> Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > Kendi sorunu cevapla istediğin bölüme gir
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kendi sorunu cevapla istediğin bölüme gir  (Okunma Sayısı 650 defa)
16 Ocak 2010, 11:13:09
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 16 Ocak 2010, 11:13:09 »

Bu yıldan itibaren uygulanacak üniversite sınavında, puan türleri yükseköğretim programlarının özelliklerine göre farklılık gösteriyor. Adayların, sadece tercih etmek istedikleri bölümler için istenen soruları cevaplamaları, yerleşmede avantaj sağlayacak


Başvuruları 18 Ocak-12 Şubat tarihleri arasında yapılacak birinci aşama sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) kılavuzunda, hangi bölümler için hangi puan türlerinin esas alınacağı belirlendi. Bundan önceki uygulamada “Sözel', “Sayısal' ve “Eşit Ağırlıklı' olarak belirlenen puan türleri, yeni sistemde YGS'de toplam 6, Lisans Yerleştirme Sınavlarında (LYS) toplam 12 ayrı alt puan türü olarak düzenlendi. Bu durumda 1. ve 2. aşama sınavlarda toplam 18 ayrı puan türü olacak. YGS'de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin her birinden 40'ar olmak üzere toplam 160 soru yöneltilecek. YGS puanları hesaplanırken, her bir testin ağırlığının farklı olduğu YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puan türleri hesaplanacak. YGS'nin alt puan türleri eski sistemle karşılaştırıldığında, YGS-1 ve YGS-2 “Sayısal', YGS-3 ve YGS-4 “Sözel', YGS-5 ve YGS-6 da “Eşit Ağırlıklı' puan türlerine karşılık geliyor.
İŞTE PUAN TÜRLERİ VE TESTLER

YGS'deki puan türleri, kapsadığı testler ve puan türünün hesaplanmasında baz alınacak test yüzdeleri şöyle: YGS-1: Temel Matematik (Yüzde 40), Fen Bilimleri (Yüzde 30), Türkçe (Yüzde 20), Sosyal Bilimler (Yüzde 10), YGS-2: Fen Bilimleri (Yüzde 40) ve Temel Matematik (Yüzde 30), Türkçe (Yüzde 20), Sosyal Bilimler (Yüzde 10), YGS-3: Türkçe (Yüzde 40), Sosyal Bilimler (Yüzde 30), Temel Matematik (Yüzde 20), Fen Bilimleri (Yüzde 10), YGS-4: Sosyal Bilimler (Yüzde 40), Türkçe (Yüzde 30), Temel Matematik (Yüzde 20), Fen Bilimleri (Yüzde 10), YGS-5: Türkçe (Yüzde 37), Temel Matematik (Yüzde 33), Sosyal Bilimler (Yüzde 20), Fen Bilimleri (Yüzde 10), YGS-6: Temel Matematik (Yüzde 37), Türkçe (Yüzde 33), Fen Bilimleri (Yüzde 20), Sosyal Bilimler (Yüzde 10).

YGS ile girilebilecek önlisans programları

YGS için belirlenen puan türlerinin her biriyle girilebilecek yükseköğretim programları farklı olacak.

 YGS-1 puan türüyle ön lisans programları olan Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Teknolojisi, Elektronik Teknolojisi, Harita ve Kadastro, İnşaat Teknolojisi, Makina, Mekatronik, Otomotiv Teknolojisi;
 YGS-2 ile Ağız ve Diş Sağlığı, Anestezi, Boya Teknolojisi, Çevre Sağlığı, Kağıt Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Maden Teknolojisi;
 YGS-3 ile Basın ve Yayıncılık, Adalet, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik;
 YGS-4 ile Aşçılık, Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı, Çocuk Gelişimi, Geleneksel El Sanatları, Görsel İletişim, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Turizm Animasyonu, Marka İletişimi;
 YGS-5 ile Basım ve Yayın Teknolojileri, Emlak ve Emlak Yönetimi, İkram Hizmetleri, Kooperatifçilik, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Mimari Restorasyon, Otobüs Kaptanlığı, Posta Hizmetleri, Turizm ve Seyahat Hizmetleri;
 YGS-6 ile Bankacılık ve Sigortacılık, Bilgi Yönetimi, Çay Eksperliği, Deniz ve Liman İşletmeciliği, İnsan Kaynakları Yönetimi, Tapu ve Kadastro, Ormancılık ve Orman Ürünleri, Pazarlama gibi bölümlere girilebilecek.
LYS puanlarına göre lisans programları

 MF-1: İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Matematik, Bilgisayar Bilimleri, Astronomi ve Uzay Bilimleri programları.
 MF-2: Fen Programları, Biyoloji, Biyoloji Öğretmenliği, Fizik, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Kimya programları.
 MF-3: Tıp, Eczacılık, Veteriner, Ebelik, Hemşirelik, Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Genetik ve Biyomühendislik, Moleküler Biyoloji ve Genetik.
 MF-4: Bilgisayar, Bilişim Sistemleri, Elektrik, Elektronik, Endüstri, Balıkçılık Teknolojisi Mühendislikleri, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı, Biyomedikal, Çevre, Uçak, Deri Mühendislikleri, Peyzaj Mimarlığı, Orman Mühendisliği, Otomotiv, Nükleer Enerji, Kimya, Tekstil, Yazılım ve Uzay Mühendislikleri.
 TM-1: Ekonomi, İktisat, Maliye, Muhasebe ve Finans Yönetimi, Bankacılık ve Finansman, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İnsan Kaynakları Yönetimi programları.
 TM-2: Hukuk, Sınıf Öğretmenliği, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Avrupa Birliği İlişkileri programları.
 TM-3: Arkeoloji, Antropoloji, Çocuk Gelişimi, Felsefe Grubu Öğretmenliği, Psikoloji, Sosyoloji.
 TS-1: Coğrafya, Sosyal Bilgiler Öğretmenlikleri, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Medya ve İletişim; Radyo, Sinema ve Televizyon programları.
 TS-2: Tarih, Tarih Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Sanat Yönetimi.
 DİL-1: Dil puan türlerinde ise genellikle İngilizce, Almanca ve Fransızca ile ilgili bölümler.
 DİL-2: Batı dilleri ile ilgili bölümler.
 DİL-3:Doğu dilleri ile ilgili bölümler, bu puan türüyle öğrenci alacak.
YGS ile girilebilecek lisans programları

Kimya Öğretmenliği YGS-2, Okul Öncesi Öğretmenliği YGS-5; Özel Eğitim Öğretmenliği, Zihin Engelliler Öğretmenliği, Din Kültürü Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, İlahiyat YGS-4; Üstün Zekalılar Öğretmenliği, İşletme Bilgi Yönetimi (Yüksekokul), İnsan Kaynakları Yönetimi programlarına YGS-6 puan türüyle öğrenci yerleştirilecek.
Yeni Şafak

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Kendi sorunu cevapla istediğin bölüme gir
« Posted on: 19 Ekim 2020, 19:07:51 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kendi sorunu cevapla istediğin bölüme gir rüya tabiri,Kendi sorunu cevapla istediğin bölüme gir mekke canlı, Kendi sorunu cevapla istediğin bölüme gir kabe canlı yayın, Kendi sorunu cevapla istediğin bölüme gir Üç boyutlu kuran oku Kendi sorunu cevapla istediğin bölüme gir kuran ı kerim, Kendi sorunu cevapla istediğin bölüme gir peygamber kıssaları,Kendi sorunu cevapla istediğin bölüme gir ilitam ders soruları, Kendi sorunu cevapla istediğin bölüme girönlisans arapça,
Logged
16 Ocak 2010, 15:08:29
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« Yanıtla #1 : 16 Ocak 2010, 15:08:29 »

Bu yeni sistemin öğrenciler için çok daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.
Allah hepimizin yardımcısı olsun.Allah razı olsun...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &