> Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > ilimdunyasi.com Haberleri > İslam ülkeleri düşünce kuruluşları toplanıyor
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İslam ülkeleri düşünce kuruluşları toplanıyor  (Okunma Sayısı 574 defa)
22 Ocak 2010, 01:09:17
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 22 Ocak 2010, 01:09:17 »

İKT üyesi ülkelerin düşünce kuruluşları “Barış Medeniyeti ve İş Birliği” ana teması ile Türkiye’de bir araya geliyor

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) üyesi ülkelerin düşünce kuruluşları “Barış Medeniyeti ve İş Birliği” ana teması ile Türkiye’de bir araya geliyor. Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi TASAM, 28-30 Ocak 2010 tarihlerinde İslam Konferansı Teşkilatı üyesi ülkelerin düşünce kuruluşlarını “İslam Ülkeleri Düşünce Kuruluşları Forumu” ile İstanbul’da buluşturuyor.

TASAM Başkanı Süleyman Şensoy konuyla ilgili yaptığı açıklamada TASAM İslam Ülkeleri Enstitüsü’nün; İslam ülkeleri bu konuda uzman akademisyenlerin, araştırmacıların ve strateji uzmanlarının oluşturduğu bir inceleme ve araştırma birimi olarak, Türkiye’de bir sivil toplum kuruluşu tarafından açılmış ilk ve tek kurum olduğunu belirtti. Şensoy; “Enstitü; kuruluşunu tamamlamasının ardından İslam ülkeleri ile ilgili çalışmalarını yoğunlaştırmış, 2007 yılının Ekim ayında yaptığı İslam Ülkelerinde Eğitim Kongresi ile ivme kazanan faaliyetlerini, 2009 yılının Haziran ayında İslam Ülkelerinde Mesleki ve Teknik Eğitim Kongresi’ni İstanbul’da icra ederek sürdürmüştür” dedi.

Enstitü’nün, faaliyetlerini eğitim gibi temel konular başta olmak üzere İslam ülkelerinin diğer sorunlarını da kuşatacak şekilde ele alarak sürdüreceğine ve “İslam Ülkeleri Düşünce Kuruluşları Forumu”nun da bu amaçla planlandığına değinen Şensoy, dünya ile birlikte İslam ülkelerinde de siyasi, sosyokütürel ve iktisadi anlamda ciddi değişim ve etkileşimlerin yaşandığını söyledi. İslam ülkelerinin 21. yüzyılda pek çok problemle karşı karşıya olduğunu, bu problemlerin çözümünün ise başta hoşgörü ve ılımlılığın teşviki, modernleşme, eğitim, bilim ve teknoloji olmak üzere her alanda reformların yapılması, ticaretin geliştirilmesi, iyi yönetişim anlayışının yaygınlaştırılması, insan haklarının iyileştirilmesi ve İslam’ın öngördüğü aile yapısının korunması gibi konulardaki faaliyetlerin yoğunlaştırılmasına bağlı olduğunu vurgulayan Başkan Şensoy “İslam ülkelerinin söz konusu faaliyet alanlarında başarılı olabilmeleri; ortak çıkarların ve meşru hakların birlikte savunulmasına, İslam ülkelerini güç durumda bırakan problemlerin çözümü için harcanan çabalarda iş birliği ve koordinasyon sağlanmasına, İslam ülkelerinin küresel siyasi, ekonomik ve sosyal karar alma mekanizmalarına aktif katılımına, aralarında ekonomik bütünleşmeye yönelik ekonomik ve ticari iş birliğinin artırılmasına bağlıdır” dedi.

TASAM Başkanı Şensoy İslam’ın gerçek imajının korunmasının; medeniyetler arasındaki diyaloğun geliştirilmesine, İslam ülkeleri arasındaki anlaşmazlık ve çatışmaların barışçı yollardan çözümlenebilmesine, iyi yönetişim, demokrasi, insan hakları ve temel özgürlüklerin ulusal ve uluslararası düzeyde iyileştirilmesine bağlı olduğunu ifade etti. Şensoy; kamu diplomasisi anlayışı içerisinde iç ve dış politikanın yeni aktörleri olan düşünce kuruluşlarının, özgün disiplinleri çerçevesinde gerçekleştireceği çalışmalar ile kendi aralarında oluşturacakları güncele ve geleceğe dair yapıcı diyalogların bu sürece büyük stratejik katkı yapacağını, bu bağlamda kendi alanında tarihi bir ilkte inisiyatif almış olmanın büyük mutluluğu içerisinde olduklarını, Forum sonunda yayımlanacak deklarasyonla sağlıklı, sürdürülebilir ortak kurumsallaşma hedeflediklerini söyledi.

Üç gün sürecek Forum’un ilk iki günündeki yedi oturumda; “Barış Medeniyeti ve İslam Konferansı Teşkilatı’nın Yeni Vizyonu”, “İslam Ülkelerinde Güvenlik Sorunları, Ortak Güvenlik Politikaları ve Perspektifler”, “11 Eylül Sonrası, İslamofobi ve İslam Dünyası - Batı İlişkileri”, “İslam Dünyası’nda Çatışma Çözümü ve Barış İnşa Süreci”, “İKT Üyesi Ülkelerde Demokrasi, İyi Yönetişim, İnsan Hakları ve Yeni Güvenlik Yaklaşımları” ile “Kamu Diplomasisi Perspektifinde İslam Ülkeleri Düşünce Kuruluşları Arasında İş Birliği ve Kurumsallaşma” alt konu başlıkları masaya yatırılacak. İslam Ülkeleri Düşünce Kuruluşları Forumu’nun üçüncü gününde ise konuklara İstanbul’un tarihî mekânları gezdirilecek.

TASAM İslam Ülkeleri Enstitüsü tarafından “Barış Medeniyeti ve İş Birliği” teması ile planlanan “İslam Ülkeleri Düşünce Kuruluşları Forumu”; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Guyana Dışişleri Bakanı Carolyn Rodrigues - Birkett, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış, TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya, TASAM Başkanı Süleyman Şensoy ve kırkın üzerinde ülkeden düşünce kuruluşu temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirilecek.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: İslam ülkeleri düşünce kuruluşları toplanıyor
« Posted on: 02 Aralık 2020, 00:27:15 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İslam ülkeleri düşünce kuruluşları toplanıyor rüya tabiri,İslam ülkeleri düşünce kuruluşları toplanıyor mekke canlı, İslam ülkeleri düşünce kuruluşları toplanıyor kabe canlı yayın, İslam ülkeleri düşünce kuruluşları toplanıyor Üç boyutlu kuran oku İslam ülkeleri düşünce kuruluşları toplanıyor kuran ı kerim, İslam ülkeleri düşünce kuruluşları toplanıyor peygamber kıssaları,İslam ülkeleri düşünce kuruluşları toplanıyor ilitam ders soruları, İslam ülkeleri düşünce kuruluşları toplanıyorönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &