ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > İslam İnancının Temelleri Akaid > Mucize İle Keramet Arasındaki Fark
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mucize İle Keramet Arasındaki Fark  (Okunma Sayısı 2141 defa)
16 Ocak 2012, 00:49:06
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 16 Ocak 2012, 00:49:06 »



Mucize İle Keramet Arasındaki Fark


Ümmetinden biri için zahir olan keramet, o ümmetin peygam­berinin mucizesi sayılır. Bu kera­metle, o mü'minin velî olduğu mey­dana çıkar.»

Şurası kat'î olarak bilinmelidir ki; keramet, ancak, Allah'ın kitabına ve Resulünün sünnetine sımsıkı sarılan, Allah'ın dinine uyan mü'minlerde, Allah'ın lütfü ile meydana gelen harikuladelik­lerdir. Veliliğin ölçüsü, mü'minin dine bağlılığı­dır. Bunun tezahürü ise, yukarıda anlatılan kera­mettir. Kendisinden keramet zahir olmayan mü'min de velî olabilir, fakat biz bilmeyiz.

Mucize ile keramet arasındaki fark, velînin velayet iddiasında bulunup bulunamıyacağı husu­sunda İslâm âlimlerinin ileri sürmüş oldukları kanaatlere göre değişir. Şöyle ki; Velînin, Velayet iddiasında bulunması caiz midir, değil midir?»

İslâm bilginlerinden, «muhakkikim» denilen tahkik ehlinden bir kısmı: «Velînin, velayet iddia­sında bulunması, yani, «ben velîyim» demesi, caiz değildir. Bu iddia câîz olmamakla kalmaz, bu id­diada bulunan kimse velayet    mertebesinden düşer» derler. Dolayisiyle bu âlimlere göre, mucize ile keramet arasındaki fark şudur:

Mucizede peygamberlik dâvası bulunmalı­dır. Keramette ise, velilik iddiası bulunmaz. Bunun sebebi de; Peygamberler, insanları küfürden ima­na, ma'siyetten taate çağırmak için gönderilmiş­lerdir. Eğer Peygamberler, peygamberlik iddiasın­da bulun mas a lar di kendilerine inanılmazdı. İnsan­lar da, Peygamberlere inanmadıkları müddetçe, kâ­fir olarak kalırlardı. Peygamberler, peygamberlik­lerini ilân edip bunu te'yit eden mucizebr göster­dikçe halk onlara iman etti. Peygamberlerin nebî-lik iddiaları; kendilerini yüceltmek, şan ve şöhre­te r.ahip olmak için değil; halka karşı olan şefkat­lerini göstermek ve onların küfürden imana dön­melerini temin etmek içindir. Bir velî için velaye­tin sabit olduğunu bilmek, Imnnın şartı olmadığı gibi; bir velînin velayete sahip olduğunu bilme­mek de küfür değildir. Şu halde, bir kimsenin ve­layet iddiasında bulunması, nefsinin arzusunu tat­min içindir.

Hülâsa; mucize sahibine, nübüvvet iddiasın­da bulunmak vacip olduğu halde; velînin, velayet İddiasında bulunması caiz değildir.

Bir kısım âlimbre göre ire; velînin, velayet iddiasında bulunması, yani, «ben velîyim» demesi caizdir. Bu sebeple de, mucize ile keramet arasın­daki farklar şunlardır:

1. Mucizeyi kabul  etmek vaciptir. Kerameti kabul ise, vacip olmaz.

2. Kerameti  zahir olan velinîn. nnca, kendi peygamberinin dinine bağlı oldu İhımı ikrar etme­siyle, velayet ve keramete sahip olduğuna hükmedillr. Hal böyle olunca, velinin bu kerameti, bağ­lı bulunduğu peygambsrin bir mucizesi sayılır.

3. Peygamberler mucizeleri, bizzat kendileri veya halk İstediği zaman, Allah'ın (C.C.) izniyle göstermeye muktedirdirler. Çünkü, mucizelerin gösterilmesi vaciptir. Velinin ise, her istediği an, keramet göstermeye gücü yetmez. Zira, kerametin gösterilmesi vacip değildir. Hatta, mucizenin açık olması ne kadar mühim ise, kerametin de gizli kalması o kadar mühimdir. [262]

 


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Mucize İle Keramet Arasındaki Fark
« Posted on: 01 Nisan 2020, 11:08:44 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mucize İle Keramet Arasındaki Fark rüya tabiri,Mucize İle Keramet Arasındaki Fark mekke canlı, Mucize İle Keramet Arasındaki Fark kabe canlı yayın, Mucize İle Keramet Arasındaki Fark Üç boyutlu kuran oku Mucize İle Keramet Arasındaki Fark kuran ı kerim, Mucize İle Keramet Arasındaki Fark peygamber kıssaları,Mucize İle Keramet Arasındaki Fark ilitam ders soruları, Mucize İle Keramet Arasındaki Farkönlisans arapça,
Logged
04 Ocak 2018, 14:24:50
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.967


« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2018, 14:24:50 »

Esselamu aleyküm.Keramet allaha sonsuz kez tevekkül eden iman eden kullara verilmiştir.Mucize ise peygamberlere verilmiştir.Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Ocak 2018, 13:37:55
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.451



« Yanıtla #2 : 05 Ocak 2018, 13:37:55 »

Aleyküm Selâm Ve Rahmetüllahi Ve Berakâtühu
Mucize ile keramet arasındaki fark velinin velayet
iddasında bulunup bulunamıcağı hususunda islam âlimlerinin ileri sürmüş oldukları kanaatlere göre değişir

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &