> Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > Peygamberimiz (asm) kadın hakları için mücadele etti
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamberimiz (asm) kadın hakları için mücadele etti  (Okunma Sayısı 2158 defa)
08 Mart 2014, 13:43:47
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 08 Mart 2014, 13:43:47 »Peygamberimiz (asm) kadın hakları için mücadele ettiDiyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez: Kur'an’ın nazil olduğu gün kadınlar günü olarak kutlanabilir

Diyanet İşleri Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla özel bir program düzenledi. Din Hizmetleri genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen programa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katıldı.

İslam dininin ve Kuran’ın layıkıyla anlaşılması durumunda insanlığın, Kuran’ın nazil olduğu günü dünya kadınlar günü olarak kutlayabileceklerini söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Yüce dinimizi hakkıyla öğrenebilmiş ve öğretebilmiş olsaydık, insanlığa yüce Kuran’ın ve Peygamber Efendimizin getirdiği rahmet mesajlarını doğru anlatabilseydik, kendi hayatımızda da bunu en güzel şekilde gösterme imkânına sahip olsaydık, öyle zannediyorum ki insanlık Kuran’ın nazil olduğu günü dünya kadınlar günü ilan edecekti.” dedi.

Kuran’ın nüzulünün insanlıkta bir ufuk sıçraması meydana getirdiğini kaydeden Başkan Görmez, şu hususlara değindi;

“Kuran insanlıkta bir ufuk sıçraması meydana getirmiştir…”

Yüce Kuran’ın nüzulü insanlıkta bir ufuk sıçraması meydana getirmiştir. Kur’an, insanlığın kadın tasavvurunu, insanlığın kadına bakışını değiştiren bir kitap olmuştur. Sevgili peygamberimizin rahmet mesajlarını dünyaya yaymaya başladığı günden itibaren Mekke ve Medine yıllarını incelediğimiz zaman göreceksiniz ki, aslında İslam peygamberinin en büyük mücadelelerinden biri kadın hakları mücadelesi olmuştur. Bugün modern zamanlarda kadın ve kadın haklarına atfettiğimiz bir çerçeve ile bakmamıştır. Çünkü sevgili peygamberimiz öncelikle cinsiyetçilik diyebileceğimiz kadın ve erkek ayrımı yapan, kadını kadın olduğu için aşağılayan, hor gören ideolojiyle mücadele etmiştir.

“Hz. Peygamber Medine’yi bir açık üniversiteye dönüştürerek, kadına da erkeğe de ilmi tavsiye etmiştir…”

Hz. Peygamberin Mekke’de ve Medine’de yaptıklarını tek tek incelediğimizde, daha çocukluk yıllarından itibaren hayatını incelediğimizde, kendisinden 15 yaş büyük Hatice validemizle dostluk ve arkadaşlık üzerine kurduğu evliliğini incelediğimizde, Habeşistan’a hicretlerde ilk Müslümanlar arasındaki kadınlarla olan konuşmalarını dinlediğimizde, kendisine gelen ilk vahyi eşi Hatice validemizle paylaşırken konuştuklarını dinlediğimizde, kadını ve erkeği hiç ayırmadan Medine’yi bir açık üniversiteye dönüştürüp kadınların da erkeklerin de bilgiyle mücehhez olmaları konusundaki verdiği mücadeleyi okuduğumuzda Hz. Peygamberin hayatı boyunca bir kadın hakları mücadelesi verdiğine şahit oluruz. İslam Peygamberi hayatının hiçbir yerinde kadını dışlamamıştır.

“Hz. Peygamber hayatı boyunca kadını kadın olduğu için aşağılayan ideolojiyle mücadele etti…”

Hz. Peygamber geldiği zaman tarih boyunca var olan kötü bir ideoloji egemendi. Bu ideoloji kadını kadın olduğu için aşağılayan ideolojiydi. İnsanlık tarihi boyunca en çok ayakta duran kötü ideolojilerden biri olmuştur bu ideoloji. Kadını meta ve eşya olarak gören ve kadını kadın olduğu için hor gören ideoloji. İslam dini aynı zamanda kendinden önceki dinlerin içine karışan bu ideolojiyle mücadele etti. Peygamberimizin hayatında bu mücadeleyi göreceksiniz. Ama vefatından sonra bazı Müslümanlar peygamberimizin ağzından kadın aleyhtarı sözler uydurarak Hz. Peygambere mal edebilmişlerdir.

“Yaratılış gayesi bakımından kadınla erkek arasında hiçbir fark yoktur…”

Öncelikle bu ideolojiyle mücadele ederken Kuran’ın ve efendimizin üzerinde durduğu husus şudur. Öncelikle kadın ve erkek değil insan vardır. Yaratılış gayesi bakımından insan insandır. Sadece sorumluluklar açısından kadın ve erkek tasnif edilir. Ancak Allah’a muhatap olma bakımından, Allah’ın vahyine muhatap olmak bakımından, Allah’a kulluk bakımından, yaratılış gayesi bakımından, yeryüzünü imar etmek bakımından, yeryüzünde hakkı, hakikati, ahlakı, fazileti yerleştirme bakımından kadınla erkek arasında hiçbir fark yoktur. Bu farkı kim ortaya koymaya kalkarsa o ideolojiye teslim olmuş demektir. İslam’ın mücadele ettiği cahiliye çağının anlayışını yeniden ortaya koyuyor demektir. Kuran’da ve Hz. Peygamberin sünnetinde bu çok açık bir mesajdır. Her şeyden önce Kuran ve Hz. Peygamber meseleye böyle bakmıştır. Kadın ve erkek aynı yaratılış gayesiyle yaratılmıştır. Yeryüzünü birlikte imar etmek için kadın da erkek de topraktan yaratılmışlardır.

“Dinimizi iyi anlayamadığımız için kadın hakları gibi kavramları yüz yıl öncesinden başlatıyoruz…”

Üzülerek belirteyim dinimizin rahmet mesajlarını iyi anlamadığımız için, örfler, gelenekler ve göreneklerin dinin önüne geçmeye başladığı için biz bugün kadın hakları kavramlarını yüz yıl öncesinden başlatmak durumunda kalıyoruz ve taklit ederek başka yerlere de taşımaya çalışıyoruz ki bu hiçbir zaman doğru değildir.

risale haber

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Peygamberimiz (asm) kadın hakları için mücadele etti
« Posted on: 16 Ekim 2021, 23:06:40 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamberimiz (asm) kadın hakları için mücadele etti rüya tabiri,Peygamberimiz (asm) kadın hakları için mücadele etti mekke canlı, Peygamberimiz (asm) kadın hakları için mücadele etti kabe canlı yayın, Peygamberimiz (asm) kadın hakları için mücadele etti Üç boyutlu kuran oku Peygamberimiz (asm) kadın hakları için mücadele etti kuran ı kerim, Peygamberimiz (asm) kadın hakları için mücadele etti peygamber kıssaları,Peygamberimiz (asm) kadın hakları için mücadele etti ilitam ders soruları, Peygamberimiz (asm) kadın hakları için mücadele ettiönlisans arapça,
Logged
08 Mart 2014, 13:47:33
Hafsa Nur 6.D

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 568« Yanıtla #1 : 08 Mart 2014, 13:47:33 »

Rabbim razı olsun bu güzel haber için bu arada herkesin kadınlar gününü kutlarım.....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Bakış şeytanın oklarından bir oktur.Bir kimse Allah korkusu ile bakışına hakim olursa Allah ona imanın tadını kalbine hissettirir...
Hz. Muhammed S.A.V.
08 Mart 2014, 19:57:57
Kader 7/C

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.088« Yanıtla #2 : 08 Mart 2014, 19:57:57 »

Rabbim razı olsun bu güzel haber için;
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Dünya güzel olsaydı,doğarken ağlamazdık...

Yaşarken temiz olsaydık,ölünce yıkanmazdık.
08 Mart 2014, 20:05:50
Damla
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 3.120


« Yanıtla #3 : 08 Mart 2014, 20:05:50 »

“Hz. Peygamber Medine’yi bir açık üniversiteye dönüştürerek, kadına da erkeğe de ilmi tavsiye etmiştir…”

Hz. Peygamberin Mekke’de ve Medine’de yaptıklarını tek tek incelediğimizde, daha çocukluk yıllarından itibaren hayatını incelediğimizde, kendisinden 15 yaş büyük Hatice validemizle dostluk ve arkadaşlık üzerine kurduğu evliliğini incelediğimizde, Habeşistan’a hicretlerde ilk Müslümanlar arasındaki kadınlarla olan konuşmalarını dinlediğimizde, kendisine gelen ilk vahyi eşi Hatice validemizle paylaşırken konuştuklarını dinlediğimizde, kadını ve erkeği hiç ayırmadan Medine’yi bir açık üniversiteye dönüştürüp kadınların da erkeklerin de bilgiyle mücehhez olmaları konusundaki verdiği mücadeleyi okuduğumuzda Hz. Peygamberin hayatı boyunca bir kadın hakları mücadelesi verdiğine şahit oluruz.
Peygamber efendimizin bilirsiniz ki bir sürü vardır. Bunun nedeni peygamber efendimizin kadınların şiddet içinde yaşamaması sağlamaktı.
Peygamber efendimizin  o zamanlarında kadınlarla evlenirdi çünkü kadınların şiddet içinde yaşamalarını istemezdi.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
08 Mart 2014, 20:15:01
Meryem Gamze
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 439


« Yanıtla #4 : 08 Mart 2014, 20:15:01 »

Kadın diri diri gömülürken, Onu oradan çıkarıp
ayaklarının altına Cenneti seren dinin adıdır ''İSLAM''.
diyor Necip Fazıl K. Fahr-i Kainat efendimiz
sadece kadınlara yönelik değil yaşamı boyunca karşısına
çıkan tüm kötü ideolojilerle savaşmış ve onu ortadan kaldırmıştır.
Rabbim efendimize layık bir ümmet olabilmeyi nasib eylesin...

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 08 Mart 2014, 20:15:56 Gönderen: Meryem Gamze »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &