 Temmuz 2020, 09:08:15 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İdarenin yeniden yapılandırılması rüya tabiri,İdarenin yeniden yapılandırılması mekke canlı, İdarenin yeniden yapılandırılması kabe canlı yayın, İdarenin yeniden yapılandırılması Üç boyutlu kuran oku İdarenin yeniden yapılandırılması kuran ı kerim, İdarenin yeniden yapılandırılması peygamber kıssaları,İdarenin yeniden yapılandırılması ilitam ders soruları, İdarenin yeniden yapılandırılmasıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &