ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > İman ve Hayat > Tabiat sevgisi
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tabiat sevgisi  (Okunma Sayısı 5377 defa)
26 Ocak 2011, 15:17:53
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.942


« : 26 Ocak 2011, 15:17:53 »TABİAT SEVGİSİ:

 
Mü’min İslam dininin sayesinde ALLAH’ı sevdiği gibi, tabiatı ve bütün varlığı da sever. Tabiat ALLAH’ın bir eseridir:

“O ki yarattı ve tesviye etti, O ki, takdir etti ve yol gösterdi”. (Ala: 87/2-3)

Tabiattaki her şeyi bir hesap, bir gaye ve bir hikmet ile akıp gider.

“Biz her şeyi bir kadere (nezdimizde bulunan bir düzene, bir plana) göre yarattık”. (Kamer: 54/49)

“Güneş de ay da bir hesap ile (cereyan etmekte) dir”. (Rahman: 55/5)

“Hiç bir şey yoktur ki, ou hazineleri, bizim yanımızda olmasın,ama biz onu bilinen bir miktar ile indiririz”. (Hicr: 15/21)

Tabiat insanın düşmanı değlidir; hizmetine verilmiş bir mahluktur. Onun yardımı ile yeryüzündeki halifelik görevini yürütür. Kainataki her şey hulus-ı kalp ile ALLAH’ı zikreder, sınırlı aklı ile insanın alamadığı bir dil il tesbih der.

“Yedi gök, arz ve bunların içinde buluanlar, O’nu tesbih ederler. O’nu tesbih etmeyen hiç bir şey yoktur, ama siz onların tesbihlerini anlamazsınız”. (İsra: 17/44)

Demek ki bu alem, Manihaizm v.b. felsefelerin tasvir ettiği gibi derhal yok edilmesi gereken bir şey değildir. O, okur yazarlara da ümmilere de ALLAH’ın açık kitabıdır. Orada ALLAH’ın kudret ve rahmeti, azamet ve nimeti okunur.

Bu alem ulvisi en süflisi ile ALLAH yapısıdır. O ALLAH ki, her şeyi yaratmış ve yolunu göstermişir. O ALLAH ki, bu kainata birlik vermiş yeri ve göğü ile, hayvanat ve bitkileri ile yek vücut haline getirmiş, aralarına uyum koymuştur.

“Ne güneşin aya erişmesi kendisine yaraşır, ne de gece, gündüzün önüne geçebilir. Hepsi bir felekte (yörüngede) yürümektedirler”. (Yasin: 36/40)

Kainatta boş yere yaratılmış bir şey yoktur. Her şey; dünyanın imarı; hayatın, belli vakte kadar sürmesi ve üstün yaratık insana hizmet konusundaki rolünü tamamlaması için hazırlanmıştır.


Bazı insanlar karanlığa korkunç ve sevimsiz bir şey gözü ile bakarlardı. Karanlık, hayır ve ışık tanrısı ile savaşan şer tanrısı olarak temsil edilirdi. Artık bunlar, kara donlu geceyi anlamak için ne düşünebilirler; halbuki bildiğimiz gibi, zamanın yarısı gecedir. İslam itikadı insanın aklına ve ruhuna çöken bu kabusu silkip atmış ve şunu tesbit etmiştir ki, zamanın, gece ile gündüz, kananlık ile aydınlık arasında dağılması, ALLAH’ın kainata koyduğu düzenin bir alemeti ve yaratıkları için korku vesilesi değil, şükrü geretiren bir nimetidir.

 “De ki: baksanıza, eğer ALLAH, üzerine gündüzü, kıyamet gününe kadar sürekli kılsa, ALLAH’tan başka, size dinleneceğiniz geceyi getirecek kimdir? Görmüyor musunuz?”. ALLAH, rahmetinden dolayı sizin için geceyi ve gündüzü var etti ki geceleyin dinlenesiniz ve (gündüzün) ALLAH’ın lütfunu arayasınız ve şükredesiniz”. (Kasas: 28/71-73)


Gerçek tabiat sevgisi, bu tabiata ALLAH’ın cemalini gören mü’minlerde kendini gösterir. Mü’minler tabiatta ALLAH’ın varlığına delalet eden sessiz Kur’an-ı görürler:

“Göklerin ve yerin yaratlışında, gecenin ve gündüzün gidip gelişinde elbette aklıselim sahipleri için ibret verici deliller vardır. Onlar ayakta, oturarak ve yanları üzerine yatarken ALLAH’ı anarlar, gökleri ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler: Rabbimiz, sen bunu boş yere yaratmadın, sen yücesin, derler”. (A’liİmran: 3/190-191)

Ve bu sevgi kendini en açık şekli ile İslam Peygamberinde gösteriyor. O Peygamber ki bu sevgiyi her şeye karşı açıkça ilan ediyor; dağlara bile; gördüğü zaman üzüleceği dağa bile; çünkü orada düşmanlarına yenilmişti; Uhut dağı.

Buhari Peygamberimizin (s.a.v.) hizmetkarı Enes İbn Mülik’ten rivayet ediyor; Enes diyor ki: Hizmet etmek için Resulullah (s.a.v.) ile birlikte Hayber’e gittim. Dönüşünde Uhut dağını görünce: “Bu dağ bizi sever, bizde onu severiz” dedi.

 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2011, 15:19:03 Gönderen: Hadice »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Tabiat sevgisi
« Posted on: 13 Ağustos 2020, 12:18:43 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tabiat sevgisi rüya tabiri,Tabiat sevgisi mekke canlı, Tabiat sevgisi kabe canlı yayın, Tabiat sevgisi Üç boyutlu kuran oku Tabiat sevgisi kuran ı kerim, Tabiat sevgisi peygamber kıssaları,Tabiat sevgisi ilitam ders soruları, Tabiat sevgisiönlisans arapça,
Logged
08 Mayıs 2015, 20:21:24
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.068


« Yanıtla #1 : 08 Mayıs 2015, 20:21:24 »

Esselamu aleyküm.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim.Rabbim kainatı bir düzen ve ölçü için de yaratmıştır.Ve yarattığı her şey Rabbimi zikir eder.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Ekim 2015, 20:17:36
SeLiNaY 8
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.465


« Yanıtla #2 : 06 Ekim 2015, 20:17:36 »

Selamun   Aleykum

"Biz her şeyi bir kadere  ( nezdimizde bulunan bir düzene , bir plana ) göre yarattık. "(Kamer :54-49)
Yine  burada evrendeki her şeyin  belli bir düzen ,plana,ölçüye göre yaratıldığını anlatılmaktadır. Allah , Yüce yaratan her şeyi yerli yerinde yaratmıştır . Kimse bunun aksini konuşamaz.

Allah razı olsun.

 
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Ekim 2015, 22:59:05
İkraNuR
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.427« Yanıtla #3 : 06 Ekim 2015, 22:59:05 »

ve aleykümüsselam ve rahmetullah.
çok güzel bir konu bizlerde inşAllah tabiatı sevenlerden oluruz.
Paylaşım için Allah ( c.c.) razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Ekim 2015, 23:42:59
Edanur

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.445« Yanıtla #4 : 06 Ekim 2015, 23:42:59 »

“Biz her şeyi bir kadere (nezdimizde bulunan bir düzene, bir plana) göre yarattık”. bu cümle çoğu şeyi çok anlamlı bir şekilde anlatıyor.Rabb imiz herşeyi güzel bir uyum ve ahenk içerisinde yaratmış.Bunlara şükürler olsun Rabb imiz ne güzel yaratmış.Bir odunun içinden çiçek çıkartıp sonrada meyve yapmış.Şükürler olsun Rabb imize..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &