> Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > Sabah Namazında Boş Kalmayan Camiler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sabah Namazında Boş Kalmayan Camiler  (Okunma Sayısı 912 defa)
09 Ocak 2010, 13:26:07
ღ۩Bilgin۩ღ
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1.908


Site
« : 09 Ocak 2010, 13:26:07 »Sabah namazında yer olmayan camiler
08 Ocak 2010 / 21:31
İstanbullular için sabah namazını bazı camilerde kılmak gelenek haline geldi. İstanbul caddelerinde sabaha karşı yollara düşenler bazı camilerde yer bulmayı neredeyse imkansız hale getirdi. İşte o camiler:


 Gülizar Baki'nin haberi

Bir zamanlar sabah vakti namaz için Eyüpsultan'da toplanan müdavimler şimdi yeni camiler keşfediyor ve o camileri çekim merkezi haline getiriyor. Sabahın alaca-karanlığında yoldakilerin kimi Bayezid Camii'ne, kimi Yuşa Tepesi'ne kimi Sümbül Efendi'ye yöneliyor.

Uykunun en tatlı olduğu zaman. Gece karanlığının son demleri, gün ağarmak üzere. İstanbul'da ise yüzlerce insan uyanmış abdest alıyor. Soğuğa, tatlı uykuya aldırış etmeden hazırlanıyor, sonra da yola koyuluyor. Alışılmış İstanbul trafiği yok. Yollar bomboş. Basıyorlar gaza. Ezanlar okunmaya başlıyor. E-5'e dizilmiş arabaların bazısı burnunu Eyüp'e kıvırıyor, bazısı Beyazıt'a yöneliyor. Beşiktaş'ta Yıldız tepesine çıkan ıssız sokakta ise park yeri arayanlar var. Üsküdar sahilde metro inşaatının karmaşasında yolunu bulmaya çalışan arabayı solluyor bir minibüs, istikameti Beylerbeyi Camii.

Seherin bu vaktinde yollara düşen onca insanın tek bir maksadı var; sabah namazına yetişmek. Çünkü İstanbullular için sabah namazına gitmek artık bir gelenek haline geldi. Şehir dışından gelenler de İstanbul'a sabah ezanıyla selam vermeyi yeğliyor.

Malum hayatı yoğun yaşayan modern zaman bireylerinin akraba ziyareti yapmaya, eş-dostla muhabbet etmeye bile vakti yok. Birçok insan dostlarıyla buluşmak için sabah namazı vaktini tercih ediyor. Mesela Ali İpek, nicedir görüşemediği arkadaşı Kemal Bozdağ ile geçtiğimiz pazar sabah namazı vakti buluşmuş. Dostla hasbihal etmek için bir Allah dostunun mekanını Merkez Efendi Türbesi'ni seçmiş. İpek, sabah namazı buluşmalarını çok sık yaptığını söylüyor. Her seferinde başka arkadaşlarıyla başka camilerde buluşuyor. Kendisi gibi sabah namazı vaktinde cami cami gezen çok insan olduğunu söylüyor.

Sabah namazı müdavimlerinin sık sık ziyaret ettiği camilere giderek hem cemaatin nabzını yokladık hem de seherin bereketinden nasiplenmeye talip olduk. Cami cemaatlerinin, akıllı yatırımcılardan bir isteği var: Bu camilerin yakınlarına kahvaltı yapabileceğimiz şık mekânlar açın.

Eyüpsultan Camii

İstanbul'un ve belki de Türkiye'nin sabah namazında en kalabalık olan camisi burası. Cuma, cumartesi ve pazar sabahları erkenden gitmezseniz iç avluda bile yer bulamazsınız. Müdavimleri namaz öncesi okunan Kur'an'ı ve namaz sonrası yapılan toplu duayı çok seviyor. Cami çevresindeki pastaneler ve restoranlar namazdan önce açılıyor. Dolayısıyla Eyüp'te kahvaltı keyfi yapmak isteyenler için alternatif mekân çok. Hatta seyyar satıcılar çay ve salep kazanlarının altını yakmış namazın bitişini bekliyor.

Sümbül Efendi Camii

Fatih'e bağlı Kocamustafapaşa semtindeki bu tarihî caminin genç ve azimli bir imamı var. Hafız İbrahim Yıldız'ın Kur'an okurken çekilmiş videoları internete bile düşmüş, beğenilerek dinleniyor. Pazar sabahı da cemaati için Kur'an ziyafeti çekiyor. Sonra müezzinle beraber ilahi ve kaside okuyor. Dua da edildikten sonra cami içinde bir hareketlilik başlıyor. Camiye ismini veren Sümbül Efendi döneminde de yapıldığı gibi cemaate 'şifalı çorba' dağıtılıyor. Sümbül Efendi'nin tekkesinde yapılan çorbaya halk arasında "şifalı çorba" denirmiş. Ama bildiğimiz ezogelin çorbası. Genç imam her pazar sabah kendini tutamayıp ağladığını söylüyor. Sabahın o saatinde sıcak yatağını bırakıp namaza gelen çocuklar ve gençler onu duygulandırıyormuş. Sümbül Efendi, Osmanlı döneminde muhterem bir zat olarak tanınıyor. Caminin bir başka özelliği de Hz. Ali'nin kızları Hz. Zeynep ve Hz. Fatıma'nın kabirlerinin burada olduğuna inanılması. Türbe Alevi ve Şiiler için önemli bir mekân. Caminin ziyaretçileri arasında Ahmet Özhan ve Sami Özer gibi meşhur simalar da var. Camii, Cerrahpaşa Hastanesi'ne yakın. Kocamustafapaşa meydanındaki tabelalar sizi yönlendiriyor.

Kılıç Ali Paşa Camii

Tophane'de tramvay yolu üzerindeki Kılıç Ali Paşa Camii de son zamanların gözde sabah namazı mekanlarından... İmamı Selman Okumuş, Marmara İlahiyat Fakültesi'ni bitirdikten sonra aynı üniversitede İngilizce İşletme Yüksek Lisansı yapmış. Camiye ilk tayin edildiğinde 3 kişiyle sabah namazı kılıyormuş. Şimdi cami yarı yarıya doluyor. Her pazar sayı artıyor. İmam namazdan sonra Kur'an okuyor, 15 dakika hadisler ve ayetler üzerine sohbet ediyor. Sonra cemaatle birlikte ilahi okuyor. Toplu dua edildikten sonra arzu edip kalanlara camiyi anlatıyor. Çünkü Kılıç Ali Paşa Camii'nin ilginç bir özelliği var. Kaptan-ı Derya Kılıç Ali'nin Mimar Sinan'a yaptırdığı cami, denizin üzerine inşa edilmiş. Cemaati çıkışta bir sürpriz bekliyor. Köşkeroğlu Baklavacılık avluda simit ve çay ikram ediyor. Namaz sonrası mükellef bir kahvaltı yapmak isteyenler için Karaköy Güllüoğlu, Köşkeroğlu Baklava ve Tophane kafeleri iyi birer alternatif. Otopark sorunu da yok.

Beylerbeyi Camii

Beylerbeyi Camii'nin musikişinas bir imamı var. Ramazan Kutlu, Hüdai Musiki Topluluğu'nun üyesi. Sesi güzel imamın özellikle cuma namazında cemaati kalabalık oluyor. Edebiyata da ilgi duyan Kutlu'nun sohbeti de seviliyor. Pazar günleri ise Boğaz'a nazır tarihî bir camide namaz kılmak isteyenlerin yolu Beylerbeyi Camii'ne düşüyor.

Yeşilköy Camii

Yeşilköy Camii olarak biliniyor ama aslında adı Bezm-i Alem Camii. Fahri Seril ise buranın 30 yıllık imamı. Yeşilköy sahile yakın olan caminin çevresinde çok sayıda kahvaltı yapılabilecek mekân var. O sebeple tatil sabahında dua etmek sonra da eş-dostla ya da aileyle mükellef bir kahvaltı yapmak isteyenler Yeşilköy'e gidiyor. Abdullah Pastanesi, sahildeki Fener Balıkçı lokantası ve Mado Yeşilköy'ün kahvaltı menüleri var. Namazdan sonra servise başlamış oluyorlar.

Yuşa Camii

Yuşa Tepesi, Boğaz içinde sahile en yakın ve en yükse tepe. Zirvesinde Yuşa Peygamber'in kabrinin olduğuna inanılıyor. Buradan Karadeniz ve Boğaz görülebiliyor. Küçük camisi ise özellikle hafta sonu sabah namazlarında doluyor. Yuşa Camii'ne sabah namazına gidenler evden hazırlık yapıp geliyorlar. Namazdan sonra Boğaz'a nazır piknik yapıyorlar.

***

Yahya Efendi Camii

Çırağan Sarayı'nın arkasındaki tepelikte mütevazı bir cami burası. Yıldız Parkı'nın hemen yanındaki yokuştan çıkılıyor. Karşıdan bakınca görülemeyecek kadar ağaçların arasında kalmış ahşap bir yapı. Caminin içinde Yahya Efendi Türbesi var. Kanuni döneminde yaşayan pek muhterem bir zat. Nâmı hâlâ yürür ki onun hatırına onca cami varken sabahın o vaktinde Yıldız tepesine tırmanıyor insanlar. Ziyaretçiler imam Yusuf Kenan Tophan'ın güzel kıraatıyla okuduğu Kur'an'ı eşsiz Boğaz manzarasına bakarak dinliyor.

Aziz Mahmud Hüdayi Camii

İmam Ramazan Turan, her pazar, sabah namazından sonra şükür namazı kılıyor. Allah'a, cemaatinin çokluğu için şükrediyor. Bir de yanı başındaki Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri'ne şükranlarını sunuyor. "Her imama ve camiye kısmet olmaz bu denli kalabalık cemaat." diyor. Aziz Mahmud Hüdayi Camii haftanın her günü kalabalık. Cuma, cumartesi ve pazar günü ise daha bir kalabalık. Pazar sabahları namazdan sonra Dr. Adem Ergül'ün sohbeti oluyor. Daha sonra cemaate çorba ikram ediliyor.

Merkez Efendi Camii

Mesir macununun mucidi Merkez Efendi'nin türbesi Topkapı'da 1453 Müzesi'nin hemen arkasında bulunuyor. Türbenin yanında neyzenlerin toplandığı neyhane var. Caminin karşısındaki küçük köfteciler ise sık sık Başbakan Tayyip Erdoğan'ı ağırlıyor. Pazar sabahları caminin ziyaretçisi çok oluyor.

Bayezid Camii

Pazar günleri sabah namazı vakti en kalabalık camilerden biri de Bayezid Camii. Yakın çevresinde yerleşim yeri olmamasına rağmen cami tıklım tıklım doluyor. Tarihî caminin bu kadar kalabalık olmasının sebebi imamı Suat Göztok. Suat Hoca'nın namı daha önce fahri imamlık yaptığı Bahçelievler Hafız Ali Camii'nden geliyor. Buraya da İstanbul'un dört bir tarafından gelenler oluyordu. Suat hoca güzel Kur'an okumasıyla tanınıyor. Sohbeti can kulağıyla dinleniyor. Erken gidin çünkü ne arabanız ne de kendiniz için yer bulamayabilirsiniz.
Zaman-Cuma


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Sabah Namazında Boş Kalmayan Camiler
« Posted on: 27 Kasım 2020, 22:31:06 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sabah Namazında Boş Kalmayan Camiler rüya tabiri,Sabah Namazında Boş Kalmayan Camiler mekke canlı, Sabah Namazında Boş Kalmayan Camiler kabe canlı yayın, Sabah Namazında Boş Kalmayan Camiler Üç boyutlu kuran oku Sabah Namazında Boş Kalmayan Camiler kuran ı kerim, Sabah Namazında Boş Kalmayan Camiler peygamber kıssaları,Sabah Namazında Boş Kalmayan Camiler ilitam ders soruları, Sabah Namazında Boş Kalmayan Camilerönlisans arapça,
Logged
09 Ocak 2010, 13:59:33
ebrar

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 58


« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2010, 13:59:33 »

Rabbim minarelerimiz ezansız camilerimizi cemaatsiz bırakmasın

Ne güzel olur hep beraber o manevi havayı teneffüs etmek huzuru ilahide bir olabilmek

imkanı olup gidebilenler için güzel bi paylaşım olmuş teşekkür ederiz elinize sağlık


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
10 Ocak 2010, 02:00:38
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2010, 02:00:38 »

Rabbim minarelerimiz ezansız camilerimizi cemaatsiz bırakmasın

Ne güzel olur hep beraber o manevi havayı teneffüs etmek huzuru ilahide bir olabilmek
Amin Amin Amin inş

Bu camilere gidemeden bu şehirden ayrılmak güzel olmayacak inş bir daha ki sefere diyelim
Teşekkür ederim güzel paylaşımınızdan dolayı
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &