> Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > Zahmetsiz bir cihad
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Zahmetsiz bir cihad  (Okunma Sayısı 1606 defa)
06 Nisan 2015, 15:40:07
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 06 Nisan 2015, 15:40:07 »Zahmetsiz bir cihad: Sılayı Rahim"Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa misafirine ikram etsin. Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa sılayı rahim yapsın. Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa ya hayır konuşsun ya da sussun."

Allah ve Resûlü namaz dediği için namaz İslam’dır. Hac dediği için hacdır. Cihad dediği için de cihaddır. Din Allah’ın, söz Allah’ındır. Kullar itaat eder, kulluğunu belgeler; ilave ve eksiltme yapamazlar. Sınıflandırmaya da müdahale edemezler.

Önem ve öncelik sırasını koyma hakkı Allah’ındır. Eğer Allah ve Resûlü önce namaz dediyse, namaz önce olmalıdır. Anne baba hakkı dediyse, onlar öne geçmelidir. Cihadı zirvede tuttularsa o zirvede kalmalıdır.

Türkçemizde sılayı rahim, ‘ana baba ve hısım akrabayı arama, ziyaret etme’ şeklinde tarif edilmektedir. İslam ıstılahındaki sılayı rahimle bu anlam karşılaştırıldığında, bizim sılayı rahimden sadece cımbızla birkaç kelime çıkarttığımız anlaşılacaktır.

Gerçek anlamda ise sılayı rahim, yakınlara iyilikte bulunmak ve yapabildiğin kadar onlardan zararı gidermektir.

‘Sılayı rahim’ dindendir. Kur’an’ımızda yeri vardır. Dinin nebisinin lisanında yer tutmuştur. Cihadın, namazın, zekâtın anıldığı listelerde anılmıştır. Ebedi olarak konmuş, değişikliğe, içtihada açık olmayan temellerdendir. Arşa tutturulmuş bir halkadır sılayı rahim.

Namazın dinden bir bölüm olması gibi sılayı rahim de dinden bir bölümdür. Onun da namaz gibi özel ahkâmı vardır. Namazı eda edene sevap, terk edene azap konuşulduğu gibi; sılayı rahimi eda edene de sevap, terk edene azap konuşulmuştur.

Müslümanların namazı eda etmelerine göre teheccütlü, beş vakitli, cumacı, bayramcı şeklinde ayrılmasına benzer bir ayrılma da akraba hukukuna riayet etmelerine göre yapılmıştır.
Akraba hukukunu gözeten ve elinden geleni esirgemeyen, sılayı rahim ehlidir. O, Allah’ın rızasını kazanacak bir iş yapmıştır.

Akraba hukukunu kollamayan, bağlarını zayıflatan ise, yasaklardan bir yasak işlemiştir, günahkârdır, kendi elleriyle bereket ağacının köklerini zedelemiştir.
İyi davranana iyi davranan, ihmal edeni de ihmal eden ise ortadadır.

Eğer cihad, Allah yolunda bulunmak, nefsin ve şeytanın etkisinden sıyrılmak ise -ki öyledir- sılayı rahim bir cihad türüdür. Cephelerde kâfirlerle yapılan cihadın türü ile aynı olmaması, onun cihad değerini düşürmez. Alın teri ve ağır emeklerle kazanılmış maldan zekât vermek, derin ve tatlı bir uykuda iken ezana icabet edip sabah namazını camide kılmak, zorluklarına tahammül edip ilim tahsil etmek, zalim bir yöneticinin önünde hakkı dillendirmek cihad değil midir?

Cihad, Allah’ın adını yüceltmek ise, onu Mus’ab bin Umeyr radıyallahu anh Bedir’e katılanlardan önce yaptı. Uhud’dan önce o Medine sokaklarında Kur’an ayetlerini okudu. Birinde kılıç, diğerinde dil kullanılıyor olabilir. Biri elle diğeri malla yapılıyor olabilir. Biri meydanlarda, diğeri oturma odalarında icra edilebilir. Aralarındaki fark sadece, birinin Kur’an’ın şu suresinde, diğerinin de bu suresinde zikredilmesi kadardır.

Yaşadığımız hayatın getirdiği sıkıntılar, alıştığımız müreffeh hayat düzeyi bizi evimize kapatıp bırakıyorsa, kaybettiğimiz şey Allah’ın vaadi olan cennetse, artık isimlerle ilgilenmeye gerek yoktur. Zarardayız.

Biz ezanı duyunca mescide, cihad daveti alınca cepheye, infak emri alınca infaka, tefekkür işareti alınca düşünmeye, itaat emri alınca ebeveyn önünde diz çökmeye mecburuz.
Müslüman olmak seçiciliği engeller. Seçerek değil, teslim olarak kazanabiliriz. Hazır olmak ve itaat etmek gerekiyor. İnsanları siyah beyaz, dinin emirlerini gerekli gereksiz ayrımına tabi tutmamız bir nevi çöküştür.

Allah ne emrettiyse, Peygamberi ne gösterdiyse din odur. Bizim gözümüzde biri zahmetli diğeri zahmetsiz görülebilir. Önemli olan karşılığının cennet olması değil midir?
Buharî’nin rivayet ettiği bir hadiste Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem kendisine ‘Beni cennete koyacak bir iş öğütle.’ diyen birine şu cevabı verdiği rivayet edilmektedir: “Allah’a ibadet et. O’na hiçbir şeyi şirk koşma. Namaz kıl. Zekât ver. Sılayı rahim yap.” (Buharî, Zekât 1/1396)

Buharî ve Müslim’in, Ebu Hureyre radıyallahu anhtan rivayet ettikleri bir hadiste Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, sılayı rahimi Allah’a ve ahiret gününe imanla bağlantılı hale getirip şöyle buyurmaktadır:

“Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa misafirine ikram etsin. Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa sılayı rahim yapsın. Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa ya hayır konuşsun ya da sussun.” (Buharî, Edeb 30/6018; Müslim, İman 19/172)

Sılayı rahim, sadece dini bir emir değildir. Ömrün bereketi, rızkın bolluğu, güzel bir ölümle ölmenin de nedenlerindendir. Enes bin Malik radıyallahu anhın rivayet ettiği bir hadiste Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “Rızkının bollaşmasını, ecelinin gecikmesini isteyen sılayı rahim yapsın.” (Buharî, Buyu’ 13/2068)

Sılayı rahimle ilgili hükümler, kişilere ve imkânlara göre değişkendir. Muayyen bir ölçü yoktur. Önemli olan iki yakının birbirlerini unutmamaları ve başkalarına muhtaç olmadan aralarında yardımlaşmalarıdır.

Zengin bir Müslüman’ın fakir bir kardeşi varsa, sılayı rahim bu durumda zenginin fakire yardım etmesidir. Her iki kardeş de zenginse o zaman sıla, ilgi ve alâkadır. Belki de bir selamdır. İki kardeş de fakirseler birinin diğerine bir desteği gerekmez veya yine selam ve ilgi düzeyinde kalır. İhtiyaç olsaydı vermek vacip olacaktı. İhtiyaç olmayınca vermek müstehap düzeyine iner.

Çünkü yine de hediyeleşme diye bir sünnet ihya edilmelidir. Sıla, güce ve gerekliliğe göredir.

Sılada en yakından yakına doğru bir sıra izlenir:

Durumu iyi olan bir Müslüman’ın fakir bir kardeşi ve fakir bir amcası olsa, ikisine de destek olamayacaksa en yakınını tercih eder. Bu örnekte kardeşle ilgilenmesi vacip, amca ile ilgilenmesi müstehap olur. Sılanın hükmü değişkendir.

Daha yakın bir akrabanın görevini ihmal etmesi, uzak akrabayı sorumluluktan kurtarmaz. Fakir bir Müslüman’ın zengin bir kardeşi ve zengin bir amcası bulunsa, ilgilenme görevi zengin kardeşin üzerindedir. Kardeş ilgilenmediği zaman, amca uzak akraba olmasını gerekçe göstererek görevinden kaçamaz. Başkasının ihmali beni kurtarmaz.

Kaynak: Akit Gazetesi Tefekkür Sayfası
 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Zahmetsiz bir cihad
« Posted on: 26 Ekim 2020, 09:38:20 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Zahmetsiz bir cihad rüya tabiri,Zahmetsiz bir cihad mekke canlı, Zahmetsiz bir cihad kabe canlı yayın, Zahmetsiz bir cihad Üç boyutlu kuran oku Zahmetsiz bir cihad kuran ı kerim, Zahmetsiz bir cihad peygamber kıssaları,Zahmetsiz bir cihad ilitam ders soruları, Zahmetsiz bir cihadönlisans arapça,
Logged
06 Nisan 2015, 15:52:46
❣ Muhammed ❣
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 3.112


« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2015, 15:52:46 »

Esselamu Alleyküm Ve Rahmetullah...Konu çok güzel ve öz bir biçimde açıklamış.Çok değerli bilgiler.Rabbim uygulayanlardan eylesin İnşaAllah...Rabbim (celle celaluhu) razı olsun paylaşımdan dolayı İnşaAllah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

06 Nisan 2015, 18:25:24
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« Yanıtla #2 : 06 Nisan 2015, 18:25:24 »

Ve aleykumusselam. Son zamanda azalan sıla-i rahimlere dikkat çekmek adına faydalı bir paylaşım olmuş. Rabbim razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
06 Nisan 2015, 19:03:24
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2015, 19:03:24 »

Ve aleykumusselam.Âmin ecmain İnşaAllah.Sıla-i Rahîm Rabbimizin hoşnut olduğu,Efendimiz de sık sık ümmetine tavsiyelerde bulunduğu bir konu..İnşaAllah bizler de hakkıyla değer verenlerden oluruz.Rabbim razı olsun ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
07 Nisan 2015, 18:36:56
besiye 8
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.374


« Yanıtla #4 : 07 Nisan 2015, 18:36:56 »

EFENDİMİZ DE SIK SIK ÜMMETİNE TAVSİYELERDE BULUNDUGU BİRKONUDUR.....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &