ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Kültürü > İslam Kavramları A-L > Hacc
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hacc  (Okunma Sayısı 376 defa)
17 Şubat 2010, 17:28:56
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 17 Şubat 2010, 17:28:56 »HACC SURESİ
Kur´an-ı Kerîm´in yirmi ikinci suresi. Yetmişsekiz ayet, binikiyüzdoksanbir kelime, beş binikiyüzbeş harften meydana gelir. Fâsılası hemze, cim, dal, ra, ze, zı, kaf, lam ve nun harfleridir. İçerisinde hacdan ve onun bazı hükümlerinden sözedildiği için "hacc" suresi adını almıştır. Ayetlerinin bir kısmı Mekkî, diğer bir kısmı da Medenîdir. Surede kıyamet´in dehşeti; insanın ilk yaratılışında ve tabiatın her yıl canlanışında olduğu gibi ölülerin de tekrar diriltileceği; tek Allah´a inanmak gerektiği; inkârcıların ise azaba uğrayacakları bildirilmekte; ayrıca, haccın hükümlerinden, Kâbe´den, Allah´ın verdiği rızıklardan, inkârcı toplumların acı akıbetlerinden, cihada izin verilmesinden, Allah yolunda gidenlerin mükafatlarından, Allah´ın yüce kudretinden ve insanın acizliğinden bahsedilmektedir.

Surenin başlarında, kıyametten şüphede olanlar o anın dehşeti ile uyarıldıktan sonra insanın ilk yaratılışı ve günü birlik tabiat olayları örnek verilerek öldükten sonra, yeniden dirilmenin Allah´a göre kolay olacağı haber veriliyor. Surenin başından yirmidördüncü ayete kadar; Allah´ın yoluna engel olanlar, İslam´dan dünyevî yararlar gördüğü sürece inanan, ama musibetler karşısında küfre dönenler, Allah´ın dünya ve ahirette inananlara yardım edeceğinden şüphede olanlar, gerçekten iman edenler, hristiyanlar, yahudiler, sabiiler, mecusiler ve şirk koşanların hakettikleri yere yerleştirileceği haber verilerek kıyametin hak olduğu hatırlatılıyor." "...İnkar edenler için ateşten elbise biçildi. Baçlarının üzerine de kaynar sular dökülür onların. Bununla sadece derileri değil, karınlarının içi de eritilir. Onlar için demirden kamçılar da vardır. Ne zaman ızdıraptan oradan çıkmak isteseler "Yangın azabını tadın´ (diye azarlanarak) oraya geri çevrilirler İman edip iyi iş yapanları ise Allah, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokar..." (19-23)

İkinci bölümü oluşturan otuzyedinci ayete kadar ki bölüm hac ve bir kısım kurallarıyla ilgilidir. Hz. ibrahim´in temellerini attığı Kâbe ve Mescidi Haram´ı şirkten temizlemekle görevlendirildiği haberi verildikten sonra hacc emrini yerine getiren müslümanlar, yoksulu doyurma konusunda uyarılır: Ayete göre onlar, namazı kılarlar ve kendilerine verilen rızıktan harcarlar. Allah adı anıldığı zaman ise kalpleri titrer. Ardından bir uyarı gelir: Kestiğiniz kurbanların "Ne etleri ne de kanları Allah´a ulaşmaz, fakat sizin takvanız O´na ulaşır..." (37).

Rabbimiz Allah´tır dedikleri´ için yurtlarından çıkarılanlara savaşma izninin verildiği otuz dokuz, kırk ve kırkbirinci ayetlerde, savaş izninden sonra yeryüzünde iktidarı ele aldıkları takdirde müminlerden namazı kılmaları, zekatı vermeleri, iyiliği emredip kötülükten vazgeçirmeleri emrediliyor. Hemen ardından da daha önceki kavimlerin kıssaları haber verilerek onlar gibi olmamaları konusunda uyarılıyorlar: Medyen halkı, Âd ve Semud kavimleri, Lut ve Nuh Kavmi gibi, "Zulümde devam edip dururlarken kendisine mühlet verdiğim nice memleket vardır ki ben onları nihayet yakalayıverdim. Dönüş ancak banadır" (48).

Kırk dokuzuncu ayette hitap Hz. Peygamber´e döndürülüyor ve bundan sonra karşısındaki müşriklerle yaptığı mücadelede ona yön veriliyor, yöntem öğretiliyor. Aynı zamanda kâfirlere ve müminlere de arada bir hitap eden ayetler; cennet cehennem, kıyâmet ve azabla korkutup, gözlerinin önünde sürekli cereyan eden tabiat olaylarından ibret almaları konusunda uyarılıyorlar: "Görmedin mi Allah gökten su indiriyor da yeryüzü onunla yeşeriyor"(63); "Görmedin mi Allah yerdekileri ve emriyle denizde akıp giden gemileri sizin buyruğunuza verdi, o, yeryüzünde kendi emri olmaksızın düşmesin diye göğü tutuyor" (65); "Sizin Allah´ı bırakıp da taptıklarınızın hepsi biraraya toplansa bir sinek dahi yaratamazlar. Hatta sinek onlardan birşey kapsa bunu ondan kurtaramazlar hile" (73).

Bütün bunlardan sonra müminlere dönen hitap onlardan, Rablerine gerçekten ibadet etmeyi, bunu yaparken kendilerine engel olmak isteyen Allah düşmanlarıyla cihad etmeyi, insanların üzerine şahitler olmayı, namazı kılmayı, zekâtı vermeyi emrediyor ve güven veriyor: "Allah´a sarılın. Çünkü o sizin mevlânızdır (yardımcınızdır), o ne güzel mevlâ, ne güzel yardımcıdır" (78).

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hacc
« Posted on: 04 Nisan 2020, 20:14:42 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hacc rüya tabiri,Hacc mekke canlı, Hacc kabe canlı yayın, Hacc Üç boyutlu kuran oku Hacc kuran ı kerim, Hacc peygamber kıssaları,Hacc ilitam ders soruları, Haccönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &