ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > İslam İnancının Temelleri Akaid > Mucize
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mucize  (Okunma Sayısı 771 defa)
16 Ocak 2012, 00:56:29
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 16 Ocak 2012, 00:56:29 »Mucize


Mucize, lügatte, «âciz» ve «kudretsiz kılmak» mânâlarına gelir.

İslâm ıstılahında ise; Allahü Teâlâ'nın, pey­gamberliğini ilân eden peygamberlerine, onları dâvalarında doğru çıkarmak için göstermiş oldu­ğu tabiat üstü hallerdir.

Peygamberlerin mucizeleri, geçerli olan âdet­lere ve tabiat kanunlarına muhalif olmakla bera­ber, aslında, olması mümkün olan şeylerdir. Peygamberlerın gönderilmesi, ilahi hikmet İcabı olduğu gibi, bu zatların mucizelerle te'yidi de ilâhî bir hlkmat neticesidir. [247]

 

Mucizenin Şartları
 

1. Mucize, Allah'ın (C.C.) fiilidir. Yani, bir peygamberin, nebîliğini isbat hususunda göster­miş olduğu harika, o peygamberin kendisinin icadı değildir. O harikayı, peygamberini tasdik için, Al­lah (C.C.) yaratmış ve peygamberinin elinde gös­termiştir.

2. Mucize, harikuladedir. Yani, tabiat kanun­larının vs insan gücünün üstündedir. Başkaları, onun benzerini meydana getirmekten âcizdirler. Meselâ; Kur'an-ı Kerim gibi,. Çünkü, onun benze­rini meydana getirme hususunda ins ve cin, âciz kalmışlardır. Nitekim Aüahü Teâlâ, bu hususu şöyle beyan eder:

«Eğer kulumuz (Muhammccl)in üzerine parça parça (sûre sûre, âyet âyet) indirdiğimiz (Kur'an'm Allah katından geldiğin) den şüphe ediyorsanız, hay­di onan benzerinden siz de (meydana) bir sûre geti­rin. Allah'tan başka şahitleriniz (taptığınız putları ve bilginlerinizi) de (yardıma) çağırın, eğer (iddianız-da) doğru (insan)lar iseniz.

«Fakat bunu yapamazsanız -kî hiç bir zaman yapacnyacaksmız- artık, sakının o ateşten ki, onun tu­tarağı, insanla o taştır. O (ateş), kâfirler için hazır­lanmıştır.»[248]

3. Mucizenin benzerinin meydana getirilebil­mesi imkânsız olmalıdır. Meselâ; Hz. Musa'nın asasının yılan olması ve peygamberimizin Kıır'an-ı Kerim  mucizeleri, karşısında kimsenin    duramacîığı ve benzorini meydana getiremediği    mucize­lerdir.

4. Mucize, peygamber    olduğunu ileri süren zatın bizzat kendisinden    zuhur etmelidir ki, bu mucize onun dâvasını doğrulamış olsun.

5. Mucize, peygamberin ileri sürdüğü dâva­ya uygun olmalıdır. Meselâ; Hz. İsâ, «Ben ölüleri diriltirim, körleri ve kötürümleri   iyi ederim. Al­lah'ın izniyle benim mucizem budur» demiş ve Al­lah'ın izniyle bazı ölüleri   diriltmiş, kör ve kötü­rümleri İyi etmişti.

6. Peygamber olduğunu İlân eden kimsenin iddiası ve gösterdiği mucize, kendisini   tekzip et­memelidir.     Meselâ;  Müseylemetü'l-Kezzap,  pey­gamberlik iddiasında bulundu.    Kendisinden mucize göstermesi İstendi. Bunun üzerine Müseyleme, tek gözü kör olan bir adamın gözünün açılmasını istedi. Fakat isteğinin aksine o kimsenin diğer gö­zü de kör oldu.

7. Mucize,  Peygamber    olduğunu    söyleyen kimsenin dâvası ile beraber olup, dâvadan    daha önce meydana gelmiş olmamalıdır.    Zira mucize, peygamber olduğunu iddia eden kimseyi    tasdik İçindir.    Tasdik ise, dâvadan    önce düşünülemez. «Benim mucizem daha önce zuhur etmişti.» deni­lirse; bu hal o kimsenin doğruluğuna delil olmaz, Ancak, aynı vsya başka bir harikayı, peygamber­lik dâvasından sonra, talep edilince gösterebilirse o zatın doğruluğu sabit olur. Âciz kalırsa, o kim­se yalancıdır. [249]


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Mucize
« Posted on: 10 Nisan 2020, 21:58:09 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mucize rüya tabiri,Mucize mekke canlı, Mucize kabe canlı yayın, Mucize Üç boyutlu kuran oku Mucize kuran ı kerim, Mucize peygamber kıssaları,Mucize ilitam ders soruları, Mucizeönlisans arapça,
Logged
03 Ocak 2018, 16:28:23
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.002


« Yanıtla #1 : 03 Ocak 2018, 16:28:23 »

Esselamu aleyküm.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
04 Ocak 2018, 13:12:56
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.496« Yanıtla #2 : 04 Ocak 2018, 13:12:56 »

Aleyküm Selâm Ve Rahmetüllahi Ve Berakâtühu
Bilgiler için Allah Razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &